Pierwszy KROK w skałach | Część Pierwsza | Akademia Wspinania Mazda
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Naturalna przestrzeń wspinaczkowych poczynań - skały - nie powstała celem umożliwienia ludziom wdrapywania się na kamienie, lecz jako wynik procesów geofizycznych. Z tego względu osoby podejmujące swoje pierwsze wspinaczkowe aktywności na dziwiczym łonie przyrody mogą odczuwać pewną konfuzję, a nawet zaniepokojenie; wszak dwudniowa wycieczka “w teren” to nie to samo, co popołudniowy spacer na ścianę wspinaczkową.
Najnowsza produkcja Akademii stawia sobie ambitne zadanie uczynić dziką przyrodę nieco bardziej znaną, a przez to oswojoną. Liczymy, że wirtualna podróż na Jurę Krakowsko-Częstochowską pozwoli mądrzej i owocniej przeżyć najpierwsze podróże realne. Że wapienna skała, ukazana w czułym obiektywie Pawła Jermaka, będzie mniej obca i nieprzystępna, kiedy już pojawi się pod Waszymi palcami.
Wspinanie jest wszakże nie tylko, a nawet nie przede wszystkim aktywnością ciała. Dzieje się wśród ludzi i między nimi, niekiedy stając się sposobem życia, a do jakiegoś stopnia - rozumienia świata. W “skalnych” odcinkach Akademii nie omieszkaliśmy powiedzieć kilku słów o tym, jak współżyć z innymi wspinaczami oraz gospodarzami Jury - jej mieszkańcami. Znalazło się też miejsce na kilka słów od ludzi, którzy środowisko wspinaczkowe tworzyli już bardzo dawno temu.
Dobór tematu adresuje najnowsze dwa odcinki do osób, które stoją u progu wspinaczkowego świata. Liczymy wszakże, że urodę polskiej Jury udało się pokazać w sposób, który będzie atrakcyjny dla wszystkich, zarazem zachęcając do śledzenia kolejnych odsłon cyklu.
Śledź nas:
Mazda Bołtowicz
www.boltowicz.mazda-dealer.pl
mazdaboltowicz
mazdaboltowicz
Wystapili:
Andrzej Mecherzyński-Wiktor
Katarzyna Losson
Dominika Sołtys
Michał Kwiatkowski
Szymon Łodziński
Prowadzenie: Andrzej M-W
Opracowanie Merytoryczne:
Andrzej M-w
Marcin Kopciński
Koordynacja projektu: Marcin Kopciński
Ten człowiek z podręcznika Wacława Sonelskiego "W Skale" to ja :) hehe-zabawne, że ktoś to jeszcze pamięta
Doskonały prowadzący! Nie jest łatwo mowic do kamery z takim spokojem i precyzja!
Świetny film !
Wielkie dzięki za wszystkie miłe słowa ! Z takim wsparciem praca nad projektem Akademii to czysta przyjemność :)
Zrobiliście super robotę z pierwszym sezonem poświęconym ściance. Dzięki radom nestora-"Mechaniora" przyswoiłem sobie tą naukę. Ta część zapowiada się równie wspaniale, zwłaszcza wstawka z Krzysztofem Wielickim.
Dziękujemy! Kolejny odcinek już za rogiem :)
Pan Wielicki to skarb narodowy - zawsze z uwagą słucham co mówi a materiał profeska bardzo mi się podoba pozdrawiam
Wspaniala niespodzianka. Nie spodziewalem sie kontynuacji poprzedniej serii, ktora byla swietnie przygotowana, a tu prosze, taki mily news. Kciuk do gory i czekam na kolejne odcinki!
Świetna produkcja! Ogląda się z przyjemnością. Dużo przydatnych informacji odnośnie samego wspinania, jak i dobrych nawyków zachowania się w lokalnej społeczności. Podkład muzyczny i zdjęcia bajka :)
Bardzo ciekawy i pieknie zrealizowany film, dziękuje!
Mega film, merytoryka, ujecia montaz. Sama przyjemnosc ogladania!
Fantastyczne! Obejrzałem z wielką przyjemnością!
pod każdym względem extra ! dziękuję :)
Ja ostatnio przetestowałam jechanie w zespole 3 osobowym i to super sprawa. Nie trzeba robić oddzielnych przerw na jedzenie, odpoczynek czy pójście w krzaki :) jedna osoba zawsze ma przerwę. O dziwo zrobiliśmy więcej dróg niż w zespole 2 osobowym :D
Dzieki wielkie za kolejne odcinki wspinaczkowe. Jak zwykle swietny odcinek. Brawa dla zalogi. Andrzej narracja pierwsza klasa!
Rewelacyjny poradnik i super pomoc! Dziękuję! :)
Świetnie się ogląda, czekam na następne filmy!
bardzo wspinaczkowy materiał!
Bardzo przyjemny materiał :) Świetny montaż, bohaterowie - aż chce się znowu wyjechać na Jurę :)
droga skały hehehe genialna narracja, aż chce się złapać skałę tu i ówdzie ;)
Jedna z lepszych filmo-wkrętek.
