8 Důvodů proč (NE)JÍT na Vysokou Školu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2024

Комментарии • 194

  • @OndenOndwaK
    @OndenOndwaK  Год назад +10

    Tak co, jak se rozhodneš Ty? 😉
    Rozhodně mrkni na Kreativní Akademii 🎨bit.ly/KreativniAkademie
    📹 Video Tutoriály bit.ly/UcimeSeVideo
    💻 Moje výbava bit.ly/ondVybava
    📷 Adobe na zkoušku bit.ly/ondAdobe
    🎶 Nejlepší hudba a efekty bit.ly/ondBestMusic

  • @VisVic102
    @VisVic102 6 дней назад

    Ahoj, jako člověk co aktuálně studuje VŠ a jednou změnil obor (z Informatiky na Politologii) tak s tebou souhlasím. Ze svých zkušeností jsem potkal na oborech lidi co to brali jako, "budu studovat, abych nemusel jít makat", sám jsem nebyl prve jiný. Pak mi došlo, že tu hodnotu vysoká škola má pokud mě obor naplňuje (používám to slovo raději než slovo baví) a chci se tomu věnovat full time i když to v porovnání s tím prvním oborem není tak praktický. Ale z něčeho co musím se stalo něco co moc chci dělat.
    "Moudrost" příběhu je, že by si lidi měli vybírat podle toho co je naplňuje a ne podle potenciálního přijmu po škole.

  • @finesimi7430
    @finesimi7430 Год назад +18

    Musím říct že pro mě je VŠ spíš takové super životní období, plné kamarádů, párty, zábavy... a samozřejmě i dřiny, sebezapření, práce... Jen díky VŠ jsem se dokázala tak strašně moc hecnout a získat pocit, že když budu fakt makat a půjdu si za tím co chci, dokážu to.(Jsem na CVUT a ze začátku to byl fakt masakr). Pracovní příležitosti máme už během studia, takže až nás škola vykopne s titulem, budeme mít už pár let zkušeností. V tomhle ohledu je vejška nejlepší rozhodnutí mého života a to i přesto, že se pravděpodobně od zaměření mého oboru v budoucnu odkloním a půjdu jinou cestou. Ale nikdy nebudu litovat těch 5 let zážitků s lidma, které budu asi vídat i dál, a se kterýma i díky náročnosti školy máme tak silné vzpomínky, že to jen tak něco nepřekoná. Vyzkoušet si studentský život na pár let fakt doporučuji, člověk má zodpovědnost jen sám za sebe, dělá blbosti a ještě z toho vyleze s titulem a lepším postavením na trhu práce (podle mě jsi dost ovlivněný tím, že děláš kreativní obory, kde je v pořádku že jsi hodnocený podle portfolia, ale např. v technických oborech je sice možné mít dobrou práci i bez titulu, ale řekla bych že možnosti růstu jsou pak dost omezené). Každopádně message videa je dobrá a to hlavně v tom, že to není pro každého. Někdo už na střední chce být nezávislý a mít svůj příjem, pak je pro něj představa 5ti let někde na privátě s omezenými příjmy horor. Pro jiné je to krásné období, s nespočtem kocovin, probdělých nocí, špatného jídla a srandy... Každopádně pokud o tom uvažujete, běžte to alespoň na 1 semestr zkusit, není to tak těžké a když narazíte na super lidi, uteče to jako voda, ani nebudete vědět jak.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +3

      Díky moc za skvěle popsanou zkušenost! Mám velkou radost, že ti škola dala tak moc i z více různých aspektů. Studentský život, jak ho popisuješ, je samozřejmě kapitola sama o sobě :D Ale tam bychom se zase mohli vrhnout do dlouhých debat o tom, jestli je skutečně fajn pro osobní rozvoj chodit minimálně každý týden na párty, nejlépe ještě za peníze rodičů. Jsem v tomhle trošku jinak nastavený, ale samozřejmě nechci nikoho odsuzovat. Nepochybně se to vztahuje k mému bodu o kontaktech a propojení s profi komunitou už na škole. A z toho hlediska je to super! Napsala jsi to výborně :)

  • @Lordofthelore
    @Lordofthelore Год назад +49

    Super video, namotivovalo mě studovat, abych zvládl maturitu a přijímačky na vejšku, nemohu se dočkat!

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +8

      Tak paráda, budu držet palce!

  • @Bumbac02
    @Bumbac02 Год назад +11

    Jsem v prváku na vysoké, takže bych se chtěl podělit o svou zkušenost jako čerstvý vysokoškolák. Strašně záleží na tom, jakou vysokou si člověk vybere, respektive, co je škola schopná studenta naučit. Když Vás učí lidé z praxe, tak se toho můžete spoustu naučit. Získáte navíc spoustu kontaktů, nové obzory, nebo jako v mém případě, přestěhujete se do Prahy či jiného velkého města, kde máte možností více, než v maloměstě, z kama pocházím. Ano, některé vysoké školy jsou fakt náročné a seberou Vám hodně času, poté však záleží, jestli chcete studovat jen pro diplom a "flákat se", a nebo se něco skutečně naučit. Ale podle mého by to měl člověk aspoň zkusit.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Skvělá zkušenost, měl jsem to hodně podobně. Jak píšeš, je obrovský rozdíl, jestli tě učí někdo, kdo je povoláním učitel a jede si už 40 let tu samou přednášku každý rok dokola, nebo když přijde někdo, kdo je expert v praxi!

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад

      problém je ovšem ten, že většině případů... Kdyby tě ty lidi z praxe vzaly do praxe, tak tě za rok naučí víc jak celá vysoká škola za celou dobu 😀

  • @jindrichbobek
    @jindrichbobek Год назад +9

    Myslím, že nejlepší, co na VŠ může být je Erasmus. Člověk při studiu chvíli někde v zahraničí nabyde poměrně dost zkušeností ohledně toho, jak to funguje i různě ve světě a ještě se naučí jazyk na vyšší úroveň.

  • @switty6000
    @switty6000 Год назад +5

    Díky, za tohle video, jsem na gymplu a dost často nad tím přemýšlím, takže se to hodilo..

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Děkuju, to mám velkou radost! Myslím, že z gymplu je hodně těžké na vysokou nejít. Ale rozhodně to není nemožné! Jaký bod nebo argument z videa tě oslovil nejvíc? :) A co chceš studovat?

    • @Wolfik.
      @Wolfik. Год назад +4

      uz ked si si vybral gympel tak na vysoku chod, nema to bez nej zmysel. To jak keby si mal druhu zakladku vystudovanu

  • @Donhme1
    @Donhme1 Год назад +2

    Super video! Dozvěděl jsem se zde opravdu hodně věcí. Určitě tohle video pomůže lidem, kteří nevědí, jestli jít nebo nejít na VŠ.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +2

      Díky moc za komentář! Co ti na videu přišlo nejzajímavější? :) To byl přesně můj cíl, aby to lidem pomohlo se rozhodnout :)

    • @Donhme1
      @Donhme1 Год назад

      @@OndenOndwaK Nejzajímavější mi přišlo to, že edit videí není jen o videích, ale i o fotkách.

  • @Luigiofficial
    @Luigiofficial Год назад +1

    Rozhodnutí, který přede mnou momentálně stojí, takže podobný video se vždycky hodí, díky!
    btw. Patreon vypadá super :)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky moc, kolego! Rozhodně držím palce a někdy brzo se těš i na Kritiku Kanálu! 👊

    • @Luigiofficial
      @Luigiofficial Год назад

      @@OndenOndwaK Jen do mě, rád si vyslechnu názor někoho, kdo tomu narozdíl ode mě rozumí a dělá to profesionálně :)

  • @Doctor011
    @Doctor011 Год назад +5

    Super video. Nad touto témou dosť sám uvažujem a vidieť presne na to video od teba ma prekvapilo :O
    Zároveň plne súhlasím, že škola nemusí byť must have a dá sa dosiahnuť to isté, či dokonca viac aj bez školy.
    Ako príkladom mi šla moja vlastná (stredná) škola, kde som nad týmto začal uvažovať. Keďže sa jednalo o školu zameranú na mikrotechnológiu, prax bola asi to najlepšie čo tam mohlo byť. Škoda že len prax. Tam sme s mikrotechnológiou priamo pracovali a skúšali rôzne zapojenia a v podstate sme teóriu rovno skúsili previesť v prax. Na druhej strane teória bola legendárne zastaralá. 3 roky sme sa učili technológiu, ktorá už neexistuje vo funkčnom svete, alebo jej tikajú posledné hodiny života, kým tak isto zmiznú z tohoto sveta a stane sa z nich zberateľský, alebo kúsok do múzea. Tým myslím veci ako staré antény, VHS kazety, diskety a iné ancient technológie. Čo dnes znamená h*vno sa naučiť, lebo je to k ničomu (max ako zaujímavosť). Až posledným rokom sme sa začali okrajovo učiť LCD a podbné veci.. Teda aj tá trocha praxe, čo sme mali, nám dávala milionkrát viac ako rady hodín teórie. Pokojne by sa dalo celé štúdium natlačiť do jedného roku, ak by som povyhadzoval nepotrebné veci. Teória bola občasne užitočná k tomu čo sme sa realne snažili na škole dosiahnúť, zbytok odpad. Preto som na vysokú ani nešiel, lebo naše "ultimátne školstvo" ma už vtedy dosť sklamalo. Teraz si robím kurzy na programovacie jazyky, hádam to budem môcť niekedy poriadne využiť s tým, že som nemusel stráviť ďalšie 4 roky na ďalšej škole. Uvidíme :D

