Przyjechała wersja OLED. Mega. Moja pierwsza przenośna konsola. Zastąpiła Xbox, którego nawet nje mialem czasu odpalać. A tak w wolnej chwili gdzies na wyjezdzie albo w łóżku zawsze coś pogram.
Super - mam nadzieję, że będziesz zadowolony. OLED kusi wytrzymalszą baterią. Udanego grania!🙂 W moim przypadku Steam Deck również wykosił Xboksa. Którego faktycznie pozbyłem się parę tygodni temu.
Steam deck przywrócił mi czerpanie przyjemności z grania. Wcześniej grałem na lapku, ale nie lubiłem tego całego "rytuału" który musiałem zrobić aby móc pograć. Decka biorę w łapę i gram gdzie chce.
Ta konsola jest zajebista. Mam Oleda, wersję 1Tb. Skrojona pod kogoś kto jest pecetowcem. A możliwość odpalania gier z "różnych" źródeł sprawia, że jest wszechstronna jak na tego typu sprzęt. I nie chciałbym żeby konsolka była gabarytowo mniejsza właśnie z powodu tego ekranu. Jest większy i wcale mi to nie przeszkadza. Nie potrzeba mi wytrzeszczać gał żeby zobaczyć coś na ekranie. Robi wrażenie moc konsolki. Na pewno kupię kolejną generację, mocy nigdy za wiele ale tylko Oled bo gry przepięknie wyglądają. Fajna recenzja. Pozdrawiam!
@@Devex-Tech i jak tam pierwsze wrazenia? Ja sie waham miedzy 512 a 1TB (boje sie trochę tego szkła antyrefleksyjnego - podobno może trochę "wyplaszczac" kolory - ile w tym prawdy, nie wiem. :) Druga sprawa, zastanawiam sie czy SD Oled nie trafi na promocje w summer sale
@@raf_1916 warto 512 i można zawsze dokupić karte mikro SD. Ja sam nie mam potrzeby instalowania kazdej gry z biblioteki na dysku, więc można zawsze się przerzucać, coś odinstalować, coś nowego zainstalować i tak dalej i tak dalej. Ja sam aktualnie na 512 trzymam gry nintendo, spidermana z ps5, residenta rdr2 i pare innych gier multi po 20-30Gb i mam jeszcze dużo wolnego miejsca.
@@raf_1916zdecydowanie 512 bo różnica aż 600 złoty a kartę SD kupisz za max 250 złoty i pobierzesz dużo gier a szkło antyrefleksyjna nie jest zbyt potrzebne
No nie spodziewałem się że aż tak pozytywnie się wypowiesz o steam decku. Bardzo fajny materiał. Trochę szkoda mi porzucać moją błękitną ps vitę sprowadzoną z japonii ale chyba warto spróbować czegoś nowego i zobaczyć jak to będzie po przesiadce na decka. Ta wizja grania w duże gry na (bądź co bądź) mobilce to coś czego zawsze chciałem spróbować. Właściwie nawet aspekt słabej baterii by mi nie przeszkadzał bo gram głównie w domu i kupiłbym sobie wygodny kątowy kabelek USC-C.
Błękitna wersja Slim…chorowałem na tę wersję PS Vita, ale nigdy jakoś nie było okazji do sprowadzenia. 🙂👍 Natomiast tak, w tym jest magia Steam Decka - można grać w bardzo mainstreamowe gry mobilne. Jestem po sesji w Days Gone, czyli dawnego exa Sony z PS4. Wszystko wygodnie i leżąc na kanapie. Gra jest fajnie zoptymalizowana, można grać na baterii ponad 3 h, w teorii czego więcej wymagać od Steam Decka? Na ten moment nie ma konsolowego handhelda, który miałby tyle dużych gier, więc kto wie, może wyniknie coś więcej z takich PC-towych konsolek. 🙂
Narobiłeś mi smaka tą recenzją. Chyba lada moment sam go kupię 😍Ale ta praca wentylatora którą pokazałeś jednak trochę głośna. Podejrzewam że będzie to słyszalne nawet grając na słuchawkach. Jeszcze tak z ciekawości zapytam - co w przypadku, kiedy ściągnę sobie ze swojego konta steam jakąś grę na steam decku, do której chcę zainstalować NIEOFICJALNY patch od społeczności? Da się to bez problemów ogarnąć, czy do takich operacji to już bardziej poleca się instalację na decku zwykłego Windowsa?
W słuchawkach nie ma problemu, wentylator jest niesłyszalny (gram w słuchawkach ok. 95% czasu). Nie zawsze jest tak głośno, gry bywają różne - czasami bywa ciszej, a innym razem wentylator rozkręca się tylko na chwilę. Myślę, że z patchem nie powinno być problemu - jest swobodny dostęp do plików gry, więc można skopiować co trzeba, a jeśli to instalator, można spróbować dodać execa z instalatorem do biblioteki Steam, po czym spróbować zainstalować.
Bardzo fajny film, czekam na kolejne. Jeśli chodzi o decka to zważając, że niskie ustawienia graficzne na mniejszym ekranie w ogóle ciężko odczuć, to steam deck ma bardzo duży zapas mocy na przyszłość. Pytanko czy dalej jarasz się steam deckiem, jakie gierki teraz ogrywasz? Przymierzam się do zakupu steam deck oleda, bo mój leciwy switch v1 już trąci myszką, a mam do nadrobienia sporo gierek pecetowych.
Pewnie, nadal cieszę się Steam Deckiem i poznaję jego możliwości.😎 Najnowsze zakupy z ostatnich dni to Prodeus, The Last of Us i God of War. Świetnie bawię się z Deckiem i tak, jak go kupiłem, tak stał się moim podstawowym sprzętem do grania. Najbardziej podoba mi się jego uniwersalność - mogę adapterem USB-C (z Power Delivery) podpiąć sprzęt do telewizora i grać jak na konsoli, a potem rzucić się na kanapę i grać jak na handheldzie. Czyli inaczej niż PS5 lub Xbox, które z racji bycia konsolami stacjonarnarnymi, przykuwają nas do konkretnego miejsca. Nie narzekam również na czas pracy baterii, przy indykach to nawet 5 godzin. Jedynie grając w kolosy z segmentu AAA, trzeba zadowolić się 1,5 godzinnym graniem (ale można wtedy zrobić sobie przerwę, grać pod ładowarką lub podpiąć do stacji dokującej i znów grać, jak na konsoli). Kusi tutaj Steam Deck OLED, który zapewnia godzinę dłużej w grach AAA (to sprawia różnicę). Steam Deck jest na tyle uniwersalny, ze nadal zastanawiam się czy Xbox jest mi potrzebny (jedyny dylemat jest taki, ze Xbox wytrzyma jeszcze z 7 lat, ale z drugiej strony, za ok. 3 lata można spodziewać się Steam Decka 2).😉
@@vitowisko Jak mogę podzielić się opinią, to ja na twoim miejscu sprzedałbym xboxa, jak faktycznie na nim nie grasz i zachował kaskę na nową konsolę od nintendo, ktora wyjdzie pewnie w 2024. Dlaczego? Bo gierki z xboxa i steam decka się pokrywają. Ja mam plan kupić teraz decka oled, za rok uzbierać na nową konsolkę nintendo i sprzedać mojego switcha za grosze. Tak kocham handheldy, że mogę mieć dwa haha. Robisz świetne materiały czekam na kolejne, może coś o steam decku oled? Jakieś przemyślenia czy warto wymieniać zwykłego steam decka na oleda? Pozdrawiam!
Jak dla mnie również bezkonkurencyjny sprzęt przenośny 😃 Zakupiłem ROG Ally, bo niby wydajejazy i windows na pokładzie, ale szybko go się pozbyłem i wróciłem do SteamDecka - urządzenia kompletnego podwzgledem oprogramowania i zarządzania wydajnością i kulturą pracy.
Podobno na RogAlly da się zainstalować linuksa i mieć coś podobnego jak SteamOS. Nazywa się to chyba ChimeraOs czy jakoś tak, więc jeśli komuś zależy na bardziej konsolowym odczuciu na Rogu to powinno się dać, ale sam tego nie testowałem. To chyba największa zaleta linuksa tutaj, że łatwo go zmodyfikować i dzięki temu może mieć dowolny wygląd. W przypadku Windowsa Asus współpracuje z MS, ale widać jak wyszło. Czytając opinie o RogAlly prawie wszystkie to narzekanie właśnie na windowsa, który jest niedostosowany do czegoś takiego
Jeśli to już jest tak dobre to aż strach pomyśleć jakie będą następne rewizje takich sprzętów. Np. Steam Deck 2. Bo jakby nie patrzeć pierwszy steam deck dopiero przetarł szlak jeśli chodzi o bardziej main streamowe przenośne granie w normalne gry z peceta. Za kilka lat do takiej przenośnej konsolki twórcy będą w stanie władować dużo potężniejsze APU z jeszcze bardziej dopracowanym FSR od amd i podejrzewam że wtedy to dopiero będzie szok. Tak BTW orientujesz się jak wygląda kwestia gwarancji w przypadku zakupu używanego steam decka od kogoś z allegro albo olx? Istnieje wtedy jakaś gwarancja od valve, czy raczej gwarancja jest przypisywana tylko do konkretnego konta steam?
Personalnie nie miałem potrzeby, aby skorzystać z procesu reklamacji, lecz proces RMA u Valve jest elastyczny. Wystarczy, że będziemy znali numer transakcji od kupna Steam Decka - tyle wystarczy, aby przyjąć go na gwarancję (nawet, jeśli kupiony jest z drugiej ręki). Valve nie dostarcza fizycznego paragonu czy faktury - wysyła maila z potwierdzeniem kupna, dodatkowo ID transakcji można sprawdzić w historii zakupów. Także wystarczy, że sprzedawca poda ten numer - więcej podobno nie trzeba. Natomiast mam nadzieję, że trend PC-towych handheldów się utrzyma. Może sukces Steam Decka sprawi, że Sony lub Microsoft wydadzą kiedyś handhelda, który nie będzie osobnym światem gamingu, ale małą wersją ich mainstreamowych konsol? Kto wie 🙂
Nam pytanie do ciebie bo lepiej sie znasz na psvicie niz ja czy da sie nagrywać ekran na psvicie bez użycia komputera? Nawet cos z telfonem byle by nie komputer bo nie posiadam
Jeśli masz zmodowaną Vitę, najprościej byłoby skorzystać z pluginu Vita-Recorder od Rinnegatamante, który pozwala nagrywać gameplay. Personalnie nigdy z tego nie korzystałem, ale takie rozwiązanie jest.
