- Видео 7
- Просмотров 81 907
Gégény Viktor - Mi a csel?
Венгрия
Добавлен 17 окт 2011
Elérhetőségeim:
+36303363085 (Vodafone)
Email: wictorion@gmail.com
A SensoKraft botokról:
sensokraft/
Vendéghorgászat Facebook oldalam:
elmenypeca/
+36303363085 (Vodafone)
Email: wictorion@gmail.com
A SensoKraft botokról:
sensokraft/
Vendéghorgászat Facebook oldalam:
elmenypeca/
Mi a csel? Csörögj rám!
Amikor egy ismeretlen vízre indulok pergetni, igyekszem mindenre felkészülni - de érnek meglepetések engem is. Süllő, balin, csuka, netán feketesügér lesz a célhal? Milyen módszert válasszak? Ezt az utat követhetitek velem élesben végig - teszt és előzmények nélkül, a problémától a megfejtésig, az egy talált haltól a nyerő csaliig és az ütemes halfogásig.
0:00 Intro
0:58 A kihívás: ismeretlen víz
3:57 Klasszikus csali, klasszikus ragadozó
7:56 Az apróhal probléma
8:28 Kősüllők, de mire?
13:00 A wobbler debütál
14:44 Körben a tavon
17:20 A Boron Ultimate
20:05 Újabb feketesügér
21:52 A Griffon sztorija
22:58 Meglepetés hal
24:40 Összegzés, szerelék
27:29 Ráadás hal - ráadás csel
Elérhetőségeim:
+36303363...
0:00 Intro
0:58 A kihívás: ismeretlen víz
3:57 Klasszikus csali, klasszikus ragadozó
7:56 Az apróhal probléma
8:28 Kősüllők, de mire?
13:00 A wobbler debütál
14:44 Körben a tavon
17:20 A Boron Ultimate
20:05 Újabb feketesügér
21:52 A Griffon sztorija
22:58 Meglepetés hal
24:40 Összegzés, szerelék
27:29 Ráadás hal - ráadás csel
Elérhetőségeim:
+36303363...
Просмотров: 14 535
Видео
Tippek a partdobós harcsapergetéshez
Просмотров 26 тыс.4 месяца назад
A partdobós éjszakai harcsás pergetés számomra bevált wobblereiről, botokról, zsinórokról, néhány tiszai sajátosságról, és legvégül egy horgozási trükkről is lesz szó ebben a videóban. Elérhetőségeim: 36303363085 (Vodafone) Email: wictorion@gmail.com A SensoKraft botokról: sensokraft/ Vendéghorgászat Facebook oldalam: elmenypeca/
Spontán peca a Túr-bukónál
Просмотров 10 тыс.5 месяцев назад
A Felső-Tiszán jártunk, egyúttal kipróbáltuk magunkat és az új videós technikát egy spontán pecán. Pontosan tudjuk, hogy a hangminőség lehetne jobb, ahogy a hal is több, és más csiszolnivalónk is akad, de a hangulat és néhány hasznos infó miatt végül mégis az anyag felrakása mellett döntöttünk.
Kősüllős praktikák
Просмотров 12 тыс.9 месяцев назад
A Tisza-tó folyóvízi szakaszán kősüllőztünk egyet a Csónakos OB apropóján, és ha már így alakult, a hogyanról és a miértekről egy rövid filmecskét is összehoztunk Hodula Tomival, fogadjátok szeretettel!
Sügérpeca - trükkökkel
Просмотров 10 тыс.10 месяцев назад
Hodula Tomival az országos bajnokságon a Tisza-tó sügereit kergettük, közben pár apróságot filmre vettünk arról, hogyan űzzük mi ezt a műfajt.
FG Knot kötése 2.0
Просмотров 4,6 тыс.10 месяцев назад
Az FG csomó megkötése, csónakban, peca közben, az OB edzés napján, Hodula Tamással.