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Naprosto úžasná zkušenost, díky moc za sdílení! Máš samozřejmě naprostou pravdu. Nejen ve svém oboru, ale i u více technických zaměření, jako např. Aplikovaná Informatika se setkávám s lidmi, co si stěžují, že se např. neuronové sítě vyučují podle 5-10 let starých osnov. Přitom to je obor, ve kterém bylo za poslední rok víc průlomů, než za posledních 20 let! Učit se rádoby "funkčně" o VHS a ještě aby se škola tvářila, že je to legitimní, to už je fakt úlet. Ale vůbec se tomu nedivím! Klidně odhal i konkrétní školu a obor studia :D

  • @vanessabrnakova9684
    @vanessabrnakova9684 5 месяцев назад

    Na vysokou jsem šla po maturitě z gymnázia. Šla jsem na obor dětská zdravotní sestra. Slyšela jsem různé názory, ale mrzelo mě, že mě někteří lidi odsoudili, že jsem nešla ze zdravky na zdravotnický obor, že to byla chyba. Já přitom znám osobně spoustu lidí, co šli z gymnázia, nebo jiných oborů na tento stejný obor a zvládli to a teď pracují ve zdravotnictví. Už na gymnáziu jsem věděla, že chci pracovat s dětmi, ale nevěděla jsem přesně kde, proto jsem studovala na gymnáziu, tehdy mě nenapadlo zdravotnictví, že bych šla na střední zdravotnickou školu. Chci vědět váš názor prosím, taky byste odsuzoval moje rozhodnutí, nebo byste byl pro to, že když člověk chce, tak zvládne všechno?

  • @dragolius6571
    @dragolius6571 Год назад +1

    Pěkné video, sice nejsem vysokoškolák, mám jen dva výučné listy 1. zámečník a 2. cukrář. K tomu ještě maturita z podnikání. Hlásil jsem se na vysokou sportovní, ale kvůli krátké době zahojení zlomeniny zápěstí jsem neprošel praktickýma zkouškama. Nakonec jsem se vrátil k původnímu řemeslu zámečníka a začal víc svařovat, mezitím jsem si udělal 2 státní zkoušky svářecí 2 metodama. Sice jsem OSVČ, ale nemám problém si vydělat min 50 000 čistého a i víc. Zajímal by mě tvůj názor na takové situace, kdy třeba řemeslník, který se žene do předu, že může vydělávat někdy víc peněz, než člověk, který má vysokoškolské vzdělání. Děkuji předem za odpověď a přeju nadále hodně štěstí tobě a všem studentům tady, kteří studují :) držím vám palce ať to zvládnete :)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Díky moc za zajímavou zkušenost! Souhlasí to přesně s tím, co ve videu říkám - když je člověk šikovný, tak si najde své místo na trhu a peníze si vydělá. Škola je v tomto případě docela nerelevantní :) Dobrá práce!

    • @dragolius6571
      @dragolius6571 Год назад +1

      @@OndenOndwaK Děkuji převelice :)

    • @lukasrba1
      @lukasrba1 Год назад +1

      Něco podobnýho plánuju taky, ale naopak.
      Chci dodělat vysokou, ideálně na Ing. a pak jdu na výučák na elektrikáře (škola ve vedlejším městě má pro podobné případy 1-letý obor) a třeba ještě jeden.

  • @Siax_3
    @Siax_3 Год назад +1

    Super video. Hodně mi rozšířilo obzory jak to ve světě chodí. Děkuji

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Paráda :) Co ti přišlo nejzajímavější?

    • @Siax_3
      @Siax_3 Год назад

      @@OndenOndwaK No mamka mě tlačí ať jdu po gymplu na vysokou, jenomže mně se tam moc nechce. Jsem rád, že vím, že se dají peníze vydělávat i bez vysokoškolského vzdělání,jako jsi ty například mluvil o podnikání. Na toto téma bych také rád viděl video, např. Jak začít vydělávat hned po střední, nebo něco takovýho. Jinak ještě jednou díky.

  • @Peter_s_No_Commentary
    @Peter_s_No_Commentary Год назад +3

    Super video. Vysoká škola je důležitá a měl by ji zkusit každý. Studentskej život má člověk jen jeden a proč jít hned makat, když bude makat už do konce života? Titul člověku zůstane do konce života a nezáleží co je to za obor ani škola, už jen to "Bc" nebo "Ing" řekne zaměstnavatelům, že máte vůli, umíte pracovat samostatně a zvládnete dodržovat termíny atd. A vždy bude mít přednost člověk s titulem (pokud teda ten se střední nemá praxi 6 let), to je prostě fakt, ať se to komu líbí nebo ne. Vejška je u nás zdarma, člověk si tam získá spoustu přátel a hlavně všeobecnej přehled díky hromadě předmětů. Doporučuju všem, kdo nechcete hned podnikat v 18 :D :D

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Tento argument vidím hrozně často a ačkoliv jsem ho dlouho neměl rád, jak se mi osobně studium blíží ke konci, tak mi to konečně začíná trošku dávat smysl. A vlastně jsem se i kvůli němu sám do školy "vrátil" po roční pauze v praxi. Tedy ano, studentský život, když si člověk ten luxus "nevydělávat" pár let navíc může dovolit, může být fakt hodně fajn. Že vždy bude mít přednost člověk s titulem, to zas nesouhlasím. Určitě v mnoha případech ano, ale ne vždy. To, že je vysoká u nás zdarma je taky obrovská výhoda. Nicméně taky podle toho bohužel často vypadá úroveň. Jak říkám, je to individuální :)

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад

      tak to je hoooooooooooooodně naivní názor 😀

    • @Peter_s_No_Commentary
      @Peter_s_No_Commentary Год назад +1

      @@Shakyrass Taková je realita, nikoli názor. Co ti přijde naivní?

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад

      @@Peter_s_No_Commentary a proto je mezi bezdomovci spousta vysokoškoláků a více jak půlce vysokoškoláků je titul překážkou 😀Skuste svůj ctěný inženýrský zadek zvednout a jít se podívat třeba na stavbu, co vysokoškoláci dokážou vymyslet a jaká je praxe 😀

    • @Peter_s_No_Commentary
      @Peter_s_No_Commentary Год назад

      @@Shakyrass Proto jsou vysokoškoláci nejmenší % nezaměstnaných? aha. Titul překážkou? aha. Určitě se najdou individua, co vystudovali soukromku, nebyli si schopný najít práci a šli otročit na stavbu, ale tohle je asi u všeho, bezdomovci skončej většinou vyučení/se základkou. To je prostě fakt.

  • @tomaskral4756
    @tomaskral4756 Год назад +1

    Tak tady souhlasím se vším. Já jsem teď ukončil 3 semestr bakalářského studia a pokračuji dál. Já jsem díky VŠ dostal super příležitost a práci, kterou bych ani jako podnikatel neměl. VŠ mi opravdu rozšířila obzory. Osobně se přikláním k tomu, že vysoká je takové rozcestí, kde je všude vidět, co je na každé cestě a pak už je jen na každém si říct, kudy půjde dál. Pokud je ale člověk ve svém oboru šikovný a je ochotný se vyvíjet a zlepšovat. Může opravdu být lepší se tomu věnovat na plno a získávat zkušenosti a třeba i kontakty.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Skvěle shrnuto :) Díky moc za feedback i za Tvojí zkušenost! Ať se daří! A můžu se ještě zeptat na obor?

    • @tomaskral4756
      @tomaskral4756 Год назад

      Informační technologie.

  • @sus-guy
    @sus-guy Год назад +3

    Moc povedený video, souhlasím se vším. Já mám kreativní tvorbu jako koníček a vejšku bych zvažoval spíše Ekonomickou… no, mám na to ještě dost času, teď řeším spíš na jakou střední😅✅

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Díky moc! Mezi jakými školami se rozhoduješ? :)

  • @Lukas-db7xv
    @Lukas-db7xv Год назад +1

    Parádne video. Chcem sa spýtať, že čo si študoval po tom, ako si doštudovať bakalára na VŠE(respektíve čo si študoval v zahraničí a čo študuješ teraz)?

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Ahoj, vzhledem k tomu, že jsem vystudoval Multimédia v ekonomické praxi, což byl úplně super obor a stačil mi bohatě na to, abych se podnikáním uživil, tak už jsem na další školu šel primárně kvůli možnosti Erasmu. To se mi skutečně povedlo a tak jsem v rámci studia Marketingové komunikace vyrazil na půlrok do zahraničí, kde jsem ale spíš měl předměty jako 3D grafika, produktová grafika, fotografie apod. :D Takže ve zkratce marketing a různé druhy grafiky.