Zrobiłem tak jak opisałeś, w sensie sprzedałem Xboxa series x, po kupnie steam decka. Przez dwa miesiące odpaliłem Xboxa tylko raz na 15minut. Z racji dużej biblioteki na Xbox i ogrywaniu kilku gier z znajomymi, mam teraz series s oraz steam deck, dla mnie para idealna. W steam decku sam wymieniłem dysk z 64gb na 512gb oraz mam włożona kartę pamięci również 512gb. Dla mnie series s oraz steam deck to para idealna.
Dzięki za komentarz! 🙂Prawdę mówiąc sprzedałem swojego Xboksa parę tygodni temu. O dziwo, nie zauważyłem jego braku - przypomniał mi o nim Twój komentarz. 🙂 Owszem, podłączam czasem Steam Decka do TV, więc robi od czasu do czasu za stacjonarną konsolę. Ale kiedy tylko mam ochotę, mogę rzucić się na kanapę i grać dalej. Na komputerze gram baaaardzo rzadko, bo jest to moje narzędzie pracy - niemniej Steam Cloud sprawia, że Steam Deck czy komputer, mogę kontynuować rozgrywkę. Mogę również wyjechać i wziąć Decka ze sobą. Owszem, spędziłem lata z Xboksem, więc uciekła mi spora część biblioteki cyfrowej, ale powoli odbudowuję ją na Steam Decku. A przynajmniej te tytuły, które nadal chciałbym posiadać. To po prostu Switch, ale dla mainstreamowych gier. Jestem zadowolony na tyle, że z pewnością rozważę Steam Decka 2 (kiedy już powstanie).🙂
@@vitowisko następcę decka również będę rozważał :) powodzenia na deckowym szlaku! Pozdrawiam:)
Год назад+2
Przydało by się wyskrobać jakiś komentarz dla statystyk także, jak zwykle dobrze przygotowany materiał. To, że Steam Deck nie jest pełnoprawną konsolą jest jednocześnie jego największą zaletą jak i wadą. Tak samo z Ally czy GPD win z resztą. Z jednej strony możesz się tymi sprzętami pobawić, odpalać emulatory czy wszystko inne co przyjdzie do głowy, z drugiej zaś brakuje tego konsolowego elementu, który ja jak i wielu innych osób sobie ceni, że odpalasz grę i grasz, jest ona przygotowana pod sprzęt i będzie z bomby działać dobrze/grywalnie. No, ale nie ma roży bez kolców. Najbardziej odstraszająca jest cena tych sprzętów, bo za tę kasę można już kupić konsolę nowej generacji, która będzie leżeć i się kurzyć xD W każdym razie miłego grania i smacznej kawusi.
Dziękuję, również życzę smacznej kawusi🙂 Jeśli chodzi o cenę, również musiałem przemyśleć zakup po 15x - w zasadzie zdecydowała tu lipcowa promocja. Większość osób poleca kupić najtańszy model 64GB, ale potem od razu poleca się rozkręcić Decka i włożyć tam własny dysk (a ten również trzeba kupić). Można ewentualnie wsadzić kartę pamięci i tam instalować gry, a dysk systemowy traktować jako magazyn dla shaderów itd. W każdym razie kupując model 64GB trzeba dodatkowego kroku z rozbudową przestrzeni dyskowej, bo inaczej lipa. Ale za to wersja 64GB jest najtańsza. Dodatkowo od niedawna można kupić odnowione Steam Decki, więc to również jakaś opcja. To prawda - Steam Deck to świetny sprzęt, ale brakuje tego konsolowego akcentu. W sensie on jest - UI systemu buduje na tyle konsolowe wrażenie, że przejście do trybu pulpitu to jak odzieranie z magii🙂 Ale mimo wszystko, choć wrażenia potrafią być konsolowe, nie jest to pełnokrwista konsola. A szkoda.
Można skorzystać po prostu z przeglądarki internetowej. Niektórzy idą trochę dalej - patent jaki znam to dodanie przeglądarki internetowej jako aplikacji spoza Steam i ustawienie jej parametrów uruchomieniowych na fullscreen, z domyślną stroną główną na Netflix. Wtedy włączasz to tak samo, jak każdą inną aplikację na Steam Decku, a Netflix włącza się od ręki.
Siema mając stacje dokująca i zewnętrzny napęd DVD można zainstalować gre jak kiedyś na kompie 15l temu? Jak sprzęt pracuje pod stacją dołączoną do monitora/telewizora
Ciężko mi powiedzieć dokładnie, bo nie mam czytników płyt od 7 lat. Można jednak prościej, czyli wrzucić na Steam Decka ISO i zainstalować właśnie z niego.
można, trochę to skomplikowane dla kogoś kto nie używał linuxa, ale bez problemu można, wystarczy zainstalować plik instalujący z płyty, dodać do biblioteki steam, odpalić przez proton, potem po instalacji odnaleźć plik i dodać już plik .exe do biblioteki steam i znów ustawić włączanie tytułu przez proton, niekoniecznie każda gra będzie działała, ale dotychczas nie miałem problemu z instalacją gier spoza steam przez płyty, które nie mają żadnego wsparcia dla linuxa.
Używam pewnego kombo, które znalazłem na Allegro. Jest to silikonowy case na całego Decka + zestaw gumek na analogi + naklejki zabezpieczające touchpady. Zestaw kosztuje ok. 68zl - nie jest zbyt tani, lecz przynajmniej kompleksowy (zauważyłem ogólnie, że akcesoria dla Steam Decka nie są najtańsze, ale to efekt popularności konsolki). Mogę polecić ten zestaw, ale mógłby być tańszy o kilka złotych. Zamiennie są „połowiczne” siliconowe case’y, tylko na tył konsolki. Zawsze coś, a może polepszyć chwyt. Natomiast czy warto inwestować w silikonowy case - to zależy 😉 Lubię dbać o swoje urządzenia, dlatego po latach potrafią wyglądać jak nowe. Niemniej Steam Deck przychodzi w zestawie ze sztywnym pokrowcem na konsolkę do wygodnego transportu, więc można Steam Decka trzymać też w nim. To również metoda na to, aby nie zniszczyć sprzętu zbyt szybko.
@@infierno8160 Może być kłopot z linkiem, ponieważ YT nie lubi linkowania zewnętrznego. 🙂 Natomiast gdy wpiszesz na Allegro "Futerał Case Osłony Gumki Przyciski do STEAM DECK" to powinieneś znaleźć kombo, o którym wspomniałem.
Wiedzmin dziki gon lata mi w stalych 60 klatkach choć i tak używam w 45 klatkach i 90hz jak dla mnie wystarczająco red dead też stałe 45 klatek far cry 5 70 klatek ustawienia ultra nie miałem problemow z zadną jeszcze grą oprócz gothica wywalało acces i dzwięku nie wczytywało po wczytaniu save wymieniłem dysk na 2tb irdm polecam sprzęt bo daje dużo frajdy
Twórcy nie naprawiają typowych problemów ze SteamOS więc z aktualizacji na aktualizacje urządzenie jest mniej stabilne. Ekran i mocne podzespoły są zaletą jak gra się w domu, ale przekleństwem w czasie podróży no chyba ze dokupisz powerbank. Oraz prawdę mówiąc dzięki słabemu wyświetlaczowi nie widać wielkich różnic pomiędzy słabymi a mocnymi ustawieniami graficznymi Pokrowiec od valve nie spełnia swojej funkcji na szczęście istnieją lepsze zamienniki np PROJECT KILLSWITCH. Przy temacie kompatybilności musze cie zwyzywać i obrzucić błotem. Nie wspomniałeś o stronie Proton DB. Sporo gier nieobsługiwanych da się odpalić jednakże valve moze popsuć kompatybilność losową aktualizacja. Dla przykładu steamowe GTA3 działało po zainstalowaniu skryptu usuwającego pierwsze cutsceniki. Inne gry wymagają użycia protona którego steam nie potrafi dobrać. Sporo takich gier może mieć błędy np z dźwiękiem czy niektórymi ustawianiami graficznymi. W mojej ocenie jest to dość dziwne, że gra w której nie działa rozmycie ostrych krawędzi jest nieobsługiwana, a wiedźmin który na każdym linuxie ma zepsute włosy jest zweryfikowany. Co do porównań do ROG Ally na steam deck możesz pobrać windows w dual boot a na ally ChimeraOS (PCtowa wersja SteamOS) ale to już dla nieco bardziej zaawansowanych nerdów :3
Dzięki za ciekawy komentarz 🙂Tak, istnieje ProtonDB, choć zauważyłem, że nie zawsze jego efekty pokrywają się z rzeczywistością (ale to pewnie kwestia tego, że nie zawsze wyniki dla gry są aktualne). Sam niestety posiadam tytuł, który na ProtonDB ma status Silver, a na Steam Decku jest niewspierany i niestety, nie da się gry ukończyć (gra ogólnie jest mało stabilna i często crashowała, niezależnie od wersji Protona, a od pewnego momentu nie chciała wczytywać dalszych poziomów). Niemniej ProtonDB to również kopalnia wskazówek, przykładowo Aliens vs Predator 2010, który oficjalnie jest niewspierany. Poniekąd słusznie, bo nie da się uruchomić gry - odpala się readme.txt przy starcie, którego nie można zamknąć. Na ProtonDB znalazłem wskazówkę, aby usunąć ten plik i gra nagle działa. 🙂 Jeśli chodzi o SteamOS, czekam na wersję 3.5, która podobno sporo usprawnia. Personalnie dokuczają mi 3 rzeczy: zapętlające się czasem dźwięki menusów (łatwo to rozwiązywać otwierając dany menus raz jeszcze). Druga rzecz to restart powłoki systemowej SteamOS przy streamowaniu gry na TV, za pomocą Steam Link (testowałem to raz czy dwa). Trzecia rzecz to być może wina kabla lub Android TV (a może też Steam Decka?) - bywa tak, że kiedy podłączę konsolkę kablem do telewizora, w losowych momentach tracę obraz (sygnał). Trzeba wtedy wypiąć i wpiąć kabel ponownie do Steam Decka, ale nie zawsze to działa. Nie mam innego kabla USB-C na HDMI, dlatego ciężko mi orzec winowajcę, kiedyś muszę przetestować to z monitorem. Natomiast masz rację - handheldowe PC czy to Steam Deck, ROG Ally czy nachodzące Lenovo Legion GO, mają wspólną przypadłość. Podzespoły całkiem fajne, ale czas pracy przy grach AAA jest przeciętny. Dlatego wracam do argumentu, że gdyby Steam Deck był prawdziwą konsolą, która z automatu wymusza na twórcach optymalizację pod czas pracy na baterii... 🙂Ostatnio skończyłem Days Gone na Steam Decku i zrobienie fabuły + zadania poboczne to jakieś 16-20 ładowań konsolki. Days Gone jako gra z otwartym światem ładnie działa, wystarczy baterii na 2-3 godziny (widać, że to zoptymalizowany port). Natomiast przechodzenie Wiedźmina 3 jest kłopotliwe - baterii wystarczy na 1,5 godziny, więc przejście podstawki z dodatkami będzie ciężkie. Dodatkowo power bank musi spełniać też pewne kryteria, aby naładować sprawnie Steam Decka w locie - dlatego najwygodniej gra się albo w domu, albo w limitowanych sesjach podczas podróży.
