@Buduj z Inżynierem a jakbys zeobil isolacje szlamem, np ceresit cr65 w miejacu trzpienia, chodzi mi o malowanie lawy dysperbitem pod pape, alw czy w miejscu slupa tez malowac i na to Ceresit czy od razu sam cwresit
Tak, na ławy bez podpiwniczenia nadają się idealnie. Szybciej się buduje niż ze zwykłych bloczków betonowych. W przypadku piwnic już nie koniecznie, ze względu na wytrzymałość bloczka. Pozdrawiam :)
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie izolacji poziomej między ława, a bloczkiem (ściana fundamentowa). Ostatnio oglądam filmiki i widzę, że każdy stosuje pape, a ja dałem folie 0,4 mm. Czy popełniłem błąd? Grunt piaszczysty. Majster mówił, że to w zupełności wystarczy.
Odcinać czy nie odcinać - pierwsza odpowiedź jest ZAWSZE w planie budowlanym. Tam powinno być wyraźnie pokazane, na jakie obciążenia słup ma pracować. To po pierwsze. Po drugie. Jeśli odciąć i zrobić dobrą hydroizolację (szczególnie na piszczystym gruncie) między ławą a fundamentem, oczywiście na wcześniejszym etapie budowy, wszystkie dylematy zniką jak ręką odjął. A i dla trwałości fundamentu jest to o niebo lepsza wersja. Po trzecie: ten konkretny słup NIE BĘDZIE pracować na zginanie lewo-prawo - ruch w tej płaszczyźnie zablokuje mur, ściana, pracując jak bardzo skuteczne ściągi. Jeśli w planie przewidziany jest strop betonowy, szczególnie monolityczny, ten słup nie będzie również pracował na zginanie przód-tył gdyż zablokuje go wieniec i strop! Pozostaną tylko statyczne obciązenia góra-dół, a właściwie tylko "w dół". Zmierzam do wniosku, że to czy słup odcinać czy nie odcinać ZAWSZE ma swoje uwarunkowania. Projekt, konstrukcja, sposób rozwiązania hydroizolacji - to główne czynniki. I niekiedy w żadnym razie nie wolno słupów odcinać, a niekiedy można, bo projekt to przewiduje a konstrukcja budynku została przeliczona na taką okoliczność. Nie ma stuprocentowej reguły. Wszystko zależy od tego co projekt przewiduje w danym przypadku, czy słup jest związany konstrukcyjnie tzw. węzłem (i wówczas MUSI być nieizolowany), czy słup ma parcować na tzw. przegubie. Jeśli ktoś nie umie czytać planów budowlanych (co nie jest hańbą, ale jednak to przydatna umiejętność) zawsze może zapytać projektanta. I lepiej zapytać niż budować na pałę. Bo ktoś powiedział, że słupów nie wolno odcinać. A to nie jest prawdą. Bowiem niekiedy wręcz MUSI BYĆ PRZEGUB, w przeciwnym wypadku naprężenia (na przykład termiczne) zniszczą wiązanie.
Witam. Kolego widzę że masz bloczki z keramzytu? Jak one się mają do siły ściskania? Jeżeli w projekcie jest klasa 20, a keramzytu ma 5-10 to czy nie jest za słaby? Chciałbym użyć bloczków z keramzytu, ale mam przez to obawy. Normalnie wszyscy używają bloczków betonowych czy to b15 czy b20. U ciebie widzę bloczki z dziurami, zalewasz je betonem czy jak?
Do ław fundamentowych mogą być keramzytowe, jeśli budynek nie jest podpiwniczony. Jeśli jest podpiwniczony są za słabe bo parcie gruntu jest za duże na ścianę. Niczym je nie zalewam. Układa sie je szybciej, bo jest mniej warstw a ta sama wysokość i nie ma spoiny pionowej bo są na pióro i wpust.
