W Fotografii przyrodniczej liczy się szczęście? - Łukasz Sokół

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 дек 2024

Комментарии • 23

  • @pilarp8808
    @pilarp8808 8 месяцев назад +3

    Tyle razy wpisywałem "podcast" i nigdy nie wyświetliło mi Twojego kanału. Fajnie, będzie czego słuchać 🙂

  • @ConradGale
    @ConradGale 4 месяца назад +1

    Łukasz Sokół jesteś dla mnie mistrzem! Wiesz dlaczego? Za te słowa o pasji i komercji. Znam naprawdę garstkę osòb, które tak myślą, bo większość chce monetyzować swoje hobby.

  • @dariuszmarciniak72
    @dariuszmarciniak72 4 месяца назад +1

    Super spotkanie z Ciekawym człowiekiem. Pozdrowionka.

  • @KoZoLeX
    @KoZoLeX Год назад +3

    Pozdrawiam i gratuluję sukcesów Łukaszu (kumpel z roku)

  • @szymonk.7237
    @szymonk.7237 8 месяцев назад +1

    Ciekawy wywiad, z ciekawym fotografem, ciekawie opowiadającym. Ogólnie - ciekawie ;) Dzięki !

  • @mojmakroswiat-mymacroworld2959
    @mojmakroswiat-mymacroworld2959 10 месяцев назад +1

    Fajny materiał.

  • @OneWildShot
    @OneWildShot Год назад +1

    świetny wywiad, pozdrawiam

  • @jacekszkodny1010
    @jacekszkodny1010 11 месяцев назад +1

    Świetny wywiad. Pozdrawiam forograf przyrody :) - fotoszkodny

    • @lukasz_sokol
      @lukasz_sokol 9 месяцев назад

      Dziękuję! Również pozdrawiam i światełka życzę :)

  • @niemy_photo
    @niemy_photo 4 месяца назад +1

    Witam. Jakich aplikacji używacie do wschodów i zachodów słońc ?

  • @mariuszdesoowski7567
    @mariuszdesoowski7567 9 месяцев назад +1

    Już na samym początku dostrzegłem błąd, który niestety wielu popełnia, nawet zaznajomionych w temacie. Crop w połączeniu z 400 mm nie da żadnych 640 mm, bo ogniskowa to nie guma i optyki się nie oszuka ... Robiąc zdjęcie aparatem crop (np. Canon APS-C) i używając obiektywu pełno klatkowego uzyskamy WĘŻSZE pole widzenia niż fotografując tym samym obiektywem z aparatem pełno klatkowym. Dlaczego ? Ponieważ matryca crop jest mniejsza i zarejestruje obraz tylko ze środka szkła pełno klatkowego, resztę obcinając ! Nie uzyskamy w ten sposób żadnego przybliżenia. Oczywiście można przeskalować potem w post produkcji zdjęcie z cropa do rozmiaru pełnej klatki i obraz będzie większy, ale nadal obcięty ... Matryce crop maja z reguły większe zagęszczenie pikseli, więc powiększony obraz może będzie zbliżony jakością do pełno klatkowego, jednak wraz z zagęszczeniem pikseli wzrastają także szumy własne matrycy ... Dlatego matryca crop NIGDY nie dorówna jakością matrycy pełno klatkowej. Gdyby było inaczej, to wszyscy producenci nie robili by pełnych klatek ...

    • @lukasz_sokol
      @lukasz_sokol 9 месяцев назад

      Jest dokładnie tak jak napisałeś... ten zoom/mm to oczywiście przenośnia.

  • @mustafas00
    @mustafas00 10 месяцев назад +1

    Kurcze brakło mi informacji o ochronie przed kleszczami i innymi insektami i np. agresywnymi psami, albo dzikimi zwierzętami.

    • @BrajanOsiecki
      @BrajanOsiecki  10 месяцев назад +2

      Dobre! Z kleszczy z doświadczenia wiem bo z Łukaszem tworzyliśmy wspólnie realizację to oprysk klasycznie plus wysokie długie ciuchy. Wytrzepać dobrze po pracy i modlić się że nie został żaden 😂. z agresywnymi psami powiem z doświadczenia że niestety gaz jest jedynie skuteczny choć nie zawsze. Co do dzikich zwierząt z racji obserwacji z sporych odległości raczej nie brałem tego pod uwagę ale jeśli chodzi o bliskie nagle spotkanie to klasyczne odejście przodem do zwierzęcia jest najlepszym sposobem na uniknięcie konfiliktu

    • @mustafas00
      @mustafas00 9 месяцев назад +3

      @@BrajanOsiecki ja bym bardzo widział odcinek typu zabezpieczenia przed kleszczami/komarami- np. takie które nie wyposażą ssaków (np. zapachem, czy byliście pogryzieni przez kleszcze, ile razy, co robicie), ewentualną szarża dzika - jak zapobiec, czy lepiej pokazać się dzikim zwierzeciom które nachodzą na nas (czy to ma sens), czy spowodować ich wcześniejszy popłoch w celu uniknięcia konfrontacji. Agresywne psy (jeśli gaz nie pomoże- to co, albo np. więcej niż 1 agresywny duży, 2-3 duże psy -co robić- wasze historie), kłusownicy, straż leśna, prywatni właściciele lasów - a korzystania z przestrzeni, korzystanie z ambon myśliwskich, spotkania z myśliwymi (pozytywne/negatywne). Wataha wilków zmierzająca w stronę fotografa. Czy niedorzecznym jest obawianie się żubrów albo np. jeleni podczas rykowiska, locha z młodymi etc? Potrzeby fizjologiczne, czy unikać, albo jak to może pogorszyć wywęszenie przez zwierzęta, jak daleko oddalać się z miejsca obserwacji za potrzebą. Może pytania wydają się niedorzeczne dla kogoś kto lata fotografuje w lesie, ale jednak dla kogoś kto chciałby rozpocząć przygodę z leśna fotografia, mogą wydać się niezwykle cenne. Daj znać czy będziecie podejmować taki temat. Dzięki

