Webinar: BDO w praktyce cz. 1

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 ноя 2024

Комментарии • 22

  • @CentrumPoradpl
    @CentrumPoradpl 3 года назад +1

    Czy ten film jest aktualny na dzień dzisiejszy? :) Z góry dziękuję za info :)

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  3 года назад +1

      Dzień dobry,
      film jest aktualny na dzień jego emisji na kanale RUclips. Stan prawny od tamtego momentu nie uległ w tym zakresie zmianom, lecz mogły zmienić się dokumenty prawne zawierające tekst jednolity poszczególnych ustaw. Dodatkowo mogły mieć miejsce nieznaczne modyfikacje systemu BDO przez Instytut Ochrony Środowiska, które usprawniają jego wypełnianie i funkcjonowanie. Ogólne zasady jednak nie uległy zmianom.
      Pozdrawiamy

  • @Maurycyjas93
    @Maurycyjas93 3 года назад

    Dzień dobry, w gastronomi trzeba prowadzić ewidencję opakowań "na wynos" , ale czy tyczy się to także opakowań ekologicznych wykonanych z trzciny cukrowej?

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  3 года назад +2

      Dzień dobry,
      ewidencja, o której tu mowa, dotyczy wszystkich przedsiębiorców wprowadzających odpłatnie lub nieodpłatnie produkty w opakowaniach, w tym i gastronomię. Wynika to z ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1114 i 2361). Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy:
      "Opakowaniem w rozumieniu ustawy jest wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych".
      Rodzaje opakowań wraz z wymaganymi poziomami odzysku i recyklingu określa załącznik nr 1 do ustawy. Wprawdzie nie ma tam rodzaju, np. materiały biodegradowalne, dlatego tego typu opakowania należy zaliczyć do "pozostałych opakowań". Nie ma dla nich określonych wymaganych poziomów odzysku i recyklingu, natomiast wchodzą one w sumę wszystkich opakowań. Oznacza to, że nie ma obowiązku recyklingu tego konkretnego rodzaju opakowania, lecz masę opakowań pozostałych, w tym wypadku opakowań z trzciny cukrowej, należy wliczyć do podstawy obliczania poziomu odzysku i recyklingu dla "opakowań razem".
      Zatem jak najbardziej należy prowadzić również ewidencję opakowań biodegradowalnych i brać je pod uwagę w wypełnianiu obowiązków podyktowanych tą ustawą.
      Pozdrawiamy

    • @Maurycyjas93
      @Maurycyjas93 3 года назад

      @@AtmotermSAOpole Dziękuję za odpowiedź

  • @Uzytkownik276
    @Uzytkownik276 3 года назад

    Dzień dobry, Co w przypadku jeżeli firma przekazuje złom, a nie jest w stanie określić wagi w momencie wywozu własnym środkiem transportu ? Jak sporządzić kartę przekazania odpadu ?

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  3 года назад +2

      Dzień dobry,
      przekazujący odpad inicjuje kartę przekazania odpadu w BDO, zatem to on wpisuje masę przekazanego odpadu. Przejmujący ma możliwość skorygowania tej masy bądź odrzucenia karty do "poprawy".
      W przypadku kiedy przekazujący nie ma wagi, powinien wpisać do KPO szacowaną masę odpadów, natomiast przejmujący odpad, po jego zważeniu i uznaniu wpisanej masy za nieprawidłową, ma możliwość odrzucenia karty. W komentarzu powinien wtedy wpisać prawidłową masę, tak aby przekazujący mógł ją skorygować na KPO.
      Pozdrawiamy

  • @martaza5417
    @martaza5417 2 года назад

    Dzień dobry. Mam pytanie dotyczace ewidencji odpadu, czyli przyjmuje przykładowo 200 kg jakiegos odpadu, z czego 150 kg poddaje procesowi recyklingu a 50 kg sie nie nadawało i przekazuje innej firmie odpadowej (jako odpad w wyniku przetwarzania). Jak rozpisać to w BDO ?? Oczywiscie w rybryce przyjete jest 200 kg ale czy w rybryce przwarzane rownież powinno byc 200 kg czy 150 kg?? Dla tych 50 kg musze utworzyć i tak karte przekaznia odpadu.