    • @Lukas-db7xv
      @Lukas-db7xv Год назад +1

      @@OndenOndwaK ďakujem za odpoveď. Rád by som šiel tiež na multimedia v ekonomickej praxi na VŠE ako aj ty. Všimol som si ale že tam nie je po bakalarovy nadväzujuce magisterské štúdium. Tak sa chcem ešte opýtať že či s vedomosťami z oboru multimédií(a samozrejme aj na individuálnom zlepšovaní sa) som schopný ísť študovať vizuálne efekty ako magisterské štúdium alebo poprípade strihovú skladbu.
      Dik za odpoveď a pekný deň:D

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Podle mě určitě ano :) ale s důkladnou dávkou samostudia. A záleží na požadavcích konkrétní Mgr školy.

  • @herdek550
    @herdek550 Год назад +2

    S videem rozhodně souhlasím, dobré a vyvážené argumenty pro a proti VŠ. Skouknul jsem i investiční kanál a zprvu jsem se vál, že se bude jednat jen o clickbait. Nicméně jsem byl mile překvapen, že i tam říkáš obecné pravdivé informace. Takže dobrá práce, jen tak dál.
    A teď osobní poznámka, sledoval jsem tě cca před 10 lety z dob Porta 2 a náhodou na mě vyskočil tvůj kanál. Nicméně teď studuji FIS, tak jsem si ze zvědavosti našel tvojí závěrečnou práci a co nenajdu, Mikýř ti dělal oponenta, lul. Svět je malej :D

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +2

      Lol skvělý :D Nejen, že mi dělal oponenta, ale taky se mnou nejen na práci spolupracoval :))

    • @roman_turek
      @roman_turek Год назад

      Nad Fisem přemýšlím - aplikovaná informatika. Jaký obor studuješ? Případně jak tu fakultu hodnotíš? 😅 Nejsem si jistý, zda jít na informatiku nebo na Fakultu financí.

    • @herdek550
      @herdek550 Год назад +1

      @@roman_turek Fis je dobrá fakulta, ale bohužel nemám srovnání. Já jsem konkrétně na matematických metodách, ale lidi z aplikované informatiky (AI) si školu taky chválí.
      Výhoda FISu je zkušenost s programováním a IT, což je hodně žádané. Takže z FISu není problém se pak uplatnit. Dokonce jsou i akce (například od spolku 4FIS), kde se dají navázat kontakty přímo s firmama během studia.
      Pokud máš nějaké otázky na AI, nebo jiné obory na FIS, tak můžu doporučit web "stacisezeptat (tečka) cz". Jsou tam kontakty na studenty, kteří rádi neformálně odpoví na dotazy na sociálních sítích a podělí se i o zkušenosti.
      O FFÚ moc informací nemám, ale taky je to dobrá fakulta a chyba by to rozhodně nebyla. Ale moje srdce patří FIS :D

    • @roman_turek
      @roman_turek Год назад

      @@herdek550 Dík za info 😃. Jsem z Českých Budějovic, takže co se týče bydlení to bude asi i dost nákladné, ale věřím, že v Praze mají ty programy kvalitnější a taky je to taková forma vystoupení z komfortní zóny domova😅

    • @herdek550
      @herdek550 Год назад +1

      @@roman_turek Bydlení v Praze není nejlevnější no. Zrovna VŠE má myslím navíc jedny z dražších kolejí ve srovnání s jinýma školama.
      V Českých Budějovicých jsou určitě také kvalitní školy. Ale Praha má prostě větší nabídku škol. Taky se tady dají líp najít pracovní příležitosti. Ať by jsi šel na FFÚ nebo FIS, tak to jsou obory, které se nejlíp uplatní na centrálách a firmy mají centrály dost v Praze. Bez ohledu na to, kde by jsi pak chtěl skončit, tak minimálně na nějakou praxi při studiu to je jednodušší.
      A to s komfortní zónou můžu potvrdit :D Je to dobrá zkušenost jít do jiného města

  • @jedenzmnoha5339
    @jedenzmnoha5339 Год назад +3

    Video má pár zajímavých pointů, problém je že všechno co říkáš platí pro konkrétní lidi a nejde to vztáhnout na všechny.
    1. mluvíš z celkem privilegované pozice - Gympl je velmi specifické prostředí, kde prostě ve větším měřítku potkáš motivované děti, úspěšnějších rodičů. Takže i ty lidi mají od začátku mnohem větší šanci na "úspěch" než většina lidí chodí na učnák.
    2. Vysoká škola, nemusí nutně znamenat že chce člověk lepší/lépe placenou práci. Může mít i jiné motivace.
    3. VŠ především humanitního směru nutí člověka se trochu zámýšlet nad sebou, svým místem ve světě a tím co chce a jak se vztahuje k ostatním. Potká tam často i lidi rozdílného názoru, s jiným pohledem jinou zkušeností kterou potom sdílí ty lidi mezi sebou. Tím můžou víc chápat realitu jiných lidí. Nemusí jít nutně o propojení pro budoucí spolupráci (i když to se taky děje jak říkáš).

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Naprosto super poznámky, díky za obohacení :)

  • @unifpier
    @unifpier Год назад +2

    Super video díky určitě mi pomůže při rozhodování ale na mě je to moc brzo 😀
    ještě sem chtěl říct že my máme na základce volitelnej předmět "mulťák" kdy sme se právě učili že abych uměl s videem musím umět s fotkou a všechno tam zkoušíme,dokonce pan učitel nám doporučil DaVinci Resolve a díky Tobě a tvým tutoriálům sem měl zatím nejléůe setříhaná videa :-D Děkuji moc

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Tak to je naprosto fenomenální, děkuju moc za informaci a jsem pyšný! :D

  • @nightgamingworld
    @nightgamingworld Год назад +1

    Skvělé video! Ještě mám jednu otázku mimo téma. Jsem teď v 9. třídě a nevím na jakou školu mám jít, protože ještě nevím co chci dělat v budoucnu, ale na gymnázium úplně nechci. Poradil by si mi kam mám jít?

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Když nevíš, co bys chtěl dělat, jakože vůbec, tak je asi fakt nejlepší na to gymnázium jít :D

    • @nightgamingworld
      @nightgamingworld Год назад

      @@OndenOndwaK dobře díky za odpověď

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад +1

      @@nightgamingworld běž na řemeslo a gymnáziu se vyhni kurva velkým obloukem! Proč? Protože gymnázium bez vysoké je úplně k hov.. 😀 Čili běž na řemeslo, měj vyuční list a pak klidně gymnázium. Protože když nepůjdeš dál, budeš mít pořád vyuční list a budeš úplně jinde, než kdyby si mněl jen gympl. Gympl je POUZE PŘÍPRAVA NA VYSOKOU, NIC VÍC! Pochopitelně, pokud to není zaměřené na určitý cizí jazyk

  • @secretname3285
    @secretname3285 Год назад +1

    Já studuju na UK FTVS, připojil jsem se do PR týmu a teď pro fakultu natáčím a stříhám videa. Hezky jsem spojil sport a práci s videi, což mě neskutečně baví, vydělám si i docela pěkné peníze a získávám spoustu zkušeností a známostí. Vysokou školu tedy vřele doporučuji, možná bych volil nějakou lehčí, aby jste měli čas na své zájmy. A ať už se jedná o jakýkoli obor, pokud jste aktivní, najdete spoustu příležitostí jak se seberealizovat.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      To zní úplně skvěle! Bylo těžké se na školu dostat?

    • @secretname3285
      @secretname3285 Год назад

      ​@@OndenOndwaK Tak nějaká příprava byla zapotřebí, ale nebylo to nic hrozného :) Mimochodem nedávno jsem dělal informační video o talentových zkouškách, určitě tam poznáš prvky své tvorby xD ruclips.net/video/9T-CFezUc2o/видео.html

  • @mharietherezie2607
    @mharietherezie2607 Год назад +2

    Tak k tomuhle se musím přidat. Aktuálně jsem studentka 4. ročníku střední školy s odborné školy. Tenhle rok jsem se hlásila na vysokou a to kolik jsem do toho zahučela jako student peněz, ať už přihlášky či portfolko a cesta, tak raději nepočítám ani. Do toho na střední máme pololetní klauzury, maturitu, maturitní fashion přehlídku a ples. Nedostala jsem se ani na jednu, nejsem z toho ublížená z 150 lidí berou 4 :D do toho musí člověk padnout jim do stylu (veřejné školy jsou v tomhle pain) a i když aktuálně mám práci jako stážista ke studiu už rok a kopu zakázek za sebou i tak jsem se jim nejspíše nelíbila. Ani za tu podělanou 500,- mi nejsou schopni říct, proč jsem neuspěla a kde se zlepšit, ale hlavně že mi pošlou doporučnej dopis, ten kdybych si nevyzvedla na poště, tak za to mám pokutu (v dopise je jen to, že jsem neuspěla LOL). Na vejšku bych ráda, ale jak říkáš, není to pro každého. Člověk si může projít několika projektama a i tak mi vlastně dělá o dost větší radost zakázka, než jakákoliv pololetní klauzura, do který nasypu nemalé peníze a dostanu za to jen známku. :D Chci se přidat k tomu, že vejška není vše pro kreativní lidi a že systém vysokých má občas mezery. Kreativní akademie to bude něco spíše pro mě. Díky

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      A já se zas musím podepsat pod tohle :D Taky jsem se ještě nedávno hlásil hned na 3 Mgr obory. Vše jsem zaplatil, pečlivě jsem složil portfolio a pak jsem jel na osobní pohovor přes půlku republiky a docela se mi za moji tvorbu vysmáli - byla to fotografie, kde přesně už nedělám žádné studentské rádoby umělecké černobílé fotky opuštěných hřbitovů, ale reálné zakázky, které vydělávají peníze. No na pány akademiky to asi bylo moc komerční. I když se obor jmenoval REKLAMNÍ fotografie :D Na druhou stranu odmítnutí je real i ve světě dospělých! Ale přesně, jakmile člověk zkusí práci za peníze, hrozně těžko se pak hledá motivace psát seminárky do školy jen pro známku a zápočet.