    • @lukasz_sokol
      @lukasz_sokol 9 месяцев назад

      @@mustafas00 Osobiście co do kleszczy używam DEET a konkretnie: Ultrathon oraz Bros "Tylko na odzież". Jednak bardzo skuteczną metodą wydaje się po prostu ubieranie się porządnie i szczelnie. Po powrocie z lasu/łąki sprawdzenie dokładnie nogawek itp jeszcze na przykład tuż przed wejściem do auta. Z doświadczenia wiem, że wytrzepanie ubrań mało daje dlatego trzeba to dobrze przejrzeć. Jak jest możliwość nie zakładanie kolejny raz tego samego na siebie.
      Jeśli chodzi o zwierzęta to w 99% zwierzęta wyczują Cie prędzej niż Ty zdążysz je zauważyć. Jeśli natomiast widać, że dojdzie do konfrontacji zazwyczaj wystarczy krzyknąć, podnieść ręce do góry i machać. Są to jednak niesamowicie rzadkie przypadki. Inna sytuacją jest pchanie się na siłę na przykład do lochy z warchlakami lub klempy z łoszakiem... instynkt zwierzęciu podpowiada aby bronić i nic z tym nie zrobimy... zdrowy rozsądek tylko! Jeśli chodzi o dzikie psy to raz miałem okazję obserwować... uważam, że są to niebezpieczne sytuacje, dużo bardziej niebezpieczne niż dzikie zwierze bo pies ma zatracony lęk przed człowiekiem, a jeśli jest ich 2-3 to jest jeszcze gorzej.
      O wilkach natomiast już są legendy... Wilk nie jest groźny dla człowieka, boi się go panicznie, człowiek śmierdzi wilkowi! To, że wilk stoi i patrzy na człowieka albo wataha oznacza tylko to, że zwierze to ma słaby wzrok wbrew pozorom, a dodatkowo jest zwierzęciem ciekawskim. Może się zdarzyć sytuacja, że wilk będzie bardzo powoli zbliżał się w naszą stronę z dużej odległości i ciągnął nosem po ziemi ale to nie znaczy, że atakuje! Po prostu jest ciekawski i stara się zrozumieć, rozszyfrować KIM JESTEŚMY?
      Osobiście uważam, że najniebezpieczniejszymi istotami w naszych lasach są kleszcze i ludzie :) Mam nadzieję, że chociaż częściowo rozwiałem Twoje wątpliwości i pytania.

    • @lukasz_sokol
      @lukasz_sokol 9 месяцев назад +3

      Osobiście co do kleszczy używam DEET a konkretnie: Ultrathon oraz Bross "Tylko na odzież". Jednak bardzo skuteczną metodą wydaje się po prostu ubieranie się porządnie i szczelnie. Po powrocie z lasu/łąki sprawdzenie dokładnie nogawek itp jeszcze na przykład tuż przed wejściem do auta. Z doświadczenia wiem, że wytrzepanie ubrań mało daje dlatego trzeba to dobrze przejrzeć. Jak jest możliwość nie zakładanie kolejny raz tego samego na siebie. Jeśli chodzi o zwierzęta to w 99% zwierzęta wyczują Cie prędzej niż Ty zdążysz je zauważyć. Jeśli natomiast widać, że dojdzie do konfrontacji zazwyczaj wystarczy krzyknąć, podnieść ręce do góry i machać. Są to jednak niesamowicie rzadkie przypadki. Inna sytuacją jest pchanie się na siłę na przykład do lochy z warchlakami lub klempy z łoszakiem... instynkt zwierzęciu podpowiada aby bronić i nic z tym nie zrobimy... zdrowy rozsądek tylko! Jeśli chodzi o dzikie psy to raz miałem okazję obserwować... uważam, że są to niebezpieczne sytuacje, dużo bardziej niebezpieczne niż dzikie zwierze bo pies ma zatracony lęk przed człowiekiem, a jeśli jest ich 2-3 to jest jeszcze gorzej. O wilkach natomiast już są legendy... Wilk nie jest groźny dla człowieka, boi się go panicznie, człowiek śmierdzi wilkowi! To, że wilk stoi i patrzy na człowieka albo wataha oznacza tylko to, że zwierze to ma słaby wzrok wbrew pozorom, a dodatkowo jest zwierzęciem ciekawskim. Może się zdarzyć sytuacja, że wilk będzie bardzo powoli zbliżał się w naszą stronę z dużej odległości i ciągnął nosem po ziemi ale to nie znaczy, że atakuje! Po prostu jest ciekawski i stara się zrozumieć, rozszyfrować KIM JESTEŚMY? Osobiście uważam, że najniebezpieczniejszymi istotami w naszych lasach są kleszcze i ludzie :) Mam nadzieję, że chociaż częściowo rozwiałem Twoje wątpliwości i pytania.

    • @mustafas00
      @mustafas00 9 месяцев назад +1

      @@lukasz_sokol Bardzo dziękuję za przesympatyczną odpowiedź. Dużo rzeczy się dowiedziałem. A co miałeś na myśli, że widziałeś bardzo niebezpieczną sytuacją z agresywnymi psami, możesz rozwinąć?

  • @Werel71
    @Werel71 Год назад +3

    Nie dosc, ze dobry raper, to jeszcze do tego fotograf