Nagy ponty pergetve, télen, a Tiszából. / Big carp by spinning in winter from the river Tisza. C&R
Просмотров 6 тыс.4 года назад
Ez a 14.800 grammos, 89 centis nyurgaponty egy téli balinozáson érkezett meglepetésvendég volt. Kicsi gumihalra csábult el, és teljesen szabályosan, szájban belül akadt a horog. Ultralight felszereléssel (~1-7 g bot), 0.06-os Nanofillal és 0.16 mm-es monofil előkével 18-20 perc alatt került merítőbe, majd onnan gyors mérés és fotózás után vissza a folyóba. A videó visszaengedéssel bővített, még...
Hetedjére😁
Nagyon jól sikerült film informatív.A két fonott zsinor össze háziasításáról lesz videó? Vagy csak én nem láttam annyira belenerultem 😀
A Rebel egy Amerikai csoda Európában
Szia Viktor! Lehet hülye kérdés, de a főzsinór színe befolyásol valamit? Ahogy látom Te a fehér, crystal színű főzsinórokat részesíted előnyben...
Köszi Viktor, nagyon jó videó lett. A csaliméreteken meglepődtem és 1-2 formán is, amiket nem is gondoltam volna dobni parti pecánál. TFüred-Derzsi szakaszt szoktuk vallatni kisebb-nagyobb (inkább kisebb :( ) sikerekkel.
A japan Megabass-nak vannak olyan botjai, marmint uveg vagy fiberglass spicc es utana karbon test, de ezek a botjai a pisztrang pergetos kategoria csak sajnos. Vannak viszont eros jerkbaites botjai is, es szerintem siman tudnanak ilyen pergeto botot csinalni, mint amirol beszeltel. :) Lehet ha irsz nekik, meg csinaljak neked.
Jó lenne egy parti harcsapergető videó is és egy klasszikus kanalas csuka pergetés is.
Hatodjára hagattam meg mindig találok valami újat benne😊
Szia Viktor! Magas színvonalú videó ez is, köszönet érte! Részben ennek a videónak a hatására újra kedvet kaptunk a partdobáshoz, és soha nem látott eredményesen űztük az elmúlt hetekben! Jól gondolom a szezon már lement? Vagy mi az a víz hőfok vagy időjárási tényező ameddig érdemes dobni a partot? :) Előre is köszönöm a választ, és az informatív videókat!
A zsinórral kapcsolatban van olyan gyártó, ha le szabad azt írni amit szívesen ajánlanál harcsázáshoz, parti pergetés, wobbler és gumi kis csatorna, nagyon hasonlít a Tiszához mivel közvetlen onnan ered a vize is. 1.5PE az ami eddig bejött, de márkákkal bajban vagyok. Árkategóriában nem a highend-et keresem.
A kitartás nagyon jó erényed szívesen elfogadnék egy ilyen mester a dunai parti pergetéseimhez. Ha egyszer Paks felé jársz szívesen összefutnék veled, illetve egy kis általam késített sült süllővel is megkínálnálak.
Köszönöm! Épp a minap beszéltük, hogy az elmúlt 7 évben egyszer ettem süllőt, amikor egy svédasztalos vacsorán az is volt az ételek között... :D Paks felé meg minden télen járok, vagyis 2 éve ott horgásztatok télidőben...
@@gegenyviktor igen szoktalak látni partról az a hely ahol a Szente Attilával kezdtél tavaly ott én is sokat szoktam dobálni
Viktor még a bojlisokat is lepipálja, pergetve ekkora pontyot fogni :D nem semmi, gratulálok :D
Amin a kék TP orsó van az milyen fajta bot?
Mindkét bot prototípus még, természetesen ezek is SensoKraft-ok, de egyelőre nem végleges a besorolásuk, ezért sem emeltem ki a megnevezésüket.
Szia! Biztos sok dologtól függ, de azt szeretném kérdezni, hogy Te általánosságban milyen sűrűn cserélsz csalit? Meddig tart az a “lélektani határ” amíg esélyt adsz a csalinak? Előre is köszönöm a válaszod!
Fontos kérdés. Amióta versenyszemléletben horgászom, ez sokat formálódott. Persze, ma is vannak kivételek (nagyhalas keresőpeca vs. látott hal), de általánosan 2-5 dobásonként elengedem a csalit, ha nincs rá reakció a halaktól.
