Régebben nem érdekelt a fotózás annyira. Elmentem a testvéremhez Dégre. Kimentünk a Festetics kastélyhoz. És valami sivatagi port hozott a szél. Nem volt felhő az égen de mégsem volt verőfényes napsütés. Nem volt kék az ég. Nagyon szép fehér szűrt fény volt. Rendkívül ideális volt az idő. Mivel nekem csak egy csajomi telóm van és azzal szoktam fényképezni ezért nem szoktak olyan jó képeim lenni... (Lehető legkissebb szenzorral szerelt, 48 megapixeles de HD előnézetben nagyon látszik hogy zajos és durván interpolált a kép). De aznap valahogy éreztem a kompozíciókat is. A fények is iszonyatosan jól adták és mikor elkeztem fotós videókat nézni akkor rájöttem hogy iszonyat szerencsém volt aznap. Akkor keztem el nézni azt hogy mit hogyan kell csinálni beállítani. Bár nem leszek sohasem profi fotós, és nem adom fel a karrierem de ha otthon kell majd fotózni a családot, vagy egy olyan vissza nem térő pillanat van amit meg KELL örökíteni akkor nem leszek bajban. Ezúton is köszönöm neked és a kollégáidnak a sok informatív videót.
Ez lehet, hogy csak azért van mert maximalista vagy. Nekem is csak egy hétig szokott nagyon tetszeni az aktuális kedvenc és egy hét után már úgy nézem, hogy hát azért picit lehetett volna itt ott máshogy csinálni. Ez ilyen ha az ember maximalista. Az a lényeg, hogy a maximumra törekedj, aki megelégszik a nyújtott teljesítményével az nem fog előre haladni😉
Nem feltétlenül csinál jobb képet, de sajnos a Canon Apsc a helytelen zajkezelés miatt jó éjjeli és főleg csillagfotózásra nem alkalmas. Nikon jobban kezeli. Kompakttal különösen nem lehet. Ennek értelmében sajnos nem igaz, hogy nem számít a gép. Bár nem a gép csinálja a fotót, mégis azzal kattintunk. Az utómunka általában ajánlott.
Szia, az én videóm a témában még sajnos nincs kész, de szerintem youtubeon is találsz a témában videókat, illetve vannak jó könyvek is, én könyvekből tanultam anno.
Munkahelyen egyszer láttam egy szép naplementét. Olyan éles narancssárga volt az ég mintha égett volna. Gyönyörű volt. Fogtam a telefonom, és pár beállítással elkattintottam a képet, és mivel riasztásunk volt már rohantunk is elhárítani a hibát. Mivel már szürkület volt és a telefonomban a lehető legkissebb a szenzor ezért nem lettek jók a képek. Ha lehúztam a fényeket akkor átment rózsaszínbe az ég ha felhúztam a fényt akkor meg kiégett citromsárga lett. Letöltöttem egy szerkeztőt és lehúztam a csúcsfényeket, raktam bele filtereket és sikerült visszahozni a színeket. Itt nem a telt hölgyek vékonyra szerkeztése a lényeg hanem hogy az adott körülményeket, akárhogy is sikerül a kép, be lehet állítani.
Szia! Szerintem szuper lett ez az epizód is. Engem egy olyan probléma zavar, amit lehet, hogy én kreáltam: a DSLR gépemmel számos egészen jó képet készitettem már, amikor megtanultam, hogy a DSLR-obi kombókból még többet ki tudok hozni, ha az AF minőséget finomhangolással javitom. Vettem is egy FoCal nevű progit, aminek a segitségével a látásom minőségét ki tudom venni a folyamatból, viszont azt tapasztaltam, hogy két vadi új obinál is a váz-obi kombóm AF minőségének optimuma az AF finomhangolási tartományon kivülre esett. Szerencsére ki tudtam cserélni mindkét obit, ám az újaknál is ugyanezt tapasztaltam. A DSLR gyártója önelégülten elutasitotta annak még a lehetőségét is, hogy a vázban lehet a hiba, igy tökéletességre való törekvésem, keserű szájizhez vezetett és ahelyett, hogy fotóznék, arról elmélkedek, hogy az ezzel kapcsolatos tudatlanságom mennyivel jobb volt. Szerinted mi ilyenkor a teendő?
