1:59 "bo karabinka nie kupisz" - to zależy czy mówimy o broni na naboje pistoletowe (choć to też umowne pojęcie i ani prawo ani PN nie nadążają za rozwojem broni i nie uwzględniają wszystkich przypadków) czy o broni "krótkiej" (i tu już mamy definicję w ustawie "koncesyjnej"). Bo jeśli traktować broń pod względem nabojów to są przecież karabinki (nawet z 16" lufą) na naboje 9para (45ACP i inne - też) tzw. PCC i są "pistolety" na naboje pośrednie. Ustawie UoBiA (bo ta dotyczy pozwoleń "cywilnych") jest co prawda dla pozwolenia co celów ochrony osobistej ogrraniczenie kalibru od 6 do 12 mm, ale są np. AR-15 na naboje 7,62x35 (300AAC) lub 7,62x39 ("kałachowy") które są PISTOLETAMI wg. prawa (spełniają defnicję broni krótkiej). Wiem, bo mam taki legalnie zarejstrowany AR-15 na nabój 7.62x35 jako pistolet. Kaliber się mieści między 6 a 12 mm więc można go legalnie kupić i zarejstrować do celów OO.
@@AroFujaro sprzedawcę obowiązuje ustawa "koncesyjna" a tam jest zdefiniowana broń krótka wg. rozmiarów a nie kalibrów. Jeśli broń jest krótka to nie ważne jakim nabojem jest zasilana - sprzedawana jest jako pistolet, a jak nie jest krótka to jest długa i też nie ważne jakim nabojem jest zasilana - sprzedawana jest jako karabin - i tak masz na fakturze, a WPA i ŻW rejestrują tak jak jest na fakturze.
Za jednym zamachem robisz pozwolenie do chrony osobistej i od razu do osób i mienia. Na osobistej masz broń krótką a na mieniu długą i możesz kupić karabinek jaki tam ci pasuje bez robienia szpagatów.
Dziękuję Leśny Dziadku za film i odpowiedź na moje pytanie, niedługo wyślę Ci dokumenty o których pisałeś, pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia u Ciebie w sklepie !
Mam spore wątpliwości po tym, jak widziałem wielu funkcjonariuszy, których naruszali prawo, że oni po służbie bez kawałka procedury mogą nosić broń. Piszę o tym z perspektywy rezerwisty, który swoje odsłużył w takim prawdziwym wojsku.
Witam niewiązane z tytułem filmu ale oglądałem ostatni filmik z Panem Darkiem chyba u Pana był trudno go dopaść wiec pozdrowienia dla niego i Pana zagorzałego fana was obojga.
ja dziś na KANALE ZERO oglądając słuchałem 3 panów na temat pozwolenia o broń łatwiej niż prawko ja się prawie nic nie.dowiedzialem coś tam coś tam Leśny więcej mi wytłumaczył w 10min niż oni w 50min
Ustawa niestety nie daje im takiej możliwości. Według mnie jest to bzdura... lub zwykłe niedopatrzenie. Ludzie ci niejednokrotnie kilkanaście/kilkadziesiąt lat mieli do czynienia z bronią, a tu nagle sprowadza się ich do poziomu "cywila", który nigdy kontaktu z bronią nie miał. Natomiast żołnierze zawodowi w służbie czynnej, policjanci czy funkcjonariusze innych służb mundurowych mogą ubiegać się o pozwolenie praktycznie z marszu - zalicza się wewnętrzne sprawdziany, strzelanie itp. i można działać w temacie. Nawet z kilkumiesięczną wysługą w danej formacji :) Jak ma się te zdobyte doświadczenie "młokosa" do starych emerytowanych "wyżeraczy"? Powinna być możliwość ubiegania się o pozwolenie na preferencyjnych warunkach tak jak dla funkcjonariuszy w służbie czynnej... oczywiście po zaliczeniu badań psychologicznych.
no ale tematem TEGO filmu nie jest procedura przydzielenia broni służbowej, lecz broni kolekcjonerskiej/ochrona osobista, któa to nie wymaga już egzaminu. Tak dla ścisłości. :)
@@lesnydziadek1542 przepis mówi "... jeżeli posiada przydzieloną mu broń służbową ...", a bez egzaminu się nie przydzieli, więc dla ścisłości nie można twierdzić że bez egzaminu (takie czepialstwo ;) )
Szefie, masz może sensowny patent na obejście idiotyzmu WPA w związku z ograniczeniem dla funkcjonariuszy co do posiadania rodzaju broni palnej (posiadam pozwolenie kolekcjonerskie na broń gładkolufową oraz pistolety, brak karabinów). Brak Tantala w szafie powoduję u mnie psychiczny roztrój zdrowia 😆.
Trzymasz się Leśny tam w Bardo? Widziałem, że konkretnie was zalało i boję się o to, że jakieś niezidentyfikowane obiekty pływające zaczną szperać tam, gdzie nie powinny.
A czy w przypadku jeżeli ktoś ma wydaną broń służbową, jest żołnierzem zawodowym ale nie ma skończonych 21 lat to można robić pozwolenie czy wymóg co do wieku nadal obowiązuje?
Leśny a co z emerytami mundurowymi , sam taki jestem i w czasie czynnej służby nie miałem potrzeby mieć broni bo miałem z nią do czynienia na co dzień. Teraz jestem emerytem/ rencistą z 3 grupą inwalidztwa i z orzeczeniem..” Nie zdolny do pracy w SW..” jak wygląda sprawa w takim przypadku?
@@lesnydziadek1542 A no to dziwne i zarazem nie w porządku bo miałem broń przy pasku przez 24 lata non stop i się na mnie wypięli . Z jednej strony już się nastrzelałem i tak na prawdę na broń patrzę jak buty typu „ Janki „ Po prostu ich już nie lubię 🥸 … trudno będę snuł opowieści i pokazywał swoją księżniczkę Wojskową ile to sztuk broni miałem . Dzięki . Pozdrawiam
A w jakim celu mieli by ją zabierać ?? Jak masz prawo jazdy i samochód to auto też musisz oddać ? Gdybyś stracił prawo do posiadania z przyczyn np kryminalnych to wtedy mogli by ci zabrać tak jak pijanemu prawo jazdy . Rozbrajać społeczeństwo gdy wojna jest ,to chyba trochę nie logiczne .
