Ślęża to moim zdaniem jeden z najładniejszych odbiorników stołowych ze "starej serii" jeszcze z lat 70. Piękna obudowa, duża ilość chromu, świetnie wkomponowana w panel maskownica głośnika. Z pewnością robiło to wtedy duże wrażenie - dziś jest nie inaczej. Pozdrawiam! :)
Fajny radioodbiornik. Swoim designem przypomina konstrukcję lampową, co może wielu ludzi zmylić. Zresztą nie ma co się dziwić, bo był on produkowany w latach, gdzie lampy jeszcze nadal egzystowały obok tranzystorów. Mimo wszystko ten wygląd z dużą ilością chromu mający "to coś" mi się najbardziej podoba i nie sposób go pomylić z latami 80-tymi. Pozdrawiam i życzę dalszych udanych napraw.
Szczególnych umiejętności nie trzeba. Trzeba po prostu wiedzieć jak jest zbudowana i jak działa głowica UKF, znać ogólnie zasadę przestrajania i tyle. Na internecie można znaleźć ogólnikowe wskazówki jak się dobiera kondensatory i zestraja głowicę, więc prawda jest taka, że jakbyś się uparł i poczytał jak to się robi i jak jest zbudowana głowica to i sam byś podobierał nowe kondensatory i przestroił. :) Dobrze poza tym mieć jeszcze miernik częstotliwości, albo dongiel DVBT z funckją SDR - cholernie przydatne do sprawnego zestrojenia heterodyny no i sprawdzenia czy w ogóle działa jeżeli radio nie odbiera stacji. :)
Swietna robota! Przestrojenie wyglada na dosc skomplikowane, w porównaniu do innych głowic oraz bardzo czasochłonne. Ciekawi mnie ze tą głowicę stroi sie tylko na dnie zakresu pasma.
Stroiłem na środku pasma. Odbiornik na UKF stroi się do zaznaczonej na skali częstotliwości 69MHz, generatorem. To jest środek pasma OIRT i po dostrojeniu, pasmo równomiernie pokrywa skalę. Środek nowego pasma to 98MHz, więc częstotliwość ta powina być odbierana również na 69MHz na skali. Ponieważ pokazuję jak stroić bez generatora (nie każdy kto chce takie radio ma generator), dostrajamy się do stacji nadającej na zbliżonej częstotliwości. W tym przypadku jest to 98,8MHz, więc wskazówkę skali ustawiłem bliżej częstotliwości 70MHz na skali. Dostrojenie odbiornika w tym punkcie, przy pewności że głowica pracuje idealnie w paśmie 87 - 108 +/- 0,5MHz, automatycznie pokrywa całe pasmo równomiernie względem skali. Wystarczy tylko sprawdzić czy skrajne stacje są we właściwym miejscu - u mnie są dwie 87,9MHz i 107,4MHz. Pozostaje ew. skorygować dostrojenie, wyregulować wzmocnienie i gotowe :)
ARQbyTontechUNITRA sluszna uwaga, dziękuję bardzo za odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Jeszcze raz świetna robota. Moim zdaniem przestrojenie nie należało do latwych, ale udalo sie świetnie
Ślęża wygląda na zadowoloną, że nie jest skazana na wieczne fale długie :P Mam nadzieję, że tobie posłuży jak najdłużej! Wygląda cudownie, a brzmi na pewno jeszcze lepiej! Pozdrawiam!
Dzięki! Zawsze po takiej operacji, chętnie używam odbiornika codziennie, przez dłuższy czas. Po inny sięgam wtedy, gdy znudzi mi się obecnie użytkowany i tak w kółko :)
Alex, przez te wieczne fale długie wielu nawet nie wiedziało, co to UKF, gdzie niestety potrzebna była jakaś sensowna antena. Ale fajnie, że są. Jako dzieciak nienawidziłem PR1, a dzisiaj sama nostalgia. Ciekawe, kiedy zamkną?
HerrGrasso Nie zamkną ich jeszcze bardzo długo z jednego powodu - największy maszt fal i największe pokrycie terenu :) Te fale długie nie są takie złe- jesteś np. w Austrii, a nadal możesz słuchać PR I. Największą wadą tego zakresu są zakłócenia... Przy każdym źródle zakłóceń już nic nie odbierasz...
