I am new to this business and have been listening to your videos for quite a while to see how you choose your products and decorate. Then, I thought I would like to start a small business doing these because it is what everyone likes. I started with cupcakes on my own just to get back to baking and started baking them for my fiancé's place of work. I thought that a cupcake was a single serving rather than baking a cake first. It's like having my own R & D Department. lol Before long the men started asking for them to be made rather then waiting for a special occasion and they were specific as to what flavor and decorations they were looking for. Now, I am listening to your breakdown as how to price which always has been something that stopped me from doing anything, but your explanation is simple to understand. What I would suggest is that the music in the background be turned down a bit because it overpowers your voice and since your are explaining how you have figured out pricing, I would love hear you with more of the music as background. You are very generous with your experience and I very much appreciate the time you are taking to help us. Thank you Cristine
I’m not going to sell my treats but I learned from trying to diy these for years, why everyone is so “expensive”. It’s definitely worth it but out of my budget 🤣
Hey Cristina! Wow, that was an amazing breakdown and a lot of work too. It really is frustrating how some people can say..."Omg, that's so expensive"! Well, you just explained it perfectly and showed exactly what's behind the prices. Not all people but some might say things like that and it is so important to always remember not only the costs etc but your "worth". If that particular person won't pay, another will. The bear theme was so adorable. Thanks for all the tips and tricks, you're a peach! ; ) Have a great day...Big ((Hugs)) and Love from Texas!! : )
Hi Kelly! 🥰 Exactly right, treat making is so much more than chocolate covered treats! It really is a sugar art - so much time, effort and all the overhead that goes into maintaining your small business. And not only do you need to keep it running, you want to turn your passion into a profit! Your return customers will appreciate your work and continue to come back when they notice the quality and skill level you put in 🤗 I am so happy you enjoyed the bear theme for all these baby shower treats 🧸🎈 Wishing you the most success in your small business ! 💕
So now you understand where the cost is coming from. She just showed that 75% is from product and over head, which she didn't include alot of other utilities. She is only making 25% profit, which is not much. Food cost have over doubled in the last few years, many are still having to make the choice between heat and eat. Butter alone is $10. per pound here in Canada Eggs are $8. for a 18 pack. Milk is $7.50 per gallon (4L) I haven't seen cake mix for $1. In over 5 years. And the decorations, are almost at the cost of a small child or one of your body parts. And with all of that in mind, people still complain that the person making these charges for her labor. Like she should work for free - although I notice those who make that comment aren't going to work for free... They seem to want top dollar for their skill set... 🙄
THANK YOU SOOOOO MUCH for this very detailed breakdown... ive been struggling with this and most times end up just slapping any price on some items.... i really appreciate you for taking the time to make and share this video... again... THANK YOU
You've given a lot of great tips. If I stay in this country, I plan on opening a home based bakery specializing in cookies and cake pops but will also take special orders for cupcakes and cakes. The info you gave is very valuable. I also loved the cake pops and your cupcakes. They are gorgeous! Thanks for sharing your knowledge.
I absolutely love all your videos and the patience and passion you put into all of your work. Thank you for your many fails to perfection as well to help us all out. Your a true baking queen! Can you do like a princess theme or carriage cake pops, I heard you can do upside down mickey mouse heads for those.😍
WOW THANK YOU SO MUCH Beautiful‼️talk bout NOT GATEKEEPING🙌🏽 This was absolutely amazing so many others charge for such information🫣 appreciate you and may you continue to bless to be a blessing💪🏽😘😘
Congratulations, Cristina. This is the best video I have ever seen. It is clear, professional, and extremely well done. It is a master class. I love it!!!❤❤😊
I'm only halfway through your video and I'm so happy. Thank you for this informative video. I have been thrown into this business from friends and family, so I have been having a hard time trying to price everything and understanding the business side of this.
You are very welcome, I am always happy to share what I have learned along the way with you guys 💕 Wishing you the most success and happiness in your small business 🥰
Thank you for this breakdown! I'm having so much trouble trying to figure out my hourly rate bc it takes me more time than usual to complete orders. I have 4 little ones and I have to stop a million times 🤦🏽♀️
I'm in love with your content I hope to one day be as good as you ! Keep up the awesome work ❤️ You pay for what you get and that is well worth money hands down
Wow!!!! 🎉you are awesome!!!! I have never seen someone doing these treats so perfect! God bless you and your talent. Love watching everything you do!!! ❤
Thank you for this Video. You really went above and beyond. I don’t even bake lol but I’ve been wanting to learn! your videos are so whimsical and informative!! Thx
Hello little friend, thank you 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍Do you have a video of how many different desserts are made for a dessert table?How to sell a dessert table by the person, by the dozen, or by the package?