To ten sam materiał i będzie tworzył monolityczny lity układ, jak jeden element. To normalne, że zalewamy słupy w tzw. przerwach technologicznych. Przy zburzeniu takiego elementu nie pokruszy się w tym samym miejscu w którym była przerwa technologiczna. Mam nadzieje, że wyjaśniłem.
Schody na gruncie jak są oparte na bloczkach to izolujemy papą, jak wystają ze stopy pręty zbrojeniowe do zakotwienia biegu schodowego to też można to wykonać, bo jednak jest to oparcie biegu na gruncie, a nie przenoszenie obciążeń jak na słupach. Jeśli schody są w środku budynku, jeszcze w jego środku, to zagrożenie spowodowane wodą gruntową jest znikome (jeśli oczywiście założymy, że dobrze jest drenażowany budynek wokoło. Mam nadzieję, że pomogłem. Jak masz inny przypadek niż opisałem, to pisz śmiało może bardziej precyzyjnie odpowiem, jak poznam więcej szczegółów.
Piszesz niżej, że beton (słup) bez odcięcia nie pokruszy się w miejscu połączenia z betonem. Jeżeli wylejemy beton w słup to logiczne, że on się także zwiąże z bloczkami betonowymi z fundamentu i przy próbie np. wyrwania go to nie odpadnie jak klocek tylko odpadnie z bloczkami. Dlaczego kierownicy budowy z dużym stażem i wiedzą zalecają odcinanie i pozwalają na to? Jak ten słup ma się wygiąć skoro jest zachowana ciągłość zbrojenia i pręty są otulone w betonie? Jak taki słup ma się przewrócić skoro działają później na niego obciążenia ścian, wieńca, dachu i stropu?
Nie wiem dlaczego na to pozwalają, znaczy domyślam się…nigdy takie rozwiązanie nie spowodowało katastrofy budowlanej. Tak samo możemy mówić, dlaczego w projekcie mamy beton B20 a robią go w betoniarce na budowie i pewnie jest B10, albo B15 i wszystko stoi i nic się nie zawala. A dlaczego słup ma się przewrócić? Jeśli ma działać na ściskanie to po co go projektować? Przecież jest ściana która równomiernie przeniesie obciążenie na fundament. Otóż te słupy parteru (w małym stopniu jeśli jest strop, a słupy w ścianie kolankowej to już bardzo mocno) przeciwdziałają siłom poziomym od parcia wiatru, siłom rozporowym dachu, który próbuje się złożyć jak domek z kart i wypchnąć ściany na zewnątrz. Tu też trzeba zaznaczyć że nie każdy dach jest rozporowy, ale krokwiowo-jętkowy taki właśnie jest.
Mechanika budowli? A co to? A na co to komu potrzebne? Momenty zginające, siły poziome, pionowe, schematy statyczne, długości wyboczeniowe, warunki podparcia, liczba Eulera, efekty drugiego rzędu? Młody, przeca to jest beton, on jest ciężki hehe, do góry nie odleci, hehe. Ty lipij to polej trochę tej wódeczki młody i pomyśl na chłopski rozum - młody. Młody, szczerze? Ja tego prawka to nigdy nie zrobiłem. 40 lat jeździłem maluchem na wiejskich drogach i nic się nie stało. Ty młody to musisz sie nauczyć życia, a nie nauki tych głupot na studiach. Ehhhh młodzi a jednak głupi, hehehe. Noooooooooo młoooooooody, butelka obalona! Młooody, ja kochałem Twoją matkę, dobra kobita, Nieszczęśliwy wypadek przeca - złapała gołą ręką mojej prowizorki kabla od sąsiada no i usmażyła się na popiół. Niestety prokurator i energetycy dopatrzyli się, że od 30 lat kradłem prąd. Młody! Rozumiesz? 30 lat było dobrze! Przeca mnie tego dziadek nauczył z dziada pradziada! Co Ty pier, jakie przewody neutralne, ochronne? Kabelek do kabelka i masz darmowy, voila jak to mówią żabojady - masz darmowy prąd.! Słuchaj Młody - to był nieszczęśliwy wypadek! Rozumiesz??? Bydlaki po szkołach prawniczych...