Szia, attól függ milyen obikról van szó, ha Sigma vagy Tamron ahhoz lehet kapni USB dokkolót és akkor az objektívet a vázhoz lehet kalibrálni és akkor nem számít a finomhangolás limitje. Ha olyan márkájú az obi mint a fényképező, akkor még elviheted szervízbe bekalibráltatni az obikat a vázhoz, ez nyilván nem annyira olcsó móka, és nem biztos, hogy mind a két obival vagy a többi obival jó lesz. Szerencsére nekem ilyen problémám sose volt, de ugyanabból az obiból sokszor előfordul, hogy az egyik passzol jól AF-ben a másik nem. Mondjuk ha több obi nem megy jól akkor előfordulhat, hogy a vázat kéne mégis kalibráltatni. Ha ennyire zavar mindenképp elmennék vele a szervízbe és megnézetném.
@@DSLRPixelStudio Köszi! Tamron obik, Nikon váz. USB dokkolóm is van és az obi +/-20 kalibrációs tartományán kivül esik az optimum, igy csak úgy tudtam eljárni, hogy az obin is és a vázban is állitottam. A Tamron márkaszerviz siralmas, a Nikon meg nem akar foglalkozni ezzel, amig a Tamron szerviz meg nem nézi az obikat. Amit hetekre vállalnak, de a kinézetük alapján a kezükbe sem adnám.
Úgy gondolom hogy a Photoshop tól való távolságtartás ott kezdődött mikor az interneten elterjedtek a mémek. Mert sokan csak játszanak a Photoshoppal. Csinálnak valami iszonyatos oda nem illő torzítást vagy kép bevágást. És mikor gyerek voltam akkor ezek a mémek iszonyatosan terjedtek. Már már szállóige lett hogy Photoshop... És mikor az ember szembesül azzal hogy a fotográfusok minden képet utómunkáznak akkor előjön az az érzés hogy a Photoshop az egy semmirevaló hülyeség... De van aki helyére tudja tenni a dolgokat van aki nem...
Az időkép weboldalán szoktam nézni a képeket és igencsak szembetűnő ha valami utómunkázva van valami nem... Hiszen utómunka egy naplementés képnél elengedhetetlen. Vagy a nap körüli részek égnek ki, vagy az égbolton kívül minden sötét lesz. Mivel már több ezer órányi fotós tartalmat megnéztem RUclipson, ezért ránézésre meg tudom mondani hogy fotós készítette e vagy nem, illetve hogy volt e rajta utómunka... Ezzel nincsen semmi baj. A szem minden másodpercben többször fókuszál és húzza össze a pupillát a fényviszonyok változásai miatt. Az agy a pillanat tört része alatt többször feldolgozza, utómunkázza a látottakat, hogy azonnali és értelmezhető képet kapjunk róla. De a fénykép az egy egyszeri pillanat. Sokszor megismételhetetlen... Az utómunkának az a lényege, hogy visszaadja a látottakat minnél valósághűbben, és nem az hogy minnél groteszkebb és torzabb képet fessen a képre. Van ilyen is de nem az nem fotográfia...
Hááát.... alapvetően inkább csak féligazságokat mondtál. Mindegyik pontba be lehetne kötni, mert teljesen helytálló amit mondasz. Nem kötekedni akarok csak vélemény. 🙏
Mire gondolsz konkrétan? Ez nyilván csak egy gyakori tizes lista, lehetne még 1000 másik dolgot is felsorolni, de az nem férne bele egy ekkora videóba.
Régebben nem érdekelt a fotózás annyira.
Elmentem a testvéremhez Dégre.
Kimentünk a Festetics kastélyhoz.
És valami sivatagi port hozott a szél.
Nem volt felhő az égen de mégsem volt verőfényes napsütés.
Nem volt kék az ég.
Nagyon szép fehér szűrt fény volt.