@@vitowisko Menusy mają różne błędy np u mnie bez powodu odpala się dźwięk aktualizacji/zdobytego osiągnięcia. A i zacinające się animacje, dobrze że nie jestem fanem customowych animacji za punkty Steam. Z tego co mi sie udało ustalic wersja 3.5 oprogramowania ma wprowadzić możliwość zmiany natężenia kolorów i to w locie w każdym momencie oraz w zakładce ustawienia-> przestrzeń dyskowa ma się pojawić nowa kategoria czyli pliki cashe. W końcu ale po jakim czasie? Można teraz się tym pobawić pobierając aktualizację w wersji beta, natomiast sporo osób zanotowało problem z portem HDMI, podobno da się to naprawić jakimś skryptem z github. Instrukcje z ProtonDB się zmieniają po aktualizacji SteamOS. Jako przykład podałem gry z serii GTA z uniwersum 3d Co do baterii po kilku podróżach doszedłem do wniosku że paradoksalnie Nintendo wiedziało co robi. Gry które przygotowałem na podróż graficznie nie wyglądały jakoś lepiej niż porty gier na Switcha. I na takich ustawieniach faktycznie czas pracy na baterii był bardziej niż wystarczający. Czysto teoretyczni low spec gaming powinien wrócić do łask, jednak twórcy gier są innego zdania. Mimo wszystko następnym razem sprawdzę ile wytrzyma GTA V po wyłączeniu wielu opcji graficznych w pliku konfiguracyjnym.
@@Th0Rx666 1. Pokrowiec moim zdaniem jest ogromny a w zamian nie oferuje nic. Istnieją etui z doczepianą osłonką na ekran i analogi. Całość zajmuje 1/3 mniej miejsca w np plecaku oraz daje to możliwość ładowania urządzenia. 2. 🤓🤓🤓
Ten linuxowy system jest genialny pod wzgledem wygody i prostoty uzytkowania ale jednak... no wlasnie - nie wszystkie gry dzialaja. A przy normalnym windowsie mozna uzywac programu JoyToKey do zmapowania przyciskow i analogow pod pada w absolutnie kazdej grze. I dziala to naprawde swietnie. W ten sposob przeszedlem wiele gier ktore pierwotnie nigdy nie obslugiwaly padow.
Zgadzam się, masz całkowitą rację. Prywatnie i zawodowo niemal przez 10 lat używałem kiedyś Linuksa, dlatego technologia Wine na której bazuje Proton nie jest mi obca. Jedną z rzeczy, która wypadła z filmu był fragment poświęcony Protonowi. Generalnie z punktu technicznego to kawałek programistycznej magii dla środowisk Unix / Unix-like. Niemniej uzyskanie 100% kompatybilności byłoby trudne choćby przez względy prawne. Niemniej o tyle fajnie, że można zainstalować tu Windowsa, jeśli ktoś preferuje właśnie jego - wilk syty i owca cała.👍
Zdecydowanie Steam Deck OLED - to świetna aktualizacja sprzętowa, która daje bonusy (np. lepsza bateria, czasem nawet o godzinę). Generalnie jest zupełnie tak, jak powiedziałem w filmie - Valve rozwija Steam Decka w konsolowym duchu. Zaplecze programowe jest skrojone ściśle pod Steam Decka, zaczynając od systemu operacyjnego. To w pewnym sensie konsolka mająca odpalać gry z PC. Tymczasem Lenovo Legion Go to fajny sprzęt, ale to w gruncie rzeczy tablet na Windows z joyconami. ROG Ally czy Lenovo Legion GO to również fajne maszynki, ale to bezpośrednio PC-ty z Windowsem, który nie jest też najlepszym systemem mobilnym. To pokaz siły, całkiem udany, ale rozwijane są inaczej niż Steam Deck. To po prostu bezpośrednio komputery z Windows, włożone do handheldowej obudowy. Na tym tle, Valve rozwija to inaczej. System dedykowany pod Steam Decka, odpowiednio skrojony, modyfikowany i optymalizowany (twórcy gier również dostrzegają Steam Decka). Dodatkowo Valve nie śpieszy się z pokazem mocy, bo chcą, by twórcy wykorzystali najpierw potencjał Decka, a nie pędzili za surową mocą obliczeniową. Wiedzą też, że można do sprzętu wpakować super podzespoły, ale oznacza to rozmiar i krótki czas pracy na baterii. Dlatego są prace nad Steam Deckiem 2, tak, ale może pojawić się dopiero za ok. 3 lata. Valve nie walczy na surową moc obliczeniową , a rozwija Decka niczym konsolę. Tymczasem wersja OLED naprawdę jest fajna i wnosi sport dobrego. A jeśli ktoś chce, na Steam Decku również można zainstalować Windows. Także wybór zależy od tego, czego się oczekuje. Jeśli fajnego komputera z Windowsem w handheldowym wydaniu, wtedy ROG Ally czy Lenovo są fajnym rozwiązaniem. Ale też droższym. Natomiast handheld nieco słabszy, tańszy, ale znacznie lepiej wspierany (w tym przez twórców gier) i rozwijany z konsolowym podejściem - wtedy tylko Steam Deck (a wersja OLED naprawdę kusi).
W teorii gra według Valve jest nieobsługiwana, w praktyce działa całkiem nieźle (wyszukaj gameplay o nazwie "Sons of the Forest | Steam Deck Oled Gameplay | Steam OS"). Trzeba jednak pamiętać, że przyczyny bycia "unsupported" mogą być różne. Czasem faktycznie oznacza to, że gra na pewnym etapie może się wykrzaczyć. A innym razem działa totalnie cała gra, bez żadnych problemów, ale fonty w menusach niekoniecznie dobrze się skalowały, a to już wystarczyło, by Valve określiło grę jako niewspieraną (np. Terminator Resistance). W praktyce więc działa, ale czy cała kampania w 100% od A do Z - tego powiedzieć nie potrafię. Być może tak.
@@vitowisko Super bardzo dziękuje :) Jeszcze pozwolę się zapytać czy minecraft idzie na tym odpalić? Jeśli tak to czy sa z tym jakieś problemy? Trzeba kombinować skąd pobrać czy coś?
@@wonsatywons99 Wszystko działa bez problemu, w tym Minecraft. System Steam Decka dzieli się na dwa poziomy - Steama i tryb pulpitu (normalny system operacyjny). Wystarczy przejść do trybu pulpitu i w repozytorium aplikacji dla systemu jest launcher Minecrafta do instalacji. Wystarczy go przypiąć do warstwy Stema i odpalać później bez problemu. Całość to kwestia 2 minut. Przynajmniej ja tak robiłem, bo nie wiem, jak jest dziś. Paradoksalnie...nie mam już Steam Decka ;-)
4.50 minuta . Odnośnie kliku to wina gałki. Ja jak kupiłem steam decka to zauważyłem po czasie i wysłałem konsole na gwarancji , obie gałki mi wtedy wymienili. Kolega też kupił konsolę gdzie klikała gałka , więc to częsty problem.
Dobrze wiedzieć - dzięki za cynk, podobno RMA u Valve sprawnie działa. 👍 Szybko zapomniałem o tym kilku, na co dzień jest niesłyszalny. Niemniej gdy kupuje się coś nowego, to analizuje się to z każdej strony lepiej, niż jakakolwiek kontrola celna. 😉 Tak odkryłem ten klik, choć to chyba popularniejszy niuans, wynikający być może z konstrukcji mechanizmu - to samo mam od nowości w DualShocku 4.
Czaję się na nowy stock tej najtańszej wersji odnowionej. 1.5k za konsolkę gdzie dysk i mody zrobię sam to fajna cena. Dodatkowo gry ze statkupirackiego ew emulatory też fajnie podobno działają.
No i chyba mnie przekonales do zakupu. Rozwazalem jeszcze asusa tylko tam brak jakichkolwiek touchpadow dyskwalifikuje ten sprzet do grania w tytuly stricte pod obsluge mysza. No i zaporowa cena 2 razy wyzsza od steam decka tez odstrasza.
Fakt - touchpady bywają przydatne. Nie jest to może killer feature, ale ułatwia poruszanie się po systemie, pisanie po klawiaturze ekranowej, granie w gry strategiczne, albo po prostu starsze, gdzie obsługa gamepada w PC-towej grze nie była oczywistością.
Ja posiadam w swojej kolekcji handheld psp , ps vite i ostatnio kupiłem nintendo . Zastanawiałem sie nad steam deckiem ale niestety nie starczyło by mi pieniędzy ale i tak polecam gorąco nintendo :)
@@vitowisko switch jest fajną konsolą przenośną bo można odłączyć pady i grac we 2 np w (fife) ale moim zdaniem jakbym większy budżet na konsole ro bym kupił steam deck
12:50 ja bym powiedzial ze nawet lepsze ma specyfiki niz ps4. Patrzac na fps to rdr2 na ps4 w 2018 roku wygladal jak g#wn# i czesto skakal miedzy 20 a 30fpsami, gdy na decku z odrobine niższą rozdzielczoscia i srednio-wysokimi ustaeieniami gra jest w stanir wyciągnąć 50fps
Rozważałem to ale dopóki na nie można zainstalować aplikacji game pass (natywnie oczywiście) bez konieczności zmiany systemu operacyjnego nie chce inwestować w ten sprzęt.
Niestety - z gamepassem może być ciężko, choć nie z winy Steam Decka. Mając swobodniejszy dostęp do usług Microsoftu również mógłbym skorzystać - prawdopodobnie sporo gier z Xboksa jakie mam, byłoby cross-buy. Nie można jednak mieć wszystkiego, niemniej Steam Deck ciągle ma kilka zalet, które pozwalają dobrze się bawić.👍 EDIT: rozwiązaniem na bolączki zawsze może być dual boot z Windows. Nie jest to najładniejsze rozwiązanie, ale zawsze jakieś.