@@ksz5780 geniusz ... !! :) a potem panie nie wiem skąd ta rysa w domu a tylko pięterko stawiałam lub chciałem dostawić, a ojciec stawiali domeczek i pili tylko jedno piwko a ze to beton panie to musi stać = po to sie do szkol chodzi po wiedze a nie do kościoła by wiedzieć jak budować by sie nie kręciło i nie zawalało
Tak, to prawda. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to brak jednorodności izotropowej materiału bo jednak nie jest beton a szlam. Na domku to nie ma większego znaczenia. Jeśli byłby duży słup to wiadomo, że szlam ze względu na brak jednorodności odpada, ale to raczej hale, budynki wysokościowe, a nie domki.
Akurat nie chodzi mi o ściany fundamentowe bo dom mam na płycie, tylko o izolacje poziomą słupów/trzpieni żelbetowych parteru. Wiem że powinien być szlam/w8 ale mleko się rozlało i obawiam się czy nie będzie się nic dziać..@@budujzinzynierem
Beton ze słupa nie połączy się z ławą w takim stopniu żeby miało to jakieś konstrukcyjne znaczenie. Musiałoby to być wylanie monolityczne, więc powielasz mity.
Beton wodoszczelny jest tylko teoretycznie. Praktyka budowlana pokazuje, że woda znajdzie drogą przez każdy beton. Nikt dla domku jednorodzinnego nie będzie używał takich domieszek do betonu aby zmniejszyć skurcz i odkształcenia termiczne, ale samo pokazane wyżej rozwiązanie jest błędne i nie powinno się go wykonywać.
Jak nie ma człowieku robi się całe szczelne zbiorniki z zelbetonu pożarowe i jakoś nic nie przecieka .... geez a jak się wam dalej widzi to zróbcie sobie iniekcje i już szczelny na amen
W odległości grubości otuliny od prętów zbrojeniowych nie może być żadnego bitumu. Przecież w tej sytuacji będzie tam nieszczelność przez która woda dostanie się do zbrojenia
@bogdanpar8160 odległość zbrojenia od krawędzi betonu. Zbrojenie musi być „otoczone” betonem na 1,5-5cm w zależności od sytuacji. Więc jak patrzę na wylany element żelbetowy to nigdzie nie widzę zbrojenia. Bo ono jest conajmniej 1,5cm schowane w głąb elementu.
Zaprawa właśnie jest głównym źródłem kapilarnego podciągania wody. Dlatego od zewnątrz całą ścianę albo malujemy płynną izolacją przeciwwodną, albo papą. Dlatego od dołu mamy papę na fundamencie, żeby woda się do zaprawy nie dostała. Nie słyszałem o wodoszczelnej zaprawie. Nie powiem, że takiej nie ma, ale ja nie znam.
Prawisz madrosci a nawet nie wiesz jakie sa rodzaje podpór... a to tak podstawa podstaw, 1 semestr kazdych studiow inz. Jak dasz przekladke z folii czy papy. I zbrojenie bedzie zakotwione w fundamencie... to zadnej roznicy nie zobaczysz.... bedzie sie zachowywalo jak monolit co innego gdyby nie bylo zbrojenia.. ale wtedy nawet bez przekladki... beton nalany na beton nie trzyma sie w takim stopniu jak element wykonany w jednym procesie technologicznym.
Myślę, że łatwiej kupić beton wodoszczelny, niż walczyć z żywicą i przedłużać czas realizacji słupa. Z betonem wodoszczelnym można zalać cały słup, najpierw rozrobić 3 worki wodoszczelności potem normalny i mamy monolit wylany za jednym razem z dołem wodoszczelnym.
@@budujzinzynierem Beton wodoszczelny jest tylko teoretycznie. Praktyka budowlana pokazuje, że woda znajdzie drogą przez każdy beton. Nikt dla domku jednorodzinnego nie będzie używał takich domieszek do betonu aby zmniejszyć skurcz i odkształcenia termiczne, ale samo pokazane wyżej rozwiązanie jest błędne i nie powinno się go wykonywać.
