Czy trzeba ZMIENIĆ LISTĘ LEKTUR? | TAK UWAŻAM #1 | Lektury Bez Cenzury

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2021
  • Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie, sięgając do słynnej PODSTAWY PROGRAMOWEJ! XD
    W pilotażowej serii Tak uważam będę próbował odpowiedzieć na różne pytania - niekoniecznie związane z lekturami.
    ZAPRASZAM DO DYSKUSJI I WYRAŻANIA SWOJEGO ZDANIA. NO I SUBSKRYBUJCIE XD
    SPOTIFY: open.spotify.com/show/1KRw4cF...
    TIKTOK: / lekturybezcenzury
    INSTAGRAM: / lekturybezcenzury
    FACEBOOK: / lekturybezcenzury

Комментарии • 5

  • @Celsjusz
    @Celsjusz 2 года назад +5

    Przez to jakie lektury mamy w naszym spisie, taki ogrom Polaków nie czyta żadnych książek w swoim życiu, szczególnie osoby młode. Sam mam 20 lat i widzę jak część moich znajomych nawet na książkę nie spojrzy. Oczywiście może to wynikać z przebodźcowania w dzisiejszym świecie, ale myślę że lektury szkolne też miały na to wpływ. Moja osobista rada jest taka: Zostawić kilka naprawdę ważnych dla Polski i Polaków lektur, jak na przykład Pan Tadeusz, Lalka, Kordian itd. no wiadomo o co mi chodzi, a resztę zapełnić nowoczesnymi książkami które wzbudzają chęć czytania i poznawania świata właśnie przez czytanie co może wyjść tylko na dobrze. I na Boga! Niech te wszystkie lektury będą omawiane na lekcjach w należyty sposób, a nie tylko po to żeby później dobrze napisać kartkówkę z treści czy maturę. Omawianie ich ma skłonić uczniów do zagłębienia się w temat i odkrywania ciekawych rzeczy, które przekazać chciał autor, a nie do klepania znanych od pokoleń formułek "Słowacki wielkim poetą był".

  • @Ktonsens
    @Ktonsens 2 года назад +2

    Zgadzam się z tym że to nie w lekturach jest problem tylko w podstawie nauczania i indywidualnego podejścia nauczyciela. Trzymanie się utartego schematu, krytykowanie innej interpretacji niż zawartej w kluczu(oczywiście w wielu momentach interpretacja jest narzucona przez autora przez symbolikę, która jasno pokazuje o co mu chodziło, więc nie ma co się z tym wykłucać) i testy z wiedzy które niekiedy sam autor powieści by oblał

  • @LittleBooktube
    @LittleBooktube 2 года назад +2

    Super! Prosto, jasno i na temat.
    A dla tych, co twierdzą, że to lektury już na starcie zniechecają do sięgania po jakąkolwiek książkę, zapraszamy do omówienia właśnie tych pierwszych, dla klas 1-3 SP zgodnych z aktualnym kanonem. Wiecie co teraz czytają najmłodsi uczniowie?:
    ruclips.net/video/E__hn88oMAs/видео.html

  • @ktosktosiowaty
    @ktosktosiowaty 2 года назад +5

    A może to z ową podstawą coś jest nie tak?;) Choć przynajmniej uczciwie informuje jaki jest cel polskiej edukacji a nie jest nim zadbanie o to aby dzieciaki stały się mądre i samodzielne, ale aby były posłusznymi tworami systemu gdzie ideałem jest mierny, ale wierny...
    Aha, człowieku jesteś wielki: młody słuchał u Ciebie Balladyny a potem chciał więcej i poleciał Pan Tadeusz i Dziady, docelowo przesłuchamy wszystkie, bo to niezła rozrywka i daje szansę serio ogarnąć te pozycje. Uroki edukacji domowej są takie, że nie traci się czasu na typowych lekcjach i można pełnymi garściami czerpać z RUclips :)

  • @agnieszkabrzozowska532
    @agnieszkabrzozowska532 4 месяца назад +1

    Język polski a historia literatury to dwa różne pojęcia. Powinno się omawiać historię literatury na osobnym przedmiocie - właśnie historii literatury, jak było w okresie międzywojennym, a na języku polskim skupiać się na prawidłowym wypowiadaniu się i pisaniu współczesnym językiem, czytaniu książek poruszających problemy współczesnego młodego człowieka, kulturalnym prowadzeniu dyskusji.