Alex... a z drugiej strony ciekawe, ile osób jeszcze słucha długich. Nie wiem, czy ten maszt to jest dla władz argument, nie takie rzeczy uśmiercali. Gdzieś na YT są filmy o tym maszcie, co się zawalił. Podobno radiostacja ciągnęła tyle prądu, co Płock. Szkoda, że nie słuchamy już radia - nawet dziś wieczorami lecą ciekawe programy.
HerrGrasso ja się staram słuchać radia, choć nie zawsze można sobie coś wybrać- sam znam ludzi, co słuchają długich namiętnie, ale czasem jest to po prostu konieczność jak nie mają dostępu do polskiego ukf-u.
Niektórzy uważają że wygląd Śleży jest dyskusyjny, niemniej mi się bardzo podoba. Udało mi się zdobyć takie radio od rodziny, niestety pod koniec swojego żywota trafiło na działkę i przez niezbyt uważne obchodzenie się z nim ma kilka obić obudowy, mimo że generalnie fornir i lakier są zachowane w bardzo dobrym stanie. Zanim zastosuję prezentowaną metodę przestrojenia, za którą bardzo dziękuję, najpierw muszę zdobyć sprawny głośnik :)
@@ARQ-TONTECH Zastosowany opis przestrojenia sprawdził się w 100%, radio bardzo czułe i selektywne, aczkolwiek na górze skali stacje są dość ściśnięte, mimo że pasmo jest ładnie rozciągnięte po całej skali :) Dziękuję! Głośnik i plastikowe koło głowicy UKF przełożone z dawcy.
Witam dziś uratowałem z mojego zakładu pracy PSZOK .tuner radmor AM w pięknym stanie sprawny . Brak jakiejkolwiek ryski .i jeszcze wzmacniacz ws354sprawny i tuner as synteza do ws 354 przy tunerze do poronienia jest brak śrubek był cały rozkręcony ale wszystkie części są tylko śrubki żeby złożyć do kupy sprawny jest tylko złożyć . Pozdrawiam serdecznie.
Tak. Obecnie mam dwie. Są najlepsze! Już miałem kupować coś nowego, ale jakoś trudno mi uwierzyć w "nową" jakość. Wyremontowałem starą, dokupiłem tę zieloną i mam porządne narzędzia pracy. Dzięki! :)
Podziękowania za super film, w jednym z wcześniejszych filmów przestrajane było radio lampowe, niestety według tej pokazanej metody nowy UKF to tylko od 88 do ok 97 MHz, i na dodatek bardzo bardzo słaba czułość :(((. Sprawdziłem na dwóch różnych odbiornikach i to samo :(,
To jedyna najprostsza i skuteczna metoda. Połowa pasma to lepsze niż tylko szum. W niektórych rejonach jest to zupełnie wystarczające. Poza tym można mieć jeszcze inny odbiornik w kolekcji :) Np. "Ślężę" która odbiera wszystko. Owszem, można przebudować głowicę, aby pracowała w pełnym paśmie. Ale niestety większym kosztem i właściwie trzeba mieć do tego dobrze wyposażony warsztat. Nikt nie wymyślił niczego prostszego. Wiem, że to nie satysfakcjonuje wszystkich. Ale jak ktoś znajdzie podobne radio, chciałby je mieć, nie ma sprzętu do tego typu prac i powiedzmy niezbyt dużą wiedzę czy doświadczenie, chętnie skorzysta z tej metody. Szczególnie, że serwisy "radiowo telewizyjne" praktycznie nie istnieją. Ponadto z czułością można sobie poradzić. Do tego typu odbiorników, niestety potrzebna jest porządna antena UKF, co zresztą zalecają instrukcje obsługi. Nie wystarczy kawałek drutu, choć mój "Klawesyn" odbierał właściwie na metrowej długości przewodzie. Nie mniej jednak, potrzebny jest dipol, przewód symetryczny i ew. wtyczka radiowa UKF. Można zdobyć takie rzeczy i zrobić odpowiednią antenę. Można też zastosować antenę ze wzmacniaczem.