Rendkívül ideális volt az idő.
Mivel nekem csak egy csajomi telóm van és azzal szoktam fényképezni ezért nem szoktak olyan jó képeim lenni... (Lehető legkissebb szenzorral szerelt, 48 megapixeles de HD előnézetben nagyon látszik hogy zajos és durván interpolált a kép).
De aznap valahogy éreztem a kompozíciókat is. A fények is iszonyatosan jól adták és mikor elkeztem fotós videókat nézni akkor rájöttem hogy iszonyat szerencsém volt aznap.
Akkor keztem el nézni azt hogy mit hogyan kell csinálni beállítani.
Bár nem leszek sohasem profi fotós, és nem adom fel a karrierem de ha otthon kell majd fotózni a családot, vagy egy olyan vissza nem térő pillanat van amit meg KELL örökíteni akkor nem leszek bajban.
Ezúton is köszönöm neked és a kollégáidnak a sok informatív videót.
Nekem egy képem sem tetszik! De örülök ha másnak igen. A jobbra törekszem!
Ez lehet, hogy csak azért van mert maximalista vagy. Nekem is csak egy hétig szokott nagyon tetszeni az aktuális kedvenc és egy hét után már úgy nézem, hogy hát azért picit lehetett volna itt ott máshogy csinálni. Ez ilyen ha az ember maximalista. Az a lényeg, hogy a maximumra törekedj, aki megelégszik a nyújtott teljesítményével az nem fog előre haladni😉
Nem feltétlenül csinál jobb képet, de sajnos a Canon Apsc a helytelen zajkezelés miatt jó éjjeli és főleg csillagfotózásra nem alkalmas. Nikon jobban kezeli. Kompakttal különösen nem lehet.
Ennek értelmében sajnos nem igaz, hogy nem számít a gép.
Bár nem a gép csinálja a fotót, mégis azzal kattintunk.
Az utómunka általában ajánlott.
Helló!
A kompozíciós szabályokat hol lehet elérni? Az interneten még nem találtam ilyent.
Köszi.
Szia,
az én videóm a témában még sajnos nincs kész, de szerintem youtubeon is találsz a témában videókat, illetve vannak jó könyvek is, én könyvekből tanultam anno.
@@DSLRPixelStudio Köszönöm.
Munkahelyen egyszer láttam egy szép naplementét.
Olyan éles narancssárga volt az ég mintha égett volna. Gyönyörű volt. Fogtam a telefonom, és pár beállítással elkattintottam a képet, és mivel riasztásunk volt már rohantunk is elhárítani a hibát.
Mivel már szürkület volt és a telefonomban a lehető legkissebb a szenzor ezért nem lettek jók a képek.
Ha lehúztam a fényeket akkor átment rózsaszínbe az ég ha felhúztam a fényt akkor meg kiégett citromsárga lett.
Letöltöttem egy szerkeztőt és lehúztam a csúcsfényeket, raktam bele filtereket és sikerült visszahozni a színeket.
Itt nem a telt hölgyek vékonyra szerkeztése a lényeg hanem hogy az adott körülményeket, akárhogy is sikerül a kép, be lehet állítani.
Én is aps-c-vel fotózok
Szia! Szerintem szuper lett ez az epizód is. Engem egy olyan probléma zavar, amit lehet, hogy én kreáltam: a DSLR gépemmel számos egészen jó képet készitettem már, amikor megtanultam, hogy a DSLR-obi kombókból még többet ki tudok hozni, ha az AF minőséget finomhangolással javitom. Vettem is egy FoCal nevű progit, aminek a segitségével a látásom minőségét ki tudom venni a folyamatból, viszont azt tapasztaltam, hogy két vadi új obinál is a váz-obi kombóm AF minőségének optimuma az AF finomhangolási tartományon kivülre esett. Szerencsére ki tudtam cserélni mindkét obit, ám az újaknál is ugyanezt tapasztaltam. A DSLR gyártója önelégülten elutasitotta annak még a lehetőségét is, hogy a vázban lehet a hiba, igy tökéletességre való törekvésem, keserű szájizhez vezetett és ahelyett, hogy fotóznék, arról elmélkedek, hogy az ezzel kapcsolatos tudatlanságom mennyivel jobb volt. Szerinted mi ilyenkor a teendő?