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  2 года назад +1

      Dzień dobry,
      odpady przyjęte do danego miejsca prowadzenia działalności (MPD) oprócz karty przekazania odpadu (KPO), o ile jest wymagana, powinny być ujęte w karcie ewidencji odpadu (KEO) prowadzonej w tym MPD na zakładce Odpady przyjęte. Jeżeli była do tego obrotu wystawiona KEO, to powinna być podpięta w tym miejscu.
      W dalszym kroku należy zaewidencjonować przetworzenie odpadów na zakładce Przetworzenie. Z opisu pytania nie jest jasno opisane, czy cała masa 200 kg została poddana procesowi odzysku (np. sortowaniu, demontażowi - R12) i zostały wytworzone inne rodzaje odpadów, z czego 150 kg zostało poddane przetworzeniu w danym MPD, a 50 kg zostało przekazane do innego podmiotu. W takim przypadku należałoby wprowadzić:
      1. Przetworzenie 200 kg odpadu (na zakładce Przetwarzane).
      2. Wytworzenie nowego rodzaju odpadu (na zakładce Wytworzone - ale już na innej KEO).
      3. Przetworzenie 150 kg odpadów (na zakładce Przetwarzane - na KEO nowego rodzaju odpadu).
      4. Przekazanie 50 kg (na zakładce Przekazane - na KEO nowego rodzaju odpadu, z podpiętą KPO).
      W przypadku, gdy przyjęte 200 kg odpadu zostało tylko w części poddane przetworzeniu, a druga część (te 50 kg) została pod tym samym kodem odpadów przekazana innemu podmiotowi KEO należy uzupełnić o:
      1. Przetworzenie 150 kg odpadów (na zakładce Przetwarzane).
      2. Przekazanie 50 kg (na zakładce Przekazane - z podpiętą KPO).
      Pozdrawiamy

  • @amair1673
    @amair1673 3 года назад

    Dzień dobry, czy ja jako wytwórca odpadów niebezpiecznych (demontaż urządzeń chłodniczych zawierających gaz ) ze względu na niewielką ilość wytwarzanych odpadów jestem zobowiązany do zamawiania firmy transportowej , która ma pozwolenie na transport odpadów czy mogę sam tego dokonać do odbierającego. Dziękuję za odpowiedź

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  3 года назад +2

      Dzień dobry,
      w aktualnym stanie prawnym nie funkcjonuje już zezwolenie na transport, natomiast transportujący odpady ma obowiązek posiadania wpisu do rejestru BDO. Obowiązek ten nie dotyczy transportującego wytworzone przez siebie odpady - zgodnie z art. 51 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2020 r. poz. 797, z późn. zm.) i nie ma tu żadnego zastrzeżenia dotyczącego odpadów niebezpiecznych. Ważne, aby transport spełniał następujące wymagania określone w tej ustawie:
      Art. 24. 1. Transport odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady, w tym zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie ust. 7.
      2. Transport odpadów niebezpiecznych stanowiących towary niebezpieczne w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 154, z późn. zm.) odbywa się z zachowaniem przepisów o transporcie towarów niebezpiecznych.
      Powyższy ust. 1 odnosi się do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów (Dz. U. 1742).
      Natomiast ww. ust. 2 odnosi się między innymi do przepisów powiązanych z klasyfikacją towarów podlegających przepisom ADR, określonych w oświadczeniu rządowym z dnia 18 lutego 2019 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. poz. 769 i 2471), gdzie można znaleźć w tomie I, w załączniku A, w części 3, dziale 3.3 między innymi takie przepisy szczególne:
      "119 Przepis ten obejmuje urządzenia chłodnicze, w tym lodówki i inne urządzenia zaprojektowane dla potrzeb przechowywania w nich żywności lub innych rzeczy w niskiej temperaturze oraz urządzenia klimatyzacyjne. Urządzenia chłodnicze i podzespoły urządzeń chłodniczych nie podlegają przepisom ADR, jeżeli zawierają mniej niż 12 kg gazu klasy 2, grupy A lub O, zgodnie z 2.2.2.1.3 lub mniej niż 12 litrów roztworu amoniaku (UN 2672)".
      "291 Gazy skroplone palne powinny znajdować się w zespołach urządzenia chłodniczego. Zespoły te powinny być zaprojektowane i zbadane na ciśnienie, co najmniej 3-krotnie wyższe od ciśnienia roboczego tego urządzenia. Urządzenia chłodnicze powinny być zaprojektowane i zbudowane z uwzględnieniem obecności w nich gazu skroplonego, w sposób wykluczający, w normalnych warunkach przewozu, rozerwanie lub pęknięcie zespołów znajdujących się pod ciśnieniem. Urządzenia chłodnicze i podzespoły urządzeń chłodniczych nie podlegają przepisom ADR, jeżeli zawierają mniej niż 12 kg gazu”.
      Podsumowując wytwórca odpadów może transportować odpady wytworzone przez siebie bez wpisu do rejestru BDO pod warunkiem przestrzegania ww. przepisów dot. bezpieczeństwa ich przewozu.

  • @krolowaswiata1604
    @krolowaswiata1604 3 года назад

    Pierwszy raz muszę zrobić roczny raport. Jak wygenerować raport zerowy? Nie było w tym roku odpadów. Wywózka gruzu to dodatkowa gałęz naszej działalności i w ubieglym roku nic nie wyrzucaliśmy. Nigdy nic w BDO nie robiliśmy...

