Wizyta burmistrza miasta Esens z Dolnej Saksonii, Haralda Hinrichsa

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej gościło podczas beatyfikacji Sług Bożych Wiktorii i Józefa Ulmów oraz dzieci, burmistrza miasta Esens z Dolnej Saksonii, Haralda Hinrichsa. Nasz gość przyjechał na uroczystości na zaproszenie księdza arcybiskupa Adama Szala, metropolity przemyskiego, zarówno ze względu na pamięć o rodzinie Ulmów, jak i z jeszcze jednego, szczególnego powodu: Do swej śmierci w 1960 r. mieszkańcem Esens był Eilert Dicken, komendant posterunku żandarmerii w Łańcucie w latach 1941-1944, dowodzący w Markowej w dniu 24 marca 1944 r egzekucją przeprowadzoną na Ulmach i na żydowskich członkach rodzin Goldmanów, Grunfeldów i Didnerów, którym Ulmowie udzielili schronienia w swoim domu.
    Harald Hinrichs jest burmistrzem drugiej kadencji w Esens. Gdy przed kilkoma laty reżyser filmu dokumentalnego „Historia jednej zbrodni”, Mariusz Pilis trafił do miasteczka na północy Niemiec, spotkał się po raz pierwszy z Haraldem Hinrichsem i opowiedział mu tragiczną historię rodziny Ulmów oraz ich żydowskich lokatorów. Zszokowany burmistrz, gdy zrozumiał, że w Esens mieszkał nieukarany zbrodniarz z czasów II wojny światowej, zaczął się zastanawiać, jak to było możliwe? Rozpoczął poszukiwanie w internecie informacji o rodzinie Ulmów. Dopytywał również mieszkanców miasta, czy ktoś znał Dickena. Okazało się, że ten człowiek po zakończeniu wojny pracował na posterunku lokalnej policji i zmarł ponad pół wieku temu nie niepokojony przez nikogo, pozostając w życzliwej pamięci rodziny, sąsiadów i znajomych. Taka sytuacja była nie tylko szokująca dla burmistrza Esens, ale także zmotywowała go do działania.
    Burmistrz Hinrichs przyjechał wraz z żoną Nataschą po raz pierwszy do Markowej w październiku ubiegłego roku. Zwiedził wówczas Muzeum i spotkał się z dr. Mateuszem Szpytmą oraz Mariuszem Pilisem. Wraz z żoną oddał hołd rodzinie Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej i przed pomnikiem Ulmów w Sadzie Pamięci Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Od tej pory pozostawał w stałym kontakcie ze stroną polską, prowadząc aktywną politykę informacyjną w Esens o historii rodziny Ulmów oraz o zbrodni swojego krajana, Eilerta Dickena.
    Kolejnym krokiem na tej drodze jest udział małżonków Hinrichs w uroczystościach beatyfikacji Rodziny Ulmów 10 września b.r. Następnego dnia Harald i Natascha Hinrichs zostali zaproszeni na spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Markowej, Akcji Katolickiej oraz z przedstawicielami władz samorządu: gminnego i powiatowego. W świetlicy Skansenu w Markowej odbyła się życzliwa i pełna zrozumienia dyskusja z ich udziałem, prowadzona przez dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów Waldemara Rataja, z udziałem wójta Gminy Markowa, Mirosława Maca, starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia, członków Towarzystwa Przyjaciół Markowej z jego prezesem Marią Ryznar-Fołtą, równocześnie przewodniczącą Rady Gminy Markowa. Podczas spotkania poruszono szereg ważnych tematów wskazujących nie tylko istotne aspekty interpretacji wydarzeń z przeszłości, ale przede wszystkim potwierdzających możliwość zainicjowania szeregu działań, które powinny stać się podstawą do budowania relacji na poziomie samorządów, instytucji pamięci i muzeów, szkół podstawowych, czy też parafii. Kluczowe wydają się perspektywy zawiązania partnerstwa między gminami Markowa i Esens, których efektem byłaby wymiana młodzieży w różnym wieku, wzajemne wizyty studyjne w Markowej i w Esens pracowników instytucji kultury, w tym w szczególności obydwu muzeów współdziałających w ramach konfederacji muzealnej; Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Muzeum Wsi Markowa z Muzeum Żydów w Esens. Wspólne projekty edukacyjne, samorządowe, społeczne i religijne mogą stać się podstawą do wspólnego budowania kultury pamięci poświęconej odkrywaniu prawdy o historii II wojny światowej i inicjowaniu współpracy na polu edukacji i dyplomacji kulturalnej.
    Za koordynację działań zmierzających do realizacji uzgodnionych intencji oraz złożonych podczas spotkania deklaracji odpowiada, ze strony polskiej, Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
    Spotkanie inicjujące współpracę między Esens a Markową było ostatnim wydarzeniem w ramach organizowanej w dniach 8-11 września Konferencji p.t. „ Rodzina Ulmów - dziedzictwo dla Markowej, dla Polski, dla Kościoła”, której organizatorami były: Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Towarzystwo Przyjaciół Markowej.

Комментарии • 3

  • @elzbietagrunert8188
    @elzbietagrunert8188 11 месяцев назад +3

    Uczestniczyliśmy we Mszy Beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów.
    Cała uroczystość była przepięknie zorganizowana.
    Wszystko było dopięte na medal
    Dziękujemy za to mieszkańcom Markowej i Wszystkim organizatorom
    Wdzięczni pielgrzymi z Gliwic

  • @adkagoralka8624
    @adkagoralka8624 11 месяцев назад +3

    Tak zachowują się normalni ludzie jak burmistrz Essen

  • @MarekDragan-qj8pu
    @MarekDragan-qj8pu 11 месяцев назад

    Policjant Wladymyr wydał w rece Niemców rodzine Ulmow