@@krzysztoffrancka6178 nie, nie są. Ludzie myślą, że są, bo: a) często żeby zaczęło przeciekać, potrzeba wielu lat b) jeśli wyciek jest niewielki, to w jaki niby sposób zdiagnozujesz, że go masz? Przecież jeśli ucieknie ci nawet 50l wody z basenu czy zbiornika, to tego nie zauważysz. Bo co ci zawilgnie - ziemia dokoła basenu? Natomiast jeśli popatrzymy w drugą stronę i to samo 50l wpłynie ci np. do piwnicy, no to już jest poważny problem.
Dzięki za utwierdzenie w przekonaniu. To podciąganie wody, przy powierzchni 25cm² to chyba są jakieś śmieszne wartości, żeby kosztem jakości połączenia słupa z ławą uszczelniać dodatkowo to miejsce. Taki dom musiał by stać zawsze w wodzie, żeby miało to sens.
Głupoty gadasz ludziom i tyle jaki to monolit jeśli nie jest razem z ławami wylany betonem 🤔 chciałem zobaczyć jaka będzie Twoja reakcja wiedziałem że trafię w czuły punkt 🤣 znam to wszystko i myślę że się nie gniewasz pozdrawiam a ogolnie dobry film 🙂
Nie gadam głupot, konstrukcja monolityczna nie oznacza wylanego za jednym razem całej betonowej konstrukcji budynku bo to nie możliwe, fundamenty, słupy, stropy zwyczajnie nie da się tego zrobić. W konstrukcjach monolitycznych są tzw. przerwy technologiczne które nie sprawiają, że konstrukcja żelbetowa przestaje być "monolityczna" właściwie monolityczna jest gdyż do połączenia nie potrzeba żadnych dodatkowych łączników jedynie dobrze ukształtowanego zbrojenia które przeniesie naprężenia rozciągające z wzajemnie przylegających do siebie, a właściwie przenikających się żelbetowych elementów w tym przypadku słupa z fundamentem. Mam nadzieję, że po tym wyjaśnieniu nie będziesz już gadał głupot, że gadam głupoty ;)
a jak jest nieobrzewany dom 2-3lata to po takich słupach z hydroizolacją szlamową i tym w8 na 40cm możę podciągnać się woda?
@Buduj z Inżynierem a jakbys zeobil isolacje szlamem, np ceresit cr65 w miejacu trzpienia, chodzi mi o malowanie lawy dysperbitem pod pape, alw czy w miejscu slupa tez malowac i na to Ceresit czy od razu sam cwresit
Witam serdecznie! Widzę moje bloczki fundamentowe z czamaninka :)
Tak, na ławy bez podpiwniczenia nadają się idealnie. Szybciej się buduje niż ze zwykłych bloczków betonowych. W przypadku piwnic już nie koniecznie, ze względu na wytrzymałość bloczka. Pozdrawiam :)
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie izolacji poziomej między ława, a bloczkiem (ściana fundamentowa). Ostatnio oglądam filmiki i widzę, że każdy stosuje pape, a ja dałem folie 0,4 mm. Czy popełniłem błąd? Grunt piaszczysty. Majster mówił, że to w zupełności wystarczy.
Wystarczy, jak jest suchy teren to jak najbardziej wystarczy.
Odcinać czy nie odcinać - pierwsza odpowiedź jest ZAWSZE w planie budowlanym. Tam powinno być wyraźnie pokazane, na jakie obciążenia słup ma pracować. To po pierwsze. Po drugie. Jeśli odciąć i zrobić dobrą hydroizolację (szczególnie na piszczystym gruncie) między ławą a fundamentem, oczywiście na wcześniejszym etapie budowy, wszystkie dylematy zniką jak ręką odjął. A i dla trwałości fundamentu jest to o niebo lepsza wersja.