Dzień dobry. Posiadam radio Sudety DMT 352 z gramofonem. Niestety uszkodzone. Chciałbym je doprowadzić do stanu używalności. Czy Pan podjął by się naprawy tego radia??
@@ARQ-TONTECH to w dobrej lokalizacji musisz mieszkać :D u mnie "w szczerych polach" niestety słaby odbiór nawet z anteną ze wzmacniaczem. Będę zmuszony chyba założyć zewnętrzną antenę :)
Dziś ocalilem takie radio ze strychu opuszczonej kamienicy był tam też odkurzacz przednim zelmer 102b który próbuje odbudować brakuje tylko silnika silma rh5500
@@andrzejjaszczuk1247 jeśli głośnik jest w pełni sprawny, ale mimo tego słyszalne są zakłócenia z jego okolic, to oznacza, że coś o nią ociera. Przewód przyłączeniowy, lub paprochy pomiędzy osłoną a głośnikiem.
Zawsze mi się kojarzy z moim dzadkiem i słuchaniem wolnej europy. Nie wiem komu oddał to radio przed śmiercią. Dziwne, bo wiedział, że lubię takie sprzęty.....nie kumam czaczy
Szacun za robotę,może jakiś magnetofon szpulowy np.ZK 140? Mam sentyment do takich sprzętów,dlatego chciałbym zapytać: jeżeli znajdę fachowca,to jaki może być orientacyjny koszt takiego przestrojenia? Pozdrawiam!
Arq cóż za piękna Ślęża. Masz bardzo fajną, niezniszczalną lutownicę której to poszukuję. Będziesz może odnawiać ją lub jej obudowę na antenie?:) Pozdrawiam serdecznie
Odnawiania specjalnego nie będzię. Najwyżej kiedyś doczyszczę obudowę. Lubię gdy narzędzie pracy, nosi na sobie ślady historii. Świadczy to o niezawodnej wieloletniej służbie :)
Czy każdy to nie wiem. Obawiam się, że nie ma takich oficjalnych serwisów. W pierwszym lepszym z pewnością by odmówili, patrząc się jak na kosmitę. Jeszcze w innym, namawialiby na kupno nowego odbiornika, dodając: "do takich starych gratów nie mamy części". Znam to z osobistego doświadczenia. Ale życzę powodzenia.
To samo co "SOBÓTKA" i "SUDETY" z gramofonem, ale nie "KLAWESYN". Opracowana przeze mnie najprostsza i niezwykle skuteczna metoda przestrajania głowicy lampowej w odbiornikach typu "KLAWEYSN" - w filmie o głowicach UKF Elwro.
Wkrętak stroik nie wpływa na indukcję rdzeni ? Kiedyś chyba stroili miedzianymi lub z mosiądzu. Nie pamiętam. Mieli specjalnie robione na warsztatach zakładowych. Łapka :)
Taki wkrętaczek naprawdę nie ma większego wpływu na takie "baleroniaste" rdzenie. Ale musi być dopasowany do kształtu otworu w rdzeniu. Inaczej możemy mieć pewność że pęknie.
Wspaniały egzemplarz. Jak na połowę lat siedemdziesiątych to widać, że ta konstrukcja jest dość leciwa. Jestem za to zachwycony wyglądem odbiornika. Widać, że projektant stanął na wysokości zadania, nowoczesna cienka obudowa drewniana ze szlachetnego drewna, ostre linie, piękny połysk, "chromy", dobre materiały. Czy ktoś wie w którym roku powstały pierwsze egzemplarze?
I tak i nie... w tych czasach robiono jeszcze konstrukcje lampowe. W 1972 robiono jeszcze takie radia nawet w Japonii. W użyciu było jeszcze full odbiorników z lat 60, więc ta Slęża mogła uchodzić wręcz za coś nowoczesnego. Chwilę potem kupujemy Elżbietkę i całą masę technologii, a wśród nich układy scalone. To wszystko stało się na przestrzeni 5 lat! Zresztą pewnie o tym wiesz, ale młodsi niekoniecznie.