Świecie zmontowany materiał i dużo przydatnych informacji. Jestem pod wrażeniem! 😊
Mega fajne!! Super realizacja i prowadzący!! Pozdrawiam serdecznie
Super odcinek i świetny kanał! Pomagasz mi w początku przygody z tym sportem :D dzięki!
Super materiał, profeska :)
w tym roku zaliczyłem swoje pierwsze OS w życiu idąc V+ i VI (6 dróg) a to był mój 2 wypad w skały w zeszłym roku pierwszy na wędkę przez zimę buldery i zaowocowało :)
Mega fajnie zrealizowany odcinek ;-)
Fenomenalna koszuleczka z Black Diamond z żaróweczką *o*
Świetny materiał i duuuużo ważnych informacji dla początkujących. Bardzo ładny montaż, zdjęcia i świetny pomysł. Zabrakło mi jedynie zasad wspinacza z klasą, tematyka śmieci, fekaliów pod skałami , wędki z ringów, czy przeklinania na całe gardło to norma w skałach. a nie powinno tak być.
Poczekaj na część drugą :)
Czekam niecierpliwie!
świetny film
Zapomnieliście o najważniejszym!
KASKI! przydają się w skałach :)
itnabank gda Racja - nie poruszyliśmy tego tematu, a trzeba było, szczególnie, że to treść adresowana do osób początkujących, które być może jeszcze przed chwilą nosiły kask na kursie skałkowym i teraz pytanie - nosić dalej, czy już nie trzeba?
No więc, w ramach erraty i na podstawie naszych doświadczeń:
Kaski są absolutnie niezbędne we wspinaczce górskiej, wspinaczce na własnej protekcji i na wszystkich drogach wielowyciągowych (również tych sportowych).
We wspinaniu sportowym (jednowyciągowym) natomiast, w kontekście naszego własnego bezpieczeństwa, jest to nasza indywidualna decyzja. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego partnera, decyzja jest po jego stronie - jeżeli chce być asekurowany w kasku, to asekurujemy w kasku (dobrze jest się porozumieć w tym temacie przed wyjazdem).
Z najczęstszych sytuacji we wspinaniu sportowym, w których kasku warto użyć:
- kiedy ściana na której się wspinamy ma kontynuację wyżej (kolejne wyciągi, kolejne ‘piętro’ z innymi drogami, ludzie i zwierzęta mogący strącić coś z góry)
- sektor, gdzie występuje kruszyzna (zazwyczaj jest to zaznaczone w przewodniku)
- nowo otwarte sektory (kask szczególnie dla asekuranta)
- asekurowanie w miejscu, gdzie podczas odpadnięcia wspinacza możemy uderzyć o skałę (najbardziej klasycznie - pod okapikiem na starcie)
- kiedy wspinamy się po drodze, której przebieg / otoczenie mogą powodować, że przy ew. odpadnięciu uderzymy o skałę w niebezpieczny sposób (np. duże kamienie pod startem, ściana za plecami, wspinanie w kominie, wyjście z zacięcia trawersem, połogi…)
Natomiast jeżeli mamy wątpliwości, czy w danej sytuacji kask założyć, to o ile właśnie nie dokonujemy z własnej, nieprzymuszonej woli przełomowego dla historii alpinizmu skałkowego przejścia w kategorii ‘bez kasku’, odpowiedź powinna brzmieć TAK. ;)
Andrzej Mecherzyński jest doskonałym nauczycielem, jego charyzma jest niebywała.
Fachowa robota! super sie oglada;p
widac, ze duzo czasu poswieciles na ten material, zeby to tak zmontowac, ale warto...
Pozdrawiam i licze na kontynuacje tematu jakim wspinaczka. Piona
ok. 20 minuty mowa że trzeba bezpiecznie, że nie ma materaca, jest skała i niestety panny nie mają kasków
zawsze może zlecieć kamyk na asekuranta, wspinacz może odpaść i walnąć głową o skałę
poza tym naprawdę fajnie
Dobre
Fajne
P. Andrzeju, czapki z głów.
Czy jest kontynuacja tej serii? Pytam bo nie mogę znaleźć:)
Świetny materiał! 😊
PS: co to za muzyka w tle?
Pełny soundtrack oparty jest na licencji Artlist, powrócimy z odpowiedzią wieczorem bo trochę utworów do wypisania jest :)
26:26 to co to za skała?
Cześć. Turnia Kursantów, Rzędkowice.
Ej, ale jak to tak bez kasku? No grubo..
25:40 ... najgorzej jak wieje
więcej tej mazdy chyba sie nie dalo dac :D
a kask na głowę?
fajny pomysł i konwencja ale montażystę za jaja powiesić.. co klip w umoncie to ciszej , głośniej , prawie przester , no serio ? oglądanie z pilotem w ręku manipulując ciągle głośnością to już chyba w czasach polskich celuloidów zostało
Jesteś nudny jak flaki z olejem! Wytrzymałem 13minu!
Proponuje sie powspinac troche, to moze Cie zainteresuje