ВОРОНОВИЦЯ: ПАЛАЦ ГРОХОЛЬСЬКИХ-МОЖАЙСЬКИХ

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 июл 2024
  • Між Вінницею і Немировим є селище Вороновиця. А там є справжній палац. Побудований він в останні десятиріччя існування Речі Посполитої, тобто десь у 1770-х роках за матеріального сприяння польського аристократа Францішека Грохольського. Споруда постала в стилі раннього класицизму у вигляді підкови. Бічні крила палацу легко вигнуті: автор проєкту запозичив стилістику будівництва з архітектурної доби італійця Андреа Палладіо.
    Невдовзі відбуваються поділи Речі Посполитої, на Правобережжя приходить Росія. Грохольські стають російськими дворянами, бо треба ж якось пристосовуватись до нових реалій життя. Та польське коріння власників Вороновиці раз-у-раз давало про себе чути. Онук Францішека Адольф взяв активну участь у Листопадовому повстанні 1830-31 рр. «За нашу і вашу свободу». Повстання завершилося поразкою і на його учасників посипалися репресії. Декілька років Адольф Грохольський відбував заслання у Сибіру, та якось вирвався і навіть зумів зберегти маєток з палацом від конфіскації.
    Спадкоємець Адольфа Грохольського рідний брат Людгарт - учасник наступного польського (Січневого) повстання 1863 р. Хоч йому вдалося оминути Сибір, та нерухомість була конфіскована і пущена в продаж. Під імперські репресії потрапляли не лише люди, а й палаци.
    Вороновицю придбав такий собі російський дворянин Микола Можайський. Після його трагічної загибелі маєток успадкував брат Олександр Можайський. Російський морський офіцер, свого часу - учасник навколосвітнього плавання, згодом - командувач флотилії, а на час смерті брата - відставник, Олександр саме в Вороновиці зайнявся мрією всього життя - експериментуванням з літальними апаратами. В хід йшли вози, коні, люди. Зрештою йому вдалося сконструювати повітряного змія, який став прототипом найпростішого планера.
    Саме тому ще за радянських часів і досі в палаці перебуває Музей авіації та космонавтики, що туристу «не в темі» видасться досить дивним.
    Зараз палац придбав нові шати: у рамках програми ЄС «Політика підтримки регіонального розвитку в Україні» місцевою владою виграно грант, за кошти якого проведено масштабну реставрацію даху та зовнішнього фасаду палацу. Можна лиш порадіти за пам'ятку, яка врятована від руйнування.

Комментарии •