  • @divnejblesk
    @divnejblesk Год назад +1

    Pracuji v IT a vystudoval jsem vyskou v IT oboru a mám pocit, že na mě zaměstnavatelé nahlížejí jinak než na kolegy, kteří školu nemají. Možná mě škola nenaučila nic konkrétního do hloubky a v prváku jsem bloudil, proč se učím takový blbosti. Když jsem ale začal pracovat v oboru, zjistil jsem, že většina těch "blbostí" mi pomohla získat nadhled v oblastech, o kterých jsem dřív nevěděl, že bych se s nimi mohl někdy setkat. Ta nejdůležitější věc, co jsem na vysoké dostal je sebedůvěra v sama sebe, že dokážu zatnout a naučit se i věci, který mi předtím přišly takový, že je v životě nemůžu pochopit a v termínu, který mi přišel vražedný.
    Suma sumárum, pokud chce člověk celý život dělat jednu práci manuálně a bude tak spokojený, prosím, ať se vykašle na vysokou.
    Pokud ale chceš mít větší přehled, naučit se máknout, mít více možností v kariérním životě, dokázat překonat sám sebe a zlepšit svůj Time management, můžu vysokou doporučit všema deseti . :)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Super zkušenost, díky moc :) Jediné s čím nesouhlasím, je ta zbytečně stereotypní Kategorizace "celý život jednu práci manuálně" - myslím, že nikdy není nemožné se přespecializovat.

  • @musicmiraa
    @musicmiraa Год назад +1

    Silně jsem tomu nakloněn, omlouvám se jestli to bylo zmíněno, ale radši se zeptám. V tomto oboru, kterému se akademie věnuje a kterému bych se chtěl naplno věnovat i já. Ukáže mi tvá kreativní akademie ten bod od kterého v tomto začít?

  • @TheStoryTellerCZ
    @TheStoryTellerCZ Год назад +1

    Přesvědčuješ mě čím dál víc o koupi akademie jakožto výplně k vysoké škole( první ročník a půl plná předmětů, které hodlám odchodit jen kvůli znalostem, které potřebuji pro druhou polovinu, k předmětům na které se těším, ale bohužel jsou až v druhé půlce studia)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Neváhej dlouho, kapacita studia se plní rychle! 🤔

    • @TheStoryTellerCZ
      @TheStoryTellerCZ Год назад +1

      @@OndenOndwaK čekám na výplatu z brigády, ovšem nedovedu si představit že by to někdo zvládnul lépe, kor když jsem vás začal sledovat ještě ve vaší Hearthstone éře a dobách fintroll openingu k videu

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      @@TheStoryTellerCZ V tom případě víš, že dělám kvalitní videa už přes 10 let! 😅

  • @Irenej33
    @Irenej33 Год назад +1

    Ahoj, ráda bych se v budoucnu blíže věnovala animaci. Momentálně jsem na střední umělecké škole. Myslím, že pokud bych chtěla animovat, je pro mě vysoká škola s tímto oborem nezbytná, co si o tom myslíš ty?
    P.S.: díky za rychlá, vtipná, srozumitelná videa

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky za komentář :) Já si myslím, že zrovna animaci se člověk může z velké části naučit taky na internetu úplně sám. Ale platí všechno, co jsem řekl - škola ti k tomu může dát užitečný návod a strukturu a taky zpětnou vazbu od učitele, co děláš dobře a co špatně.

  • @markymarkix4683
    @markymarkix4683 Год назад +1

    čauky fajn video, s tím, že ne každého vysoká škola zajímá při pohovoru např., se asi dá souhlasit, avšak asi záleží na pracovním oboru, kde se chceš uplatnit. Můj známý byl personalista a sám mi říkal, že když máš diplom z náročné školy a navíc z technického oboru (haha všcht), není problém najít práci i v jiných odvětvích než tvoje specializace.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Ahoj, to je zase super dobrý point :) Koneckonců třeba takový Martin Mikyska je vystudovaný inženýr oceňování podniků, ale živí se něčím úplně jiným, na co studoval jen krátkou vedlejší specializaci, na které jsme se spolu potkali :D Ty příběhy lidí jsou úžasné. Každopádně ale stojí za myšlenkový experiment vzít všechen ten čas strávený na VŠCHT a představit si, jak by to vypadalo, kdyby místo toho člověk třeba něco významného budoval :) Ale to zas mluví můj vnitřní podnikatel :D

    • @markymarkix4683
      @markymarkix4683 Год назад +1

      @@OndenOndwaK jo to by bylo zajímavý. Má vnitřní hráčská stránka by si asi představila kolik vesniček by postavila v Medieval Dynasty za všechen ten čas 😂

  • @4drakon
    @4drakon Год назад +1

    před dvěma dny jsem vypisoval přihlášku na gympl a sám nevím jestli to byla dobrá volba či ne.. Na gympl jsem se rozhodl jít kvůli tomu že stále nevím co s mým životem. Řemesla, IT atd. mě nikdy nelákaly... Jasně bylo tu pár snů jako třeba studovat medicínu ale to se ještě může v budoucnu změnit.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Pokud nevíš, tak je reálně gymnázium asi nejlepší možnost, já jsem to měl podobně :)

  • @Vevercak237
    @Vevercak237 Год назад +1

    S názory souhlasím. Já bych ale na vysokou znovu nešel a myslím si, že pokud nechcete dělat třeba toho chirurga nebo něco, kde je vzdělání přímo vyžadováno, tak je to úplně zbytečný. Ve většině firem raději vezmou někoho s praxí, než někoho se vzděláním a v mým případě, kdy se obor zabývá zvířaty, je stejně na většinu uplatnění potřeba odborný kurz a pak vzdělání nikdo neřeší.
    Z mé zkušenosti, pokud chce někdo, jako já, na vysokou, protože ho baví to zaměření, tak je to celkově zklamání, aspoň pro mě bylo. To, co mě baví, tak 90% z toho už jsem věděl, protože se to dozvím třeba v dokumentech, na internetu neb v knížkách, a předměty, které mě nebaví, tak kvůli těm se u zkoušek trápím a do budoucna mi budou úplně k ničemu. Praxe v mém případě nebyla skoro žádná, praktické hodiny za 3 roky bych spočítal na prstech a se zvířaty jsem se setkal jenom ve třech předmětech. Za mě jediný, co mi to dalo, je to, že jsem poznal fakt skvělé spolužáky.
    Nevím, jestli jsou takové všechny vysoké školy, ale jestli jo, tak je to úplná ztráta času.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Je úžasné, jak široké spektrum názorů tady člověk najde :) Někdo jako ty píše, že bez VŠ je to úplně v pohodě, někdo jiný mi tu zas přísahal, že bez VŠ je každý ztracený :D Díky moc za zkušenost!

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад

      @@OndenOndwaK je to jen o oboru. V mém oboru (stavařině) je to bohužel tak, že na vyšší místa bez vysoké se nedostaneš- Samoszřejmě podle toho to pak na stavbách vypadá 😀 Pochopitelně, statika bez vysoké dělat nemůžeš 🙂

  • @StepaTalis
    @StepaTalis Год назад +2

    už delší dobu si prohrávám s myšlenkou, že nepůjdu na vejšku, problém je, že jsem na gymlu a jak známo, gympl ti dá do života ho*no, jenom ti dá čas, abys zjistil, co tě baví a co budeš chtít dělat v budoucnosti, což já noo furt nevím \_( •_• )_/
    Na druhou stranu, tím že ti dá gympl základy pro skoro vsechno, přece jen už se to počítá a např. pro takovou cestovku by byla maturita z jazyků fajn myslím 😝

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      To, že se máš ať už v 15 nebo v 18 letech vůbec rozhodnout, co budeš dělat zbytek života, je zatraceně těžký. Určitě bych po gymnáziu VŠ alespoň zkusil, ale hlavní pro tebe teď fakt bude najít něco, co tě baví a věnovat se tomu jakýmkoliv způsobem. Přeju hodně štěstí!