@@pz3328 To jaki sens robić pozwolenie i kupować sprzęt? Dla pasjonatów jest sens . A Kowalski zrobi takie pozwolenie i po roku wszystko będzie się kurzyć . Powinna być jakaś opcja mini pozwolenie, np tylko na pistolet dla ochrony miru domowego i do tego kasetka na broń. Taki pakiet mini😆 a dla pasjonatów pakiet Premium 🤣
Jeśli faktycznie po odejściu ze służby mieli by odebrać takowe pozwolenie do ochr. osb. to gra nie warta świeczki, a słyszałem o takich przypadkach. Wtedy zakupioną klame trzeba sprzedać albo przepisać na kolekcjonerkę o ile tak można. Ciekawe czy broń krótką posiadając na kolekcjonerce można mieć też przypisaną do ochrony osobistej, wtedy nie było by problemu ze sprzedażą broni.
@@lesnydziadek1542ale może ktoś w WPA podjąć decyzję że ustała przesłanka - nie jest się już np funkcjonariuszem. Ale zobaczymy jak pojawią się pierwsi emeryci.
A inaczej żołnierz OT posiadajacy już pozwolenie sportowe i kolekcjonerskie do celów sportowych jeśli jest OT 2 lata i musi egzamin czy nie zdawać i do kogo składa bo raczej do ŻW ale...?
@@lesnydziadek1542 ŻW działa na podstawie i w granicach prawa, dlatego też uzyskanie pozwolenia na dwie sztuki do ochrony osobistej nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie znam żadnego przypadku wydania decyzji odmownej żołnierzowi wnioskującemu o taką ilość.
@@Tomek_lokomotywa Dokładnie, sam posiadam pozwolenie na dwie sztuki. Co prawda uparli się żebym wysłał "rozszerzone" uzasadnienie dla czego dwie sztuki ,ale nie stanowiło to większego problemu.
@@marokosevensevenseven4385 dokładnie tak. Także mam dwie, a kpa jest takie samo zarówno dla ŻW jak i KWP. Dlatego, też żaden problem mieć pozwolenie na dwie sztuki do ochrony osobistej. U mnie jak były dziwne pytania prowadzącego postępowanie, prosiłem o zadanie ich na piśmie. Dziwnym trafem żadnych pism nie dostałem, a decyzja przyszła bez problemów, podobnie jak promesy.
Leśny jeśli jestem funkcjonariuszem jednej z wymienionych służb, mam przeszkolenie na broń krótka, gładkolufową i pm 'a ale nie mam przeszkolenia na karabinek, to czy po uzyskaniu "kolekcjonerki" będę mógł zakupić karabinek ? Bo tego nie zrozumiem Pozdrawiam
Dostaniesz pozwolenie na broń zgodną z arkuszem przeszkolenia strzeleckiego. Jeśli chcesz karabinek bo go nie masz to musisz zrobić dodatkowo egzamin. Ewentualnie pokombinować i kupić karabinek rejestrowany jako pistolet np AR15 bez kolby.
Tylko na to co masz przeszkolenie, czyli w Twoim przypadku kolekcjonerka obejmie broń krótką, gładkolufową i pistolety maszynowe. A jeśli chcesz mieć i na karabin to musisz egzamin praktyczny zaliczyć na policji i tyle.
@@sebastianmajewski4516 chodzi o egzamin na daną jednostkę broni/rodzaj - jak nie mam przeszkolenia to muszę je zrobić z tego wynika, niekoniecznie w policji - wiem że można zrobić to w jednostce gdy są prowadzone takie szkolenia.
Należy wspierać fundację Ad Arma, można też przez fanimani. To facet, który ma najbardziej liberalne podejście. Widzisz jaki komentarz zwrotny dostałeś tu od autora 🤷🏼♂️
Pytanko a co z emerytami jak byłem w służbie to mi się należało a na emeryturze już nie mogę muszę mieć egzaminy i nadania przecież to bez sensu miernoty z wot po dwóch latach pozwolenie a emeryci po 25 idą w odstawkę żenujące
@@lesnydziadek1542 to przykre poswieczas zdrowie i życie dla ojczyzny możesz być dla niej wzmocnieniem tzw obronności przekazać komuś wiedzę np na strzelnicy a oni traktują cię jak odpad przecież armaty bym nie kupił myślałem o małym rewolweru poczciwa 38 z krótką lufą dla swojego bezpieczeństwa osobistego czasy teraz różne po co mi armata a do celów kolekcjonerskich zawszę podobał mi się karabin grand szkoda teraz kasę wydać badania pozwolenia normalnie pod górkę tyle lat tłuczenia przepisów strzelań czyszczenia a u tak na koniec traktują cię jak cywila porażka pozdrawiam i zdrowie życzę
@@zygmuntzarzecki No to nie, bo uzyskanie pozwolenia bez egzaminu mają tylko służby wymienione w UoBiA, które mają przydzieloną broń służbową. (Pozwolenie otrzymujesz na broń, którą masz przydzieloną + typy broni z których ewentualnie byłeś szkolony)
Ustawy piszą niedołęgi. Wprowadzili możliwość uzyskania broni do ochrony osobistej. Tylko że do żołnierza broń krótka nie pasuje. Jego w Wojsku szkolili na broni długiej. W jednej ustawie zapomnieli jeszcze raz wymienić Obrony Terytorialnej? Zastanawiam się czy ci ludzie potrafią sami sznurowadła zawiązać. Niedorajdy! A co dla zwyczajnych ludzi?
Łał... właśnie po 30 latach służby jako podoficer zawodowy dowiedziałem się, że broń krótka do mnie nie pasuje, a szkolić mnie powinni tylko na długiej. To mnie smyki przez tyle oszukiwali! Pewnie kazali mi pistolet za karę nosić :D Kurcze... i tych innych podoficerów i oficerów też! Hmm... widziałem też szeregowych z bronią krótką... Wyczuwam tu jakiś spisek :)
@@sulibor3646 Wprowadzono zmianę przepisów dla mundurowych. Kałasznikowa to jednak on nie kupi. Czy to zostało dobrze napisane? Z jakiej odległości możesz trafić w cel z broni krótkiej? Z dwudziestu metrów? Ktoś służy broniąc tego kraju to ciężka praca. On ma płacić pieniądze za pozwolenie? Nie powinien.