Óriási a cím 👏🙂 meg a videó is persze!
Köszönjük! :))
Olyan helyzetben mit tanácsolsz amikor áramló vizbe bedobom a csalit es egyszerűen nem erzem mikor koppan le a fenékre csak viszi a viz a csalit azt érzem...? Hiába engedem rá szepen lassan bottal nem erzem sajnos! És kissebb csalikhoz 2,5 inc es gumihoz mennyire lehet használni mondjuk egy 15 grammos chebut nem nagy hozzá, de a sodras miatt a helyzet megkívánná ezt a súlyt??
SensoKraft bottal éreznéd. :)) Bocs, ezt nem hagyhattam ki :D Komolyabbra fordítva, ez sok mindentől függ, leginkább a sodrás erejétől, jellegétől, a használt zsinór vastagságától, a használt jigfej méretétől, a jigfejhez használt csali felületétől, az aljzat jellegétől, a dobás irányától, a horgász rutinjától - és igen, a bot anyagának minőségétől is... A másik, lightosan kapcsolódó kérdésedre a rövid válasz az, hogy igen, lehet és kell is aránytalanul nagy tömegű chebut használni egy 2.5" gumihoz is, ha a sodrás megkívánja, ugyanakkor igaz az is, hogy lesz olyan helyzet/hal, aminél ez már sokkolóan hat, és elmaradhat emiatt a kapás. A 15 g viszont bőven nem nagy a 2.5" plasztikhoz, én olykor 25-30 grammot is teszek hozzá.
Szia Viktor! Köszi a hasznos infókat! Megkérdehetem, hogy milyen táskád/horgászládád van, amin 4 botot is tudsz egyszerre vinni? Illetve milyen fajtáju és méretű dobozokban tárolod a csalikat, ami abba a táskába belefér?
Ez egy Meiho 7070N típusú láda, külön lehet hozzá megvásárolni a borsos árú bottartókat (a 3 bottartó több, mint az alapláda ára...). Belül akár 12 db 3010-es Meiho kis doboz elfér élére állítva.
Tószeg?
Ha sok a küsz,akkor KÜSZködsz,hogy fogj halat?🤪
Szia Viktor! Kíváncsi lennèk, mit hoznál ki olyan vizből, mint pl. Tiszalök, vagy Kisköre alvíz... Ahol rengeteg a hal , mègis nagyon nehèz fogni, mert annyira szèt vannak ütve + igen akadós ès húzós víz miatt a jigelès sem egyszerű. Nem terveztek ott forgatni valamikor?
Ötlet és megmutatni való rengeteg lenne, de ugye véges az idő és a pénz sem korlátlan ;) Rajta vagyunk a témákon, szeretnénk befejezni a harcsásat is, sok szezonális van, ami csak nyáron működik, és akkor még ott van, hogy megfelelő vízállásnál/helyzetnél rá is kell, hogy érjek (szeptemberig összesen csak 2 félnapom maradt még vendégpecákra is... "picit" zajlik az élet... :D). De minden ötletet szívesen veszek, és be is fogjuk valahogyan ütemezni ezeket a tematikába, már csak amiatt is, hogy igény mutatkozik rá... :))
Szia Viktor! Itt jártál nálunk :) ha tudtam volna 4 km-re lakom a tótól szoktunk lejárni néha legyezni a tóra :) fekete sügerezni. Üdv : Frutta
Béla barátom is az orromra koppintott, hogy miért nem szóltam neki, de bocsássatok meg, bizisten nem tudom fejből, ki hol lakik... úgy értve, az a pár ezer ismerősöm :D De legközelebb megyek, beugrok vagy szólok, vagy jól elfelejtem, mert vén hülye vagyok már 🤣🤣😅
@@gegenyviktor de a Szolnoki "zöld pokolt " nem feleded :)
@@istvanfurtner8349 hát, basszus, azt nem... eleve ki volt az az őrült, aki kitalálta, hogy nyakig érő fűben kell műlegyezni? (nyilván Mada) :D És ki volt az az őrült, aki benevezett? (nyilván én, meg húsz másik aszkéta) :)))
Menyibe keüll egy ilyen bot? Köszi a választ 🫡
A SensoKraft - Boron Ultimate 631ML prototípus, nincs még pontos ára. Minthogy felső kategóriás bot, a legdrágább és az egyik legmodernebb technológiával készül, a boronszál pedig csillagászati összeg alapból is. Csak saccolom még, de kb. 290-350E között lesz a Boronok végső ára, típustól függően. Természetesen számlás, áfás, hivatalos árról beszélek, cégre is, nem csak magánszemélynek. Konkrét árajánlattal vagy megrendeléssel kapcsolatban a 06303363085 számon keressetek!