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  3 года назад +2

      Dzień dobry,
      obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami wynikający z art. 75 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2020 r., poz. 797, 875, 2361) leży między innymi na wytwórcy odpadów obowiązanym do prowadzenia ewidencji odpadów. Zatem, jeżeli w danym roku podmiot nie miał obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, to nie ma także obowiązku składania sprawozdania (zerowego czy też z rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów).
      Pierwsze sprawozdanie składane poprzez BDO było za 2019 r. na podstawie ewidencji prowadzonej w 2019 r. w formie papierowej. W roku 2020 BDO już funkcjonowało, ale zgodnie ze zmianami prawnymi, dopuszczalne było jeszcze prowadzenie ewidencji odpadów w formie papierowej. Zatem obowiązek złożenia sprawozdania w BDO nie wynika tylko z tego, czy ktoś prowadził ewidencję w BDO (karty przekazania odpadu lub karty ewidencji odpadu), ale z tego, czy miał w ogóle obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów.
      Jeżeli "wywózka gruzu" stanowi wyłącznie transport tego odpadu (czyli nie jesteście Państwo ani wytwórcą odpadu, ani zbierającym czy przetwarzającym), to taka działalność nie podlega sprawozdawczości z art. 75 ustawy o odpadach.
      Pozdrawiamy

  • @KubaLaPoland
    @KubaLaPoland 3 года назад

    Co w przypadku, gdy prowadzę firmę remontową, jestem obowiązany wpisem do BDO a śmieci odbiera ode mnie firma podstawiająca kontenery. Jednak te kontenery nie są u mnie 365 dni w roku, jedynie podczas dużych robót. Poza takimi wykonuję usługi typu wymiana lampy. Po tej lampie pozostaje mi opakowanie, na robotę wystawiam fakturę. Kontenera w danym momencie nie posiadam. Co należy w takim wypadku zrobić?

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  3 года назад +2

      Dzień dobry,
      zgodnie z obowiązującym prawem podmioty między innymi zobligowane do prowadzenia ewidencji odpadów mają również obowiązek zarejestrowania się w BDO.
      Istnieje w prawie rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. poz. 2531), które wskazuje rodzaje odpadów oraz roczne ilości ich wytwarzania, poniżej których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji.
      W przypadku wytwarzania odpadów z usług remontowych z grupy 17 w zależności od rodzaju odpadu można wytwarzać do 5 lub 10 Mg (dla gleby do 20 Mg) rocznie bez obowiązku prowadzenia ewidencji. Nie ma tu znaczenia częstotliwość wytwarzania odpadów (czyli np. ile dni w roku podstawione są kontenery).
      Zatem jeżeli odpady z usług remontowych odbierane są pod kodami ujętymi w tym rozporządzeniu i ich ilości roczne nie są przekroczone, to nie ma obowiązku wprowadzania karty przekazania odpadu ani prowadzenia dla nich karty ewidencji w BDO. Warto jednak prowadzić swoją ewidencję w celu kontroli ilości wytwarzanych odpadów.
      Jeżeli te odpady wytwarzane są w ilościach większych niż określonych ww. rozporządzeniu, wówczas prowadzenie ewidencji w BDO jest obowiązkowe (KPO i KE). Wtedy istotne jest, aby ewidencja była prowadzona odrębnie dla każdego województwa lub miejsca prowadzenia działalności.
      Co bardzo istotne, jeżeli odpady budowlane wytwarzane są przez podmiot prowadzący w tym zakresie działalność gospodarczą (a nie przez osobę fizyczną), nie powinny być traktowane jako odpady komunalne i powinny być przekazywane podmiotowi, który jest uprawniony do ich zbierania lub przetwarzania, a nie podmiotowi odbierającemu odpady komunalne.
      Opakowania po lampach to odpad o kodzie 15 01 01 Papier i tektura, którego wytworzenie do 0,5 Mg rocznie zwolnione jest z prowadzenia ewidencji odpadów. Niezależnie od ewidencji odpad ten należy przekazać podmiotowi uprawionemu do zbierania lub przetwarzania odpadu o tym kodzie.
      Dodatkowo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2016 r. poz. 93) odpad o kodzie 15 01 01 oraz niektóre odpady z grupy 17 można przekazywać osobom fizycznym, ale do określonego procesu odzysku i w określonych ilościach.
      Pozdrawiamy

    • @KubaLaPoland
      @KubaLaPoland 3 года назад

      @@AtmotermSAOpole Dziękuję za informację, jednak to nie rozwiązuje mojego problemu. Ilości przekraczam także muszę prowadzić ewidencję. Tylko, że np w styczniu to będzie 10 ton a następne 10 ton w sierpniu. I to odbieram kontenerami z konkretnych adresów, temat załatwiony. Jednak pomiędzy tymi robotami wykonuję dziesiątki mniejszych zleceń na różnych adresach, które generują mikroskopijne ilości śmieci, powiedzmy max 1kg/robota. Jak sobie radzić z tymi odpadami? Rozpisywać na transport własny i magazynować u siebie? Dla każdej faktury muszę prowadzić osobny rejestr?