@@karolsnopek4358 straming z konsoli mogę mieć i na najtańszym smartfonie. Jak kupuje przenośny komputer to chce mieć takie możliwości jak na komputerze czyli w tym przypadku włączenia game pass PC
to oznaczenie że gra jest nie kompatybilna to ściema zazwyczaj chyba jedyna gra jaka nie udało mi się odpalić (a akurat nie miałem czasu się bawić w kombinowanie) to pecetowy port spidermana z ps1 ja ograłem na swoim z takich znaczących tytułów :evil within 2, shadow of mordor, plague tale innocence devil may cry hd collection a obecnie ogrywam onimushe bez problemu udało mi się np odpalic need for speed most wanted udało mi się
Hej - masz całkowitą rację.👍 Naciąłem się jednak na kilku niekompatybilnych grach. Mechanizm był taki sam - gra się uruchamiała i było super. Zawsze jednak przychodził taki etap, cutscenka czy kłopot ze stabilnością, który po prostu uniemożliwiał dalszą grę (dosłownie). Mam teraz podobnie z Martha is Dead - gra jest niekompatybilna, ale bez problemu się odpala i można śmiało grać. Ładowanie kolejnych etapów było jednak coraz bardziej niestabilne, aż w końcu dalsze poziomy przestały się ładować i wysypują grę. Pokładam ciągle nadzieję, że któraś aktualizacja Proton Experimental pozwoli mi kontynuować. 🙂 Myślę jednak, że Steam to ogromna platforma i może się zdarzyć, że jakieś oznaczenie braku kompatybilności będzie nieaktualne. Przeczesałem w tej kwestii internet i podobno wiele niekompatybilnych gier się uruchamia i działa, ale nie jest powiedziane, że uda się skończyć grę (a to w sumie istotne). Tutaj jest największy niuans. Oczywiście wszystko jednak zależy od gry, także oby jak najwięcej niekompatybilnych po prostu działo bezbłędnie.🙂👍
To co mi się bardzo nie podoba w steam decku to pokrętne instalacje gier spoza steam. Kombinowanie z grzebaniem w plikach gry a potem jeszcze zabawa z protonem i różnymi wersjami tego protona bo na każdej wersji dana gra może działać trochę inaczej😒Pewnie i tak go kupię żeby to sobie wszystko samodzielnie potestować ale najbardziej bym chciał żeby deck dostał w końcu aktualizację dodającą dual boota. Czyli możliwość wyboru czy przy włączaniu ma się ładować Windows 11 czy SteamOS.
Nie jest tak źle - nie spotkałem jeszcze przypadku, aby należało kombinować z plikami (aczkolwiek nie znam wszystkiego - raz tylko kombinowałem, ale bawiłem się z niekompatybilną grą). Instalowanie z poziomu innych launcherów jest wygodne i zwykle nie ma problemu, aby przypiąć grę do biblioteki Steam (choć zależy też pewnie od launchera, zawsze jednak można przypiąć do Steama cały launcher). Niemniej to prawda, trzeba wtedy samemu określić jakiej wersji Protona będzie używać gra, ale można to sprawdzić na ProtonDB. Kupowanie na Steamie ma tę zaletę, że kompatybilne gry odpalają się automatycznie na określonej wersji Protona (a jeśli nie mamy takiego w systemie, doinstaluje się sam). Dlatego mam nieco gier z GOG czy Epica - Heroic Launcher daje tu radę. Niemniej mając wybór, kupowanie na Steamie jest wygodniejsze (zależności dociągają się razem z grą). Dual-boot jest możliwy, można znaleźć poradniki w sieci. Przykładowo „Konfiguracja Dualboot na Steam Decku: Windows & Steam OS - Krok po kroku” na poralu ithardware.👍
Kilka innych niuansów, które zauważyłem z czasem: - gry niekompatybilne raczej faktycznie takie są - mimo, że się uruchamiają, prawdopodobnie szybko nastąpi moment, kiedy nie można przejść dalej. Dlatego to, że niekompatybilna gra działa - nie znaczy, że ją przejdziesz (prawdopodobnie nie) - bateria - ciężko przejść gry jak Wiedźmin 3 w 1,5 godzinnych sesjach, a potem bateria się wyczerpie. Szkoda również degradować baterię temperaturami, ładując ją podczas grania. Dlatego podłączam Steam Decka często pod telewizor, bo dzięki wyłączonemu ekranowi Steam Decka, mogę pograć w Wiedźmina jakieś 2 - 2,5h. Nie wszystkie duże gry drenują jednak baterię tak szybko, jak Wiedźmin 3 . Jeśli grasz natomiast w klasyki (np. Quake IV), Steam Deck potrafi wytrzymać niemal 5,5 godziny - karty pamięci z klasą prędkości A1 również dają radę - używam KINGSTON Canvas Select Plus microSDXC 512GB - zwykle nie zmieniam detali gry - gram na takich, które są ustawione domyślnie. Wspierane gry odpalają się zwykle na predefiniowanej wersji Protona i detalach - można trafić na pomniejsze błędy jak zapętlenie dźwięków systemu przy konkretnych operacjach, ale łatwo można sobie z tym radzić - steam Deck przypomniał mi radość z grania - zaostrzył apetyt na tyle, że choć nie przepadam za Nintento - po raz pierwszy zacząłem nieśmiało myśleć o Switchu i przeglądać materiały o nim
@@Mateusz_Strek Zalezy jak spojrzec bo w sprzętach elektronicznych jak smartfony, handheldy etc, kontakt z temperaturami większymi niż 35°C moze powodowac trwale obnizenie kondycji baterii. Temperatury niszcza baterie i tak zawsze bylo, to czynnik przyspieszajacy degradacje ogniw. Jesli grasz i ladujesz baterie w tym samym czasie to generujesz wiecej stresu dla baterii, bo wyzsze temperatury, co moze byc dodatkowym czynnikiem w czasie przyspieszajacym potencjalne splycanie sie pojemnosci ogniw. Jest w tym troche sensu.
@@tymonfankidejski W moim przypadku wszystko działa tak, jak od nowości. 🙂 Sprzętowo nie mam zastrzeżeń. Jasne, że jakieś drobne wpadki w oprogramowaniu czasem się zdarzą, ale sprzęt działa bezawaryjnie, ekran także. I faktycznie Steam Deck sprawił, że sprzedałem sumarycznie Xboksa (kiedy nachodzi mnie chęć do pogrania na kanapie, podłączam Steam Decka do huba dokującego i też gram na dużym TV).
Ej mam pytanko, z czego mi wiadomo na steam decka można pobrać monecrafta. Czy mógłbyś nagrać film jak pobrać minecraft launcher oficjalny oczywiście i dać go na steam deck jako gra spoza steam oraz grać minecraft java edition na steam deck że wszystkimi funkcjami? @@vitowisko Z góry dzięki, i mam nadzieję że owy film nagrasz
Prawdę mówiąc dzięki Steam Deckowi zacząłem myśleć trochę o Switchu (apetyt rośnie w miarę jedzenia). Dlatego kibicuję, aby Switch 2 był świetną konsolą. Gdyby nowy pstryk był też odrobinę bardziej mainstreamowy, to już w ogóle petarda (życzę sobie tego po ciuchu już od czasów WiiU, bo chociaż bawiłem się na Wii kapitalnie, to jednak chętnie zobaczyłbym więcej typowych gier).
ale i tak nie przebija stosunku ceny do zawartosci, znając nintendo to ich urzadzenie po dwoch latach brdzie odpalalo gry tylko i wylacznie na obnizeniu wezystkich tekstur do takiej rozdzielczości ze beda doslownie jednokolorowe.
jest wiecej konsol typu rog ally a nawet troche mocniejszych ale wybierajac asusa czy steam to wybral bym to drugie z\e wzgledu na to ze bateria trzyma lepiej niz w rogaliku plus ma touchpady i jest tanszy
ludzie nie potafią czytać przed zakupem, jeszcze jak kupują rzecz z linuxem, to niech sie najpierw nauczą? jak nie wiedzą co to proton niech sie nie dziwią
Strasznie duży 😂 7 cali no łał szał trochę większy niż standardowy telefon z kontrolerami prosta droga do ślepoty w następnych dziesięcioleciach zaćma lub jaskra murowana! Patrz na legion go taki powinien być "SD"
Mam Switcha i to badziewie i nawet nie podchodzi do Switcha. Wiekszość gier niekompatybilna z tym urządzeniem, cześć ledwo się odpala ale najgorsze że to wszystko max 1,5-2 godzin. Switch daje 5-6 godzin grania niektóre gry np Zelda 4 godziny ale to i tak lepiej .
Brak umiejętności odpalenia lub konfiguracji gier nie zwalaj na sprzęt. To przenośny PC na systemie który nie kojarzy się z grami, a nie konsola, dlatego czasem trzeba się „pobawić” żeby coś działało. Switch przy tym sprzęcie to tandetna, wyginająca się zabawka.
Najważniejsze aby grać na sprzęcie, którego gry przenoszą radość.👍 Sam również ostatnio zacząłem zastanawiać się nieco nad Switchem, choć rozsądniej byłoby poczekać na Switch 2.
trzeba troche pokombinowac sa nieoficjalne wersje protona ktore instaluje sie z trybu pulpitu i wtedy dziala 80% gier ze steam sam mam ponad 500 gier na steam i praktycznie kazda dziala
@@karassas9469 Liczby nie muszą się zgadzać jako coś globalnego, żeby ktoś stwierdził, że coś jest lepsze od czegoś innego czy odpowiada bardziej jego oczekiwaniom
Super recenzja! Znalazłem tu odpowiedzi na wszystkie pytania o decka. Dzięki!
Kolego super recenzja i mnóstwo przydatnych informacji dla tych którzy sie zastanawiają :) Pozdrawiam.
Przyjechała wersja OLED. Mega. Moja pierwsza przenośna konsola. Zastąpiła Xbox, którego nawet nje mialem czasu odpalać. A tak w wolnej chwili gdzies na wyjezdzie albo w łóżku zawsze coś pogram.
Super - mam nadzieję, że będziesz zadowolony. OLED kusi wytrzymalszą baterią. Udanego grania!🙂
W moim przypadku Steam Deck również wykosił Xboksa. Którego faktycznie pozbyłem się parę tygodni temu.
Super materiał
Steam deck przywrócił mi czerpanie przyjemności z grania.
Wcześniej grałem na lapku, ale nie lubiłem tego całego "rytuału" który musiałem zrobić aby móc pograć.
Decka biorę w łapę i gram gdzie chce.
Ta konsola jest zajebista. Mam Oleda, wersję 1Tb. Skrojona pod kogoś kto jest pecetowcem. A możliwość odpalania gier z "różnych" źródeł sprawia, że jest wszechstronna jak na tego typu sprzęt. I nie chciałbym żeby konsolka była gabarytowo mniejsza właśnie z powodu tego ekranu. Jest większy i wcale mi to nie przeszkadza. Nie potrzeba mi wytrzeszczać gał żeby zobaczyć coś na ekranie. Robi wrażenie moc konsolki. Na pewno kupię kolejną generację, mocy nigdy za wiele ale tylko Oled bo gry przepięknie wyglądają. Fajna recenzja. Pozdrawiam!
mój przychodzi za niedługo, też 1tb. ale sobie poradze bo linuxiarzem jestem
@@Devex-Tech i jak tam pierwsze wrazenia? Ja sie waham miedzy 512 a 1TB (boje sie trochę tego szkła antyrefleksyjnego - podobno może trochę "wyplaszczac" kolory - ile w tym prawdy, nie wiem. :) Druga sprawa, zastanawiam sie czy SD Oled nie trafi na promocje w summer sale
@@raf_1916 warto 512 i można zawsze dokupić karte mikro SD. Ja sam nie mam potrzeby instalowania kazdej gry z biblioteki na dysku, więc można zawsze się przerzucać, coś odinstalować, coś nowego zainstalować i tak dalej i tak dalej. Ja sam aktualnie na 512 trzymam gry nintendo, spidermana z ps5, residenta rdr2 i pare innych gier multi po 20-30Gb i mam jeszcze dużo wolnego miejsca.