Media piszą artykuły że ludzie się zbroją na potęgę w obawie oblicza wojny. Jaki jest sens uzyskiwać pozwolenie, skoro w razie W, to pierwszego dnia wszyscy dostaną nakaz zwrotu broni na komendę ? W 2 WŚ gdy niemcy weszli do polskich komend to na pozątek sprawdzili kto ma broń w mieście i tam się udali
@@lesnydziadek1542 850 tyś. sztuk broni przy 100 tyś policjantów i wsparciu wojska i komunikatów telefonicznych i tv-radio to możliwe w 24h, przy sytuacji ogólnokrajowej. Przy założeniu agresji obcych wojsk sytuacja jak w pierwszym wpisiej
@@lesnydziadek1542 Dziadku Drogi Dziadku, bredzisz....Otóż nie. Jakikolwiek najeźdźca, pierwszą rzeczą, naczelną, podporządkowuje sobie służby, samorządy i formacje policyjne... z prostego powodu, nt nie ma pojęcia, a rezydujący tam wskażą w mgnieniu oka wszelkie szafy S1 w promieniu roku świetlnego od urzędu/komendy byle z dala od nich...a wtedy... nie chcielibyście wiedzieć co, zapewniam nic miłego, niestety 😕 ...
@@lesnydziadek1542 Rozpatrzmy taki przypadek. Jestem funkcjonariusze, piszę raport o prywatną broń do obrony osobistej. Otrzymuję pozwolenie, kupuję broń a po miesiącu (teoretycznie) raport o zwolnienie ze służby w związku z nabyciem praw emerytalnych. Co dalej ?
Co do WOTów, to bardzo dobrze, że nie otrzymają ot tak sobie po dwóch latach pozwolenia na broń, ponieważ to jest zbieranina wszystkich ludków jak leci. Dla niektórych wyzwaniem jest obsługa niezbędnika, a co dopiero karabinu. Poza tym, to właśnie z karabinem w większości mają kontakt, a nie z bronią krótką.
@marek4940 Co Ty bredzisz. Jakim prawem żołnierz WOT, może prywatną broń zabrać ze sobą do jednostki. To tak samo, gdybym został powołany do rezerwy i zabrał ze sobą to co mam w szafie, bo jednostka pewnie tym nie dysponuje.
@@piotrg7864 Uświadomię, Cię misiu kolorowy, że każdy wociak nosi giwere przy dupie w 90% czasu który pełni na powołaniach. Wystrzeliwuje więcej amunicji w ciągu roku niż większość żołnierzy zawodowych wykluczając specjalsów i niektóre jednostki liniowe zmechu. A co do obsługi nizbednika to Ty chyba w MONie nie byłeś, że oceniasz jakoby zawodowi to byli jacys nieprzeciętni ludzie, tam również są lepsi i tacy co stali w nie tej kolejce, niż po bułki.
No ale temat "muzealny" jest bardzo śliski. Przypominam: 2 muzea ze "wschodniej ściany" mają skonfiskowane zbiory, a ich właściciele zaliczyli krótszy lub dłuższy areszt. Ja nie szedłbym w tę stronę.
@@lesnydziadek1542 Wszystko zależy od tego na czym ta ślisjość polega. Jeśli to nadinterpretacja przez organy to współczuję natomiast jeśli to nie znanie np różnicy między noszeniem a przenoszeniem No to nic nie poradzisz. Ale opcja jest fajna...
@@chmiel23 jeśli masz przeszkolenie z długiej to dostaniesz, jeśli tylko na krótką to tylko krótką. Jeśli na strzelbę to na strzelbę też. Poza tym PM-y (na pojedynczy) wg. UoBiA to pistolety, więc jak masz tylko na krótką to też możesz kupić i posiadać.
@@przemyslawstasila większej bzdury nie słyszałem. Ten sam WOT-owiec może mieć niezależne pozwolenie myśliwskie, kolekcjonerskie czy sportowe. I co nadal nie potrafi posługiwać się bronią? Może mieś broń czarnoprochową bez zezwolenia, może mieć broń na rejestrację. Ma przydzieloną broń na służbie i nagle traci wszystkie umiejętności i staje się niebezpieczny po wyjściu z jednostki? Bierze czarnoprochowca i strzela do ludzi? Jakby chciał to by to robił bez związku ze służbą. Co tu ma WOT do rzeczy?
Właściwie Leśny wszystko powiedział, ja dostałem na ochronrpnę osobistą (jedna sztyka 6 -12 mm, gwintowana) , później jako, że chciałem mieć kałaszka i AR wystąpiłem o kolekjcjonerkę, dostałem na 4 sztuki (ponoć na więcej mundurowym nnie chcą dawać ale mi to wystarczy) , poszło szybko wszytko. Warto robic jedno i drugie jednocześnie będzioe jeszcze szybciej. Później juz tylko telefon do Leśnego i wycieczka do sklepu po kałacha :-)
@@szparagusod KG ŻW? Jakie tam praktyki Poznań? Chcę wystąpić o pozwolenie do ochrony osobistej i kolekcja jaki żz. Jakie podać uzasadnienia we wniosku? Z góry dziękuję. Chcę to przejść gładki bez "zacięć"😂
@@piter2204 WPA czyli policja daje na kolekcję 10 szt. standardowo. Jak jest wśród żołnierzy to nie wiem, bo tam decyduje żandarmeria. Jeśli chodzi o wniosek na osobistą to ja napisałem tak: Proszę o wydanie pozwolenia na broń palną bojową do celów ochrony osobistej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm w ilości 1 sztuki, w związku z chęcią wzmocnienia przeze mnie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.
@@Tomek_lokomotywa Zrobikem w WP i otrzymałem legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni nie wiem jak to jest w cywilu mnie tylko odwiedził dzielnicowy z wywiadem środowiskowym
Z tego co słyszałem to z chwilą zakończenia służby w WOT, kończy się pozwolenie na broń przyznane z tego powodu że byłeś żołnierzem WOT. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
@@lesnydziadek1542 oo to super, choć tą ciekawostkę słyszałem od żołnierza WOT. Być może ktoś im tą nieścisłość wkłada do głowy, by masowo nie zaczęli składać wniosków.
