DOBRAWA I PAŃSTWO PRZEMYŚLIDÓW
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- DOBRAWA I PAŃSTWO PRZEMYŚLIDÓW
Film związany z jubileuszem 1050 rocznicy Chrztu Polski z cyklu w 1050 rocznicę Chrztu Polski
Produkcja: Alina Mackiewicz SIDMA
Dofinansowanie: Fundacja Rozwoju Miasta Poznania
Tak czy inaczej zamiast się dziś wadzić z Czechami, warto w kierownictwie P i S poważnie zastanowić się nad stworzeniem programu kojarzenia małżeństw spadkobierców polskich
i czeskich polityków, przedsiębiorców i wojskowych . Zdało to egzamin w czasach Mieszka
i Dobrawy, zdać może egzamin także współcześnie. Oczywiście przed zawieraniem takich małżeństw należy dopilnować przemyślanego układania intercyz, które muszą być podwaliną wzajemnej miłości małżeńskiej. Dotyczy to szczególnie strony polskiej, która jest bardziej uczuciowa niż czeska, ale odwrotnie rozumuje się u naszych przyjaciół z południa, którzy szanują zasadę: "Ten ma wlade, kto ma penize" i wszystko. "co je prakticke". Bardzo temu mogą sprzyjać wymiany młodzieży akademickiej, wspólne obozy studenckie zapraszania na uroczystości rodzinne itd.
Mieszkowi faktycznie potrzebny był sojusz z Czechami przeciwko Wieletom oraz może też przeciwko pogranicznym możnym niemieckim, bo Bolesław Srogi zdecydowanie nie był germanofilem. Dla Bolesław Mieszko też był pożądanym sojusznikiem. Pewnie siła Bolesława i bogactwo Pragi mogły robić na Mieszku wrażenie, ale chrześcijańska pobożność czeskiej żony na pewno nie była tym co by nim jakoś wstrząsnęła. Przyjęcie chrześcijaństwa przez Mieszka odbierało religijny pretekst do najazdów Geronowi i o to Mieszkowi chodziło. A cała reszta opowiastek o jakiimś głębokim nawróceniu mieszka to jedynie efekt patrzenia na jego panowanie z perspektywy kronikarzy żyjących już w innych warunkach historycznych, gdy chrześcijaństwo już faktycznie się upowszechniło, a na dodatek byli oni wszyscy przedstawicielami kleru tej religii. Znamienne w spojrzeniu na stosuenk Mieszka do chrześcijaństwa jest to, iż po ok. 20 latach od wydarzeń o, których tu się mówi, własną córkę Swiętosławę wydał za mąż za Eryka Zwycieskiego, który był poganinem. Tak więc najpierw polityka, potem polityka, a kryteria wynikające z przyjęcia chrześcijaństwa były gdzieś daleko z tyłu. Przyjęcie chcrześcijaństwa przez Mieszka było dla niego nazrędziem w polityce, a nie samym w sobie celem religijnym.
ale za chuja by kaczynskiego mieszko z poganinem nie ochajtał
piszesz jakby Mieszko i wigóle ówcześni byli dzisiejszymi zsocjalizowanymi lewakami..
@@cirodemarciowoskamafia4037 a który poganin by go chciał????????
@@andrzejlasek7927 Oni byli bardzo racjonalnymi ludźmi, a Mieszko na pewno był bardzo wytrawnym politykiem kierującym się pragmatycznymi przesłankami, a nie jakimś fanatyzmem religijnym.
W jakim obrządku Dobrawa była chcrzona? słowiańskim od MEtodego i Cyryla czy też łaciskim? bo do 1058 roku zabardzo nie rozróżniano chyba ze niemeiccy łacinnicy bo wpływy i kasa idzie gdzie indziej .
Ona nie nazywała się Dobrawa, ale Doubrava, czyli las lub gaj. W polskim po prostu Dąbrowa
Ale przecież ten facet relacjonuje, jakie bajki wypisał klecha-Kossmas, a nie jakie były fakty i wydarzenia realnie.
Po co ta glupia muzyka ktora przeszkadza
Bla , bla, bla...