Tranzystoracja urządzeń była priorytetem, szczególnie w kwestii odbiorników radiowych. Wchodziło stereo, zaistniała potrzeba produkcji odbiorników samochodowych, pojawiły się magnetofony kasetowe, ale jednocześnie nie zaprzestano produkcji modeli lampowych. "Klawesyn" był produkowany jeszcze w połowie lat 70-ych, jako dobry i tani odbiornik radiowy. Tranzystory, a szczególnie układy scalone, na początku były drogie. Lampy staniały, dlatego radia lampowe miały rację bytu, choć wiedziano, że nie są już zbyt nowoczesne. Dawniej tranzystor, dziś znów dla odmiany, lampowe urządzenia audio są uważane za najbardziej wyrafinowane. O czasy! O obyczaje! :)
Oj nie wiem czy będę miał "Menueta" u siebie. Ale przestrajanie jest takie jak np. w odbiorniku "atut", którą to operację już pokazałem na kanale. Zapraszam do odnalezienia filmu i oglądania.
Miłosz Miłosz a czy ktoś coś pisał o nowych odbiornikach? Wszędzie tylko porównania tego sprzętu, co już jest nudne. Owszem, radio jest dość stare - było dużo więcej nowszych konstrukcji m in Tarabany, Ślązaki itp.
Nikt nic nie pisał o nowych, po prostu napisałem, bo mam 15 lat, a oglądają to osoby młodsze ode mnie, które mogą uważać, że takie stare radia są gorsze.
Ślęża to moim zdaniem jeden z najładniejszych odbiorników stołowych ze "starej serii" jeszcze z lat 70. Piękna obudowa, duża ilość chromu, świetnie wkomponowana w panel maskownica głośnika. Z pewnością robiło to wtedy duże wrażenie - dziś jest nie inaczej.
Pozdrawiam! :)
Przed nim był podobny, lampowy odbiornik KLAWESYN - również bardzo ładny.
Nie wiem jak wy ale ja zawsze daję "lajka" w ciemno i jeszcze nigdy sie nie zawiodłem. :)
hah, odważny jesteś :) Dzięki!
Ja tak samo, na tym kanale nie ma ani jednego złego filmu :)
Dzięki ogromne! :)
Świetna robota, uwielbiam Pana filmiki. Pełen profesjonalizm.
Świetny filmik! Według mnie jest pan najlepszym na świecie przestrajaczem i naprawiaczem radyjek (radia).Pozdrawiam.
Piękne to radio, w środku takie kolorowe...
Bardzo dobra robota 😉 (y)
Fajny radioodbiornik. Swoim designem przypomina konstrukcję lampową, co może wielu ludzi zmylić. Zresztą nie ma co się dziwić, bo był on produkowany w latach, gdzie lampy jeszcze nadal egzystowały obok tranzystorów. Mimo wszystko ten wygląd z dużą ilością chromu mający "to coś" mi się najbardziej podoba i nie sposób go pomylić z latami 80-tymi. Pozdrawiam i życzę dalszych udanych napraw.
Dzięki serdeczne!
Najfajniejsze serie filmów robisz właśnie z udziałem tych niezawodnych odbiorników stołowych.
5/5
Dziękuję! Zapewniam, że temat będzie kontynuowany. Te radia, to praktycznie całe moje życie! :)
Piękna robota, po raz kolejny zazdroszczę umiejętności :)
Szczególnych umiejętności nie trzeba. Trzeba po prostu wiedzieć jak jest zbudowana i jak działa głowica UKF, znać ogólnie zasadę przestrajania i tyle. Na internecie można znaleźć ogólnikowe wskazówki jak się dobiera kondensatory i zestraja głowicę, więc prawda jest taka, że jakbyś się uparł i poczytał jak to się robi i jak jest zbudowana głowica to i sam byś podobierał nowe kondensatory i przestroił. :) Dobrze poza tym mieć jeszcze miernik częstotliwości, albo dongiel DVBT z funckją SDR - cholernie przydatne do sprawnego zestrojenia heterodyny no i sprawdzenia czy w ogóle działa jeżeli radio nie odbiera stacji. :)
Swietna robota! Przestrojenie wyglada na dosc skomplikowane, w porównaniu do innych głowic oraz bardzo czasochłonne. Ciekawi mnie ze tą głowicę stroi sie tylko na dnie zakresu pasma.