@@raf_1916zdecydowanie 512 bo różnica aż 600 złoty a kartę SD kupisz za max 250 złoty i pobierzesz dużo gier a szkło antyrefleksyjna nie jest zbyt potrzebne
No nie spodziewałem się że aż tak pozytywnie się wypowiesz o steam decku. Bardzo fajny materiał. Trochę szkoda mi porzucać moją błękitną ps vitę sprowadzoną z japonii ale chyba warto spróbować czegoś nowego i zobaczyć jak to będzie po przesiadce na decka. Ta wizja grania w duże gry na (bądź co bądź) mobilce to coś czego zawsze chciałem spróbować. Właściwie nawet aspekt słabej baterii by mi nie przeszkadzał bo gram głównie w domu i kupiłbym sobie wygodny kątowy kabelek USC-C.
Błękitna wersja Slim…chorowałem na tę wersję PS Vita, ale nigdy jakoś nie było okazji do sprowadzenia. 🙂👍
Natomiast tak, w tym jest magia Steam Decka - można grać w bardzo mainstreamowe gry mobilne. Jestem po sesji w Days Gone, czyli dawnego exa Sony z PS4. Wszystko wygodnie i leżąc na kanapie. Gra jest fajnie zoptymalizowana, można grać na baterii ponad 3 h, w teorii czego więcej wymagać od Steam Decka? Na ten moment nie ma konsolowego handhelda, który miałby tyle dużych gier, więc kto wie, może wyniknie coś więcej z takich PC-towych konsolek. 🙂
Narobiłeś mi smaka tą recenzją. Chyba lada moment sam go kupię 😍Ale ta praca wentylatora którą pokazałeś jednak trochę głośna. Podejrzewam że będzie to słyszalne nawet grając na słuchawkach. Jeszcze tak z ciekawości zapytam - co w przypadku, kiedy ściągnę sobie ze swojego konta steam jakąś grę na steam decku, do której chcę zainstalować NIEOFICJALNY patch od społeczności? Da się to bez problemów ogarnąć, czy do takich operacji to już bardziej poleca się instalację na decku zwykłego Windowsa?
W słuchawkach nie ma problemu, wentylator jest niesłyszalny (gram w słuchawkach ok. 95% czasu). Nie zawsze jest tak głośno, gry bywają różne - czasami bywa ciszej, a innym razem wentylator rozkręca się tylko na chwilę. Myślę, że z patchem nie powinno być problemu - jest swobodny dostęp do plików gry, więc można skopiować co trzeba, a jeśli to instalator, można spróbować dodać execa z instalatorem do biblioteki Steam, po czym spróbować zainstalować.
Bardzo fajny film, czekam na kolejne.
Jeśli chodzi o decka to zważając, że niskie ustawienia graficzne na mniejszym ekranie w ogóle ciężko odczuć, to steam deck ma bardzo duży zapas mocy na przyszłość. Pytanko czy dalej jarasz się steam deckiem, jakie gierki teraz ogrywasz? Przymierzam się do zakupu steam deck oleda, bo mój leciwy switch v1 już trąci myszką, a mam do nadrobienia sporo gierek pecetowych.
Pewnie, nadal cieszę się Steam Deckiem i poznaję jego możliwości.😎 Najnowsze zakupy z ostatnich dni to Prodeus, The Last of Us i God of War. Świetnie bawię się z Deckiem i tak, jak go kupiłem, tak stał się moim podstawowym sprzętem do grania. Najbardziej podoba mi się jego uniwersalność - mogę adapterem USB-C (z Power Delivery) podpiąć sprzęt do telewizora i grać jak na konsoli, a potem rzucić się na kanapę i grać jak na handheldzie. Czyli inaczej niż PS5 lub Xbox, które z racji bycia konsolami stacjonarnarnymi, przykuwają nas do konkretnego miejsca. Nie narzekam również na czas pracy baterii, przy indykach to nawet 5 godzin. Jedynie grając w kolosy z segmentu AAA, trzeba zadowolić się 1,5 godzinnym graniem (ale można wtedy zrobić sobie przerwę, grać pod ładowarką lub podpiąć do stacji dokującej i znów grać, jak na konsoli). Kusi tutaj Steam Deck OLED, który zapewnia godzinę dłużej w grach AAA (to sprawia różnicę).
Steam Deck jest na tyle uniwersalny, ze nadal zastanawiam się czy Xbox jest mi potrzebny (jedyny dylemat jest taki, ze Xbox wytrzyma jeszcze z 7 lat, ale z drugiej strony, za ok. 3 lata można spodziewać się Steam Decka 2).😉
@@vitowisko Jak mogę podzielić się opinią, to ja na twoim miejscu sprzedałbym xboxa, jak faktycznie na nim nie grasz i zachował kaskę na nową konsolę od nintendo, ktora wyjdzie pewnie w 2024. Dlaczego? Bo gierki z xboxa i steam decka się pokrywają. Ja mam plan kupić teraz decka oled, za rok uzbierać na nową konsolkę nintendo i sprzedać mojego switcha za grosze. Tak kocham handheldy, że mogę mieć dwa haha.
Robisz świetne materiały czekam na kolejne, może coś o steam decku oled? Jakieś przemyślenia czy warto wymieniać zwykłego steam decka na oleda?
Pozdrawiam!
Pozdrawiam 🙂
Jak dla mnie również bezkonkurencyjny sprzęt przenośny 😃 Zakupiłem ROG Ally, bo niby wydajejazy i windows na pokładzie, ale szybko go się pozbyłem i wróciłem do SteamDecka - urządzenia kompletnego podwzgledem oprogramowania i zarządzania wydajnością i kulturą pracy.
Podobno na RogAlly da się zainstalować linuksa i mieć coś podobnego jak SteamOS. Nazywa się to chyba ChimeraOs czy jakoś tak, więc jeśli komuś zależy na bardziej konsolowym odczuciu na Rogu to powinno się dać, ale sam tego nie testowałem. To chyba największa zaleta linuksa tutaj, że łatwo go zmodyfikować i dzięki temu może mieć dowolny wygląd. W przypadku Windowsa Asus współpracuje z MS, ale widać jak wyszło. Czytając opinie o RogAlly prawie wszystkie to narzekanie właśnie na windowsa, który jest niedostosowany do czegoś takiego
Czy steam deck jest też wydajniejszy jak się gra na ładowarce
Jeśli to już jest tak dobre to aż strach pomyśleć jakie będą następne rewizje takich sprzętów. Np. Steam Deck 2. Bo jakby nie patrzeć pierwszy steam deck dopiero przetarł szlak jeśli chodzi o bardziej main streamowe przenośne granie w normalne gry z peceta. Za kilka lat do takiej przenośnej konsolki twórcy będą w stanie władować dużo potężniejsze APU z jeszcze bardziej dopracowanym FSR od amd i podejrzewam że wtedy to dopiero będzie szok. Tak BTW orientujesz się jak wygląda kwestia gwarancji w przypadku zakupu używanego steam decka od kogoś z allegro albo olx? Istnieje wtedy jakaś gwarancja od valve, czy raczej gwarancja jest przypisywana tylko do konkretnego konta steam?
Personalnie nie miałem potrzeby, aby skorzystać z procesu reklamacji, lecz proces RMA u Valve jest elastyczny. Wystarczy, że będziemy znali numer transakcji od kupna Steam Decka - tyle wystarczy, aby przyjąć go na gwarancję (nawet, jeśli kupiony jest z drugiej ręki). Valve nie dostarcza fizycznego paragonu czy faktury - wysyła maila z potwierdzeniem kupna, dodatkowo ID transakcji można sprawdzić w historii zakupów.
Także wystarczy, że sprzedawca poda ten numer - więcej podobno nie trzeba.
Natomiast mam nadzieję, że trend PC-towych handheldów się utrzyma. Może sukces Steam Decka sprawi, że Sony lub Microsoft wydadzą kiedyś handhelda, który nie będzie osobnym światem gamingu, ale małą wersją ich mainstreamowych konsol? Kto wie 🙂
Nam pytanie do ciebie bo lepiej sie znasz na psvicie niz ja czy da sie nagrywać ekran na psvicie bez użycia komputera? Nawet cos z telfonem byle by nie komputer bo nie posiadam
Jeśli masz zmodowaną Vitę, najprościej byłoby skorzystać z pluginu Vita-Recorder od Rinnegatamante, który pozwala nagrywać gameplay. Personalnie nigdy z tego nie korzystałem, ale takie rozwiązanie jest.
Zrobiłem tak jak opisałeś, w sensie sprzedałem Xboxa series x, po kupnie steam decka. Przez dwa miesiące odpaliłem Xboxa tylko raz na 15minut. Z racji dużej biblioteki na Xbox i ogrywaniu kilku gier z znajomymi, mam teraz series s oraz steam deck, dla mnie para idealna. W steam decku sam wymieniłem dysk z 64gb na 512gb oraz mam włożona kartę pamięci również 512gb. Dla mnie series s oraz steam deck to para idealna.
Dzięki za komentarz! 🙂Prawdę mówiąc sprzedałem swojego Xboksa parę tygodni temu. O dziwo, nie zauważyłem jego braku - przypomniał mi o nim Twój komentarz. 🙂
Owszem, podłączam czasem Steam Decka do TV, więc robi od czasu do czasu za stacjonarną konsolę. Ale kiedy tylko mam ochotę, mogę rzucić się na kanapę i grać dalej. Na komputerze gram baaaardzo rzadko, bo jest to moje narzędzie pracy - niemniej Steam Cloud sprawia, że Steam Deck czy komputer, mogę kontynuować rozgrywkę. Mogę również wyjechać i wziąć Decka ze sobą. Owszem, spędziłem lata z Xboksem, więc uciekła mi spora część biblioteki cyfrowej, ale powoli odbudowuję ją na Steam Decku. A przynajmniej te tytuły, które nadal chciałbym posiadać.