@@lesnydziadek1542 tutaj troszkę inaczej. dzwoniłem do komendanta w pewnym mieście wojewódzkim i powiedział mi jego podwładny że nie musi ale może i cytuje : nasz komendant na pewno zabierze pozwolenie. Więc uznaniowość tu gra główną rolę. A i to co Pan zacytował na początku to wzmocnienie obronności jako żołnierz według komendanta traci ważność po przejściu do cywila. Ale rzeczywiście nie ma tam napisane ze z automatu zabiera pozwolenie. Podejrzewam że będą o to sprawy w sądzie.
@@TheHuubbertusMówisz jako żołnierzowi wobec którego ustaje stosunek służby i jest przeniesiony do rezerwy biernej przy pozwoleniu na bron do celów osobistych?
Też nad tym myślałem, szukałem przepisu mówiącego o tym, że musisz być w służbie czynnej i nie znalazłem. Pisałem w tej sprawie do komend policji: powiatowej, wojewódzkiej i głównej. Odpowiedzi jeszcze nie dostałem.
@@jackiejones6246 posiłkowałem się art 16 pkt2 Dz.U.2024.485. Co do przydzielonej broni służbowej posłużę się cytatem z internetu :"Mając na uwadze powyższą zmianę przepisów - wskazujemy, iż o pozwolenie na broń palną do celów ochrony osobistej mogą się starać policjanci posiadający przydzieloną broń służbową, którzy zadeklarują chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej." Cały czas mam na myśli pozwolenie na kolekcjonerkę stąd moje wątpliwości.
wunderwaffe.pl/pozwolenie
Leśny, jak zwykle konkret i na temat, dzięki. Czekam na następne odcinki, w szczególności ten zapowiadany o RPG. Pozdrawiam.
Dzięki za info! Bardzo prosto i czytelnie wyjaśniony temat. Łapa w górę. 👍
Dzięki Leśny😉
1:59 "bo karabinka nie kupisz" - to zależy czy mówimy o broni na naboje pistoletowe (choć to też umowne pojęcie i ani prawo ani PN nie nadążają za rozwojem broni i nie uwzględniają wszystkich przypadków) czy o broni "krótkiej" (i tu już mamy definicję w ustawie "koncesyjnej"). Bo jeśli traktować broń pod względem nabojów to są przecież karabinki (nawet z 16" lufą) na naboje 9para (45ACP i inne - też) tzw. PCC i są "pistolety" na naboje pośrednie. Ustawie UoBiA (bo ta dotyczy pozwoleń "cywilnych") jest co prawda dla pozwolenia co celów ochrony osobistej ogrraniczenie kalibru od 6 do 12 mm, ale są np. AR-15 na naboje 7,62x35 (300AAC) lub 7,62x39 ("kałachowy") które są PISTOLETAMI wg. prawa (spełniają defnicję broni krótkiej). Wiem, bo mam taki legalnie zarejstrowany AR-15 na nabój 7.62x35 jako pistolet. Kaliber się mieści między 6 a 12 mm więc można go legalnie kupić i zarejstrować do celów OO.
Papier wszystko przyjmie, cały czas słyszę jak PCC 9mm jedna osoba rejestruje jako pistolet, a druga jako karabin
@@AroFujaro sprzedawcę obowiązuje ustawa "koncesyjna" a tam jest zdefiniowana broń krótka wg. rozmiarów a nie kalibrów. Jeśli broń jest krótka to nie ważne jakim nabojem jest zasilana - sprzedawana jest jako pistolet, a jak nie jest krótka to jest długa i też nie ważne jakim nabojem jest zasilana - sprzedawana jest jako karabin - i tak masz na fakturze, a WPA i ŻW rejestrują tak jak jest na fakturze.
Za jednym zamachem robisz pozwolenie do chrony osobistej i od razu do osób i mienia. Na osobistej masz broń krótką a na mieniu długą i możesz kupić karabinek jaki tam ci pasuje bez robienia szpagatów.
Dziękuję Leśny Dziadku za film i odpowiedź na moje pytanie, niedługo wyślę Ci dokumenty o których pisałeś, pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia u Ciebie w sklepie !
zapraszam :)
Mam spore wątpliwości po tym, jak widziałem wielu funkcjonariuszy, których naruszali prawo, że oni po służbie bez kawałka procedury mogą nosić broń. Piszę o tym z perspektywy rezerwisty, który swoje odsłużył w takim prawdziwym wojsku.
Aaa, to teraz jest takie "nieprawdziwe"? xD
Witam niewiązane z tytułem filmu ale oglądałem ostatni filmik z Panem Darkiem chyba u Pana był trudno go dopaść wiec pozdrowienia dla niego i Pana zagorzałego fana was obojga.
ja dziś na KANALE ZERO oglądając słuchałem 3 panów na temat pozwolenia o broń łatwiej niż prawko
ja się prawie nic nie.dowiedzialem coś tam coś tam Leśny więcej mi wytłumaczył w 10min niż oni w 50min
...Leśny niech Cię Wszyscy Buddowie błogosławią :)
Bardzo dobrze i prosto wyjasnileś sprawę.
Komentarz taktyczny dla zasięgów
Tutaj byłem Tony Halik. 2O24 .
Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
beny hil tysz tu był !
Prawda!
Warto wiedzieć
Co z emerytami i rencistami służb mundurowych?
Brak ułatwień, robisz jak cywil
To jest pytanie do filmu czy akademickie?
@@jackiejones6246 Dlaczego akademickie? Emeryt czy rencista też może chcieć posiadać broń.
Ustawa niestety nie daje im takiej możliwości. Według mnie jest to bzdura... lub zwykłe niedopatrzenie. Ludzie ci niejednokrotnie kilkanaście/kilkadziesiąt lat mieli do czynienia z bronią, a tu nagle sprowadza się ich do poziomu "cywila", który nigdy kontaktu z bronią nie miał. Natomiast żołnierze zawodowi w służbie czynnej, policjanci czy funkcjonariusze innych służb mundurowych mogą ubiegać się o pozwolenie praktycznie z marszu - zalicza się wewnętrzne sprawdziany, strzelanie itp. i można działać w temacie. Nawet z kilkumiesięczną wysługą w danej formacji :) Jak ma się te zdobyte doświadczenie "młokosa" do starych emerytowanych "wyżeraczy"? Powinna być możliwość ubiegania się o pozwolenie na preferencyjnych warunkach tak jak dla funkcjonariuszy w służbie czynnej... oczywiście po zaliczeniu badań psychologicznych.
