Levný vs. drahý fotoaparát - v čem je rozdíl?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 ноя 2024

Комментарии • 11

  • @Kunajs
    @Kunajs 9 месяцев назад +3

    Parádně a velmi příjemně srozumitelně vysvětleno 🙏🏻😊Děkuji 😊

  • @trotunelexorr1162
    @trotunelexorr1162 3 месяца назад +1

    Uplne super video. Tak zrozumitelne vysvetlene veci, ktore zaciatocnik/mierne pokrocily potrebuje vediet, som este v CZ/SK verzii nevidel. Nestraca cas hlupymi recami, rovno k veci, fakty, mozne uskalia... Napr. po zhliadnuti podobnych videi zvazujem, ci ma pre mna zmysel prejst na full frame. Zatial to vidim skor tak, ze nie. Davam odber a vdaka!

    • @onlinefotoskola
      @onlinefotoskola  2 месяца назад

      Díky za milý koment. Těší mě, že se Vám video líbilo. MK

  • @ibarinka
    @ibarinka 9 месяцев назад +2

    Pěkně vysvětlené se vším plně souhlasím. Na svojí stařičké entry level zrcadlovce mám jen jeden příkazový volič a jen jeden slot na kartu. Ikdyž je to teda ještě mašina z doby, kdy i entry level měli stavový displej. Poloprofina je už zatěsněná, 2 sloty, 2 rolery, přímý přístup k nastavení měření expozice a k nastavení autofokusu, konektor na přídavný grip.... Zkrátka daleko pohodlnější a pohotovější, ikdyž ve výsledku těžko poznám rozdíl, kterou fotku jsem kterým foťákem vyfotil, zvlášť když jsou na papíře.

  • @wer4te95
    @wer4te95 9 месяцев назад +1

    Nádherný video, kvalitka opravdu!

  • @pavel7114
    @pavel7114 Месяц назад

    Dobrý den, marně pátrám. Chtěl bych se zeptat existují fotografové odmítající postproces? Věřím tomu, že jich je mnoho, jen je lze těžce nalézt.. Organizují se nějak? Můžete prosím doporučit alespoň jedno jméno, abych jako začátečním měl odkud začít pátrat?

    • @onlinefotoskola
      @onlinefotoskola  Месяц назад +1

      Nic jako neupravovaná digitální fotka neexistuje. Nemůžete "odmítat postproces", můžete maximálně odmítat jeho část.
      Dokonce i budete-li fotit do RAW, stejně se nevyhnete alespoň minimálnímu objemu úprav, které se provést prostě *musí*. Při nejmenším je třeba realizovat demosaicing, musí se stanovit primární barvy a nějak namapovat měření jednotlivých senselů na škálu černá-bílá, toto vše než z toho vůbec vznikne viditelný barevný obraz.
      Pakliže budete fotit do JPEG, pak na té fotce následně probíhá množství dalších úprav - běžně úprava tonality (jas, kontrast), barev (vyvážení bílé, živost, sytost, aplikace barevného profilu), doostření, redukce šumu a spousta dalších věcí.
      Akorát vše výše uvedené probíhá automaticky, trvá to jen mžik a provádí to firmware foťáku. Takže někteří lidé pak mají (mylný) pocit, že dostávají "realitu" a jakousi "neupravovanou" fotku. Není tomu tak. Množství úprav aplikovaných automaticky na JPEG je značné, u mobilů pak doslova enormní.
      Už jen tak základní věc jako vyvážení bílé... i to je jen a pouze digitální úprava. A je úplně jedno, jestli si ho nastavíte na foťáku nebo fotíte do RAW a vyvážení bílé si vyladíte až následně v programu typu Lightroomu / Photoshop. V obou případech se nejdřív pořídí fotka a až PAK, dodatečně, se provede přepočet barev obrazu.
      Tzn. těm úpravám se úplně nevyhnete. Samozřejmě si ale můžete stanovit např. to, že chcete použít tu výchozí úpravu foťáku a dál na to nesahat, proč ne.
      Určitě existují lidé, kteří se snaží postproces buďto vůbec neprovádět nebo se omezují jen na naprosté minimum. Zda se nějak organizují, to netuším, stejně tak Vám neporadím, kde po nich pátrat.
      Mě osobně snaha o úplné odmítání postprocesu - s ohledem na výše uvedené - nedává smysl. Naprosto ale chápu přistupovat k postprocesu minimalisticky a nepřehánět to s ním.
      Zdraví, MK

  • @JosefFoti
    @JosefFoti 9 месяцев назад +1

    Trochu bych nesouhlasil s tou zmínkou o cenách objektivů. Ten rozdíl mezi APS-C a FF objektivy je daný do velké míry tím, že značky, které vyrábí oba formáty snímače, berou APS-C jako systém pro nenáročné/začátečníky a obvykle nenabízí profesionální APS-C objektivy. Když se podíváme na profi řadu u Fuji, které se specializuje na APS-C, tak tam už se ty ceny FF objektivům dost přibližují. A obráceně na většinu FF systémů se dají koupit objektivy od třetích stran za zajímavé ceny nebo třeba Canon má na RF i low end objektivy, ale o něco levněji APS-C systém pořád přijde.

    • @onlinefotoskola
      @onlinefotoskola  9 месяцев назад +1

      Určitě souhlas, že to není ani tak tím, že by nešel vyrobit levný FF objektiv jako spíš tím, jak výrobci ten který formát chápou a jak jej mají zasazený do kontextu své celkové nabídky. Mě šlo hlavně o to varovat před tím, aby si někdo nepořídil cenově dostupné FF tělo, aniž by se nejprve podíval na to, jaké k tomu jsou k dostání objektivy a za kolik.

    • @zeleninka
      @zeleninka 6 месяцев назад

      @@onlinefotoskola tohle se mi stalo před rokem... Koupila jsem si FF v domnění zlepšení kvality snímků (což se ale stalo), ale když jsem to kupovala, vůbec jsem netušila nic o tom, že stejný výrobce má různé typy bajonetů, takže jsem se hodně divila, když jsem koupila bazarové FF tělo a setový objektiv od starého APS-C mi nešel nasadit. :D Naštěstí jsem už tou dobou měla Sigma objektiv, který je pro oba bajonety, takže jsem foťák používala s ním a pak jsem začala hledat objektivy. Strašně jsem se divila, proč nemůžu žádný sehnat za ,,dobrou cenu". :D Ale nákupu FF nelituju a prostě jsem si peníze na nový objektiv našetřila a teď už mám konečně i jeden profi objektiv, tak doufám, že se posunu zas o kousek dál. Všechno mám ale z bazaru a starší modely.

  • @fotokropic
    @fotokropic 9 месяцев назад

    Stručně, pokud umíte řemeslo, tak Vás profi vercajk nevyděsí a dokážete ho využít.
    Pokud jste fotograf typu "ujo ofotˇma" stačí Vám foťák se zelenou funkcí "auto".
    A pokud máte obecný talent pro výtvarno a štěstí je unavený, sedne i na .... Nebo, když ten nejvyšší dopustí i motyka spustí. Dobré světlo!!!
    P.S. bez práce nejsou koláče.