A szabadság felelőssége | Losonc Csongor | TEDxYouth@Budapest

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • This talk was given at a local TEDx event, produced independently of the TED Conferences. Csongor az emberré válás útját keresi, mert az iskolában erről senki sem beszél. Az oktatásnak a kioktató, de semmit sem adó mivoltáról, hibáiról és hátrányairól osztja meg a véleményét.
    Szabad gondolkodó. Teológiai és szociológiai tanulmányai mellett a valódi élettel való találkozást, és az abból merített értékek keresését tűzte ki célul. Dolgozott már drogelvonón Boszniában, árvaházban Erdélyben, karitász intézményben Szerbiában.
    About TEDx, x = independently organized event In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized.* (*Subject to certain rules and regulations)

Комментарии • 21

  • @barnabaskalydy6260
    @barnabaskalydy6260 2 года назад

    Zseniális. Minden mondatával egyetértek!

  • @Vid.186
    @Vid.186 2 года назад

    Jó előadás volt, fiatal kora ellenére remekül és fesztelenül beszélt!
    A kritikája a borzalmas magyar oktatás irányába pedig sajnos nagyon igaz!

  • @thewerkstudio
    @thewerkstudio 8 лет назад +9

    Ez király volt Csongor! Le a kalappal! :)

  • @erab.7166
    @erab.7166 10 лет назад +2

    Bravó! :-)

  • @Szolon
    @Szolon 5 лет назад +2

    2500 éve, mióta Platón létrehozta az első egyetemet, nincs jobb ötlete az emberiségnek arra, hogy hogyan fejlődjünk kollektíven. Te most ezt az öletet pocskondiázod, úgy hogy még alternatívát sem adsz. Ha annyira nem tudod, hogy mihez kezdj magaddal és az elvesztegetett 10 éveddel, akkor olvasd el Plató - Az állam című művét, ami egy utópisztikus idea arról, hogy hogyan kellene működjön az ember. Ez ad majd támaszt neked is, ahogy sok százmillió másik ma is élő vagy már halott embernek. Az iskola pont arról szól, hogy "megtaláld ezeket az ismereteket".

  • @fuckingextremeloser
    @fuckingextremeloser 6 лет назад +3

    :D azt mondja milyen rossz a néhány csoportba való kategorizálás és hogy attól hogy valaki 1-es, 2-es még valószínűleg ő is nagyon jó valamiben amit nem volt lehetősége kiaknázni. Aztán simán lebutázza azokat akik nem látják hogy változik a világ. Nem is a kategóriákkal van a gond, hanem hogy nem úgy kategorizálnak ahogy neki tetszik?

  • @buduboti
    @buduboti 6 лет назад +3

    Ez egy slam prózában... : )

  • @prlids
    @prlids 6 лет назад +5

    Ne haragudj, de engem nem csak úgy felvettek a tanári szakra, kellett motivációs levelet is írni, pályaalkalmassági is volt, és igen volt, aki megbukott rajta. Nem mondom, hogy nincs igazság abban amit mondasz, de azért ne tegyünk már olyan kijelentéseket, amiknek nem néztünk utána rendesen. Rengeteg elhivatott szaktársam van, akik fejlődnek a beszédben is, hogy jobb előadók lehessenek, és vannak olyanok akik kihullanak. Igen, nagyon sok változtatás kéne az oktatási rendszerben, az biztos, de azért tapasztaltam, hogy vannak olyan emberek akiket teljesen beszippantott a közösségi média meg a buli, és igazából nem értenek semmihez. Ők, akik nem az oktatási rendszer miatt lettek ilyenek.