  • @adamekcs7371
    @adamekcs7371 Год назад +2

    Skvěle vysvětleno jsem prvák na střední a video si beru k srdci.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky moc za chválu! A přeju co nejúspěšnější kariéru 💪

  • @adamfrancouz
    @adamfrancouz Год назад +1

    Zajímalo by mě, jakou teď studuješ VŠ? :) Já mám za sebou bakaláře a skončil jsem s navazkem po půl roce přesně z těch důvodů, o kterých mluvíš. Jelikož se věnuju stejné práci jako ty, tak by mě to dost zajímalo. :)

    • @adamfrancouz
      @adamfrancouz Год назад +2

      Jo a jdu si koupit tvou akademii. :)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Studuju Marketingovou Komunikaci na FMK UTB - už mi víceméně chybí jen diplomka a státnice, takže doufám, že to doklepu a hlavně je to poměrně nenáročné studium. Ty dva roky se zvládám třeba 80% věnovat podnikání a 20% škole, takže to jde. Samozřejmě bych to ale rozjížděl ještě víc, kdybych měl fulltime čas :D Ale ono zase nejde dělat kreativní práci 8 hodin denně 5 dní v týdnu :)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Díky moc, určitě neprohloupíš a budu rád, když mi pod WORKSHOPY napíšeš nějaké komentáře :)

    • @adamfrancouz
      @adamfrancouz Год назад +1

      @@OndenOndwaK A studuješ prezenčně nebo dálkově? :) Já studoval multimédia ve firemní praxi na FES UPCE a v navazku ekonomiku a management na té samé fakultě, ale přestalo mi to dávat smysl. Je to náplní hodně daleko od videa, tak jsem si řekl, že za ten rok a půl se dál posunu, když budu víc makat na svym podnikání a budu jezdit na víc zakázek. Jeden celej den v týdnu mam vyhrazenej na učení se nových věcí, jako je třeba Fusion v Resolve, kterej prostě neumim. Tak proto mě tvá akademie zaujala. Zatim jsem jako fulltime freelancer spokojenej, ale zajímají mě nějaký alernativní možnosti. Za hodně specifických podmínek si umím představit, že bych si nějakej obor související s videem dostudoval, ale zatím spíš počítam s prací. Baví mě to víc. :)

    • @adamfrancouz
      @adamfrancouz Год назад +1

      @@OndenOndwaK Ve středu se na to kouknu a když budu mít něco na srdci, rád ti pod to hodím feedback.

  • @lukysgg756
    @lukysgg756 Год назад +2

    Můžu se zeptat když chci jít na nějakou školu kde mě naučí editovat videa jakou školu mám zvolit?

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Co třeba moje domovská fis.vse.cz/bakalarske-studium/bakalarske-programy/program-multimedia-v-ekonomicke-praxi/ ;) Doporučuju všema deseti!

    • @lukysgg756
      @lukysgg756 Год назад +2

      @@OndenOndwaK jo promiň zapomněl jsem napsat že zatím hledám jenom střední toto je už vysoká škola ne? Je mi 14 ale už aspoň vím co bych chtěl dělat

  • @M_______B
    @M_______B Год назад +4

    na technických školách není moc předmětů které by se daly považovat za nutné zlo, nebo zbytečné. všechny předměty tam jsou z nějakého důvodu s všechny na sebe nějakým způsobem navazují...

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Tak to zní skvěle :)

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад

      vyšší matematika je třeba totálně k hovnu v životě 😀

    • @M_______B
      @M_______B Год назад

      @@Shakyrass to může napsat jen někdo kdo ji opravdu nerozumí a tomu je opravdu k ničemu.. bez vyšší matematiky kdyby se jí někdo v té škole nenaučil nepíšeš ten komentář. Protože by nebyl napriklad tento chat, RUclips ani internet. To že ji nepouzivas zrovna ty neznamená že kvůli někomu kdo si myslel že není k ničemu, můžeš dělat to co děláš... Vyšší matematika se začala používat od 19. Století a odkdy že je průmyslová revoluce? .... Ajooo, on i dějepis je nejspíš podle vás k životu k ničemu;-)

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад

      @@M_______B ano dějepis, jako předmět, je studentovi k hovnu, když si odpověď najde do 5s na googlu😉 Sorry ale IT za technický obor opravdu nepovažuji 😀

    • @M_______B
      @M_______B Год назад

      @@Shakyrass A za co jej považujete? to jej snad řadíte mezi humanitní obory?:-D Víte vůbec co to je technický obor? Jo a v dějepise opravdu nejde o datumy co by jste měl znát z paměti. Ne nadarmo se říká, že lidi se z historických omylů nikdy nepoučí. taky že ne, když o ní nic neví :-D jak vidím, tak vy vlastně nevíte k čemu ani ty humanitní obory, kam historie patří, vlastně slouží. opravdu neslouží k tomu aby člověk dokázal odpovědět v Milionáří na otázku za 320 tisíc :-D Vy si nejspíš jen tak žijete a padají vám výsledky práce těchto vzdělaných lidí do klína a myslíte si že vznikly asi jen tak a objevily se v regálu obchodu :-D .. Smutné.. A pro takové lidi my ten technologický pokrok děláme.. to mě teda těší.. :-D

  • @matyasholba4820
    @matyasholba4820 Год назад +2

    Super videjko.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky moc za zpětnou vazbu! Jaký bod ti přišel nejzajímavější? :)

  • @Lunixis12
    @Lunixis12 Год назад +1

    Já jsem dostudoval strojařinu na vysoké školy a vidím to tak, že dostudování té školy je důkazem toho, že jsi člověk který dokáže pracovat pod tlakem, dokáže splnit X projektů v požadované kvalitě a do daného termínu, dokáže pracovat v týmu a dokáže se učit novým věcem ... což je docela hodně požadované ve firmách :D + samozřejmě nějaké ty informace z té školy se taky hodí.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Určitě hrozně super pointy :)

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад

      samozřejmě je to kus od kusu 😀 Znám spoustu strojařů, kde zámečník s 10letou praxí ví mnohonásobně víc a líp. Tito VS chytráci pak při sebemenším tlaku se zhroutí jak domeček z karet 😀 No a pak jsou tady ti, co staví elektromobily apod. 🙂

  • @litasyourmother1575
    @litasyourmother1575 Год назад +2

    Když máš titul, tak máš v CV automaticky osvědčení, že nejsi úplná paštika, co nedokáže nic. Je to tedy boost, ne povinnost.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Ok, máš o něco atraktivnější CV. Otázka je, jestli a komu to stojí za tisíce hodin neplacené práce :)

    • @litasyourmother1575
      @litasyourmother1575 Год назад

      @@OndenOndwaK pro ty, co neví co se životem, je pořád VŠ v něčem volbou lepší, než třeba věznice. I když by se mohlo zdát, že ve věznici máte alespoň co jíst a máte pravidelný spánkový režim, což se o životě průměrného studenta VŠ říci úplně nedá, vysoká škola vám pořád dá čas navíc, který vám může dost pomoci se rozhodnout a najít to, pro co máte vášeň.
      V tom případě to pak není taková ztráta času, spíše pomyslné zdržování se na školním záchodě o školní hodině déle, než je třeba, jen abyste nabrali nějakou duševní rovnováhu a mohli se tak vrátit zpátky do hodiny - reálného života.
      Prožitek z VŠ je podle mě pro každého velmi individuální, a tak málo co platí pro úplně všechny.

  • @frantisekvavra4093
    @frantisekvavra4093 Год назад +1

    Statistika je jednoznačná - vysokoškoláci mají víc peněz a mají lepší život. Je důležité nepropadnout biasu sněhové vločky a uvědomit si, že každý z nás je té statistiky součástí. ;)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Statisticky určitě. To ale pořád nemusí nutně znamenat, že vysoká škola je tou nejlepší volbou pro každého.

    • @Shakyrass
      @Shakyrass Год назад

      statistika je jedna věc a realita druhá 😀 Mnohdy je vysoká dokonce naobtíž 😀

    • @OBRuml
      @OBRuml Год назад

      @@Shakyrass 1) Tvoje tvrzení se odporuje. Statistika vychází z reálných vstupů. 2) Nesetkal jsem se nikdy s případem, kdy by vystudování vysoké školy bylo "naobtíž", i kdyby hypoteticky bylo, tak si ho do CV jednoduše nezapíšeš. Jedná se akorát o formální kvalifikaci.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      "Nesetkal jsem se nikdy..." taky není příliš vědecká metoda usuzování. Dokážu si představit, že Vysoká může být "na obtíž" právě ve smyslu obětované příležitosti. Samozřejmě to jde lépe vidět např. v USA, kde nejen, že se tam moc nenaučíš, ale ještě kvůli tomu zahučíš v dluzích, ale i u nás je nutné si uvědomit, že čas jsou peníze a tisíce hodin, které strávíme na VŠ, nás musí někdo živit a je to čas, který by se dal v mnoha případech využít lépe, čistě proto, že by se člověk jinde naučil víc, rychleji, lépe a ještě si při tom třeba i vydělal.