Öröm nézni ahogy a merítőhálót használod, példaértékű. Sajnos ezt kevesen fogják észrevenni. Jó lenne látni egy halvedelmi részt is 🙂 Gratulálok filmhez!
Ha te észrevetted, akkor másnak is fel fog tűnni, és ez már megérte! A halkímélés valóban megérne egy (két?) epizódot, de félek, csak a filmekbe integráltan van létjogosultsága... (ne legyen igazam)
@@gegenyviktor Én csak hobbi horgász vagyok. kb.10 éve kezdtem el pergetni amikor is egy kilós balin belehúzta a hármashorgot az egyik ujjamba. Kimozgatással néhány perc alatt kijött. Azóta mindig kéznél van a grip + érfogó. A grippet egyre kevesebb embernél látom hogy használnák pedig az érfogóval együtt nagyon hatékony. A csuka és süllő komoly sérüléseket tud okozni úgy is hogy a kéz nem kerül a szájába. Minden éles rajtuk.
@@kissattila3486 az a gond, hogy a grip is nagyon komoly sérüléseket tud okozni a halnak - kivéve a harcsát (kb. 10 kilóig). Ott nagyon jól alkalmazható (lenne), és semmilyen kárt nem is tesz benne (ami el tud forogni). DE!!! Egyrészt mára sok helyen tiltott a grip - és a többi hal szempontjából teljesen jogosan, a csuka fejét szétszedi, balinnál indokolatlan, és egyáltalán brutálisan xarul néz ki, az összes zöld még zöldebb lesz tőle, ha ilyennel meglát. :D Megoldás a szilikonos vagy gumis merítő, és a megnyugodott halból történő horogszabadítás. Az ércsipeszt adom, abból is jó, ha többféléd van, csukához teljesen más kell, mint domolykózni.
Az titok, h hol horgázol.?
Egyrészt nem akartam tóreklámnak beállítani a filmet, másrészt a tógazdával megbeszéltük, hogy lesz második rész is, ahol majd valószínűleg erre is fény derül.
Szia Viktor! Ezer éve... :) Nagyon örülök a videónak és a továbbiakat várom. Akkora a kontraszt a többi (1-et leszámítva) horgászvideós hozzáállás és Te közötted! Huhh.. Rövidítve, imádom, amikor egy profi természetes mer maradni. Emberi 😊
Köszönöm, pont így megyünk tovább! :) Sőt, szakmailag is lesz még pár érdekesség... ;)
😊
Köszönjük a videót, nagyon tetszett hogy megmutattad milyen modon jutottál arra a következtetésre, hogy mivel érdemes horgászni, persze tudom nem nagy kunsztnak tűnik, csak próbálgatni kell a csalikat, de azért nem ilyen faék egyszerű a dolog, gondolom, mivel tegnap én is próbálkoztam mindennel az RSD-én de nulla sikerrel (7 óra pergetés volt pedig) neked pedig sikerül pár óra alatt kitapasztapni mi az ami küldik, gratula :)
Ebben a megfejtésben persze benne van az a 30-40 év, ami egy-egy csaliváltást megelőz :D Közben kattognak bent a kerekek rendesen, sokszor vannak olyan érzés alapján váltások, amik amúgy tapasztalat alapján, és azokból kombinálva jönnek ki. Ránéztem erre a wobblerre, tetszett a színe, tetszett a saccolt merülési mélysége, a többit a halak megoldották. Hazafelé és azóta jutott eszembe még vagy 30 odaillő csali, amit dobok, ha majd visszamegyek. :))
Koszos vízben jól jöhet a körforgó, bár nálam nem túl népszerű csali. Jók a videóid, mert a lényeget is elmondod. Csak a látványból nem mindig tanul az ember. Sajnos sok ilyen videót látni.