To po prostu Switch, ale dla mainstreamowych gier. Jestem zadowolony na tyle, że z pewnością rozważę Steam Decka 2 (kiedy już powstanie).🙂
@@vitowisko następcę decka również będę rozważał :) powodzenia na deckowym szlaku! Pozdrawiam:)
Przydało by się wyskrobać jakiś komentarz dla statystyk także, jak zwykle dobrze przygotowany materiał. To, że Steam Deck nie jest pełnoprawną konsolą jest jednocześnie jego największą zaletą jak i wadą. Tak samo z Ally czy GPD win z resztą. Z jednej strony możesz się tymi sprzętami pobawić, odpalać emulatory czy wszystko inne co przyjdzie do głowy, z drugiej zaś brakuje tego konsolowego elementu, który ja jak i wielu innych osób sobie ceni, że odpalasz grę i grasz, jest ona przygotowana pod sprzęt i będzie z bomby działać dobrze/grywalnie. No, ale nie ma roży bez kolców. Najbardziej odstraszająca jest cena tych sprzętów, bo za tę kasę można już kupić konsolę nowej generacji, która będzie leżeć i się kurzyć xD W każdym razie miłego grania i smacznej kawusi.
Dziękuję, również życzę smacznej kawusi🙂 Jeśli chodzi o cenę, również musiałem przemyśleć zakup po 15x - w zasadzie zdecydowała tu lipcowa promocja. Większość osób poleca kupić najtańszy model 64GB, ale potem od razu poleca się rozkręcić Decka i włożyć tam własny dysk (a ten również trzeba kupić). Można ewentualnie wsadzić kartę pamięci i tam instalować gry, a dysk systemowy traktować jako magazyn dla shaderów itd. W każdym razie kupując model 64GB trzeba dodatkowego kroku z rozbudową przestrzeni dyskowej, bo inaczej lipa. Ale za to wersja 64GB jest najtańsza. Dodatkowo od niedawna można kupić odnowione Steam Decki, więc to również jakaś opcja.
To prawda - Steam Deck to świetny sprzęt, ale brakuje tego konsolowego akcentu. W sensie on jest - UI systemu buduje na tyle konsolowe wrażenie, że przejście do trybu pulpitu to jak odzieranie z magii🙂 Ale mimo wszystko, choć wrażenia potrafią być konsolowe, nie jest to pełnokrwista konsola. A szkoda.
Jest możliwość zainstalować aplikację Netflix ?
Można skorzystać po prostu z przeglądarki internetowej. Niektórzy idą trochę dalej - patent jaki znam to dodanie przeglądarki internetowej jako aplikacji spoza Steam i ustawienie jej parametrów uruchomieniowych na fullscreen, z domyślną stroną główną na Netflix. Wtedy włączasz to tak samo, jak każdą inną aplikację na Steam Decku, a Netflix włącza się od ręki.
Siema mając stacje dokująca i zewnętrzny napęd DVD można zainstalować gre jak kiedyś na kompie 15l temu? Jak sprzęt pracuje pod stacją dołączoną do monitora/telewizora
Ciężko mi powiedzieć dokładnie, bo nie mam czytników płyt od 7 lat. Można jednak prościej, czyli wrzucić na Steam Decka ISO i zainstalować właśnie z niego.
można, trochę to skomplikowane dla kogoś kto nie używał linuxa, ale bez problemu można, wystarczy zainstalować plik instalujący z płyty, dodać do biblioteki steam, odpalić przez proton, potem po instalacji odnaleźć plik i dodać już plik .exe do biblioteki steam i znów ustawić włączanie tytułu przez proton, niekoniecznie każda gra będzie działała, ale dotychczas nie miałem problemu z instalacją gier spoza steam przez płyty, które nie mają żadnego wsparcia dla linuxa.
@vitowisko jakie masz etui? Polecasz?
Używam pewnego kombo, które znalazłem na Allegro. Jest to silikonowy case na całego Decka + zestaw gumek na analogi + naklejki zabezpieczające touchpady. Zestaw kosztuje ok. 68zl - nie jest zbyt tani, lecz przynajmniej kompleksowy (zauważyłem ogólnie, że akcesoria dla Steam Decka nie są najtańsze, ale to efekt popularności konsolki). Mogę polecić ten zestaw, ale mógłby być tańszy o kilka złotych.
Zamiennie są „połowiczne” siliconowe case’y, tylko na tył konsolki. Zawsze coś, a może polepszyć chwyt.
Natomiast czy warto inwestować w silikonowy case - to zależy 😉 Lubię dbać o swoje urządzenia, dlatego po latach potrafią wyglądać jak nowe. Niemniej Steam Deck przychodzi w zestawie ze sztywnym pokrowcem na konsolkę do wygodnego transportu, więc można Steam Decka trzymać też w nim. To również metoda na to, aby nie zniszczyć sprzętu zbyt szybko.
@vitowisko mogę prosić o link?
@@infierno8160 Może być kłopot z linkiem, ponieważ YT nie lubi linkowania zewnętrznego. 🙂 Natomiast gdy wpiszesz na Allegro "Futerał Case Osłony Gumki Przyciski do STEAM DECK" to powinieneś znaleźć kombo, o którym wspomniałem.
8:57 widziałem ostatnio jak ratched and clank ktoś testował i jest 30fps na low więc działa średnio jak na taką konsolę ale działa
Wiedzmin dziki gon lata mi w stalych 60 klatkach choć i tak używam w 45 klatkach i 90hz jak dla mnie wystarczająco red dead też stałe 45 klatek far cry 5 70 klatek ustawienia ultra nie miałem problemow z zadną jeszcze grą oprócz gothica wywalało acces i dzwięku nie wczytywało po wczytaniu save wymieniłem dysk na 2tb irdm polecam sprzęt bo daje dużo frajdy
Twórcy nie naprawiają typowych problemów ze SteamOS więc z aktualizacji na aktualizacje urządzenie jest mniej stabilne.
Ekran i mocne podzespoły są zaletą jak gra się w domu, ale przekleństwem w czasie podróży no chyba ze dokupisz powerbank.
Oraz prawdę mówiąc dzięki słabemu wyświetlaczowi nie widać wielkich różnic pomiędzy słabymi a mocnymi ustawieniami graficznymi
Pokrowiec od valve nie spełnia swojej funkcji na szczęście istnieją lepsze zamienniki np PROJECT KILLSWITCH.
Przy temacie kompatybilności musze cie zwyzywać i obrzucić błotem. Nie wspomniałeś o stronie Proton DB. Sporo gier nieobsługiwanych da się odpalić jednakże valve moze popsuć kompatybilność losową aktualizacja. Dla przykładu steamowe GTA3 działało po zainstalowaniu skryptu usuwającego pierwsze cutsceniki. Inne gry wymagają użycia protona którego steam nie potrafi dobrać. Sporo takich gier może mieć błędy np z dźwiękiem czy niektórymi ustawianiami graficznymi. W mojej ocenie jest to dość dziwne, że gra w której nie działa rozmycie ostrych krawędzi jest nieobsługiwana, a wiedźmin który na każdym linuxie ma zepsute włosy jest zweryfikowany.
Co do porównań do ROG Ally na steam deck możesz pobrać windows w dual boot a na ally ChimeraOS (PCtowa wersja SteamOS) ale to już dla nieco bardziej zaawansowanych nerdów :3
Dzięki za ciekawy komentarz 🙂Tak, istnieje ProtonDB, choć zauważyłem, że nie zawsze jego efekty pokrywają się z rzeczywistością (ale to pewnie kwestia tego, że nie zawsze wyniki dla gry są aktualne). Sam niestety posiadam tytuł, który na ProtonDB ma status Silver, a na Steam Decku jest niewspierany i niestety, nie da się gry ukończyć (gra ogólnie jest mało stabilna i często crashowała, niezależnie od wersji Protona, a od pewnego momentu nie chciała wczytywać dalszych poziomów). Niemniej ProtonDB to również kopalnia wskazówek, przykładowo Aliens vs Predator 2010, który oficjalnie jest niewspierany. Poniekąd słusznie, bo nie da się uruchomić gry - odpala się readme.txt przy starcie, którego nie można zamknąć. Na ProtonDB znalazłem wskazówkę, aby usunąć ten plik i gra nagle działa. 🙂
Jeśli chodzi o SteamOS, czekam na wersję 3.5, która podobno sporo usprawnia. Personalnie dokuczają mi 3 rzeczy: zapętlające się czasem dźwięki menusów (łatwo to rozwiązywać otwierając dany menus raz jeszcze). Druga rzecz to restart powłoki systemowej SteamOS przy streamowaniu gry na TV, za pomocą Steam Link (testowałem to raz czy dwa). Trzecia rzecz to być może wina kabla lub Android TV (a może też Steam Decka?) - bywa tak, że kiedy podłączę konsolkę kablem do telewizora, w losowych momentach tracę obraz (sygnał). Trzeba wtedy wypiąć i wpiąć kabel ponownie do Steam Decka, ale nie zawsze to działa. Nie mam innego kabla USB-C na HDMI, dlatego ciężko mi orzec winowajcę, kiedyś muszę przetestować to z monitorem.
Natomiast masz rację - handheldowe PC czy to Steam Deck, ROG Ally czy nachodzące Lenovo Legion GO, mają wspólną przypadłość. Podzespoły całkiem fajne, ale czas pracy przy grach AAA jest przeciętny. Dlatego wracam do argumentu, że gdyby Steam Deck był prawdziwą konsolą, która z automatu wymusza na twórcach optymalizację pod czas pracy na baterii... 🙂Ostatnio skończyłem Days Gone na Steam Decku i zrobienie fabuły + zadania poboczne to jakieś 16-20 ładowań konsolki. Days Gone jako gra z otwartym światem ładnie działa, wystarczy baterii na 2-3 godziny (widać, że to zoptymalizowany port). Natomiast przechodzenie Wiedźmina 3 jest kłopotliwe - baterii wystarczy na 1,5 godziny, więc przejście podstawki z dodatkami będzie ciężkie. Dodatkowo power bank musi spełniać też pewne kryteria, aby naładować sprawnie Steam Decka w locie - dlatego najwygodniej gra się albo w domu, albo w limitowanych sesjach podczas podróży.
@@vitowisko Menusy mają różne błędy np u mnie bez powodu odpala się dźwięk aktualizacji/zdobytego osiągnięcia. A i zacinające się animacje, dobrze że nie jestem fanem customowych animacji za punkty Steam.
Z tego co mi sie udało ustalic wersja 3.5 oprogramowania ma wprowadzić możliwość zmiany natężenia kolorów i to w locie w każdym momencie oraz w zakładce ustawienia-> przestrzeń dyskowa ma się pojawić nowa kategoria czyli pliki cashe. W końcu ale po jakim czasie?
Można teraz się tym pobawić pobierając aktualizację w wersji beta, natomiast sporo osób zanotowało problem z portem HDMI, podobno da się to naprawić jakimś skryptem z github.
