Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć. Debata online

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 май 2021
  • Tom „Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć”, pod redakcją prof. dr. hab. Michała Kopczyńskiego oraz dr. Bartosza Kuświka, prezentuje eseje dwunastu wybitnych badaczy zajmujących się dziejami Śląska. Wspólnie tworzą szeroką panoramę historii Śląska od średniowiecza, aż po burzliwy wiek XX. Na tych terenach polskość odrodziła się nie po stu latach zaborów, ale po ponad pięciu stuleciach funkcjonowania poza granicami państwa polskiego.
    Spotkanie będzie poświęcone m.in. specyfice tego regionu wynikającej z jego historii, a także analizie faktu, że Powstania Śląskie były - podobnie jak Powstanie Wielkopolskie − zrywem niepodległościowym, który przyniósł wymierne efekty.
    W debacie wezmą udział: prof. dr hab. Michał Kopczyński (Muzeum Historii Polski), dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski), a także w roli moderatora dr Mikołaj Mirowski.
    „Postanowiliśmy w książce wyjść poza narrację podręcznikową - sięgnąć znacznie dalej w przeszłość Śląska i wyjść poza rok 1921” - podkreśla prof. dr hab. Michał Kopczyński, redaktor naukowy zbioru studiów, upamiętniającego powrót Górnego Śląska do Polski.
    Poszczególne rozdziały książki „Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć” przybliżają czytelnikom bardziej szczegółowe zagadnienia, m.in. sytuację na Śląsku w przededniu wybuchu I wojny światowej, przebieg walk powstańczych, pozycję ustrojową Śląska w niepodległej Polsce oraz funkcjonowanie pamięci o Powstaniach Śląskich w literaturze i sztuce.
    Jak zauważa dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro Powstania Śląskie oraz śląskie doświadczenia walki o niepodległość są wciąż niedoceniane w kontekście całokształtu walki o niepodległość: „Trzy Powstania Śląskie wymagają pochylenia się zarówno nad specyfiką regionu, w którym polskość odrodziła się nie po stu latach zaborów, ale po ponad pięciu stuleciach funkcjonowania poza granicami polskiej państwowości. Warto przyjrzeć się temu fenomenowi nie tylko ze względu na ciekawe zwyczaje regionalne czy ślonskom godkę, ale również ze względu na fascynujący, pełen godności robotniczy, a zarazem konserwatywny śląski etos”.
    Książka wydana w Roku Powstań Śląskich nakładem Muzeum Historii Polski oraz Instytutu Śląskiego w Opolu z okazji 100. rocznicy plebiscytu oraz III Powstania Śląskiego.
    Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć, red. naukowa Michał Kopczyński, Bartosz Kuświk, Opole−Warszawa 2021, Wydawcy: Muzeum Historii Polski, Instytut Śląski w Opolu.
    Książka dostępna w internetowym sklepie muzealnym.
    Znajdziesz nas na:
    Facebooku / muzeumhistoriipolski
    Instagramie / muzeumhistoriipolski
    Stronie internetowej muzhp.pl/​
    Subskrybuj nasz kanał, by być zawsze na bieżąco!
    #muzHPtv #muzeumhistoriipolski #PowstaniaŚląskie
  • НаукаНаука

Комментарии • 6

  • @mariusjasinski8274
    @mariusjasinski8274 3 года назад

    Bardzo ważna prelekcja

  • @37asik
    @37asik 3 года назад

    Ważne
    ruclips.net/video/mLnCDxb681g/видео.html. Za każdy film oczywiście dziękuję.

  • @danutamarciniszyn1732
    @danutamarciniszyn1732 2 месяца назад

    Plebiscyty przynależność narodowej na Śląsku,Warmi, Czechach przyczyny.
    PLEBI SCYCI...hist.Złoto Scytow..hist.sporu.

  • @andrevonk5884
    @andrevonk5884 3 года назад +6

    Nigdy nie dopuszczaja do pogadanek o Slasku prawdziwego Slonzoka t jest warsawka wszystko wiedzaca

  • @krzysztofscr3am75pl6
    @krzysztofscr3am75pl6 Год назад +1

    Szkoda gadać . Ciekawe kiedy polscy „naukowcy” ruszą d.. z katedr i zaczną prowadzić rzetelne badania może wtedy się czegoś dowiedzą bo na razie przypomina to „kółeczko wzajemnej adoracji” a pożytek z tego żaden...