Bízom benne, hogy azért látszik a különbség is a sok máshoz képest, legalább is erre törekszem. A lényeget meg mindig is elmondtam, azért tartok csak itt. :))))
Csak egy napot voltál vagy nyaralsz a közelben?
Nyaralni? Az mi? :))) Komolyabban: csak egy erős félnapot voltunk, talán majd ősszel újra lejutunk.
Megint remek, tanító videó!👍🏻 Balinok közül nem lehetett volna fogni? Nagyon küzdök a tavi balinokkal, mutatják magukat, de maximum tolást tudtam elérni felszíni csalira, rablásra vagy tolóhullámra dobva.Tippek esetleg?
Gyorsan kell húzni a csalit, azért hogy ne legyen ideje alaposan megnézni. Tiszta , állóvízben nehezebb őket becsapni.
Őszintén, a balinra reggel túlságosan nem voltam kíváncsi, "tekerem, mint a gép" pecát nem akartam mutatni, nem is erre készültem. Sőt, láttam a kilóforma siheder balinokat úszni partközelben, de nem akartam velük szétverni a süllőt/fekuszt. A balinra egyébként sokféle technika van, állóvízen is több, de ez a nyárközépi időszak és a millió apróhal nem kedvez a balinozásnak a kishalra tökéletesen rátanult őnök miatt. Természetesen meg lehet fogni őket, de sokkal kevesebb okosság van benne, mint akár ebben a pecában volt vagy forgott ki a végére. Tipp: pilker, thrill, felszíni, és célzottan megdobott járőröző balin, de majd mind külön is megér egy filmet, én meg itt a 19-re nem szerettem volna lapot húzni a hőségben, örültem, hogy dél előtt be tudtuk fejezni a forgatást... Majd legközelebb! ;)
Maelyik viz ez?
Saját részről nem akartam tóreklámnak beállítani a filmet. Lesz második rész is, a tógazdával megbeszéltük, hogy abban valószínűleg erre is fény derül. Köszönöm a megértést!
Minden esetben direktbe kötve használod a wobblereket?
Nyilván nem, de nagy többségében persze, hogy igen, mert ez a leggyorsabb és legpraktikusabb felkínálás, és nagyon ritkán kíván meg mást a peca/hal.
@@gegenyviktormiért gyorsabb és praktikusabb, mint kapcsot használni?
@@bendeguztoth7669 másra értettem, és lehet, hogy ezek szerint félre is. Kapcsot használok, itt a videóban is mindenhol, a direktet úgy értettem, hogy közvetlen a főzsinóron van a wobbler, nem oldalelőkén. Mert úgy is szokott :D
@@gegenyviktor ez az opció bennem fel sem merült😅, de így már értem. Köszönöm a választ
Tiszán lesz videó?
Van/volt/lesz :))
Renben, most mit ajánlanál nekem süllőzni, harcsázni a Tiszára most lesz lehetősegem kimenni több nap parti pergetésre! Csali vezetést hogy csináljam? Milyen modszer ilyenkor a legjobb vezetés? Hol keressem a halat?
@@mickey5717 ezt innen asztal mellől biztosan nem fogom most kiokoskodni, de áramlásnak kitett helyeket, fás akadókat keress nyáron, ha a Tiszáról van szó. Viszont az meg 8/10-es nehézségű peca. Leginkább azt ajánlanám, hogy gyere el egy vendéghorgászatra, hiszen épp horgászvezetéssel foglalkozom főállásban (az elérhetőségeim a leírásban). Mert amit kérdeztél, az lehet, hogy mondva sem fér bele egy napba, nemhogy írva... és még mutatni sem ártana közben, mert a technika része sem túl egyszerű...
Tokyo rigről mi a véleményed? Szerinted most tudnám Tiszán alkalmazni? Süllőre?