Instrukcje z ProtonDB się zmieniają po aktualizacji SteamOS. Jako przykład podałem gry z serii GTA z uniwersum 3d
Co do baterii po kilku podróżach doszedłem do wniosku że paradoksalnie Nintendo wiedziało co robi. Gry które przygotowałem na podróż graficznie nie wyglądały jakoś lepiej niż porty gier na Switcha. I na takich ustawieniach faktycznie czas pracy na baterii był bardziej niż wystarczający. Czysto teoretyczni low spec gaming powinien wrócić do łask, jednak twórcy gier są innego zdania. Mimo wszystko następnym razem sprawdzę ile wytrzyma GTA V po wyłączeniu wielu opcji graficznych w pliku konfiguracyjnym.
1. Pokrowiec jest zajebisty co najwyżej mógłby bardziej analogi usztywniac
2. Co do niskich i wysokich to masz problem ze wzrokiem byczki
@@Th0Rx666 1. Pokrowiec moim zdaniem jest ogromny a w zamian nie oferuje nic.
Istnieją etui z doczepianą osłonką na ekran i analogi. Całość zajmuje 1/3 mniej miejsca w np plecaku oraz daje to możliwość ładowania urządzenia.
2. 🤓🤓🤓
Ten linuxowy system jest genialny pod wzgledem wygody i prostoty uzytkowania ale jednak... no wlasnie - nie wszystkie gry dzialaja. A przy normalnym windowsie mozna uzywac programu JoyToKey do zmapowania przyciskow i analogow pod pada w absolutnie kazdej grze. I dziala to naprawde swietnie. W ten sposob przeszedlem wiele gier ktore pierwotnie nigdy nie obslugiwaly padow.
Zgadzam się, masz całkowitą rację. Prywatnie i zawodowo niemal przez 10 lat używałem kiedyś Linuksa, dlatego technologia Wine na której bazuje Proton nie jest mi obca. Jedną z rzeczy, która wypadła z filmu był fragment poświęcony Protonowi. Generalnie z punktu technicznego to kawałek programistycznej magii dla środowisk Unix / Unix-like. Niemniej uzyskanie 100% kompatybilności byłoby trudne choćby przez względy prawne. Niemniej o tyle fajnie, że można zainstalować tu Windowsa, jeśli ktoś preferuje właśnie jego - wilk syty i owca cała.👍
Witam co lepiej wybrac steam deck oled czy lenowo legion go
Zdecydowanie Steam Deck OLED - to świetna aktualizacja sprzętowa, która daje bonusy (np. lepsza bateria, czasem nawet o godzinę). Generalnie jest zupełnie tak, jak powiedziałem w filmie - Valve rozwija Steam Decka w konsolowym duchu. Zaplecze programowe jest skrojone ściśle pod Steam Decka, zaczynając od systemu operacyjnego. To w pewnym sensie konsolka mająca odpalać gry z PC. Tymczasem Lenovo Legion Go to fajny sprzęt, ale to w gruncie rzeczy tablet na Windows z joyconami.
ROG Ally czy Lenovo Legion GO to również fajne maszynki, ale to bezpośrednio PC-ty z Windowsem, który nie jest też najlepszym systemem mobilnym. To pokaz siły, całkiem udany, ale rozwijane są inaczej niż Steam Deck. To po prostu bezpośrednio komputery z Windows, włożone do handheldowej obudowy.
Na tym tle, Valve rozwija to inaczej. System dedykowany pod Steam Decka, odpowiednio skrojony, modyfikowany i optymalizowany (twórcy gier również dostrzegają Steam Decka). Dodatkowo Valve nie śpieszy się z pokazem mocy, bo chcą, by twórcy wykorzystali najpierw potencjał Decka, a nie pędzili za surową mocą obliczeniową. Wiedzą też, że można do sprzętu wpakować super podzespoły, ale oznacza to rozmiar i krótki czas pracy na baterii. Dlatego są prace nad Steam Deckiem 2, tak, ale może pojawić się dopiero za ok. 3 lata. Valve nie walczy na surową moc obliczeniową , a rozwija Decka niczym konsolę. Tymczasem wersja OLED naprawdę jest fajna i wnosi sport dobrego. A jeśli ktoś chce, na Steam Decku również można zainstalować Windows.
Także wybór zależy od tego, czego się oczekuje. Jeśli fajnego komputera z Windowsem w handheldowym wydaniu, wtedy ROG Ally czy Lenovo są fajnym rozwiązaniem. Ale też droższym. Natomiast handheld nieco słabszy, tańszy, ale znacznie lepiej wspierany (w tym przez twórców gier) i rozwijany z konsolowym podejściem - wtedy tylko Steam Deck (a wersja OLED naprawdę kusi).
@@vitowisko dzięki za odp.
Da radę na tym odpalić Sons of the forest? Ktoś sie orientuje? Pozdrawiam
W teorii gra według Valve jest nieobsługiwana, w praktyce działa całkiem nieźle (wyszukaj gameplay o nazwie "Sons of the Forest | Steam Deck Oled Gameplay | Steam OS").
Trzeba jednak pamiętać, że przyczyny bycia "unsupported" mogą być różne. Czasem faktycznie oznacza to, że gra na pewnym etapie może się wykrzaczyć. A innym razem działa totalnie cała gra, bez żadnych problemów, ale fonty w menusach niekoniecznie dobrze się skalowały, a to już wystarczyło, by Valve określiło grę jako niewspieraną (np. Terminator Resistance).
W praktyce więc działa, ale czy cała kampania w 100% od A do Z - tego powiedzieć nie potrafię. Być może tak.
@@vitowisko Super bardzo dziękuje :) Jeszcze pozwolę się zapytać czy minecraft idzie na tym odpalić? Jeśli tak to czy sa z tym jakieś problemy? Trzeba kombinować skąd pobrać czy coś?
@@wonsatywons99 Wszystko działa bez problemu, w tym Minecraft. System Steam Decka dzieli się na dwa poziomy - Steama i tryb pulpitu (normalny system operacyjny).
Wystarczy przejść do trybu pulpitu i w repozytorium aplikacji dla systemu jest launcher Minecrafta do instalacji. Wystarczy go przypiąć do warstwy Stema i odpalać później bez problemu. Całość to kwestia 2 minut.
Przynajmniej ja tak robiłem, bo nie wiem, jak jest dziś. Paradoksalnie...nie mam już Steam Decka ;-)
4.50 minuta . Odnośnie kliku to wina gałki. Ja jak kupiłem steam decka to zauważyłem po czasie i wysłałem konsole na gwarancji , obie gałki mi wtedy wymienili. Kolega też kupił konsolę gdzie klikała gałka , więc to częsty problem.
Dobrze wiedzieć - dzięki za cynk, podobno RMA u Valve sprawnie działa. 👍 Szybko zapomniałem o tym kilku, na co dzień jest niesłyszalny. Niemniej gdy kupuje się coś nowego, to analizuje się to z każdej strony lepiej, niż jakakolwiek kontrola celna. 😉 Tak odkryłem ten klik, choć to chyba popularniejszy niuans, wynikający być może z konstrukcji mechanizmu - to samo mam od nowości w DualShocku 4.
Czaję się na nowy stock tej najtańszej wersji odnowionej. 1.5k za konsolkę gdzie dysk i mody zrobię sam to fajna cena.
Dodatkowo gry ze statkupirackiego ew emulatory też fajnie podobno działają.
I co gry z Karaibów działają?
No i chyba mnie przekonales do zakupu. Rozwazalem jeszcze asusa tylko tam brak jakichkolwiek touchpadow dyskwalifikuje ten sprzet do grania w tytuly stricte pod obsluge mysza. No i zaporowa cena 2 razy wyzsza od steam decka tez odstrasza.
Fakt - touchpady bywają przydatne. Nie jest to może killer feature, ale ułatwia poruszanie się po systemie, pisanie po klawiaturze ekranowej, granie w gry strategiczne, albo po prostu starsze, gdzie obsługa gamepada w PC-towej grze nie była oczywistością.
ja kupilem najtanszy 64gb dysk 256gb za 60zl dorwalem na allegro i zamowilem oficjalny dock i za wszystko zaplacilem mniej niz za wersje 256gb
Dock się opłaca? Jak wrażenia? Dużo korzystasz?
Ja posiadam w swojej kolekcji handheld psp , ps vite i ostatnio kupiłem nintendo . Zastanawiałem sie nad steam deckiem ale niestety nie starczyło by mi pieniędzy ale i tak polecam gorąco nintendo :)
Przyznam, że Steam Deck zaostrzył mi apetyt o tyle, że paradoksalnie zacząłem myśleć o Switchu - na razie czysto wirtualnie, ale kto wie…🙂
@@vitowisko switch jest fajną konsolą przenośną bo można odłączyć pady i grac we 2 np w (fife) ale moim zdaniem jakbym większy budżet na konsole ro bym kupił steam deck
12:50 ja bym powiedzial ze nawet lepsze ma specyfiki niz ps4. Patrzac na fps to rdr2 na ps4 w 2018 roku wygladal jak g#wn# i czesto skakal miedzy 20 a 30fpsami, gdy na decku z odrobine niższą rozdzielczoscia i srednio-wysokimi ustaeieniami gra jest w stanir wyciągnąć 50fps
Serio? Cholera, to w takim razie steam deck jest dużo mocniejszy niż myślałem 😮
Rozważałem to ale dopóki na nie można zainstalować aplikacji game pass (natywnie oczywiście) bez konieczności zmiany systemu operacyjnego nie chce inwestować w ten sprzęt.
Niestety - z gamepassem może być ciężko, choć nie z winy Steam Decka. Mając swobodniejszy dostęp do usług Microsoftu również mógłbym skorzystać - prawdopodobnie sporo gier z Xboksa jakie mam, byłoby cross-buy. Nie można jednak mieć wszystkiego, niemniej Steam Deck ciągle ma kilka zalet, które pozwalają dobrze się bawić.👍
EDIT: rozwiązaniem na bolączki zawsze może być dual boot z Windows. Nie jest to najładniejsze rozwiązanie, ale zawsze jakieś.
Nie ma oficjalnie game passa ale da się to zrobić w 5min i masz streaming z konsoli jak i game pass w jednym(greenlight)
@@karolsnopek4358 straming z konsoli mogę mieć i na najtańszym smartfonie. Jak kupuje przenośny komputer to chce mieć takie możliwości jak na komputerze czyli w tym przypadku włączenia game pass PC
Kazdy posiadacz steam decka wie że najlepszą opcja jest gra w 40 klatkach ;)
I osobiscie uważam ze kupowanie najdroższej opcji nie ma zadnego sensu.