    • @OBRuml
      @OBRuml Год назад

      @@OndenOndwaK Daný komentář jsem pochopil úplně jinak. Vycházel jsem z domnění, že daný uživatel píše o překvalifikovanosti, kdy na určité pracovní pozice neberou žadatele, kvůli příliš vysokému vzdělání, to ovšem z veřejných zdrojů lze potvrdit, že není tak úplně pravda. Každopádně děkuji za objasnění a souhlasím s tím, co jsi napsal.

  • @malejmaty159
    @malejmaty159 Год назад +2

    Fajn video, jenom nevím zda ten šum ve videu vidím jenom já, nebo se ti nepovedlo nastavit fot'ák.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky za kritiku! Já se obávám, že je to RUclips kompresí, vyrenderované to vypadá v počítači o dost lépe :D Kde si šumu nejvíc všímáš?

    • @plesatejvojtaxd8238
      @plesatejvojtaxd8238 Год назад +1

      Ja sem si toho ani nevšiml :D

    • @malejmaty159
      @malejmaty159 Год назад

      @@OndenOndwaK Popravdě, teď s odstupem času už nikde a sorry za tak opožděnou odpověď.

  • @Fredy9889
    @Fredy9889 Год назад +1

    Já bych ještě rozšířil POV o psychologii člověka. Jak říkala babička vždy, kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá výmluvy a to tak hooodně zjednodušeně definuje dva typy lidí. Na vysokou by určitě měli jít lidi co v sobě nemají tendenci zkoušet nový věci, hledat si informace sám, co se bojí si nabít hubu (nejlepší učitel = chyba), prostě lidi co jsou pasivní. Pasivní lidi totiž potřebujou ten "bič" ať už v práci nebo ve škole, potřebují aby je někdo vedl. Druhý typ co jsi třeba ty Ondwaku vysokou nepotřebuje, protože si umíš tu cestu najít sám, aka nejsi týpek co u pivka říká jak AI změní svět ale jdeš si to zkusit, pochopit to, přemýšlíš jak to využít k práci a to je cesta k úspěchu, to odhodlání jít do neznáma. Simplifikuju hrozně složitý téma, tak mě neukamenujte :D. Obecně bych tedy na závěr doporučil vydat se směrem co by jste chtěli dělat nehledě na to co vám říkají rodiče, kamarádi etc...nejdůležitější faktor je čas...ten si nejde koupit...proto by měl váš čas být investovaný v daném oboru co chcete dělat, nehledě na pozici, protože pomalu ale jistě farmíte XPčka...Jde o to že pokud je váš sen dělat pekaře a budete místo toho trávit čas jako řidič ubru, tak získáváte 0XP z pekařství...a XPčka a.k.a. zkušenosti jsou to nejcenější co můžete získat v práci..nejsou to peníze..jsou to XPčka...já začal pracovat za 10k měsíčně a všichni se mi smáli ale já jsem viděl, že jsou tam mega dobrý lidi a hrozně moc jsem se od nich naučil a ty XPčka co jsem získal mi pomohli ze "zklamání rodičů" (joke) se transformovat na high performance člověka. 1 přečtená stránka denně je za rok 365 stránek vs 0...fakt si stačí uvědomit že je to maraton a né sprint a i když něčemu budete věnovat minipéči každý den klidně 10minut...tak za nějaký čas z toho bude velká věc

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Určitě souhlasím, že je ultra produktivní přemýšlet nad tím, jak člověk "utrácí" svůj čas. A v návaznosti to, že zkušenosti jsou hned po čase druhá nejcennější věc 👍 Jakmile pak zkombinuješ vyšší úroveň zkušeností v několika příbuzných oborech, tak jsou peníze neskutečně easy to get.

    • @jakubsorna7984
      @jakubsorna7984 11 месяцев назад

      Nemáš pravdu. Vysoká škola rozhodně není pro pasivní lidi, který potřebují vedení, nebo so bojí zkoušet nový věci. Aby si dodělal vysokou školu, tak potřebuješ hlavně disciplínu a být hodně samostatný. Samozřejmě náročnost studia záleží na oboru a to jestli někoho bude zajímat, jestli máš nebo nemáš školu, záleží taky na tom, jaký obor studuješ a je otázka, jestli oboru, který nikoho na pracovním trhu nezajímají, mají vůbec existovat. Nicméně pro představu, studium vysoký školy (respektive jakýhokoliv oboru, který za něco stojí) probíhá asi tak, že chodíš na přednášky s tím, že tě zajímá co tam ten člověk říká a ne, protože musíš, nebo protože ti to někdo řekl. Jednoduše chceš být odborník v nějakým oboru a ti učitelé jsou jenom tvoji kolegové, kteří ti poskytují svoje zkušenosti a znalosti. Druhá věc je ta tvoje typologie lidí. Jeden sedí u piva a naříká jak AI změní svět a druhý toho využije. Jenže pak je tady ještě třetí typ a to je ten vysokoškolák. Člověk, který studoval 9 let, aby mohl tu umělou inteligenci vyvíjet. Takže realita je taková, že pokud nejsi vysokoškolák, tak ať děláš cokoliv, tak jsi jenom uživatel věcí, který vytvořili lidi co tu vysokou školu mají a kromě toho, že jsou vzdělanější, tak jsi nejspíš i mnohem chytřejší, než většina lidí, v týhle zemi, takže mi fakt nepřijde vhodný o nich říkat něco ve smyslu, že jsou pasivní, nebo nemají tendenci zkoušet nový věci.

  • @mikulassvitil123
    @mikulassvitil123 Год назад +9

    Cool video. Sám jsem se před pár lety dostal na víceleté gymnázium a upřímně jsem očekával něco úplně jiného, teď se těším až přestoupím na střední s mediální tvorbou a budu mít aspoň nějakou věc, která mě bude ve škole bavit. Jdu zvážit tu tvoji Kreativní akademii!

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      Díky za komentář! Co tě na gymplu nejvíc zklamalo? Držím palce s dalším studiem a s Akademií rozhodně neprohloupíš ;)

    • @krystofchudomel
      @krystofchudomel Год назад +2

      mam to uplne stejne. ted cekam az prolezu do kvarty a pak zdrhnu na panskou ci na ucnak.. gympl nikdy vic!

  • @MegaHovadak
    @MegaHovadak 11 месяцев назад +1

    Pro mě byl hlavní důvod nejít na vysokou, protože škola mě nikdy nebavila. A hlavně za dobu strávenou na vysoké škole, se dá vydělat i běžnou prací přes milion. Jasně můžete si vydělávat i během studia, ale hodně lidí co chodí denně do práce tu školu pak nedodělá, nebo si nevydělá tolik, protože musí trávit čas učením. Raději měsíc práce, než týden učením se něčeho, co mě nebaví. A pro zaměstnavatele je výhodnější vzít člověka s praxí, než vysokoškoláka. Proč platit člověka, který si myslí že kvůli vystudované škole by měl brát vyšší plat. ...

  • @mistrjojo3213
    @mistrjojo3213 Год назад +3

    Já osobně nejspíše chci na vysokou ale mezi maturitou a vysokou chci mít rok volno a cestovat. Tvoje video se mi líbilo ale pořád chci na výšku :D

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      No jasně, však tohle video není k tomu, aby tě odradilo, ale ukazuje moje osobní 4 důvody proč nejít i proč jít! :) Aby se každý mohl rozhodnout podle sebe. Každopádně rok na cestování je super plán! Zvaž pak na vysoké i Erasmus ;)

    • @mistrjojo3213
      @mistrjojo3213 Год назад +1

      @@OndenOndwaK Erasmus mám v plánu taky. Jen mě mrzí že není už na střední a že hodně tich programů pro cestování při studiu je jen pro studenty vysokých škol

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Souhlas :) My jsme na střední měli zase třeba výměnné pobyty, nebo biologické expedice :D Ale já jsem začal milovat cestování až na vysoké...

    • @mistrjojo3213
      @mistrjojo3213 Год назад

      @@OndenOndwaK Bohužel to my moc nemáme. Nebo jako takhle jezdíme se školou každý měsíc na týden společně někam na expedici a občas je to i cizina. Jinak ale učitelé nabízí jenom výměnný programy které ale jsou jen pro studenty 1. ročníku a navíc musí umět naprosto perfektně anglicky a já jsem v druháku a anglicky upřímně moc neumím :D Ale možná je to překvapivé ale zjistil jsem že to pro cestování není moc velká překážka, protože i bez toho abych uměl nějak více anglicky docela aktivně cestuju. Anglicky neumím protože na ní prostě nemám moc talent. Zkoušel jsem se jí už několikrát naučit ale prostě bych se nazval anti talentem. Moje angličtině je někde mezi A2 a B1.