Hááát, így egy rigtől csodát ne várj, ahhoz mindig szituáció kell, hogy pont az legyen jó, és nem a Tiszától, különösen nem a nyártól tenném függővé ezt. Szerintem ez is egy olyan szerelék, amivel ott tudsz előnyt nyerni, ahol szét van dobva mással a pálya. A Tiszán most egy szimpla cseburaskás offset megoldja, amit meg kell neki.
Kevesen vannak a pergetö palettán akik ilyen terjedelemben , " ismeretekkel" rendelkeznek mint Viktor.Nyilván a vizen töltött idö és tapasztalás adja a tudást , ami itt megjelenik.Akkor vagyunk jók ha tapasztalunk. Mert minden nap minden sikeres akasztás , kapás , rávágás soha sem ugyan az, legfeljebb hasonló:) Nagyon tetszett amikor kitér arra , hogy egyszerüen eltünik egy wobbler létjogosultsága, és nem sikeres. Erre elég nehéz magyarázatot találni. A halak okosodnak , és örökítik túlélö képességeik egyre többf´le módon. Nehéz belemenni ebbe a témába, hiszen halbiológiánk, még csak tapogat a halak viselkedését illetöen.De gondolj bele, egy megakasztott 10 es hari amit visszaengedsz, -(?).Hiszed hogy primitív , és kezdetleges idegrendszerrel rendelkezik. De túllésre kódolt´. Az ivadék, már az is óvatosságra terem, egy ilyen östöl. Misztikus mi? Csak gondolj bele. Pedig igaz, A nyakam teszem rá. Kihívás , é rengeteg idö. Ez kell ma a pergetéshez. Szerencsés akinek ilyenje van. Viktornak van:) Köszönet , hiszen a szavak mögött ott a lényeg:)
Nekem az lenne a kérdésem hogy a Rapala magnum 14cm-es változata nem lehetne jó harira? Brutál horog van rajta és kulcskarika, nem nagyon találok róla videót, te találkoztál valakivel aki ezt a csalit használja harcsára?
Itthon nekem sok, de a Pón dobtam. Pont ez volt az a wobbler, amire már nappali világosban rábajszozott egy 80 kiló körüli harcsa, de nem szívta be. Ha egy szebben mozgó van fent, valószínűleg bentebb vagyok egy jó hallal. Vagy ha gyorsabb vízben találom meg vele, de ez egy visszaforgó volt. Ebből gondolom, hogy húzósabb vízben, vagy fix pontról felfelé húzva jobb lehet, ahogy a nagy Originalok is.
@@gegenyviktor értem köszönöm!
Szia Viktor! Gratulálok a videóhoz! Mutattál sok olyan wobblert, amelyiknek csak a nyelvében van rögzítve a kapocs, nincs végigdrótozva. Haverommal már megtörtént, hogy a rávágás után csak a terelőnyelv jött ki..😅 Másik dolog, hogy nálunk a Dunán, Bajánál, egyszerűen nem szeretek csorogva dobálni, mert iszonyat sok hód van, és végigkísér sokáig, közben a frászt hozza rám(halakra depláne), ahogy rácsap a vízre. Tényleg brutál el vannak szaporodva, ezt a csorgós pecát megöli. Neked mi a véleményed ezekről? Várom megtisztelő válaszod! :)
Köszönöm szépen! :) Igen, a hód... amiatt az állat miatt már én is kihordtam néhány infarktust lábon. De csak ezért nem ignorálhatjuk a csorgást... olyan ez kb,. mintha azt mondanám, hogy rosszul látni az éjszaka sötétjében, így inkább csorogjunk nappal... Viccet félretéve, ez van a hóddal, nincs ráhatásunk, zzzöld téma. A végigdrótozásról meg ugyanazt gondolom, mint a bivalyerős horgokról. Ha mindenképp meg akarom fogni a halat, akkor csak olyannal dobálok, ami végig van drótozva, de ha ott tartok, hogy valamivel végre kapásra kellene bírni, vagy a kisméretű küszt utánozni, akkor örülök, ha van olyan a dobozomban, amit