Po trzecie: ten konkretny słup NIE BĘDZIE pracować na zginanie lewo-prawo - ruch w tej płaszczyźnie zablokuje mur, ściana, pracując jak bardzo skuteczne ściągi. Jeśli w planie przewidziany jest strop betonowy, szczególnie monolityczny, ten słup nie będzie również pracował na zginanie przód-tył gdyż zablokuje go wieniec i strop! Pozostaną tylko statyczne obciązenia góra-dół, a właściwie tylko "w dół".
Zmierzam do wniosku, że to czy słup odcinać czy nie odcinać ZAWSZE ma swoje uwarunkowania. Projekt, konstrukcja, sposób rozwiązania hydroizolacji - to główne czynniki. I niekiedy w żadnym razie nie wolno słupów odcinać, a niekiedy można, bo projekt to przewiduje a konstrukcja budynku została przeliczona na taką okoliczność. Nie ma stuprocentowej reguły.
Wszystko zależy od tego co projekt przewiduje w danym przypadku, czy słup jest związany konstrukcyjnie tzw. węzłem (i wówczas MUSI być nieizolowany), czy słup ma parcować na tzw. przegubie. Jeśli ktoś nie umie czytać planów budowlanych (co nie jest hańbą, ale jednak to przydatna umiejętność) zawsze może zapytać projektanta. I lepiej zapytać niż budować na pałę. Bo ktoś powiedział, że słupów nie wolno odcinać. A to nie jest prawdą. Bowiem niekiedy wręcz MUSI BYĆ PRZEGUB, w przeciwnym wypadku naprężenia (na przykład termiczne) zniszczą wiązanie.
Witam. Kolego widzę że masz bloczki z keramzytu? Jak one się mają do siły ściskania? Jeżeli w projekcie jest klasa 20, a keramzytu ma 5-10 to czy nie jest za słaby? Chciałbym użyć bloczków z keramzytu, ale mam przez to obawy. Normalnie wszyscy używają bloczków betonowych czy to b15 czy b20.
U ciebie widzę bloczki z dziurami, zalewasz je betonem czy jak?
Do ław fundamentowych mogą być keramzytowe, jeśli budynek nie jest podpiwniczony. Jeśli jest podpiwniczony są za słabe bo parcie gruntu jest za duże na ścianę. Niczym je nie zalewam. Układa sie je szybciej, bo jest mniej warstw a ta sama wysokość i nie ma spoiny pionowej bo są na pióro i wpust.
Beton z ławy jak się połączy z betonem ze słupa?
To ten sam materiał i będzie tworzył monolityczny lity układ, jak jeden element. To normalne, że zalewamy słupy w tzw. przerwach technologicznych. Przy zburzeniu takiego elementu nie pokruszy się w tym samym miejscu w którym była przerwa technologiczna. Mam nadzieje, że wyjaśniłem.
Nie połączy się za mała powierzchnia. Musiałby być wylany monolitycznie.
A co ze schodami na gruncie? Izolować je od stopy papą?
Schody na gruncie jak są oparte na bloczkach to izolujemy papą, jak wystają ze stopy pręty zbrojeniowe do zakotwienia biegu schodowego to też można to wykonać, bo jednak jest to oparcie biegu na gruncie, a nie przenoszenie obciążeń jak na słupach. Jeśli schody są w środku budynku, jeszcze w jego środku, to zagrożenie spowodowane wodą gruntową jest znikome (jeśli oczywiście założymy, że dobrze jest drenażowany budynek wokoło. Mam nadzieję, że pomogłem. Jak masz inny przypadek niż opisałem, to pisz śmiało może bardziej precyzyjnie odpowiem, jak poznam więcej szczegółów.
Czy słupy/rdzenie na piętrze można wylewać na dwa razy?
Oczywiście, że można. Wysokie słupy parteru też wylewa się na kilka razy.
