MISTRZ Z OBRAZEM? ZRÓBMY TO RAZEM!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 сен 2023
  • Wszyscy mówią, że Matejko to malarz "szkolny", stały punkt programu zarówno w podstawówce, jak i w szkole średniej czy technikum. Ale jak tak naprawdę widzą Matejkę współcześni licealiści? Czy w jego twórczości jest coś, co przykuwa uwagę, jeśli żyje się w XXI wieku i ma się kilkanaście lat? Co mogłoby sprawić, że Matejko zamiast z obowiązkową nudą skojarzy się z… przygodą?
    Odpowiedzi na te pytania szukamy razem z uczennicami i uczniami krakowskich liceów, realizując pełen zaskoczeń projekt partycypacyjny „Mistrz z obrazem? Zróbmy to razem!”.
    Nabór do projektu miał miejsce wiosną 2022. Zadaniem konkursowym było przygotowanie koncepcji kampanii promocyjnej wystawy dzieł Jana Matejki skierowanej do młodzieży w wieku 15-18 lat. Napłynęły niebanalne i różnorodne pomysły: filmy, memy, fotomontaże, hasła, pomysły na gadżety, oryginalne akcje w przestrzeni wystawy czy miasta. Zwycięskie zostały lub dopiero zostaną wspólnie wcielone w życie.
    I miejsce w naborze zdobyła młodzież z VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie, stając się naszą pierwszą grupą projektową.
    Przez cały rok szkolny 2022/2023 uczennice i uczniowie towarzyszyli powstawaniu nowej wystawy czasowej „Matejko. Malarz i historia”, która została otwarta w Gmachu Głównym MNK w czerwcu 2023.
    Poznawali kulisy pracy różnych jednostek muzeum, pracowników i pracowniczki oraz ich zadania, odwiedzali mniej lub bardziej sekretne miejsca. Zajrzeli do pracowni konserwatorskich i pracowni fotograficznej, dowiedzieli się, czym zajmuje się Dział Marketingu, a czym koordynatorka projektu wystawowego, dyskutowali z kuratorem i dawali wskazówki dotyczące przestrzeni aranżacyjnej. Angażowali się także bezpośrednio we współtworzenie oferty MNK, organizując i prowadząc performans dla publiczności w weekend otwarcia wystawy. Podczas niego w nietypowy sposób uczcili urodziny samego Jana Matejki.
    Co o projekcie pisali lub mówili uczestnicy i uczestniczki na koniec? Cytujemy:
    “Była to forma zabawy, a wyszło z tego coś naprawdę niesamowitego i jestem bardzo wdzięczna za te wszystkie doświadczenia”.
    “To, co najbardziej doceniłam w tym projekcie, to jak bardzo zostaliśmy zaangażowani my jako młodzież”
    “Miałem okazję zajrzeć do takiego ukrytego dla typowego człowieka świata, jakim są kulisy muzeum i wiele się dowiedziałem o wystawach, o obrazach, o samej pracy w muzeum”
    “Dziękuję za ten projekt i możliwość poznania muzeum od środka. Na górze róże, na dole muzeum, Jan Matejko leży w mauzoleum”
    “Możliwość zorganizowania performansu była świetna”
    “Widzimy się na rozmowie o pracę”
    Jak wspominamy go my?
    Współpraca z młodzieżą z VI LO była przyjemnością! Pokazała z całą wyrazistością, że warto dawać młodym ludziom możliwość partycypacji w naszych działaniach i obserwowania muzeum „od środka” - ich spostrzeżenia, pomysły i spojrzenie były dla nas bardzo wartościowe. Pomogły zobaczyć niektóre sprawy z innej perspektywy i z cennym dystansem. Było odświeżająco i zabawnie - i pomyśleć, że to wszystko zainspirował Jan Matejko J
    Po naszej współpracy został jeszcze jeden namacalny ślad - w przestrzeni wystawy „Matejko. Malarz i historia” można obejrzeć film „Młody Matejko”, który młodzież przygotowała jako pracę konkursową w naborze do projektu. Zobaczymy na nim nie tylko początkującego malarza na wędrówce ulicami współczesnego Krakowa, ale również… konfrontację Artysty z pracownikiem Muzeum. To trzeba zobaczyć! J
    Niezapomnianymi uczestniczkami i uczestnikami projektu byli: Alicja Drożdż, Amelia Wójcik, Daria Wolanin, Daria Ivanchenko, Jagoda Skotnicka, Krystian Szadziński, Maciej Nowakowski, Zuzanna Jędrychowska, Maja Pogwizd, Malwina Miąsik, Natasza Kamińska, Zofia Rumińska i opiekunka grupy, p. Izabela Żelazna.

Комментарии • 1

  • @feniksfeniks5903
    @feniksfeniks5903 9 месяцев назад

    co oni..... po trawie.... ? TRAWA JEST DLA BYDŁA.....