    • @edinajuhasz8570
      @edinajuhasz8570 6 лет назад +3

      Nem vitatom, hogy vannak még elszánt pedagógusok, azonban nem hiszek ebben a pedagógusi alkalmassági vizsgában. Sajnos sok olyan példát tudok hozni a saját ismerőseim közül, ahol beszédhibásból lett magyar tanár vagy épp óvónő és simán átengedték elsőre az alkalmasságin.
      Illetve egyik tanárom mesélte az egyetemen, ha pedagógus hallgatókat tanít első kérdése az, hogy szeretik-e a gyerekeket és a válasz nem egyöntetű igen.
      Valamint abban maximálisan igaza van az előadónak, hogy pszichológus képzésen semmilyen alkalmassági vizsgálat nincs. Persze kemény munkával lehet fejlődni mindenben. Mégis abszurdnak találom ezt a rendszert. Én is azt látom, hogy semmilyen konkrétumot nem kapunk tanulmányaink során. Mindent meg kell tanulni azon címszó alatt, hogy ez is az általános műveltség része...
      És sajnos a való életben nem úgy működnek ezek a dolgok, mint ahogy az iskola padban.

  • @kaisla_porola
    @kaisla_porola 5 лет назад +1

    mi ez a bemagolt szöveg?

  • @vvanilla8386
    @vvanilla8386 6 лет назад +1

    kicsit általánosít, de igaza van...

    • @cogitodubitoamo
      @cogitodubitoamo 6 лет назад +3

      sajnos nem kicsit. azzal egyetértek, hogy az oktatást általánosságban nem lehet kreativitásra való ösztönzéssel, vagy igazán széleskörű ismeretek átadásával vádolni, de az anarchizmus sem visz előre. egy gyereket terelni kell, támpontokat kell adni neki. az is igaz, hogy az osztályzás önmagában erre nem alkalmas, de a tanárok-tanítók kezében azért több eszköz is van.
      (egyébként nem lehet bárkiből tanár, meg kell felelni olyan feltételeknek is, amik többé-kevésbé kiszűrik, hogy ki mennyire alkalmas. persze, ez sem működik tökéletesen, de erre az előadás sem próbál meg reflektálni)
      az érettségi szóba való belekötés szimpla szemantikai vita. szerintem kevesen gondolják valóban úgy, hogy attól lesz valaki érett. az egyéni válságról szóló rész kapcsolódását egyáltalán nem látom, de szerintem ő sem.
      azzal az üzenettel egyet tudok érteni, hogy fontos lenne megismerni a lehetőségeinket és elszakadni a sémáktól, de ehhez teljesen felesleges előtte 10 percen keresztül az oktatást szidni, mert ez attól független.
      ha az oktatás problémáiról szól az előadás, akkor arra illene válaszokat adnia.