  • @Vasekvideos
    @Vasekvideos Год назад +2

    ROAD TO 60K

  • @lukasrba1
    @lukasrba1 Год назад +1

    Jako někdo kdo teď je ve 4. semestru se pod všechny názory podepisuju.
    A ještě bych rád dodal k bodu "VŠ nikoho nezajímá", že podobně já vidím jazykový certifikáty.
    Jo, jako jestli chceš mít v cv že máš C2 z angličtiny, tak se na to našrotíš a hotovo, ale musíš se psychicky "připravit" používat ten jazyk, tak k čemu to je. To líp na tom je někdo kdo má třeba jen maturitu, ale okamžitě zareaguje.
    (Tohle píšu z Erasmu ve Varšavě. Tzn. umím anglicky, ale k tomu ještě rusky, polsky, trochu německy a od ostatních z Erasmu se učím základy jejich jazyků.)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Pecka, Erasmus je mimochodem jedna z nejlepších věcí na VŠ, to jsi vychytal! Ať se daří :)

    • @jakubsorna7984
      @jakubsorna7984 11 месяцев назад

      C2 nedostaneš bez toho, aby si byl schopen mluvit jako rodilý mluvčí, takže pokud ten certifikát máš a tvého potenciálního zaměstnavatele to nezajímá, tak ho nezajímá ten jazyk obecně, nebo vůbec netuší jak ta zkouška vypadá.

  • @martinvlk4302
    @martinvlk4302 Год назад +1

    Já jsem třeba v 9. třídě a mám dobré známky a všichni (i učitelé) mi radí ať jdu na gympl, ale mně se tam moc nechce a chci spíš studovat IT, protože mě práce s počítačemi.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Je to jenom na tobě :) Jen zvaž, jestli budeš chtít opravdu dělat IT jako svoji kariéru, což je pochopitelně ve tvém věku neuvěřitelně těžké rozhodnutí. Přeju ti, ať se rozhodneš správně! Každopádně si myslím, že obě možnosti jsou dobré :)

    • @martinvlk4302
      @martinvlk4302 Год назад +1

      @@OndenOndwaK Já už jsem se zajímal o školy v 8. třídě a byl jsme i na testech na úřadu práce, protože jsem moc nevěděl kam jít a vyšlo mi, že je pro mne nejlepší IT, obchodka nebo gympl, protože mi dost hodně jde matika. Rozhodl jsem se na IT, nebo jsem asi tak na 90% rozhodnutý, že tam půjdu, protože se celkem zajímám o počítače a celkem bych se chtěl dozvědět, jak třeba udělat stránku, naprogramovat programy a atd.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Hodně štěstí!

  • @Jouki728
    @Jouki728 Год назад +1

    Generace mých rodičů, resp. lidí co se uplatňovali ještě v komunismu, tak naopak výška byla s trochou nadsázky až zbytečná - rozdíly v platech byly tehdy minimální. Nůžky se naopak začaly rozevírat až po pádu.
    Dále říkat, že jsi nikdy nepotřeboval výšku jako podnikatel... se vší úctou, duh, pokud se vydáš na dráhu podnikání, tak je to něco jako vyloženě alternativa kam se vydat dál, buď zaměstnanec se střední, jít na výšku, jít podnikat, s tím že podnikání je vzetí svých otěží do vlastních rukou a s možností se vypracovat tam kam tě pustí vysokoškolské pozice ba i výš (ale to se bavíme o poměrně malém procentu podnikatelů).
    Reálně podnikat (za předpokladu, že to dotyčný zvládne) můžeš klidně i se základkou, ale to musí být vskutku anomálie aby člověk byl úspěšný v podnikání, ale zároveň nebyl schopný vyjít alespoň střední. Tvé portfolio je odkaz praxe, na co ostatní budou nejspíš hlavně pohlížet (pokud nemají přímé doporučení). Teda pravda, že pokud bych chtěl například externí účetní, tak asi bych chtěl aby měla i jako podnikatel(ka) aspoň tu střední :D

  • @rosomak4560
    @rosomak4560 Год назад +1

    Já jsem šel po střední 2 roky pracovat a až potom jsem šel na výšku, bez titulu by mi trvalo dekády než bych se vypracoval kam chci...

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky moc za zkušenost, jaký obor? :)

  • @ael1446
    @ael1446 Год назад +1

    Myslite ze je potreba pro IT specialistu vysoka skola?

    • @kassenxs
      @kassenxs Год назад +2

      Potřeba samozřejmě není, ale určitě bych ji doporučoval. Ty všechny znalosti, co ti dá VŠ pravděpodobně nikdy sám nezískáš. A titul se taky hodí, není pravda, že v IT na titul nikdo nekouká, pořád je dost firem pro které je to téma a ještě větší téma to bude až se zdokonalý "umělá inteligence" a nebude potřeba tolik IT pracovníků. Nicméně pokud se rozhodneš pro IT, tak bych určitě doporučoval nějakou kvalitní typu ČVUT nebo VUT. Informatika na VŠE, ČZU, UHK atd je podle mě jenom ztráta času.

    • @ael1446
      @ael1446 Год назад

      @@kassenxs ok diky moc za odpověď

    • @ael1446
      @ael1446 Год назад

      @@kassenxs a myslis ze je realne se dostat na vysku kdyz mam v prvaku 3- z matiky?Na zakladce jsem mel vzdycky 1

    • @kassenxs
      @kassenxs Год назад +1

      @@ael1446 zatim bych urcite nedelal zadne zavery, ja jsem nad VS zacal premyslet az na konci tretaku, ale jestli se chces venovat IT, tak bych se byt tebou na matematiku zameril

  • @nemo0922
    @nemo0922 Год назад +1

    na jaký obor jsi konkrétně studoval na vše ? :)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +1

      fis.vse.cz/bakalarske-studium/bakalarske-programy/program-multimedia-v-ekonomicke-praxi/ kdyby tě to zajímalo, tak tady mluvím o státnicích :D
      ruclips.net/video/sHthunfezVY/видео.html

    • @nemo0922
      @nemo0922 Год назад +1

      @@OndenOndwaK ja aktualne studuju nh, ale ve svem volnem case rad pracuju s videem a zvukem, zvazuji tedy zmenu, diky za inspiraci

  • @social_david
    @social_david Год назад +2

    👍🔥🔥😎

  • @Martin07567
    @Martin07567 Год назад +4

    Tyjo dal jsem to s velkým sebezapřením celý :D proč si prostě každej kreativní marketingovej grafik na volný noze myslí, že celej svět funguje stejně jako jeho sociální bublina :D máš tu obory, který se bez vysoký neobejdou vůbec (právo, medicína, akreditovaná architektura,...) a pak obory, kde to bez vysoký prakticky nejde taky, pokud nejsi geniální dítě (strojírenství, elektrotechnika)... asi těžko si otevřeš učebnici matematiky a začneš se učit diferenciální rovnice (podle tvýho studijního plánu), když ti nikdo neřekl, že něco takovýho existuje :D jako doktorand na elektroenergetice můžu s odstupem let říct, že i ty předměty, který mě během studia vytáčely jsem teď zpětně celkem docenil... ze studia jsem si odnesl přesně to, co jsem potřeboval a hlavně jsem zjistil perspektivu oboru, kam chci směřovat a co mám teda vůbec ,,chtít potřebovat" :) takže jako jo, pokud chceš dělat videa na youtube a mít večerku, vysokou nepotřebuješ... pokud máš nějaký specifický větší ambice, sorry jako :)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky za názor a zpětnou vazbu :) Já si právě nemyslím, že celý svět funguje jako moje sociální bublina. O lékařích a právnících jsem mluvil doslova hned na začátku videa. A argumenty, který zmiňuješ dál, jsem v druhý části videa taky použil :)
      Určitě je ale hrozně super bod to, že i věci, který ti na škole přijdou zbytečný, se můžou i o hodně později ukázat, jako velmi užitečný!

    • @Martin07567
      @Martin07567 Год назад +3

      @@OndenOndwaK promiň, říkáš to tam (akorát, že těch oborů bude teda mnohem víc), taky se vymezuješ na svojí sociální bublinu, ale je to tam tak okrajově, že jsem si to musel proklikat až podruhý, abych si toho všiml... :D možná bych pak trochu vážil dopady těhdle videí (jestli to spíš víc neuškodí než pomůže)... drtivá většina lidí, co zkusí nějakej grafickej marketing pohoří (ještě víc je to u designérů), tak možná není dobrý tímhle způsobem lidi odrazovat od normální práce :) pořád si stojím za tím, že pro 90% schopných lidí je vysoká nezbytná, speciálně těch, kteří nemají nějaký vedení rodiny v oboru (rozuměj, tvůj táta prodává s supermarketu a ty chceš být jaderný fyzik) a chtějí dělat nějakou specifickou odbornou práci a těch 10% si cestu najde vždycky :)

    • @vystrelenymalyklokan
      @vystrelenymalyklokan Год назад +1

      @@Martin07567 Sam šef ESETU se vyjadril na otazku jakej by mel byt idealni uchazec o praci touhle vetou: Jen probuh at to neni absolvent VŠ. Skolskej system je spatne nastaven. Je mnoho povolani kde by to mohlo byt opacne. Nejdriv delat nejakou praci (grafiku marketing finance) a pak by tu mela byt podpora firmy si VS udelat kdyz z toho zamestnance chces mit vedoucicho oddeleni. Ja treba VS nemam ale bavi me jazyky. Mluvim 6 jazykama z kazdyho mam diplom ...VS je mi k nicemu.
      A on rika presne tohle ze jsou obory prace kde tu VS neporebujes a jsou to straceny leta zivota.