Piszesz niżej, że beton (słup) bez odcięcia nie pokruszy się w miejscu połączenia z betonem. Jeżeli wylejemy beton w słup to logiczne, że on się także zwiąże z bloczkami betonowymi z fundamentu i przy próbie np. wyrwania go to nie odpadnie jak klocek tylko odpadnie z bloczkami.
Dlaczego kierownicy budowy z dużym stażem i wiedzą zalecają odcinanie i pozwalają na to? Jak ten słup ma się wygiąć skoro jest zachowana ciągłość zbrojenia i pręty są otulone w betonie? Jak taki słup ma się przewrócić skoro działają później na niego obciążenia ścian, wieńca, dachu i stropu?
Nie wiem dlaczego na to pozwalają, znaczy domyślam się…nigdy takie rozwiązanie nie spowodowało katastrofy budowlanej. Tak samo możemy mówić, dlaczego w projekcie mamy beton B20 a robią go w betoniarce na budowie i pewnie jest B10, albo B15 i wszystko stoi i nic się nie zawala. A dlaczego słup ma się przewrócić? Jeśli ma działać na ściskanie to po co go projektować? Przecież jest ściana która równomiernie przeniesie obciążenie na fundament. Otóż te słupy parteru (w małym stopniu jeśli jest strop, a słupy w ścianie kolankowej to już bardzo mocno) przeciwdziałają siłom poziomym od parcia wiatru, siłom rozporowym dachu, który próbuje się złożyć jak domek z kart i wypchnąć ściany na zewnątrz. Tu też trzeba zaznaczyć że nie każdy dach jest rozporowy, ale krokwiowo-jętkowy taki właśnie jest.
Mechanika budowli? A co to? A na co to komu potrzebne? Momenty zginające, siły poziome, pionowe, schematy statyczne, długości wyboczeniowe, warunki podparcia, liczba Eulera, efekty drugiego rzędu? Młody, przeca to jest beton, on jest ciężki hehe, do góry nie odleci, hehe. Ty lipij to polej trochę tej wódeczki młody i pomyśl na chłopski rozum - młody.
Młody, szczerze? Ja tego prawka to nigdy nie zrobiłem. 40 lat jeździłem maluchem na wiejskich drogach i nic się nie stało. Ty młody to musisz sie nauczyć życia, a nie nauki tych głupot na studiach. Ehhhh młodzi a jednak głupi, hehehe.
Noooooooooo młoooooooody, butelka obalona! Młooody, ja kochałem Twoją matkę, dobra kobita, Nieszczęśliwy wypadek przeca - złapała gołą ręką mojej prowizorki kabla od sąsiada no i usmażyła się na popiół. Niestety prokurator i energetycy dopatrzyli się, że od 30 lat kradłem prąd. Młody! Rozumiesz? 30 lat było dobrze! Przeca mnie tego dziadek nauczył z dziada pradziada! Co Ty pier, jakie przewody neutralne, ochronne? Kabelek do kabelka i masz darmowy, voila jak to mówią żabojady - masz darmowy prąd.! Słuchaj Młody - to był nieszczęśliwy wypadek! Rozumiesz??? Bydlaki po szkołach prawniczych...
@@ksz5780 geniusz ... !! :) a potem panie nie wiem skąd ta rysa w domu a tylko pięterko stawiałam lub chciałem dostawić, a ojciec stawiali domeczek i pili tylko jedno piwko a ze to beton panie to musi stać = po to sie do szkol chodzi po wiedze a nie do kościoła by wiedzieć jak budować by sie nie kręciło i nie zawalało
Masz głowę
Podobno można użyć zmaiast papy coś w rodzaju szlamu cementowego. Czy to prawda ?
Mi właśnie kierownik budowy radził użyć szlamu cementowego pod słupy oraz pod lane schody.
Tak, to prawda. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to brak jednorodności izotropowej materiału bo jednak nie jest beton a szlam. Na domku to nie ma większego znaczenia. Jeśli byłby duży słup to wiadomo, że szlam ze względu na brak jednorodności odpada, ale to raczej hale, budynki wysokościowe, a nie domki.