Odejście do cywila stanowi fakultatywną podstawę odebrania pozwolenia wydanego w trybie art. 3a ustawy.
Przydzielenie broni służbowej jest poprzedzone szkoleniem i egzaminami - tak dla ścisłości.
no ale tematem TEGO filmu nie jest procedura przydzielenia broni służbowej, lecz broni kolekcjonerskiej/ochrona osobista, któa to nie wymaga już egzaminu. Tak dla ścisłości. :)
@@lesnydziadek1542 przepis mówi "... jeżeli posiada przydzieloną mu broń służbową ...", a bez egzaminu się nie przydzieli, więc dla ścisłości nie można twierdzić że bez egzaminu
(takie czepialstwo ;) )
Tymczasem wojsko wydające broń palną dobrowolsom na 28 dniowym szkoleniu podstawowym :v
Szefie, masz może sensowny patent na obejście idiotyzmu WPA w związku z ograniczeniem dla funkcjonariuszy co do posiadania rodzaju broni palnej (posiadam pozwolenie kolekcjonerskie na broń gładkolufową oraz pistolety, brak karabinów). Brak Tantala w szafie powoduję u mnie psychiczny roztrój zdrowia 😆.
mam. Szkolenie zakończone egzaminem. Zapraszam: 603 650 536
Trzymasz się Leśny tam w Bardo? Widziałem, że konkretnie was zalało i boję się o to, że jakieś niezidentyfikowane obiekty pływające zaczną szperać tam, gdzie nie powinny.
oj, te elementy potknęły się przedwczoraj w nocy w Stroniu... Co za pech, potknęły się i porozbijały nosy... o kamienie ;)
A czy w przypadku jeżeli ktoś ma wydaną broń służbową, jest żołnierzem zawodowym ale nie ma skończonych 21 lat to można robić pozwolenie czy wymóg co do wieku nadal obowiązuje?
wymóg wieku obowiązuje
Leśny a co z emerytami mundurowymi , sam taki jestem i w czasie czynnej służby nie miałem potrzeby mieć broni bo miałem z nią do czynienia na co dzień. Teraz jestem emerytem/ rencistą z 3 grupą inwalidztwa i z orzeczeniem..” Nie zdolny do pracy w SW..” jak wygląda sprawa w takim przypadku?
niestety emeryt = jak każdy cywil. Nie zadbali :(
@@lesnydziadek1542 A no to dziwne i zarazem nie w porządku bo miałem broń przy pasku przez 24 lata non stop i się na mnie wypięli . Z jednej strony już się nastrzelałem i tak na prawdę na broń patrzę jak buty typu „ Janki „ Po prostu ich już nie lubię 🥸 … trudno będę snuł opowieści i pokazywał swoją księżniczkę Wojskową ile to sztuk broni miałem . Dzięki . Pozdrawiam
Mam widły, czy z tego tytułu mogę ubiegać się o pozwolenie na broń bez egzaminu? Oczywiście kolekcjonerskie i do samoobrony.
Czy w razie konfliktu lub stanu wyjątkowego wszyscy cywile, którzy posiadają pozwolenie na broń będą musieli ją zwrócić?
A w jakim celu mieli by ją zabierać ?? Jak masz prawo jazdy i samochód to auto też musisz oddać ? Gdybyś stracił prawo do posiadania z przyczyn np kryminalnych to wtedy mogli by ci zabrać tak jak pijanemu prawo jazdy . Rozbrajać społeczeństwo gdy wojna jest ,to chyba trochę nie logiczne .
nie bo jej od nikogo nie pobierali.
to jest bzdura powielana przez mosznerów i innych lewaków
@@DronzKujawJak byla wojna w 39 to zabrali. Jak padała Jugosławia to tez. Typek opowiadal jak milicja mu przyszla po margolina (strzelał sportowo).
@@pz3328 To jaki sens robić pozwolenie i kupować sprzęt? Dla pasjonatów jest sens . A Kowalski zrobi takie pozwolenie i po roku wszystko będzie się kurzyć . Powinna być jakaś opcja mini pozwolenie, np tylko na pistolet dla ochrony miru domowego i do tego kasetka na broń. Taki pakiet mini😆 a dla pasjonatów pakiet Premium 🤣
Jeśli faktycznie po odejściu ze służby mieli by odebrać takowe pozwolenie do ochr. osb. to gra nie warta świeczki, a słyszałem o takich przypadkach. Wtedy zakupioną klame trzeba sprzedać albo przepisać na kolekcjonerkę o ile tak można. Ciekawe czy broń krótką posiadając na kolekcjonerce można mieć też przypisaną do ochrony osobistej, wtedy nie było by problemu ze sprzedażą broni.
nie ma przepisu, który umożliwiałby cofnięcie tych uprawnień
@@lesnydziadek1542ale może ktoś w WPA podjąć decyzję że ustała przesłanka - nie jest się już np funkcjonariuszem. Ale zobaczymy jak pojawią się pierwsi emeryci.
A z innej beczki. Kiedy strzelnica w Kłodzku ???
Ostatnie formalności…. Jeszcze z tydzień
@@marcinprzybysz9900 To może by zrobić otwarcie 01.09 o godzinie 4:35 ???🫡
@@arkadiuszkonieczny2062 i zaprosić delegację niemiecką ;)
@@lesnydziadek1542 albo z PO 🤣🤣🤣
@@arkadiuszkonieczny2062a to na pewno jakaś różnica?
Pytanie dotyczy żołnierzy TSW, czy występując po dwóch latach służby o pozwolenie do ochrony osobistej, kierują pisma do WPA czy ŻW?
Pozdrawiam
WPA
A co z "cywilami"? Coś się zmieniło w kwestii osobistej broni ?
nic
A co ma się zmienić jak władza się nie zmienia ?
A co jezeli przejdzie na emeryturę. Ważna przesłanka przestaje istnieć. Nie jest już funkcjonariuszem i nie ma przydzielonej broni.
prawo nabyte, zostaje
@@lesnydziadek1542 nie ma czegoś takiego. Znika przesłanka. Nie ma podstaw do posiadania broni
@@michak1679mylisz się.
@@piter2204uzasadnienie poprosze.
Co z przypadkiem kiedy koncze prace w innych służbach? Zmieniam zawód. Trace pozwolenie?