Hello, i think this is going to be really beneficial for anyone who wants to get into this business. It was hard calculating all this for one recipe for me so it’ll be so awesome to have a digital template or calculator to help. I don’t have a business yet, but I’m considering it and doing lots of research. I do have few questions: 1. do you include the taxes you paid for all the items? After all, California charges a lot. But I also know that not all items get charged. 2. I don’t think you went over the packaging and shipping, also if you have to ship them with dry ice or not. let me know if I missed this from the video. 3. For the utilities, how did you come up with $8? Was this a calculation based on your utility bill per hour or is this a standard price you’ve already determined?
I’m curious about your oven you show. Would you post a link to it or tell me the brand. It seems like a good idea to use a small oven like that. Love your videos
Hey Christina! Anderson was wondering have you ever done anything for a shark theme.. my grandson's birthday is in December and he wants a shark themed and I was looking for ideas cuz you're so awesome
I got humbled so bad😅 There a girl in my town who started a little bakery,her stuff is amazing but quite pricey. I would buy things off her and then I thought I could make it because imo her prices were too expensive. Well I will proudly say I was completely wrong,after buying all the ingredients to make cinnamon buns and caramel apples and also buying all the tools I needed mine were a complete fail! I have new found respect for people with small buisnesses and I will never be arrogant in thinking I could do it better for cheaper😅 I would like to apologize to Cakery bakery and I will gladly pay 8$ for a cinnamon bun and shut my mouth.
Ahhh I’ve been checking daily for this video since you commented on some posts in the small business treat group I’m in ok Facebook🤩 this is literally the only thing holding me back from starting my Facebook page/other social media. Why do bakers times by 3? If I multiple the cost of what it takes to make each item by 3 should I be adding labor on top of that?
I am new to this business and have been listening to your videos for quite a while to see how you choose your products and decorate. Then, I thought I would like to start a small business doing these because it is what everyone likes. I started with cupcakes on my own just to get back to baking and started baking them for my fiancé's place of work. I thought that a cupcake was a single serving rather than baking a cake first. It's like having my own R & D Department. lol Before long the men started asking for them to be made rather then waiting for a special occasion and they were specific as to what flavor and decorations they were looking for. Now, I am listening to your breakdown as how to price which always has been something that stopped me from doing anything, but your explanation is simple to understand. What I would suggest is that the music in the background be turned down a bit because it overpowers your voice and since your are explaining how you have figured out pricing, I would love hear you with more of the music as background. You are very generous with your experience and I very much appreciate the time you are taking to help us. Thank you Cristine
I’m not going to sell my treats but I learned from trying to diy these for years, why everyone is so “expensive”. It’s definitely worth it but out of my budget 🤣
Exactly! This is why I’m trying to learn how to do it myself! My daughter will be graduating hs in a few years. I plan on doing the treats myself.
Hey Cristina! Wow, that was an amazing breakdown and a lot of work too. It really is frustrating how some people can say..."Omg, that's so expensive"! Well, you just explained it perfectly and showed exactly what's behind the prices. Not all people but some might say things like that and it is so important to always remember not only the costs etc but your "worth". If that particular person won't pay, another will. The bear theme was so adorable. Thanks for all the tips and tricks, you're a peach! ; ) Have a great day...Big ((Hugs)) and Love from Texas!! : )
Hi Kelly! 🥰 Exactly right, treat making is so much more than chocolate covered treats! It really is a sugar art - so much time, effort and all the overhead that goes into maintaining your small business. And not only do you need to keep it running, you want to turn your passion into a profit! Your return customers will appreciate your work and continue to come back when they notice the quality and skill level you put in 🤗 I am so happy you enjoyed the bear theme for all these baby shower treats 🧸🎈 Wishing you the most success in your small business ! 💕
Do you have a recipe for your buttercream?
REALLY, 4 DOLLARS FOR A CAKE POP IS OUT RAGIOUS!
@@takethenaturalpath7350 ever gone to Starbucks? And theirs aren’t custom decorated!
So now you understand where the cost is coming from.
She just showed that 75% is from product and over head, which she didn't include alot of other utilities.
She is only making 25% profit, which is not much.
Food cost have over doubled in the last few years, many are still having to make the choice between heat and eat.
Butter alone is $10. per pound here in Canada
Eggs are $8. for a 18 pack.
Milk is $7.50 per gallon (4L)
I haven't seen cake mix for $1. In over 5 years.
And the decorations, are almost at the cost of a small child or one of your body parts.
And with all of that in mind, people still complain that the person making these charges for her labor.
Like she should work for free - although I notice those who make that comment aren't going to work for free...
They seem to want top dollar for their skill set...
🙄
OMG!! It has arrived! I'm Soo excited. You have an amazing spirit. Thank you so much for helping us here all in the baking world.