megfog... Másik, ami miatt a legtöbb (jelzem, feketesügérre gyártott) wobbler szétesik/eltörik, az a brutál erős főzsinór és a fék kottára beszorítása, mert másképp nyilván nem jön ki a százkilós harcsa. Lehet bivalykodni, de meggyőződésem, hogy az eltört wobblerek fele harcsával együtt jött volna ki, ha azok a fárasztások kevésbé izomból mennek... Aki a harcsát felszereléssel akarja megállítani, az alapból rossz úton jár. Fogtam 85-119 kilósakat is, tudom, miről beszélek. ;)
@@gegenyviktor koszonom 🐟
szia Viktor! nagyon koszonom ezt az informacio lavinat! az en szivemhez legkozelebb allo pergeto modszer a partdobas. Meg szeretnem kerdezni, hogy hasznalsz e villanymotrot az efajta modszerhez. En egy szlovakiai folyocskan dobom a partot es ugy vettem eszre, hogy ha bekapcsolom, akkor szinte riasztoan hat a harcsara. Sajnos nem nagyon tudom helyettesiteni a motrot, mivel sokszor kell poziciot valtani a jobb dobas erdekeben, vagy egy bedolt fa elol valo eltavolodasnal ez elengedhetetlen, viszont amit tapasztaltam, a harcsa altalaban a part menten, bedolt fak mogott, ahol a sodras egy picit megtorik, ott all es vadassza a kuszoket. Masik tapasztalatom pedig az, hogy sok harcsanak a gyomraban gebet talalok, kusz egyet sem, pedig van a szakaszunkon sok kusz is. Lehet, hogy gumihallal, gebet utanozva kellene jigelve megprobalni megfogni oket? foglalkoztat ez a kerdes, ugyanis evrol-evre rosszabb a helyzet, kevesebb harcsat lehet fogni, de szinte biztos vagyok benne, hogy nincs kevesebb harcsa mint par evvel ezelott volt. Jo egeszseget kivanok! PL
Kezdjük a gébbel. A gébet a harcsa fenékről szedi fel, a kövezésen bogarássza össze a kövekről vagy a kövek közül. Tehát a géb nem lehet a partdobáskor a műcsali alapja, mert vagy nappal eszi fenéken, vagy akár éjjel is, de akkor is fenékközelben. Valószínűleg ezért is tűnik kevesebbnek a harcsa évről évre, mert jellemzően lent bogarászik fenéken gébet keresve, és nem mutatja/hallatja magát, a könnyebben megfogható, nagy tömegben elérhető táplálékot választja, mint minden ragadozó. Talán annyit lehet, hogyha elérhető a fenékzóna partdobáskor, akkor megpróbálni mélyretörő crankekkel fenékközelben horgászni, de ez bosszús egy peca lehet, ha nincs jól eltalálva a vontatási mélység, vagy ha vannak fás akadók is a kövezésen (és mindenhol vannak). A villanymotor kérdése: természetesen zavarja a harcsát a villanymotor, de anélkül akár életveszélyes és béna bohóckodás az éjjeli partdobós harcsázás, különösen, ha sodrás is van. Én még csináltam az evezővel irányban tartást éveken át, és fogtunk is sok harcsát, de senkinek nem kívánom azokat a szenvedős időket. Halk és fokoztmentes villanymotor kell, ennyi a lényeg. Én még mindig a karosban hiszek, nem a bugmotorban, de ez lehet megszokás kérdése is, én valahogy gyorsabban tudok reagálni mindenre a karossal.
esetleg tiszai süllőpergetés vagy tiszai gumihalas pergetésről lesz valaha videó? Szerintem az elég sok embert érdekel
Ezt úgy mondod, mintha az elmúlt egy hónapban kellett volna megcsinálnom... :))) Még csak most indult el (végre) a komolyabb filmezés Balázzsal egy hónappal ezelőtt. Persze, hogy lesz ilyen anyag, írtam már korábban is, csak jöjjön el az igazi szezonja!