Stroiłem na środku pasma. Odbiornik na UKF stroi się do zaznaczonej na skali częstotliwości 69MHz, generatorem. To jest środek pasma OIRT i po dostrojeniu, pasmo równomiernie pokrywa skalę. Środek nowego pasma to 98MHz, więc częstotliwość ta powina być odbierana również na 69MHz na skali. Ponieważ pokazuję jak stroić bez generatora (nie każdy kto chce takie radio ma generator), dostrajamy się do stacji nadającej na zbliżonej częstotliwości. W tym przypadku jest to 98,8MHz, więc wskazówkę skali ustawiłem bliżej częstotliwości 70MHz na skali. Dostrojenie odbiornika w tym punkcie, przy pewności że głowica pracuje idealnie w paśmie 87 - 108 +/- 0,5MHz, automatycznie pokrywa całe pasmo równomiernie względem skali. Wystarczy tylko sprawdzić czy skrajne stacje są we właściwym miejscu - u mnie są dwie 87,9MHz i 107,4MHz. Pozostaje ew. skorygować dostrojenie, wyregulować wzmocnienie i gotowe :)
ARQbyTontechUNITRA sluszna uwaga, dziękuję bardzo za odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Jeszcze raz świetna robota. Moim zdaniem przestrojenie nie należało do latwych, ale udalo sie świetnie
Dziękuję raz jeszcze za uznanie i miłe słowa. Mam nadzieję, że film przyda się innym :)
Super pozdrawiam
Ślęża wygląda na zadowoloną, że nie jest skazana na wieczne fale długie :P Mam nadzieję, że tobie posłuży jak najdłużej! Wygląda cudownie, a brzmi na pewno jeszcze lepiej! Pozdrawiam!
Dzięki! Zawsze po takiej operacji, chętnie używam odbiornika codziennie, przez dłuższy czas. Po inny sięgam wtedy, gdy znudzi mi się obecnie użytkowany i tak w kółko :)
Alex, przez te wieczne fale długie wielu nawet nie wiedziało, co to UKF, gdzie niestety potrzebna była jakaś sensowna antena. Ale fajnie, że są. Jako dzieciak nienawidziłem PR1, a dzisiaj sama nostalgia. Ciekawe, kiedy zamkną?
HerrGrasso Nie zamkną ich jeszcze bardzo długo z jednego powodu - największy maszt fal i największe pokrycie terenu :) Te fale długie nie są takie złe- jesteś np. w Austrii, a nadal możesz słuchać PR I. Największą wadą tego zakresu są zakłócenia... Przy każdym źródle zakłóceń już nic nie odbierasz...
Alex... a z drugiej strony ciekawe, ile osób jeszcze słucha długich. Nie wiem, czy ten maszt to jest dla władz argument, nie takie rzeczy uśmiercali. Gdzieś na YT są filmy o tym maszcie, co się zawalił. Podobno radiostacja ciągnęła tyle prądu, co Płock. Szkoda, że nie słuchamy już radia - nawet dziś wieczorami lecą ciekawe programy.
HerrGrasso ja się staram słuchać radia, choć nie zawsze można sobie coś wybrać- sam znam ludzi, co słuchają długich namiętnie, ale czasem jest to po prostu konieczność jak nie mają dostępu do polskiego ukf-u.
Niektórzy uważają że wygląd Śleży jest dyskusyjny, niemniej mi się bardzo podoba. Udało mi się zdobyć takie radio od rodziny, niestety pod koniec swojego żywota trafiło na działkę i przez niezbyt uważne obchodzenie się z nim ma kilka obić obudowy, mimo że generalnie fornir i lakier są zachowane w bardzo dobrym stanie. Zanim zastosuję prezentowaną metodę przestrojenia, za którą bardzo dziękuję, najpierw muszę zdobyć sprawny głośnik :)
Powodzenia! :)
@@ARQ-TONTECH Zastosowany opis przestrojenia sprawdził się w 100%, radio bardzo czułe i selektywne, aczkolwiek na górze skali stacje są dość ściśnięte, mimo że pasmo jest ładnie rozciągnięte po całej skali :) Dziękuję! Głośnik i plastikowe koło głowicy UKF przełożone z dawcy.