Witam, a co jeśli dałem dysperbit? Domek jednorodzinny 150 M2. Czy coś się może stać?
@bartomiejbebenek1853 dysperbit jest OK sam tez go daje. Czy dysperbit, czy abizol. Ważne żeby sumiennie i rzetelnie cała ścianę dwa razy wysmarować.
Akurat nie chodzi mi o ściany fundamentowe bo dom mam na płycie, tylko o izolacje poziomą słupów/trzpieni żelbetowych parteru. Wiem że powinien być szlam/w8 ale mleko się rozlało i obawiam się czy nie będzie się nic dziać..@@budujzinzynierem
2:13 a nie kapilarnym?
Oczywiście, że kapilarne. Człowiek co nie pamięta to zmyśli ;) na szczęście w 3:13 już się poprawiłem.
Beton ze słupa nie połączy się z ławą w takim stopniu żeby miało to jakieś konstrukcyjne znaczenie. Musiałoby to być wylanie monolityczne, więc powielasz mity.
Beton wodoszczelny jest tylko teoretycznie. Praktyka budowlana pokazuje, że woda znajdzie drogą przez każdy beton. Nikt dla domku jednorodzinnego nie będzie używał takich domieszek do betonu aby zmniejszyć skurcz i odkształcenia termiczne, ale samo pokazane wyżej rozwiązanie jest błędne i nie powinno się go wykonywać.
Jak nie ma człowieku robi się całe szczelne zbiorniki z zelbetonu pożarowe i jakoś nic nie przecieka .... geez a jak się wam dalej widzi to zróbcie sobie iniekcje i już szczelny na amen
Dokladnie, są szczelne szamba. Sa szczelne piwnice gdzie poziom wody gruntowej jest powyzej posadzki i nic nie przecieka.
W odległości grubości otuliny od prętów zbrojeniowych nie może być żadnego bitumu. Przecież w tej sytuacji będzie tam nieszczelność przez która woda dostanie się do zbrojenia
a co to grubość otuliny?
@bogdanpar8160 odległość zbrojenia od krawędzi betonu. Zbrojenie musi być „otoczone” betonem na 1,5-5cm w zależności od sytuacji. Więc jak patrzę na wylany element żelbetowy to nigdzie nie widzę zbrojenia. Bo ono jest conajmniej 1,5cm schowane w głąb elementu.
Jakiej papy używasz
Zwykłej podkładowej, ale nie tej cienkiej tylko 4,2mm i kupuje w całych rolkach i tnę na pół na ławy i na 3 części na ściany fundamentowe.
Dzień dobry, mam pytanie czy można dać papę o grubości 5.2 mm do izolacji ścian fundamentowych
@@robertkowalczyk3550 bez problemu można dać ja wybrałam 4 że względu na cenę 3 mam wydawała mi się za cienka
Witam Niewolnika :)
Witam ;)
@@budujzinzynierem - Tak trzymać Panowie !! 😎😎😎
A zaprawa wodoszczelna?
Zaprawa właśnie jest głównym źródłem kapilarnego podciągania wody. Dlatego od zewnątrz całą ścianę albo malujemy płynną izolacją przeciwwodną, albo papą. Dlatego od dołu mamy papę na fundamencie, żeby woda się do zaprawy nie dostała. Nie słyszałem o wodoszczelnej zaprawie. Nie powiem, że takiej nie ma, ale ja nie znam.
Prawisz madrosci a nawet nie wiesz jakie sa rodzaje podpór... a to tak podstawa podstaw, 1 semestr kazdych studiow inz.
Jak dasz przekladke z folii czy papy. I zbrojenie bedzie zakotwione w fundamencie... to zadnej roznicy nie zobaczysz.... bedzie sie zachowywalo jak monolit co innego gdyby nie bylo zbrojenia.. ale wtedy nawet bez przekladki... beton nalany na beton nie trzyma sie w takim stopniu jak element wykonany w jednym procesie technologicznym.