Nie, pozwolenie już pozostaje.
@@lesnydziadek1542 dzięki 🍻
A co z mundurowymi emerytami? 🤔
Pozdro 😉
niestety tak jak cywile
@@lesnydziadek1542 Dzięki za info, pozdrawiam ✌️🙂
A inaczej żołnierz OT posiadajacy już pozwolenie sportowe i kolekcjonerskie do celów sportowych jeśli jest OT 2 lata i musi egzamin czy nie zdawać i do kogo składa bo raczej do ŻW ale...?
Musi egzamin. Składa do WPA
@@lesnydziadek1542 chora ustawa, nie warto tego robić dla trzeciego pozwolenia :)
Dlaczego twierdzisz, ze do ochrony osobistej można mieć tylko jedną sztukę?
praktyka Żandarmerii...
@@lesnydziadek1542 ŻW działa na podstawie i w granicach prawa, dlatego też uzyskanie pozwolenia na dwie sztuki do ochrony osobistej nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie znam żadnego przypadku wydania decyzji odmownej żołnierzowi wnioskującemu o taką ilość.
@@Tomek_lokomotywa Dokładnie, sam posiadam pozwolenie na dwie sztuki. Co prawda uparli się żebym wysłał "rozszerzone" uzasadnienie dla czego dwie sztuki ,ale nie stanowiło to większego problemu.
@@marokosevensevenseven4385 dokładnie tak. Także mam dwie, a kpa jest takie samo zarówno dla ŻW jak i KWP. Dlatego, też żaden problem mieć pozwolenie na dwie sztuki do ochrony osobistej. U mnie jak były dziwne pytania prowadzącego postępowanie, prosiłem o zadanie ich na piśmie. Dziwnym trafem żadnych pism nie dostałem, a decyzja przyszła bez problemów, podobnie jak promesy.
Leśny jeśli jestem funkcjonariuszem jednej z wymienionych służb, mam przeszkolenie na broń krótka, gładkolufową i pm 'a ale nie mam przeszkolenia na karabinek, to czy po uzyskaniu "kolekcjonerki" będę mógł zakupić karabinek ?
Bo tego nie zrozumiem
Pozdrawiam
Dostaniesz pozwolenie na broń zgodną z arkuszem przeszkolenia strzeleckiego. Jeśli chcesz karabinek bo go nie masz to musisz zrobić dodatkowo egzamin. Ewentualnie pokombinować i kupić karabinek rejestrowany jako pistolet np AR15 bez kolby.
Tylko na to co masz przeszkolenie, czyli w Twoim przypadku kolekcjonerka obejmie broń krótką, gładkolufową i pistolety maszynowe. A jeśli chcesz mieć i na karabin to musisz egzamin praktyczny zaliczyć na policji i tyle.
@@bunia8217 Dzięki za szybką odpowiedź!
Tak też myślałem- na logikę zresztą!
Pozdrawiam!
Nie musisz zdawać egzaminu na kolekcjonerkę i do ochrony osobistej ponieważ jesteś funkcjonariuszem wymienionym w ustawie.
@@sebastianmajewski4516 chodzi o egzamin na daną jednostkę broni/rodzaj - jak nie mam przeszkolenia to muszę je zrobić z tego wynika, niekoniecznie w policji - wiem że można zrobić to w jednostce gdy są prowadzone takie szkolenia.
Strzelba w każdym polskim domu, bez pozwolenia, bez rejestracji. Prawo do użycia w obronie domu rodziny i potrzebującego sąsiada. Natychmiast!
NIE
Myślę, że musiałbyś zrobić coś więcej niż skandowanie tych haseł w komentarzach na yt...
Należy wspierać fundację Ad Arma, można też przez fanimani. To facet, który ma najbardziej liberalne podejście. Widzisz jaki komentarz zwrotny dostałeś tu od autora 🤷🏼♂️
Litości😂
@@lesnydziadek1542 Można się starać o dopuszczenie do broni jak się ma na kolekcjonerską ?
Szkoda, że te nowe przepisy nie obejmują emerytów mundurowych...
szkoda, niestety...
Pytanko a co z emerytami jak byłem w służbie to mi się należało a na emeryturze już nie mogę muszę mieć egzaminy i nadania przecież to bez sensu miernoty z wot po dwóch latach pozwolenie a emeryci po 25 idą w odstawkę żenujące
kóp se korkowiec na łotpóscie tak jag jo i bedzies mjoł bruń bes łaski !
niestety o emerytach zapomnieli
@@lesnydziadek1542 to przykre poswieczas zdrowie i życie dla ojczyzny możesz być dla niej wzmocnieniem tzw obronności przekazać komuś wiedzę np na strzelnicy a oni traktują cię jak odpad przecież armaty bym nie kupił myślałem o małym rewolweru poczciwa 38 z krótką lufą dla swojego bezpieczeństwa osobistego czasy teraz różne po co mi armata a do celów kolekcjonerskich zawszę podobał mi się karabin grand szkoda teraz kasę wydać badania pozwolenia normalnie pod górkę tyle lat tłuczenia przepisów strzelań czyszczenia a u tak na koniec traktują cię jak cywila porażka pozdrawiam i zdrowie życzę
Ale miły starszy pan, ciekawe z czego sie utrzymuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
handluję uranem z Czeczenami, nie wiedziałeś?
A co z cywilnymi pracownikami policji?
Pierwsze pytanie, masz przydzieloną broń służbową?
A.masz przydzieloną broń służbową?
@@izi88100 pytałem ogólnie, załóżmy, że nie ma przydzielonej
@@zygmuntzarzecki No to nie, bo uzyskanie pozwolenia bez egzaminu mają tylko służby wymienione w UoBiA, które mają przydzieloną broń służbową. (Pozwolenie otrzymujesz na broń, którą masz przydzieloną + typy broni z których ewentualnie byłeś szkolony)
@@AroFujaroprzydzielona broń służbowa zwalnia tylko z obowiązku wykonania badań, a bycie funkcjonariuszem i przeszkolenie z broni zwalnia od egzaminu.