THANK YOU SOOOOO MUCH for this very detailed breakdown... ive been struggling with this and most times end up just slapping any price on some items.... i really appreciate you for taking the time to make and share this video... again... THANK YOU
You've given a lot of great tips. If I stay in this country, I plan on opening a home based bakery specializing in cookies and cake pops but will also take special orders for cupcakes and cakes. The info you gave is very valuable. I also loved the cake pops and your cupcakes. They are gorgeous! Thanks for sharing your knowledge.
I absolutely love all your videos and the patience and passion you put into all of your work. Thank you for your many fails to perfection as well to help us all out. Your a true baking queen! Can you do like a princess theme or carriage cake pops, I heard you can do upside down mickey mouse heads for those.😍
WOW THANK YOU SO MUCH Beautiful‼️talk bout NOT GATEKEEPING🙌🏽 This was absolutely amazing so many others charge for such information🫣 appreciate you and may you continue to bless to be a blessing💪🏽😘😘
Congratulations, Cristina. This is the best video I have ever seen. It is clear, professional, and extremely well done. It is a master class. I love it!!!❤❤😊
I'm only halfway through your video and I'm so happy. Thank you for this informative video. I have been thrown into this business from friends and family, so I have been having a hard time trying to price everything and understanding the business side of this.
Thank you for showing me this. My daughter is having a baby shower. And all the quotes were high now I know why.
Thank you for this video again. One thing I’m struggling with is pricing ❤.
This was very helpful and informative! Thanks for sharing ❤
Wow thanks for sharing …may your blessings continue to grow for wanting to help others 🤝🏾💝🥳
You are very welcome, I am always happy to share what I have learned along the way with you guys 💕 Wishing you the most success and happiness in your small business 🥰
Cristina, I love your tutorials. You are so creative and fun to watch. I have learned a ton from you!
Thank you for this breakdown! I'm having so much trouble trying to figure out my hourly rate bc it takes me more time than usual to complete orders. I have 4 little ones and I have to stop a million times 🤦🏽♀️
Thank you so much..where did you get the bear mold for the pop it’s not on your list.😊
and your items look incredibly tasty and very impressive ... keep up the great work...
I'm in love with your content I hope to one day be as good as you ! Keep up the awesome work ❤️
You pay for what you get and that is well worth money hands down
This was very good and thorough. Also your treats came out beautiful.
This is a very comprehensive video. Thank you. Love from T&T!
Wow beautiful!!! Can u post a new link for the bear cake pop molds. The one listed isn’t available 🙏🏼🙏🏼
Love this thanks
I would like to know where you get that teddy bear mold
Thank you for all of the great information👍💕
I’m literally stalking your Etsy for the price guide! Can’t wait 💜🧡
Girl bless you for breaking all this down in bite sized info I can understand!
I love all the details! Just excellent
Hi ma'am, your all cake recipes so so nice ❤
That was an awesome breakdown thank you so much beautiful work
i loved how detailed you were. thank you
You are absolutely incredible. Thank you for sharing all this info.
Thanks a million! I appreciate everything you shared with us!
Wow!!!! 🎉you are awesome!!!! I have never seen someone doing these treats so perfect! God bless you and your talent. Love watching everything you do!!! ❤
Love this and your channel! It’s sooo nostalgic 😊 it takes me back 😢
Can’t wait for your price guide ❤
Thanks!
Thank you so much for your donation Jess 💕🥰 That is very sweet and thoughtful of you! Hope all this information is helpful for your small business 🤗
You are the most Helpful with this stuff! I am so grateful for your content!
Thank you for this Video. You really went above and beyond. I don’t even bake lol but I’ve been wanting to learn! your videos are so whimsical and informative!! Thx
Thank you! Your video is very informative and helpful. I appreciate the time you took to make and share this😊
Thank you so much, for your tips I really appreciate it
I love all of your videos, you are amazing at explaining all the cost etc. And thank you for listing everything you use.
This is a fantastic tutorial and you explained it all so well. thank you!
Awesome break down. Where did you get the mini bear mold
Hello little friend, thank you 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍Do you have a video of how many different desserts are made for a dessert table?How to sell a dessert table by the person, by the dozen, or by the package?
Beautiful!!! Thanks for sharing!!!
Thank you love!!!🤗 I am happy if you learned something new from this video 💕
Best descriptive video I've seen for baking...new subbie😊. Do you have a video of how you started your amazon store or can I reach out for help?
Love when you post these treats look so neat. What are you using to frost your cupcakes?
I recently came across your channel and subscribed. You explain it so well and provide all the relevant info. Love your videos.
Hello, i think this is going to be really beneficial for anyone who wants to get into this business. It was hard calculating all this for one recipe for me so it’ll be so awesome to have a digital template or calculator to help. I don’t have a business yet, but I’m considering it and doing lots of research.