    • @vvanilla8386
      @vvanilla8386 6 лет назад +2

      Én úgy hiszem nem az előadónak kéne választ találni az oktatás problémáira. Ő csak egy diák szemszögéből vázolja fel az oktatási helyzetet. Ez a videó csak egyfajta figyelemfelkeltés. Hátha megnézi valami "nagyokos" a parlamentben és egy kicsit elgondolkozik rajta.
      Viszont a problémák alapgyökere itt nem az oktatás minősége, a követelményrendszer, vagy a tanárok. Sokkal inkább a társadalmi nyomásról és az oktatás helytelen módszereiről van szó. A videó pedig épp erről szól.
      A magyar oktatás a memóriára épít. Nyilván az iskola megadja a gyerekeknek a szükséges alapműveltséget, de azon kívül semmit. Se a kreativitást, se a problémamegoldó képességet nem fejleszti. Csupán kategorizálja őket az alapján, hogy kinek jobb a memóriája. És az egyetemi felvételit is erre alapozza...Azokat az órákat, amik pedig kicsit is fejlesztenék a gyerekek képességeit, heti 1 alkalomra korlátozzák, vagy nincsenek is a tantervben (ének, rajz, retorika, poétika, dráma, erkölcstan). Ráadásul a gyerekek ezeket az órákat nem is tartják fontosnak, mert a társadalmunk se fektet hangsúlyt erre. Mind emellett rengeteg olyan dolgot is megtaníthatnánk az iskolában, ami később hasznos lehet az életben. (Ha már a szülő nem neveli rendesen a gyerekét, csak azt hiszi, ha berakja az iskolába, akkor x év múlva egy értelmes, életképes, felnőtt ember lesz belőle..).
      A tanárokra kitérve pedig. Nem egy olyan tanárral volt szerencsém életem során találkozni, aki "le se szarta"-hogy ezzel a kifejezéssel éljek- a tanítványait és a gyerekek nevelését, illetve olyannal is, aki alkalmatlan volt a munkájára. Tehát nem nagyon működik ez az alkalmassági vizsga. Ráadásul tanár-családból jövök. Édesanyám igazgatóhelyettes egy általános iskolában, illetve ének-magyar szakos tanár, apukám történelem-magyar szakos tanárként végzett és sokáig tanított is. Szóval ennek köszönhetően elég jó rálátásom van az oktatási rendszer működésére és a hivatali oldalára is, és nem csak több évtizedes tapasztalataimat tudom megosztani diákként. Merthogy abból is akad bőven, hiszen 20 éve tanulok már, és se az érettségi, se két egyetem elvégzése után nem tudom azt mondani, hogy az oktatási rendszer működőképes, hatékony, vagy hogy kicsit is jó lenne. Több iskolába is jártam, de mind ugyanaz. Memória, memória, memória...Semmi készségfejlesztés, vagy a tudás tágítása...A tanároknak pedig nagyon meg van kötve a keze. Nincsenek eszközeik, amikkel a gyerekeket tanulásra ösztönözhetnék. Egyrészt a legtöbbje fegyelmezetlen, másrészt a szülő, akinek nevelnie kéne a gyereket, csak elvárásokkal él az iskola felé, de nem segíti annak munkáját. Minden a tanár nyakába zuhan, így nem csodálom, hogy képtelenség tanítani.
      És kérdezem én, ha az egyéni válság itt nem fontos, akkor miért említené az előadó? Nyilván az egyéni válság az oktatás milyensége miatt alakult ki (illetve valószínűleg a szülői hanyagság miatt).
      A videó lényege pontosan az iskolarendszer kritizálása volt. Talán kicsit általánosít, de igaza van...

    • @cogitodubitoamo
      @cogitodubitoamo 6 лет назад

      Írtam vagy egy oldalnyi szöveget, de inkább hagyjuk, mert csak megsértenélek, ahogy magamat ismerem :)
      Alapvetően egyetértünk abban, hogy hemzseg a hibáktól az oktatás.
      De a kategorikus, leegyszerűsítő kijelentések és az önellentmondások bárkit hiteltelenné tesznek.
      Elsősorban ez az, ami miatt nem tetszik az előadás. Meg azért, mert egy inkoherens picsogás, még akkor is, ha igaza van pár dologban. Teljesen rendben van az, ha valakinek annyi a véleménye valamiről, hogy "nem tetszik". De egy jó előadáshoz ez kevés. Kínai írásjellel, Gandhi-idézettel és Petőfi-parafrázissal is.
      Egyébként nem hiszem, hogy az iskolarendszer kritizálása az előadás lényege, sokkal inkább az (amire a címe is utal), hogy mindenki előtt adott a lehetőség, hogy többet hozzon ki magából, mint amennyit a rendszer elvár. De valóban megtévesztő, hogy erről alig esik szó benne.

    • @user-mf5vt9tx9x
      @user-mf5vt9tx9x 6 лет назад

      azért általánosít mert sajnos nem több olyan ember van aki kitűnik a sorból :(

  • @tesz-vesz1985
    @tesz-vesz1985 7 лет назад +1

    ó még egy 15 éves ömleng hülyeséget, mért nem zavartátok még el két pofonnal a könyvtárba aztán majd 20 év múlva ESETLEG beszélhetne emberek előtt. mi van? ő kinek a rokona?

    • @annalenaimre6368
      @annalenaimre6368 6 лет назад +6

      Ha ennyire zavar jelentekezz a TedxYouthra. Bár ilyen magatartással nem biztos, hogy meghívnak.