Ustawy piszą niedołęgi. Wprowadzili możliwość uzyskania broni do ochrony osobistej. Tylko że do żołnierza broń krótka nie pasuje. Jego w Wojsku szkolili na broni długiej. W jednej ustawie zapomnieli jeszcze raz wymienić Obrony Terytorialnej? Zastanawiam się czy ci ludzie potrafią sami sznurowadła zawiązać. Niedorajdy! A co dla zwyczajnych ludzi?
dla zwyczajnych ludzi pozwolenie kolekcjonerskie: wunderwaffe.pl/pozwolenie
Łał... właśnie po 30 latach służby jako podoficer zawodowy dowiedziałem się, że broń krótka do mnie nie pasuje, a szkolić mnie powinni tylko na długiej. To mnie smyki przez tyle oszukiwali! Pewnie kazali mi pistolet za karę nosić :D
Kurcze... i tych innych podoficerów i oficerów też! Hmm... widziałem też szeregowych z bronią krótką... Wyczuwam tu jakiś spisek :)
Widać że nigdy w wojsku nie byłeś 😂😂😂
@@sulibor3646 Wprowadzono zmianę przepisów dla mundurowych. Kałasznikowa to jednak on nie kupi. Czy to zostało dobrze napisane? Z jakiej odległości możesz trafić w cel z broni krótkiej? Z dwudziestu metrów? Ktoś służy broniąc tego kraju to ciężka praca. On ma płacić pieniądze za pozwolenie? Nie powinien.
żeś błysną wiedzą jpdl😂brawo ty👏
Media piszą artykuły że ludzie się zbroją na potęgę w obawie oblicza wojny.
Jaki jest sens uzyskiwać pozwolenie, skoro w razie W, to pierwszego dnia wszyscy dostaną nakaz zwrotu broni na komendę ?
W 2 WŚ gdy niemcy weszli do polskich komend to na pozątek sprawdzili kto ma broń w mieście i tam się udali
Przy tej ilości broni jaka już jest na rynku? Niewykonalne....
W razie wojny wolałbym walczyć swoją bronią a nie starym karabinkiem AK... Broń mogą odebrać ale tylko jeżeli uda się przeciwnikowi nas zwalczyć ;)
Niemcy nigdzie nie chodzili, wydali nakaz zwrotu broni w ciągu trzech dni pod groźbą kary śmierci. Nie było tłumaczenia, że mi ukradli, zgubiłem itd.
@@lesnydziadek1542 850 tyś. sztuk broni przy 100 tyś policjantów i wsparciu wojska i komunikatów telefonicznych i tv-radio to możliwe w 24h, przy sytuacji ogólnokrajowej. Przy założeniu agresji obcych wojsk sytuacja jak w pierwszym wpisiej
@@lesnydziadek1542 Dziadku Drogi Dziadku, bredzisz....Otóż nie. Jakikolwiek najeźdźca, pierwszą rzeczą, naczelną, podporządkowuje sobie służby, samorządy i formacje policyjne... z prostego powodu, nt nie ma pojęcia, a rezydujący tam wskażą w mgnieniu oka wszelkie szafy S1 w promieniu roku świetlnego od urzędu/komendy byle z dala od nich...a wtedy... nie chcielibyście wiedzieć co, zapewniam nic miłego, niestety 😕 ...
A emeryci mundurowi?
niestety jak cywile
@@lesnydziadek1542 Rozpatrzmy taki przypadek. Jestem funkcjonariusze, piszę raport o prywatną broń do obrony osobistej. Otrzymuję pozwolenie, kupuję broń a po miesiącu (teoretycznie) raport o zwolnienie ze służby w związku z nabyciem praw emerytalnych. Co dalej ?
Co do WOTów, to bardzo dobrze, że nie otrzymają ot tak sobie po dwóch latach pozwolenia na broń, ponieważ to jest zbieranina wszystkich ludków jak leci. Dla niektórych wyzwaniem jest obsługa niezbędnika, a co dopiero karabinu. Poza tym, to właśnie z karabinem w większości mają kontakt, a nie z bronią krótką.
Przez 2 lata obcują z bronią. To mało?
@marek4940 Co Ty bredzisz. Jakim prawem żołnierz WOT, może prywatną broń zabrać ze sobą do jednostki. To tak samo, gdybym został powołany do rezerwy i zabrał ze sobą to co mam w szafie, bo jednostka pewnie tym nie dysponuje.
@@piotrg7864 Uświadomię, Cię misiu kolorowy, że każdy wociak nosi giwere przy dupie w 90% czasu który pełni na powołaniach. Wystrzeliwuje więcej amunicji w ciągu roku niż większość żołnierzy zawodowych wykluczając specjalsów i niektóre jednostki liniowe zmechu. A co do obsługi nizbednika to Ty chyba w MONie nie byłeś, że oceniasz jakoby zawodowi to byli jacys nieprzeciętni ludzie, tam również są lepsi i tacy co stali w nie tej kolejce, niż po bułki.
Tak dziadku nie wyczerpales. Jest jeszcze temat prywatnego muzeum i broni samoczynnej...
No ale temat "muzealny" jest bardzo śliski. Przypominam: 2 muzea ze "wschodniej ściany" mają skonfiskowane zbiory, a ich właściciele zaliczyli krótszy lub dłuższy areszt. Ja nie szedłbym w tę stronę.
@@lesnydziadek1542 Wszystko zależy od tego na czym ta ślisjość polega. Jeśli to nadinterpretacja przez organy to współczuję natomiast jeśli to nie znanie np różnicy między noszeniem a przenoszeniem No to nic nie poradzisz. Ale opcja jest fajna...
Czyli jako żołnierz na pozwolenie do ochrony osobistej mogę nabyć tylko broń krótką. A na kolekcjonerkę?
Wszystko - cały zakres
@@marcinprzybysz9900 No właśnie nie jestem pewny czy bez egzaminu też × grę wchodzą karabinki i PMy? (Oczywiście przerobione na ogień "pojedynczy")
@@chmiel23 jeśli masz przeszkolenie z długiej to dostaniesz, jeśli tylko na krótką to tylko krótką. Jeśli na strzelbę to na strzelbę też. Poza tym PM-y (na pojedynczy) wg. UoBiA to pistolety, więc jak masz tylko na krótką to też możesz kupić i posiadać.
@@chmiel23wchodzą
3:10 może nie zapomniano? I po prostu trochę rozumu im zostało.
hmmm...rozwiniesz?
@@lesnydziadek1542 uznali że ludzie z WOT nie wiedzą jak się posługiwać bronią i są za mało posłuszni.