Masz rację choć nie jestem murarzem tylko tynkarzem ale coś wiem o murarce
To tak myślę jak by te wieżowce się trzymały gdyby beton nie wiązał się z poprzednim.
Zamiast bawić się w beton wodoszczelny można połączenie zaizolować żywicą.
ale jak to zrobisz? dasz żywicę, która zwiąże z betonem ale już następna mieszanka nie zespoli się z zastygniętą żywicą.
Myślę, że łatwiej kupić beton wodoszczelny, niż walczyć z żywicą i przedłużać czas realizacji słupa. Z betonem wodoszczelnym można zalać cały słup, najpierw rozrobić 3 worki wodoszczelności potem normalny i mamy monolit wylany za jednym razem z dołem wodoszczelnym.
@@budujzinzynierem Beton wodoszczelny jest tylko teoretycznie. Praktyka budowlana pokazuje, że woda znajdzie drogą przez każdy beton. Nikt dla domku jednorodzinnego nie będzie używał takich domieszek do betonu aby zmniejszyć skurcz i odkształcenia termiczne, ale samo pokazane wyżej rozwiązanie jest błędne i nie powinno się go wykonywać.
A zbiorniki pożarowe wodoszczelne i baseny i co tam sobie człowiek uwidzi są szczelne jakoś;)
@@krzysztoffrancka6178 nie, nie są. Ludzie myślą, że są, bo:
a) często żeby zaczęło przeciekać, potrzeba wielu lat
b) jeśli wyciek jest niewielki, to w jaki niby sposób zdiagnozujesz, że go masz? Przecież jeśli ucieknie ci nawet 50l wody z basenu czy zbiornika, to tego nie zauważysz.
Bo co ci zawilgnie - ziemia dokoła basenu?
Natomiast jeśli popatrzymy w drugą stronę i to samo 50l wpłynie ci np. do piwnicy, no to już jest poważny problem.
drzewa podciągają wodę z gruntu kapilarnie nawet na kilkanaście metrów....
Dzięki za utwierdzenie w przekonaniu. To podciąganie wody, przy powierzchni 25cm² to chyba są jakieś śmieszne wartości, żeby kosztem jakości połączenia słupa z ławą uszczelniać dodatkowo to miejsce. Taki dom musiał by stać zawsze w wodzie, żeby miało to sens.
Dokładnie. Niestety wielu tak robi. Powierzchnia to 25x25=625cm2 ale to i tak niewiele.
To nie są śmieszne wartości. Przypomnij sobie ile wody może się przedostać przez punktowe przeciekanie np stropu.
@@alchemik2010 może masz rację, jednakże gdyby u mnie ciekło ze stropu, to szukałbym dziury w dachu, ale ja jestem popierdolony.
Nawet pierwsze pustaki dac na cement wodoodporny i niech są przyklejone do fundamentu zeby potem nie tancowaly
Głupoty gadasz ludziom i tyle jaki to monolit jeśli nie jest razem z ławami wylany betonem 🤔 chciałem zobaczyć jaka będzie Twoja reakcja wiedziałem że trafię w czuły punkt 🤣 znam to wszystko i myślę że się nie gniewasz pozdrawiam a ogolnie dobry film 🙂
Nie gadam głupot, konstrukcja monolityczna nie oznacza wylanego za jednym razem całej betonowej konstrukcji budynku bo to nie możliwe, fundamenty, słupy, stropy zwyczajnie nie da się tego zrobić. W konstrukcjach monolitycznych są tzw. przerwy technologiczne które nie sprawiają, że konstrukcja żelbetowa przestaje być "monolityczna" właściwie monolityczna jest gdyż do połączenia nie potrzeba żadnych dodatkowych łączników jedynie dobrze ukształtowanego zbrojenia które przeniesie naprężenia rozciągające z wzajemnie przylegających do siebie, a właściwie przenikających się żelbetowych elementów w tym przypadku słupa z fundamentem. Mam nadzieję, że po tym wyjaśnieniu nie będziesz już gadał głupot, że gadam głupoty ;)