To prawda, 40 klatek to kompromis wydajności i baterii - i zawsze więcej FPS dla tych, którzy tego szukają.
to oznaczenie że gra jest nie kompatybilna to ściema zazwyczaj
chyba jedyna gra jaka nie udało mi się odpalić (a akurat nie miałem czasu się bawić w kombinowanie) to pecetowy port spidermana z ps1
ja ograłem na swoim z takich znaczących tytułów :evil within 2, shadow of mordor, plague tale innocence devil may cry hd collection a obecnie ogrywam onimushe
bez problemu udało mi się np odpalic need for speed most wanted
udało mi się
Hej - masz całkowitą rację.👍 Naciąłem się jednak na kilku niekompatybilnych grach. Mechanizm był taki sam - gra się uruchamiała i było super. Zawsze jednak przychodził taki etap, cutscenka czy kłopot ze stabilnością, który po prostu uniemożliwiał dalszą grę (dosłownie). Mam teraz podobnie z Martha is Dead - gra jest niekompatybilna, ale bez problemu się odpala i można śmiało grać. Ładowanie kolejnych etapów było jednak coraz bardziej niestabilne, aż w końcu dalsze poziomy przestały się ładować i wysypują grę. Pokładam ciągle nadzieję, że któraś aktualizacja Proton Experimental pozwoli mi kontynuować. 🙂
Myślę jednak, że Steam to ogromna platforma i może się zdarzyć, że jakieś oznaczenie braku kompatybilności będzie nieaktualne. Przeczesałem w tej kwestii internet i podobno wiele niekompatybilnych gier się uruchamia i działa, ale nie jest powiedziane, że uda się skończyć grę (a to w sumie istotne). Tutaj jest największy niuans. Oczywiście wszystko jednak zależy od gry, także oby jak najwięcej niekompatybilnych po prostu działo bezbłędnie.🙂👍
To co mi się bardzo nie podoba w steam decku to pokrętne instalacje gier spoza steam. Kombinowanie z grzebaniem w plikach gry a potem jeszcze zabawa z protonem i różnymi wersjami tego protona bo na każdej wersji dana gra może działać trochę inaczej😒Pewnie i tak go kupię żeby to sobie wszystko samodzielnie potestować ale najbardziej bym chciał żeby deck dostał w końcu aktualizację dodającą dual boota. Czyli możliwość wyboru czy przy włączaniu ma się ładować Windows 11 czy SteamOS.
Nie jest tak źle - nie spotkałem jeszcze przypadku, aby należało kombinować z plikami (aczkolwiek nie znam wszystkiego - raz tylko kombinowałem, ale bawiłem się z niekompatybilną grą). Instalowanie z poziomu innych launcherów jest wygodne i zwykle nie ma problemu, aby przypiąć grę do biblioteki Steam (choć zależy też pewnie od launchera, zawsze jednak można przypiąć do Steama cały launcher). Niemniej to prawda, trzeba wtedy samemu określić jakiej wersji Protona będzie używać gra, ale można to sprawdzić na ProtonDB. Kupowanie na Steamie ma tę zaletę, że kompatybilne gry odpalają się automatycznie na określonej wersji Protona (a jeśli nie mamy takiego w systemie, doinstaluje się sam).
Dlatego mam nieco gier z GOG czy Epica - Heroic Launcher daje tu radę. Niemniej mając wybór, kupowanie na Steamie jest wygodniejsze (zależności dociągają się razem z grą).
Dual-boot jest możliwy, można znaleźć poradniki w sieci. Przykładowo „Konfiguracja Dualboot na Steam Decku: Windows & Steam OS - Krok po kroku” na poralu ithardware.👍
dobrze mówisz!
Kilka innych niuansów, które zauważyłem z czasem:
- gry niekompatybilne raczej faktycznie takie są - mimo, że się uruchamiają, prawdopodobnie szybko nastąpi moment, kiedy nie można przejść dalej. Dlatego to, że niekompatybilna gra działa - nie znaczy, że ją przejdziesz (prawdopodobnie nie)
- bateria - ciężko przejść gry jak Wiedźmin 3 w 1,5 godzinnych sesjach, a potem bateria się wyczerpie. Szkoda również degradować baterię temperaturami, ładując ją podczas grania. Dlatego podłączam Steam Decka często pod telewizor, bo dzięki wyłączonemu ekranowi Steam Decka, mogę pograć w Wiedźmina jakieś 2 - 2,5h. Nie wszystkie duże gry drenują jednak baterię tak szybko, jak Wiedźmin 3 . Jeśli grasz natomiast w klasyki (np. Quake IV), Steam Deck potrafi wytrzymać niemal 5,5 godziny
- karty pamięci z klasą prędkości A1 również dają radę - używam KINGSTON Canvas Select Plus microSDXC 512GB
- zwykle nie zmieniam detali gry - gram na takich, które są ustawione domyślnie. Wspierane gry odpalają się zwykle na predefiniowanej wersji Protona i detalach
- można trafić na pomniejsze błędy jak zapętlenie dźwięków systemu przy konkretnych operacjach, ale łatwo można sobie z tym radzić
- steam Deck przypomniał mi radość z grania - zaostrzył apetyt na tyle, że choć nie przepadam za Nintento - po raz pierwszy zacząłem nieśmiało myśleć o Switchu i przeglądać materiały o nim
Degradować baterię temperaturami...😂
@@Mateusz_Strek Zalezy jak spojrzec bo w sprzętach elektronicznych jak smartfony, handheldy etc, kontakt z temperaturami większymi niż 35°C moze powodowac trwale obnizenie kondycji baterii. Temperatury niszcza baterie i tak zawsze bylo, to czynnik przyspieszajacy degradacje ogniw. Jesli grasz i ladujesz baterie w tym samym czasie to generujesz wiecej stresu dla baterii, bo wyzsze temperatury, co moze byc dodatkowym czynnikiem w czasie przyspieszajacym potencjalne splycanie sie pojemnosci ogniw. Jest w tym troche sensu.
Dlatego dobrze, że do Sony dotarła informacja o handheldach i szykują swój nowy hit - PS Portal XDD
Taak, szykuje się prawdziwy „hit”. 🤓
@@vitowisko dla takiego handhelda nic nie robiłem 😆
@@vitowisko no niby będzie "hit", ale wydaje mi się że produkt znajdzie swoich odbiorców
I jak ? Widzisz jakiekolwiek różnice w ekranie po roku ?
Wszystko jest OK - nie mam zastrzeżeń.👍
Mam od 2 tyg wczesniej miałem lcd to jest przepaśc w jakości
@@vitowisko bez żadnych wypaleń ? nawet najmniejszych spadków jakości, konrastu, kolorów obrazu?
@@tymonfankidejski W moim przypadku wszystko działa tak, jak od nowości. 🙂
Sprzętowo nie mam zastrzeżeń. Jasne, że jakieś drobne wpadki w oprogramowaniu czasem się zdarzą, ale sprzęt działa bezawaryjnie, ekran także. I faktycznie Steam Deck sprawił, że sprzedałem sumarycznie Xboksa (kiedy nachodzi mnie chęć do pogrania na kanapie, podłączam Steam Decka do huba dokującego i też gram na dużym TV).
Ej mam pytanko, z czego mi wiadomo na steam decka można pobrać monecrafta.
Czy mógłbyś nagrać film jak pobrać minecraft launcher oficjalny oczywiście i dać go na steam deck jako gra spoza steam oraz grać minecraft java edition na steam deck że wszystkimi funkcjami?
@@vitowisko
Z góry dzięki, i mam nadzieję że owy film nagrasz
na koncu i tak wygra nintendo switch 2 w drodze a bedzie grubo po przeciekach patrząc😆
Prawdę mówiąc dzięki Steam Deckowi zacząłem myśleć trochę o Switchu (apetyt rośnie w miarę jedzenia). Dlatego kibicuję, aby Switch 2 był świetną konsolą. Gdyby nowy pstryk był też odrobinę bardziej mainstreamowy, to już w ogóle petarda (życzę sobie tego po ciuchu już od czasów WiiU, bo chociaż bawiłem się na Wii kapitalnie, to jednak chętnie zobaczyłbym więcej typowych gier).
ale i tak nie przebija stosunku ceny do zawartosci, znając nintendo to ich urzadzenie po dwoch latach brdzie odpalalo gry tylko i wylacznie na obnizeniu wezystkich tekstur do takiej rozdzielczości ze beda doslownie jednokolorowe.
Najlepsza chyba była do czasu premiery asusa rog ally
jest wiecej konsol typu rog ally a nawet troche mocniejszych ale wybierajac asusa czy steam to wybral bym to drugie z\e wzgledu na to ze bateria trzyma lepiej niz w rogaliku plus ma touchpady i jest tanszy
@trzbuch ktore to te mocniejsze od roga ali ?
ludzie nie potafią czytać przed zakupem, jeszcze jak kupują rzecz z linuxem, to niech sie najpierw nauczą? jak nie wiedzą co to proton niech sie nie dziwią
Strasznie duży 😂 7 cali no łał szał trochę większy niż standardowy telefon z kontrolerami prosta droga do ślepoty w następnych dziesięcioleciach zaćma lub jaskra murowana! Patrz na legion go taki powinien być "SD"
Idź i nie wracaj nara
Skąd ta nienawiść?
Skad tyle tej nienawisci? Kochajmy sie!
Mam Switcha i to badziewie i nawet nie podchodzi do Switcha. Wiekszość gier niekompatybilna z tym urządzeniem, cześć ledwo się odpala ale najgorsze że to wszystko max 1,5-2 godzin. Switch daje 5-6 godzin grania niektóre gry np Zelda 4 godziny ale to i tak lepiej .
Brak umiejętności odpalenia lub konfiguracji gier nie zwalaj na sprzęt. To przenośny PC na systemie który nie kojarzy się z grami, a nie konsola, dlatego czasem trzeba się „pobawić” żeby coś działało. Switch przy tym sprzęcie to tandetna, wyginająca się zabawka.
Najważniejsze aby grać na sprzęcie, którego gry przenoszą radość.👍 Sam również ostatnio zacząłem zastanawiać się nieco nad Switchem, choć rozsądniej byłoby poczekać na Switch 2.
trzeba troche pokombinowac sa nieoficjalne wersje protona ktore instaluje sie z trybu pulpitu i wtedy dziala 80% gier ze steam sam mam ponad 500 gier na steam i praktycznie kazda dziala
@@protector_prime7859 pogadamy jak sd osiągnie podobną ilość sprzedanych egzemplarzy co ta "tandetna, wyginająca się zabawka"
@@karassas9469 Liczby nie muszą się zgadzać jako coś globalnego, żeby ktoś stwierdził, że coś jest lepsze od czegoś innego czy odpowiada bardziej jego oczekiwaniom
minecraft na niej odpala?
Tak - działa bez problemu.
@@vitowisko dzięki
Ten syf nawet nie ma podjazdu do ASUS RÓG ALLY
Dokładnie 😊
Najważniejsze, żebyś grał na tym, co lubisz. 🙂👍
Tak samo Passat do Ferrari, ale czy to znaczy, że nie jeździ ? 🤔
Weź nie rób się śmieszny :D
Dlaczego? Z recenzji ludzie wybierają steam d.
@vitowisko