@@piotrektrabant wspaniale! Bardzo się cieszę! :)
Witam dziś uratowałem z mojego zakładu pracy PSZOK .tuner radmor AM w pięknym stanie sprawny . Brak jakiejkolwiek ryski .i jeszcze wzmacniacz ws354sprawny i tuner as synteza do ws 354 przy tunerze do poronienia jest brak śrubek był cały rozkręcony ale wszystkie części są tylko śrubki żeby złożyć do kupy sprawny jest tylko złożyć . Pozdrawiam serdecznie.
Pancerne radio montowane jak lampowe odbiorniki
Witaj Arkadiuszu! Pełen majstersztyk - a końcówka najlepsza - prezentacja wyników na skali radioodbiornika.
Szacun! Widzę zieloną Lutole 2. Również jestem posiadaczem zielonej Lutolki 2 :)
Tak. Obecnie mam dwie. Są najlepsze! Już miałem kupować coś nowego, ale jakoś trudno mi uwierzyć w "nową" jakość. Wyremontowałem starą, dokupiłem tę zieloną i mam porządne narzędzia pracy. Dzięki! :)
Obecnie są w sklepach lutownice transformatirowe Lutola, w całości produkowane w Polsce. Nawet są niedrogie, 120 złotych.
Podziękowania za super film, w jednym z wcześniejszych filmów przestrajane było radio lampowe, niestety według tej pokazanej metody nowy UKF to tylko od 88 do ok 97 MHz, i na dodatek bardzo bardzo słaba czułość :(((. Sprawdziłem na dwóch różnych odbiornikach i to samo :(,
To jedyna najprostsza i skuteczna metoda. Połowa pasma to lepsze niż tylko szum. W niektórych rejonach jest to zupełnie wystarczające. Poza tym można mieć jeszcze inny odbiornik w kolekcji :) Np. "Ślężę" która odbiera wszystko.
Owszem, można przebudować głowicę, aby pracowała w pełnym paśmie. Ale niestety większym kosztem i właściwie trzeba mieć do tego dobrze wyposażony warsztat. Nikt nie wymyślił niczego prostszego. Wiem, że to nie satysfakcjonuje wszystkich. Ale jak ktoś znajdzie podobne radio, chciałby je mieć, nie ma sprzętu do tego typu prac i powiedzmy niezbyt dużą wiedzę czy doświadczenie, chętnie skorzysta z tej metody. Szczególnie, że serwisy "radiowo telewizyjne" praktycznie nie istnieją. Ponadto z czułością można sobie poradzić. Do tego typu odbiorników, niestety potrzebna jest porządna antena UKF, co zresztą zalecają instrukcje obsługi. Nie wystarczy kawałek drutu, choć mój "Klawesyn" odbierał właściwie na metrowej długości przewodzie. Nie mniej jednak, potrzebny jest dipol, przewód symetryczny i ew. wtyczka radiowa UKF. Można zdobyć takie rzeczy i zrobić odpowiednią antenę. Można też zastosować antenę ze wzmacniaczem.
Dzień dobry. Posiadam radio Sudety DMT 352 z gramofonem. Niestety uszkodzone. Chciałbym je doprowadzić do stanu używalności. Czy Pan podjął by się naprawy tego radia??
Ekstra! Brawo :) Powiedz mi proszę Arkadiuszu jakiej anteny używasz? Zwykły dipol?
Tak. Dipol lub metrowy odcinek przewodu.
@@ARQ-TONTECH to w dobrej lokalizacji musisz mieszkać :D u mnie "w szczerych polach" niestety słaby odbiór nawet z anteną ze wzmacniaczem. Będę zmuszony chyba założyć zewnętrzną antenę :)
@@michakrzyzaniak6509 tak. Z okna widzę nadajnik na Ślęży :)
@@ARQ-TONTECH no i wszystko jasne! :)
Piękny widok!
Kolejny świetny film :)
Dziś ocalilem takie radio ze strychu opuszczonej kamienicy był tam też odkurzacz przednim zelmer 102b który próbuje odbudować brakuje tylko silnika silma rh5500
Brawo! Powodzenia!