Szia,
attól függ milyen obikról van szó, ha Sigma vagy Tamron ahhoz lehet kapni USB dokkolót és akkor az objektívet a vázhoz lehet kalibrálni és akkor nem számít a finomhangolás limitje. Ha olyan márkájú az obi mint a fényképező, akkor még elviheted szervízbe bekalibráltatni az obikat a vázhoz, ez nyilván nem annyira olcsó móka, és nem biztos, hogy mind a két obival vagy a többi obival jó lesz. Szerencsére nekem ilyen problémám sose volt, de ugyanabból az obiból sokszor előfordul, hogy az egyik passzol jól AF-ben a másik nem. Mondjuk ha több obi nem megy jól akkor előfordulhat, hogy a vázat kéne mégis kalibráltatni. Ha ennyire zavar mindenképp elmennék vele a szervízbe és megnézetném.
@@DSLRPixelStudio Köszi! Tamron obik, Nikon váz. USB dokkolóm is van és az obi +/-20 kalibrációs tartományán kivül esik az optimum, igy csak úgy tudtam eljárni, hogy az obin is és a vázban is állitottam. A Tamron márkaszerviz siralmas, a Nikon meg nem akar foglalkozni ezzel, amig a Tamron szerviz meg nem nézi az obikat. Amit hetekre vállalnak, de a kinézetük alapján a kezükbe sem adnám.
Nagyon szuper lett!
Milyen zoom objektíveket ismersz ami fix f2.8 fényerejű?
Nézz utána a neten, mindent megtalálsz. 14-24 24-70 70-200 a tipikus minden márkából.
Én raw&jpeg-ben fotózok
Úgy gondolom hogy a Photoshop tól való távolságtartás ott kezdődött mikor az interneten elterjedtek a mémek.
Mert sokan csak játszanak a Photoshoppal.
Csinálnak valami iszonyatos oda nem illő torzítást vagy kép bevágást.
És mikor gyerek voltam akkor ezek a mémek iszonyatosan terjedtek.
Már már szállóige lett hogy Photoshop...
És mikor az ember szembesül azzal hogy a fotográfusok minden képet utómunkáznak akkor előjön az az érzés hogy a Photoshop az egy semmirevaló hülyeség...
De van aki helyére tudja tenni a dolgokat van aki nem...
Az időkép weboldalán szoktam nézni a képeket és igencsak szembetűnő ha valami utómunkázva van valami nem...
Hiszen utómunka egy naplementés képnél elengedhetetlen. Vagy a nap körüli részek égnek ki, vagy az égbolton kívül minden sötét lesz.
Mivel már több ezer órányi fotós tartalmat megnéztem RUclipson, ezért ránézésre meg tudom mondani hogy fotós készítette e vagy nem, illetve hogy volt e rajta utómunka...
Ezzel nincsen semmi baj. A szem minden másodpercben többször fókuszál és húzza össze a pupillát a fényviszonyok változásai miatt.
Az agy a pillanat tört része alatt többször feldolgozza, utómunkázza a látottakat, hogy azonnali és értelmezhető képet kapjunk róla.
De a fénykép az egy egyszeri pillanat. Sokszor megismételhetetlen...
Az utómunkának az a lényege, hogy visszaadja a látottakat minnél valósághűbben, és nem az hogy minnél groteszkebb és torzabb képet fessen a képre.
Van ilyen is de nem az nem fotográfia...
Hááát.... alapvetően inkább csak féligazságokat mondtál. Mindegyik pontba be lehetne kötni, mert teljesen helytálló amit mondasz. Nem kötekedni akarok csak vélemény. 🙏
Mire gondolsz konkrétan?
Ez nyilván csak egy gyakori tizes lista, lehetne még 1000 másik dolgot is felsorolni, de az nem férne bele egy ekkora videóba.