I do have few questions:
1. do you include the taxes you paid for all the items? After all, California charges a lot. But I also know that not all items get charged.
2. I don’t think you went over the packaging and shipping, also if you have to ship them with dry ice or not. let me know if I missed this from the video.
3. For the utilities, how did you come up with $8? Was this a calculation based on your utility bill per hour or is this a standard price you’ve already determined?
Amazing work!!! And thank you for the breakdown it’s so awesome how you did that thanks!!! Love everything you do!!! 👍🏼👌🏼👌🏼👌🏼👏🏼👏🏼🌸💕🎀
I’m curious about your oven you show. Would you post a link to it or tell me the brand. It seems like a good idea to use a small oven like that. Love your videos
Great Video Sweetie!! Many Bessings to you & family!! ❤❤❤❤
Congratulations your are amazing God’s blessed you days 😊
That is so Awesome in every way, thanks for the video.
Hey Christina! Anderson was wondering have you ever done anything for a shark theme.. my grandson's birthday is in December and he wants a shark themed and I was looking for ideas cuz you're so awesome
Hi! Did you ever end up making that pricing guide?? I can't find it 🤔
Amazing work! Thank you!
My favorite channel I learn a lot here ❤
When and where is your book available? I NEED it. ❤❤❤❤❤
Thank you so much for this amazing video 😊
How long before baby shower do we make these? Also are they stored in the refrigerator ?
🎉very helpful video 🎉thank you
Where did you get the circular thing to cut out and make the bears nose
Hello, I've been following you for a while now, and just wanted to know when will your new ebook be available on your esty shop?
Where did you get the bear cake pop mold? Everyone is wondering . Do they have different molds like that in other animals and shapes?
I
love it, thanks for sharing your knowledge and talent
I love watching this even though I use metric and a different currency lol
The best video thank you ❤
I love this and your video is motivating me to start my in-home business up again since the pandemic..Thank you~🩵😊
Thank you beautiful for an a good video, great info! Blessing ❤️🙏🏻
So you give them the price after the work is done or is that total that you always charge?
Hi! Sorry where did you get your teddy bear push cake pop mold? I tried looking for it on your list but didn’t see it. ❤
Thank you, I'm already planning for my daughter's sweet 16 party in Dec 2024. My question is can any of this be frozen until the time of use?
Hi Cristina, thank you so much for this post. It is very helpful but I do have a question. How can I figure my wholesale price with this equation?
Fantastic video 👌🏾💕💕
Love your video, can I use mica powder for coloring
Where can I buy the pricing guide book?? Plz help
Am holding an outdoor pop up shop for my cake pops. Any advice on how to keep them cool under the hot weather ???
❤wow really a good video🎉
This made me subscribe ❤❤❤ thanks for this it’s amazing
So Beautiful💗
Love this! Thank you ❤
Have you ever done any vegan treats? If not please can u do so
I need to know how much to charge for one of those finished pretzels.
GREAT VIDEO!!! ❤❤❤❤❤❤
Me encarann tus videos pero omg la música de fondo me hace tomar pausas
Hi! Can I also use Ghirardelli chocolate wafers for the Rice Krispies and the cake pops? :)
And would I have to add any thinking agents or can I use as is!? Please and thank you!! 🙏🏽☺️
where did you get your portable oven?
How much for the rice Krispy treats not in the mold?
Excellent!
Hola soy nueva y me encanta lo q haces y no hablo inglés y se me hace difícil entenderlos videos no tienen la opción de traducir
You are amazing that’s all I want to say 😊
Super❤
Excellent video!
Please do a tutorial for the teddy bear cake pops
How did you get a 3? I got lost at that part
Hi. Is the price list available?
I got humbled so bad😅
There a girl in my town who started a little bakery,her stuff is amazing but quite pricey. I would buy things off her and then I thought I could make it because imo her prices were too expensive. Well I will proudly say I was completely wrong,after buying all the ingredients to make cinnamon buns and caramel apples and also buying all the tools I needed mine were a complete fail! I have new found respect for people with small buisnesses and I will never be arrogant in thinking I could do it better for cheaper😅 I would like to apologize to Cakery bakery and I will gladly pay 8$ for a cinnamon bun and shut my mouth.
This was absolutely amazing!! Thank you for your time and effort greatly appreciated
Ahhh I’ve been checking daily for this video since you commented on some posts in the small business treat group I’m in ok Facebook🤩 this is literally the only thing holding me back from starting my Facebook page/other social media.
Why do bakers times by 3? If I multiple the cost of what it takes to make each item by 3 should I be adding labor on top of that?
What’s the Facebook group called? 😅I need to join!
I seen that whatever their items cost x3 (1. Ingredients 2. Labor/ work 3. Utilities).