@@ARQ-TONTECH dziękuję bardzo :-) mam pytanie w tej Ślęży trzeszczy trochę głośnik od czasu do czasu nie wiem co to może być głośnik JEST ok
@@andrzejjaszczuk1247 jeśli głośnik jest w pełni sprawny, ale mimo tego słyszalne są zakłócenia z jego okolic, to oznacza, że coś o nią ociera. Przewód przyłączeniowy, lub paprochy pomiędzy osłoną a głośnikiem.
Zawsze mi się kojarzy z moim dzadkiem i słuchaniem wolnej europy. Nie wiem komu oddał to radio przed śmiercią. Dziwne, bo wiedział, że lubię takie sprzęty.....nie kumam czaczy
No, ten błyszczący kondensator po przetarciu ściereczką robi wrażenie...
Przyjął byś może amplituner za free od Unitry Tosca 303? do regeneracji małej
Niestety nie przyjmuję sprzętu, zachęcam do posiadania i napraw we własnym zakresie.
Ok.
Chodziło mi abym Panu wysłał bez powrotnie.
Ja bym chętnie przyjął. Proszę o kontakt facebook.com/profile.php?id=100025797919986
Dziękuję, ale nie trzeba. Mam sporo sprzętu, a muszę oszczędzać miejsce na lokalne znaleziska. Może ktoś się zgłosi.
Szacun za robotę,może jakiś magnetofon szpulowy np.ZK 140? Mam sentyment do takich sprzętów,dlatego chciałbym zapytać: jeżeli znajdę fachowca,to jaki może być orientacyjny koszt takiego przestrojenia? Pozdrawiam!
YAZZ Na kanale ARQ sa filmy odnośnie naprawy ZK140. Tego magnetofonu nie przestroisz bo to nie radio :)
Arq cóż za piękna Ślęża. Masz bardzo fajną, niezniszczalną lutownicę której to poszukuję. Będziesz może odnawiać ją lub jej obudowę na antenie?:) Pozdrawiam serdecznie
Odnawiania specjalnego nie będzię. Najwyżej kiedyś doczyszczę obudowę. Lubię gdy narzędzie pracy, nosi na sobie ślady historii. Świadczy to o niezawodnej wieloletniej służbie :)
ARQbyTontechUNITRA Też można tak na to spojrzeć :) pozdrawiam
No dobrze a jeśli zastanawiam się nad kupnem takiego radia mowa tu o menuecie to komu je dać aby przestroił czy każdy elektronik się podejmie
Czy każdy to nie wiem. Obawiam się, że nie ma takich oficjalnych serwisów. W pierwszym lepszym z pewnością by odmówili, patrząc się jak na kosmitę. Jeszcze w innym, namawialiby na kupno nowego odbiornika, dodając: "do takich starych gratów nie mamy części". Znam to z osobistego doświadczenia. Ale życzę powodzenia.
ARQbyTontechUNITRA dziękuję
To będzie to samo co sudety,sobótka,klawesyn?
To samo co "SOBÓTKA" i "SUDETY" z gramofonem, ale nie "KLAWESYN".
Opracowana przeze mnie najprostsza i niezwykle skuteczna metoda przestrajania głowicy lampowej w odbiornikach typu "KLAWEYSN" - w filmie o głowicach UKF Elwro.
Wkrętak stroik nie wpływa na indukcję rdzeni ? Kiedyś chyba stroili miedzianymi lub z mosiądzu. Nie pamiętam. Mieli specjalnie robione na warsztatach zakładowych.
Łapka :)
Taki wkrętaczek naprawdę nie ma większego wpływu na takie "baleroniaste" rdzenie. Ale musi być dopasowany do kształtu otworu w rdzeniu. Inaczej możemy mieć pewność że pęknie.
No niestety kruszyć się potrafią.
Witam Czy podjął się odpłatnej naprawy sprzętu co udało mi się dostać na wystawce albo przyda się na części zamienne
Niestety nie przyjmuję sprzętu do napraw. Zachęcam do posiadania i napraw we własnym zakresie. W temacie jak naprawiać w domu, pokazałem już wiele :)
OKi dzięki
Proszę o kontakt facebook.com/profile.php?id=100025797919986
Wspaniały egzemplarz. Jak na połowę lat siedemdziesiątych to widać, że ta konstrukcja jest dość leciwa. Jestem za to zachwycony wyglądem odbiornika. Widać, że projektant stanął na wysokości zadania, nowoczesna cienka obudowa drewniana ze szlachetnego drewna, ostre linie, piękny połysk, "chromy", dobre materiały. Czy ktoś wie w którym roku powstały pierwsze egzemplarze?