@@przemyslawstasila "są za mało posłuszni" - nie sądzę, by takimi kategoriami rozumował ustawodawca, xD Pozdrawiam!
@@przemyslawstasila większej bzdury nie słyszałem. Ten sam WOT-owiec może mieć niezależne pozwolenie myśliwskie, kolekcjonerskie czy sportowe. I co nadal nie potrafi posługiwać się bronią? Może mieś broń czarnoprochową bez zezwolenia, może mieć broń na rejestrację. Ma przydzieloną broń na służbie i nagle traci wszystkie umiejętności i staje się niebezpieczny po wyjściu z jednostki? Bierze czarnoprochowca i strzela do ludzi? Jakby chciał to by to robił bez związku ze służbą. Co tu ma WOT do rzeczy?
@@hamer5336 prawda
Właściwie Leśny wszystko powiedział, ja dostałem na ochronrpnę osobistą (jedna sztyka 6 -12 mm, gwintowana) , później jako, że chciałem mieć kałaszka i AR wystąpiłem o kolekjcjonerkę, dostałem na 4 sztuki (ponoć na więcej mundurowym nnie chcą dawać ale mi to wystarczy) , poszło szybko wszytko. Warto robic jedno i drugie jednocześnie będzioe jeszcze szybciej. Później juz tylko telefon do Leśnego i wycieczka do sklepu po kałacha :-)
W Wielkopolsce na kolekcje nie ma problemu. Każdy dostaje na 10 szt.
@@szparagusod KG ŻW? Jakie tam praktyki Poznań? Chcę wystąpić o pozwolenie do ochrony osobistej i kolekcja jaki żz. Jakie podać uzasadnienia we wniosku? Z góry dziękuję. Chcę to przejść gładki bez "zacięć"😂
@@piter2204 WPA czyli policja daje na kolekcję 10 szt. standardowo. Jak jest wśród żołnierzy to nie wiem, bo tam decyduje żandarmeria. Jeśli chodzi o wniosek na osobistą to ja napisałem tak: Proszę o wydanie pozwolenia na broń palną bojową do celów ochrony osobistej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm w ilości 1 sztuki, w związku z chęcią wzmocnienia przeze mnie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.
@@szparagus bardzo dziękuję. Czas to ogarnąć.
Tworzenie grup uprzywilejowanych obywateli,no to pa pa patriotyzm i prawo do życia.Zostaną kasty.
Wotowcom dzieciak bronie podwedzil to i nie ma sie co dziwic ze ich pomineli 😂
Mam takie pozwolenie koszt 10zl😊
Bardzo ciekawe, biorąc pod uwagę koszt postępowania administracyjnego.
@@Tomek_lokomotywa Zrobikem w WP i otrzymałem legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni nie wiem jak to jest w cywilu mnie tylko odwiedził dzielnicowy z wywiadem środowiskowym
W którym roku?
@@Tomek_lokomotywa grudzień zeszłego roku
@@klaudiabroda5431 głupoty gadasz.
Benc!
Z tego co słyszałem to z chwilą zakończenia służby w WOT, kończy się pozwolenie na broń przyznane z tego powodu że byłeś żołnierzem WOT. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
na szczęście mylisz się. Nie ma takiej procedury przewidzianej :)
@@lesnydziadek1542 oo to super, choć tą ciekawostkę słyszałem od żołnierza WOT. Być może ktoś im tą nieścisłość wkłada do głowy, by masowo nie zaczęli składać wniosków.
@@lesnydziadek1542 tutaj troszkę inaczej. dzwoniłem do komendanta w pewnym mieście wojewódzkim i powiedział mi jego podwładny że nie musi ale może i cytuje : nasz komendant na pewno zabierze pozwolenie. Więc uznaniowość tu gra główną rolę.
A i to co Pan zacytował na początku to wzmocnienie obronności jako żołnierz według komendanta traci ważność po przejściu do cywila. Ale rzeczywiście nie ma tam napisane ze z automatu zabiera pozwolenie. Podejrzewam że będą o to sprawy w sądzie.
@@TheHuubbertusMówisz jako żołnierzowi wobec którego ustaje stosunek służby i jest przeniesiony do rezerwy biernej przy pozwoleniu na bron do celów osobistych?
@@jarosawgasiorowski7544 zgadza sie
A dla rezerwistów
Niestety nie ma ułatwienia
Też nad tym myślałem, szukałem przepisu mówiącego o tym, że musisz być w służbie czynnej i nie znalazłem. Pisałem w tej sprawie do komend policji: powiatowej, wojewódzkiej i głównej. Odpowiedzi jeszcze nie dostałem.
@@ghloir musisz mieć przydzieloną broń służbową. Jeśli jesteś przeniesiony do rezerwy to nie masz przydzielonej broni służbowej.
@@jackiejones6246 posiłkowałem się art 16 pkt2 Dz.U.2024.485. Co do przydzielonej broni służbowej posłużę się cytatem z internetu :"Mając na uwadze powyższą zmianę przepisów - wskazujemy, iż o pozwolenie na broń palną do celów ochrony osobistej mogą się starać policjanci posiadający przydzieloną broń służbową, którzy zadeklarują chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej." Cały czas mam na myśli pozwolenie na kolekcjonerkę stąd moje wątpliwości.
Właśnie dostałem odpowiedz z KP. Niestety trzeba być w służbie czynnej :(
Ale to jest farmazon jeśli chodzi o TSW w WOT i normalnie trzeba egzamin zdać w wysokości 640zł....
Odnoszę wrażenie, że nie obejrzałeś jednak tego filmu. Przecież ja w nim mówię o tym, że WOT niestety ma egzamin.
@@lesnydziadek1542 ja potwierdzam to co powiedzialeś,bo dotyczyło to mnie osobiście i dowiedziałem się w WPA . Pozdrawiam Serdecznie.
@@dublet11 gaaan wyleciał za ten tekst. A ja się zabulgotałem, bo myślałem, że "farmazon" dotyczył nie obejrzanego filmu, zwracam honor :)
Większość tzw funkcjonariuszy z kilkuletnią służbą mają problem trafić cokolwiek na tarczy, o wotowcach nie wspomnę.
A Straż Ochrony Kolei?
Dobre pytanie. Moim zdaniem TAK