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  3 года назад +2

      @@KubaLaPoland Z przekazanych informacji wynika, że podmiot wykonujący usługi remontowe, przekracza ilości wytwarzanych rocznie odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji. Zatem nie ulega wątpliwości, że należy do BDO wprowadzać na karcie ewidencji (KEO) odpowiednie ilości wytworzonych odpadów. W BDO istnieje możliwość podania ilości odpadów do 4 miejsca po przecinku w tonach, czyli z dokładnością do 0,1 kg. W omawianym przypadku dotyczy to zarówno ilości dużych "w kontenerach", jak i ilości mniejszych (w okolicach 1 kg). W przypadku mniejszych ilości pozostaje jednak problem przekazania ich dalej. Wiadome jest, że nie będą one od razu przekazywane do uprawnionego podmiotu, lecz ich wytwórca ma prawo je magazynować. Pozostaje jednak wątpliwość co do miejsca ich magazynowania. Jeżeli jest ono inne niż miejsce wytworzenia, czy nie należy tego traktować jako zbieranie? To z kolei wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego zezwolenia. Brzmi to trochę absurdalnie, ale niestety prawo nie jest jednoznaczne w tym zakresie.
      Art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2020 r. poz. 797, 875 i 2361) określa magazynowanie odpadów jako między innymi wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę (bez określania miejsca wytworzenia), natomiast w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz. U. poz. 1742) mowa jest już o warunkach magazynowania dla wstępnego magazynowania odpadów przez ich wytwórcę w przypadku:
      1) odpadów powstających w wyniku budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, magazynowanych w miejscu ich wytworzenia.
      Zatem trudno jednoznacznie powiedzieć, czy przewiezienie tych odpadów z miejsca wytworzenia (z miejsca prowadzenia usługi) np. do siedziby firmy należy już traktować jako przekazywanie do innego miejsca prowadzenia działalności. Z naszego doświadczenia organy właściwe do wydania zezwolenia różnie podchodzą do tego tematu.
      Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby ująć odpowiedni zapis w umowie z podmiotem, dla którego świadczone są usługi, mówiący o tym, że usługobiorca jest wytwórcą odpadów (zgodnie z definicją wytwórcy odpadów - art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach). Wówczas, w przypadku osoby fizycznej, te odpady stanowią odpady komunalne, które nie podlegają obowiązkowi ewidencji odpadów.
      Pozdrawiamy

    • @KubaLaPoland
      @KubaLaPoland 3 года назад +1

      @@AtmotermSAOpole no tak, ale gdy zamawiającym jest wspólnota mieszkaniowa to już nie jest osobą fizyczną. Ponadto są to roboty najczęściej awaryjne, wymagające natychmiastowego działania. Absurdalnie brzmi to całe BDO dla małych przedsiębiorców :)

  • @SuperMalymis
    @SuperMalymis 3 года назад +1

    Służący raczej do utrzymania paru urzędników.

    • @collinterrell9593
      @collinterrell9593 3 года назад

      i guess Im quite off topic but does anybody know a good site to watch new tv shows online?

  • @ewelinag2093
    @ewelinag2093 3 года назад

    dzień dobry. Czy rejestracja w BDO oznacza ze mogę wysyłać towar w Polsce i unii???? Nie muszę wtedy rejestrowac się do Lucid w Niemczech?

    • @AtmotermSAOpole
      @AtmotermSAOpole  3 года назад +2

      Dzień dobry,
      rejestr oraz Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami stanowią system elektroniczny służący zarządzaniu opakowaniami, produktami i gospodarką odpadami na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, wynikający z prawa krajowego. Dotyczy on tego, co dzieje się w obrębie kraju, z pewnymi informacjami wykraczającymi poza jego granice, lecz są to informacje istotne z punktu widzenia gospodarki odpadami w Polsce.
      Każde państwo ma swoje wewnętrzne przepisy w tym zakresie oraz swoje systemy informatyczne, mimo tego, że wywodzą się z prawa unijnego, są one indywidualne dla każdego państwa. System BDO nie jest systemem unijnym lecz krajowym.
      Zatem rejestracja w BDO nie jest jednoznaczna z brakiem obowiązku rejestracji w systemie odpadowym innego kraju, w tym również w przytoczonym systemie LUCID w Niemczech.
      Pozdrawiamy