Pierwsze ruszyły w 1973. Wcześniej pojawił się "Fagot", jako prekursor stołowych odbiorników tranzystorowych.
I tak i nie... w tych czasach robiono jeszcze konstrukcje lampowe. W 1972 robiono jeszcze takie radia nawet w Japonii. W użyciu było jeszcze full odbiorników z lat 60, więc ta Slęża mogła uchodzić wręcz za coś nowoczesnego. Chwilę potem kupujemy Elżbietkę i całą masę technologii, a wśród nich układy scalone. To wszystko stało się na przestrzeni 5 lat! Zresztą pewnie o tym wiesz, ale młodsi niekoniecznie.
Tranzystoracja urządzeń była priorytetem, szczególnie w kwestii odbiorników radiowych. Wchodziło stereo, zaistniała potrzeba produkcji odbiorników samochodowych, pojawiły się magnetofony kasetowe, ale jednocześnie nie zaprzestano produkcji modeli lampowych. "Klawesyn" był produkowany jeszcze w połowie lat 70-ych, jako dobry i tani odbiornik radiowy. Tranzystory, a szczególnie układy scalone, na początku były drogie. Lampy staniały, dlatego radia lampowe miały rację bytu, choć wiedziano, że nie są już zbyt nowoczesne. Dawniej tranzystor, dziś znów dla odmiany, lampowe urządzenia audio są uważane za najbardziej wyrafinowane. O czasy! O obyczaje! :)
Ja mam lampowe diory dml 302 1971
Mam prośbę niech Pan zrobi film o radiu unitra diora menuet 20303 o przestrojeniu i tak dalej
Oj nie wiem czy będę miał "Menueta" u siebie. Ale przestrajanie jest takie jak np. w odbiorniku "atut", którą to operację już pokazałem na kanale. Zapraszam do odnalezienia filmu i oglądania.
ARQbyTontechUNITRA z chęcią oglądnę dzięki za odp
ja mam trudny przypadek do zrobienia biala sniezka
Nie przejmuj się. Każde radio może być upierdliwe😁. Na co choruje Twoja Śnieżka?
mam taki odbiornik ale w złym stanie
A czy dał by pan radio za darmo?
Jak już pisałem, nie mogę. Kolekcjonuję.
OK.Życzę panu dużej kolekcji.
Ile kosztuje takie radyjko. Bo chętnie w WC bym zamontowal
Jedź na Wolumen to się dowiesz.
YAZZ mieszkam w wielkopolskim
MaciejK a jaki masz problem wejść na byle serwis z ogłoszeniami i tam zobaczyć ile to kosztuje? Tak jest przecież najprościej.
rafi22000 nie którym się po prostu nie chcę 😁
nie to że nie chce mi się tylko pytalem sie
By się dostać do głowicy trzeba się troszkę postarać😉 prawie tak samo jak w amatorze stereo😉
Wkrótce pokażę uproszczoną metodę demontażu tego typu głowicy na przykładzie odbiornika "SOBÓTKA".
ARQbyTontechUNITRA jestem ciekaw pozdrawiam 😀
Widac ze to stare radio ale fajne
Te stare radia są lepsze niż nowe ze sklepu.
Miłosz Miłosz a czy ktoś coś pisał o nowych odbiornikach? Wszędzie tylko porównania tego sprzętu, co już jest nudne. Owszem, radio jest dość stare - było dużo więcej nowszych konstrukcji m in Tarabany, Ślązaki itp.
Nikt nic nie pisał o nowych, po prostu napisałem, bo mam 15 lat, a oglądają to osoby młodsze ode mnie, które mogą uważać, że takie stare radia są gorsze.
rafi22000 wada starszych odbiornikow bylo to ze trzeba bylo przestrajac ukf fm w koncowych radiach juz nie np.tola2
Miłosz Miłosz to zalezy od gustu wielu osob pozdrawiam
Super Film zapraszam do mnie na kanał :)
Filmik o niczym.