    • @Martin07567
      @Martin07567 Год назад +1

      @@vystrelenymalyklokan tyjo pokud to fakt řekl, tak je to dost tendenční výrok :) asi těžko by zaměstnal finančního ředitele, nebo podnikovýho právníka bez VŠ... takže to asi platí jen někdy a pro někoho, že jo :D a asi není ani dobrý používat nějaký takovýhle vyjádření pro obhajobu vlastního nevzdělání... co kdyby vám řekl, že zaměstná každýho, kdo se řeže žiletkou? a co to vlastně vypovídá o důležitosti vzdělání jako takovýho? :) Dle vašeho vyjádření VŠ nemáte, ale přesto tak nějak víte, že systém vzdělání je špatně nastaven? a to vám někdo řekl v youtube videích? :) tak gratuluju, pokud umíte 6 jazyků, jste přesně v těch 10%, která jsem tu zmiňoval a našel jste svůj segment uplatnění, kolik procent lidí je na tom podle vás stejně? :) btw jestli mluvíte těmi jazyky s hrubkami tak, jako píšete, skvělá práce :) problém je, že tahle videa mají tak trošku širší společenský dopad... měl jsem spolužáka, který nechal školy a začal full time streamovat, protože mu to někdo na youtube poradil, že jinak nemůže čekat progress :) asi tu nemusím říkat, jak to dopadlo :)

    • @vystrelenymalyklokan
      @vystrelenymalyklokan Год назад

      @@Martin07567 Z A: som slovak ale pisem cesky lebo casto dochadza k sumu v komunikacii ale vy to vzhladom na vase vzdelanie zvladnete :)
      Za B: Ak si vezmete priemer 100 ludi, kolko z nich ma realne na VŠ?
      On nehovori len k ludom ktori su obdareni inteligenciou ale sleduju ho aj ludia remeselne zrucni ktorych napriklad baavia auta grafika tvoriva praca ale ich rodicia ich tlacia do VŠ. K comu? Ludia maju rozne ciele rozne priority
      Mat VŠ nerovna sa byt realne vzdelany a vediet to pouzit a zaroven nemat VŠ neznamena byt hlupy, ale vy to asi tak vnimate a vobec by som sa nedivil keby sa vo vasej bubline nenachadzal nikto bez VŠ a nedajboze len so zš vzdelanim (byvaly predseda europarlamentu ma len žš)
      AK sa zacne niekto ako dieta zaujimat v podstate o hocico a je to jeho konicek, cI uz su to jazyky grafika historia tak zakonite musi za tych par rokov nadobudnut vedomosti ktore musia byt vacsie ako vedomosti niekoho kto sa o to zacal zaujimat az na strednej alebo si napr marketing vybral az ako odbor na VŠ
      Vedomosti neurcuje diplom ale cas straveny vzdelavanim.
      Vas argument ze ak mi niekto o niecom nepovie tak to nemozem vediet je dost chaby: Ked si to dam do svojej roviny tak kedze mna nikto taliansky neucil len som sa samovzdelaval tak neviem plno veci spravne pouzit lebo mi o tom nikto nepovedal.
      Poviem Vam tajomstvo od toho su knihy a vacsina ludi si to vie dohladat a ak ma realny zaujem tak si to aj dohlada
      Prajem pekny den :)

  • @mirapakulinek
    @mirapakulinek Год назад +1

    Já jdu do komentářů po zhlednutí videa hledat lidi co budou psát že nejlepší škola je vysoká škola života :D

  • @marek3377
    @marek3377 Год назад +1

    Jsem ve třetím ročníku vysoký školy a s důvodem 3 a 4 proč ne naprosto souhlasím.

  • @autobusovazastavkapodivin1426
    @autobusovazastavkapodivin1426 Год назад +1

    Asi by mě i zajímalo, co říká, ale ten edit mě to donutil vypnout. 😬

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky za zajímavý feedback, můžeš to trošku rozvést? :) Je to moc rychlé, pomalé, moc to skáče, moc nudné? Něco tě štve?

    • @autobusovazastavkapodivin1426
      @autobusovazastavkapodivin1426 Год назад

      @@OndenOndwaK Připadá mi, že je tam opravdu hodně zvukových efektů. Myslela bych si, že asi cílíš na mladší publikum, které neudrží pozornost, ale téma je blíž lidem, co jsou 17 - 19 jako já. Chtělo by to trochu zvolnit. Možná i v tvém projevu. Promiň, ale hlavně v první půl minutě působíš až afektovaně.

  • @dakoshako
    @dakoshako Год назад +2

    Po 5 letech studia kdybych měl tenkrát ty zkušenosti jako dnes tak na VŠ nejdu.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Co jsi studoval a v čem tě to zklamalo? :) Každopádně díky moc za zkušenost!

    • @dakoshako
      @dakoshako Год назад

      @@OndenOndwaK
      Mám inženýra ekonomie a managementu na UNOBU (vojenská část) a bakaláře práva na MUNI.
      Zklamalo mě, že vlastně VŠ mě nic pořádně nenaučila, vše jen okrajově a vlastně člověk se věnuje něčemu tolik let a není v tom ani z 20% odborník. Kamarád ze střední co pokračoval ve stavařině si za stejný čas zvládl postavit dům, a rozjel si menší stavební firmu a dneska je v tom dá se říct odborník. Zatímco já se furt učím a učím novým věcem, protože vlastně 5 let VŠ mi nic z odborného nedalo.
      Myslím si, že dnes je důležité pro život, umět jazyky, ochota pracovat kdekoliv, být spolehlivý a umět dotahovat věci do konce. VŠ člověku nic z toho nedá. VŠ staví člověka pouze do neustálého dizkomfortu tak aby se učil víc a víc. VŠ každopádně zpravidla neumí připravit člověka na reálný pracovní život. Hlavní otázky na pohovoru vždy bývají, kolik let máte praxe, kolik jazyků umíte reálně použít a umíte pracovat s tím nebo tím. To jestli má někdo červený diplom je jen hezká vzpomínka pro rodiče.

  • @HolaHej1
    @HolaHej1 Год назад +1

    Komentář pro algoritmus :)

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад

      Díky moc! A jak se ti líbilo video? :)

    • @HolaHej1
      @HolaHej1 Год назад +1

      Jsem ve druháku na střední takže ještě mám nějaký čas na rozhodování. Pokusím se rozjet podnikání ještě na střední, pokud to vyjde a budu mít dostatek zakázek tak na výšku nepůjdu, pokud to fungovat nebude tak bych asi šel 😀

  • @dobryden.6241
    @dobryden.6241 Год назад +1

    2:30 Z gymnázia ale musíš na VŠ, jinak jsi v podstatě jen člověk s vyšší ZŠ, kvalita studentů gymnázia na VŠ je však pak stejně horší než studentů z SOŠ v daném oboru.
    7:20 Dnes už člověka, který není ponořen v samostudiu, ana VŠ nevezmou, chtějí opravdu vidět zájem o obor.

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  Год назад +3

      1) Statisticky to tak určitě je, tím pádem bych i absolventům gymnázií VŠ důrazně doporučil, existuje ale pořád hromada výjimek. Když něco umíš a jsi v tom dobrý, můžeš jít na trh a vydělat si tím peníze. Škola je v tom nerelevantní. Samozřejmě se ale takovou věc pak musíš naučit sám a gymnázium ti ji nenaservíruje.
      2) Tak to zase záleží na jakou. Já sám teď např. studuju Mgr. obor, který je totálně jednoduchý a zvládne ho úplně v pohodě vystudovat i člověk bez zájmu. K čemu by mu to ale pak bylo, to nevím :D

    • @dobryden.6241
      @dobryden.6241 Год назад

      @@OndenOndwaK Ano, jde o školu, proto si vybrat tu kvalitní. Typicky humanitní obory se ve svých přijímacích testech ptají na otázky, které nezainteresovaný středoškolák nemůže vědět.

  • @martinkubicek3633
    @martinkubicek3633 11 месяцев назад +1

    Vysoká ti hlavně utřídí informace a naučí tě kriticky myslet a pracovat s informacemi, což s tvým egem nehrozí....to video má být o vysoký, ne o tom jak jsi velkej kluk😀

    • @OndenOndwaK
      @OndenOndwaK  11 месяцев назад

      V duchu VŠ kultury bych tě rád poprosil, jestli bys mohl tohle tvrzení nějak ozdrojovat, třeba na co konkrétně reaguješ :D

  • @stradivarius1667
    @stradivarius1667 Год назад +1

    Poznam ludi ktory maju ledva stredni a jsou milionari 😂 eurovy.. ne kč😀 tak nevim jak no

  • @jakubsorna7984
    @jakubsorna7984 11 месяцев назад

    Myslím si, že pokud nezajímá tvého zaměstnavatele, nebo klienta, jestli máš vysokou školu, tak by ten obor ani neměl existovat. Reálně pak do školy chodí lidi, jen aby studovali a platí jim to stát, takže daňový poplatníci. Z toho důvodu by taky nebylo špatný, kdyby si studium každý platil sám a pokud na to nebude mít peníze, tak by měl mít možnost si bezúročně půjčit s tím, že to může začít vracet až po škole.