Chiny, Franciszek i Katolicy - porozumienia Watykanu z Chinami z perspektywy katolików w Chinach

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024
  • Zapraszamy do odsłuchania panelu dyskusyjnego „Chiny, Franciszek i katolicy - czyli porozumienia Watykanu z Komunistyczną Partią, z perspektywy problemów katolików w Chinach”
    Spotkanie zostało objęte patronatem portalu „PCh24”, stowarzyszenia „Sinicum” im. Michała Boyma SJ, oraz czasopisma „Chiny Dzisiaj”
    Po dojściu do władzy Komunistycznej Partii, a także po zerwaniu oficjalnych relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską w 1951 stosunki obu podmiotów były dosyć napięte. W Chinach powstało Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich - kontrolowany przez partię związek wyznaniowy który łączył katolicyzm z negowaniem autorytetu Watykanu, akceptacją komunizmu i promowaniem przewodniej roli Partii. Równocześnie rozwijał się Kościół podziemny, który borykał się z prześladowaniami ze strony władz i siłą rzeczy istniał w pewnej izolacji od reszty Kościoła katolickiego.
    22 września 2018 Stolica Apostolska podpisała z Chińską Republiką Ludową utajnione porozumienie w sprawie desygnowania biskupów za zgodą obu stron. W 2022 roku zostało ono odnowione, mimo iż miało być ono jedynie tymczasowe, jednakowoż już w kwietniu 2023 pojawiły się pierwsze informacje o złamaniu przez stronę chińską porozumienia, poprzez autorytarne mianowanie biskupa Shen Bin.
    W trakcie dyskusji porozmawiamy m.in. o kontekście historycznym relacji Watykanu i Partii, sytuacji katolików w Chinach przed i po podpisaniu porozumienia, Kościele podziemnym, strukturze państwowego kościoła oraz o samych porozumieniach i ich przestrzeganiu, a także o stosunku przedstawicielu najwyższych władz Kościoła do tego problemu.
    Dzięki naszym prelegentom spróbujemy także wskazać czego możemy się spodziewać w przyszłości w relacjach Stolicy Apostolskiej z Chinami i czy są szanse na poprawę sytuacji katolików w tym kraju.
    Na te i wiele innych pytań pozwolą odpowiedzieć nam:
    prof. dr. hab. Jakub Polit - historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownik Zakładu Historii Powszechnej Najnowszej UJ. Jego zainteresowania badawcze dotyczą historii XX w. ze szczególnym uwzględnieniem Dalekiego Wschodu. Autor trzynastu książek, m. in. Chiny (seria: Historia państw świata w XX wieku, Warszawa 2000), Pod wiatr. Czang Kaj-szek 1887-1975 (Kraków 2008), Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1949 (Kraków 2013); Hirohito. Tajemnica cesarza Shōwa (Kraków 2019 i 2021; nagroda indywidualna UJ za działalność naukową); Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949 (Kraków 2023). Współautor History of Poland (Kraków 2005).
    dr Marek Tylkowski - studiował historię na Uniwersytecie Opolskim. Obronił pracę doktorską z nauk o religii i kulturze na Uniwersytecie SWPS, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Gawlikowskiego. W pracy naukowej zajmuje się głównie historią myśli chińskiej oraz badaniami chrześcijaństwa w Chinach. Jest jednym z członków redakcji i autorów czasopisma „Chiny Dzisiaj” wydawanego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji oraz Polską Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego, poświęconego religiom w Chinach oraz ich aktualnej sytuacji. Poza tym, od kilku lat interesuje się Kościołem koptyjskim i ekumenizmem.
    Paweł Chmielewski - Filolog klasyczny; od lat pracuje jako dziennikarz i publicysta. Jest członkiem redakcji portalu PCh24.pl, prowadzi własny program "Na Straży" na kanale PCh24 TV. Współpracuje również z tygodnikiem "Do Rzeczy". Zajmuje się tematyką kościelną, ze szczególnym uwzględnieniem zmagań o kształt katolicyzmu od czasów II Soboru Watykańskiego. Opublikował kilka książek, między innymi "Niemiecka rewolucja. Jak za Odrą ginie katolicka wiara" (Stowarzyszenie ks. Skargi, 2019), "Ogień w Kościele. Nadzieja w czasach kryzysu. Rozmowa z ks. Robertem Skrzypczakiem" (Esprit, 2021), "Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen. Kto stoi za rewolucją w Kościele?" (3Dom, 2022), "Nowe moce Antychrysta" (AA, 2022) i "Hejterzy. Stare herezje w nowych szatach" (Fronda, 2023).
    ___________________________
    Zapraszamy do obserwowania nas na:
    🟡Facebooku ▶ / instytuttertiomillennio
    🟡Instagramie ▶ / instytut_tertio_millennio
    🟡Twitterze/X ▶ / instytuttertio
    🟡Portalu ▶ tertio.pl/
    #Chiny #Franciszek #Katolicy #Prześladowania #Partiakomunnistyczna
    #komunizm #komuniści #Prześladowania #StolicaApostolska #Watykan #JakubPolit #pch24 #PoloniaChristiana #PCh24

Комментарии • 1