Ez a videó kiált egy második részért, ami már a gyakorlatot mutatja be. Hogy szabad világìtani a csónakban? Csalivezetés? Mire érdemes még figyelni? Mi a megfelelő idő, alkalom? Aztán a felszínizés ugye. Hajrá, így tovább, amúgy klassz a videó!
Rajta vagyunk a témán! :) Sok érdekes kérdés és bemutatni való részlet maradt még ebben a témában, gyűjtjük mi is, de köszi a felvetéseket, ötleteket! Az éjszakai videós rákészülés gördített némi megoldandó feladatot elénk, illetve várjuk a vizet, mert ez most nem az... ;) Közben készülnek ám más témájú videók is, de nem marad el ez sem.
Örülök, hogy van videó, ràadàsul hosszabb, kifejtős! Noha sok közöm harcsàzàshoz nincs, de a profizmus, a tapasztalat, és a figyelmet lekötő előadàsmód miatt szívesen néztem meg! Egy kérdés még a többi 100 mellé, vàrható esetleg süllős, csukàs kifejtő videó tőled?
Köszönöm a pozitív visszajelzést! Hogy a viharba ne :)) lenne készülőben csukás/süllős anyag, és még minden más is, ami a pergetés mélységeibe világít be. Cirka 40 éve mást sem csinálok, mint pergetek, van mit mondanom Nektek! :)) Max. bojlis videót ne várjatok tőlem, de még rakósozni/matchezni is vissza tudnék ülni... (nyugi, nem fogok! :D)
Annyira hiányoztak az ilyen videók, ami nem arról szól, hogy csak ilyen, vagy olyan wobival fogsz halat. És külön plusz pont a bioszóráért a halakhoz.
Nagyon jó a tartalom gratulálok hozzá! Egy kérdésem lenne a Duna működik csorogva partot dobva ? Mennyire eredményes ?
Hogyne működne! Sokan fogtak mostanában is így harcsát a Dunán, többek között a Csepelényi Tomi, aki videókat is tett fel a témában.
@@gegenyviktor akkor csinálom tovább hátha ráérzek hol és hogyan kell ezt csinálni. Kösszi a választ . Nézem a Csepelényi Tamás videókat nagyon jók !
kíváncsi vagyok hogy legyezve egy clouserrel milyen eredményes lenne a harcsázás
Erre már több példa és próbálkozás volt, és bár én ugyan két eseményig jutottam el (kérészrajzáson felszínről a bajsza elől rántottam ki a legyet, illetve éjjel zonkerrel sikerült bemozdítani egy 10kg körülit, és rá is szívott, de nem akadt), ugyanakkor Bartha Peti barátom fogott 40 kg körülit műlegyezve anno, azt még senki nem lépte túl itthon. Talán ő pont egy saját kötésű clouserrel fogta.
@@gegenyviktor harcsázás leggyel lesz a következő trend szerintem :D. egy 40-es azért elég jo buli lehetett egy legyes bottal. Itt Ausztráliában Barra bunynak hívják a legyet ami nagyon eredményes meg ami nekem nagyon működik az a Dobson Cod fly barramundira. Szerintem otthon is működnének ezek harcsara, sullore. Ha otthon leszek beszámolok majd :D Mi a csel következő része egyezés nem csak pisztrangra
Örülök, hogy újra van műsor! A legintelligensebb, biológia háttérrel is rendelkező szakíró!
Kár hogy megzavart a hajó. Nagyon vártam az előke hozzákötését a főzsinórhoz. Fg - vel csinálod ? Nekem ilyen átmérőknél 3-4 centis kötésem van, amitől a spiccgyűrűbe nehezen fordul be a zsinór. Egyébként köszönöm a hasznos tanácsokat!
adamkiss463 kérdése alatt 5 választ találsz, abban Benyussal (benyhejanos317) ezt elég jól körbejártuk.
Szia Viktor A vmc horgok amik alapból vannak, ha jól tudom a salmokon és a rapalákon azok, ha partról perget az ember kb mekkora halméretig elegendőek? Érdemes-e cserélnem vagy oda elegendő? Nekem ebből a pearchből 8cm fire tiger színben nagyon bejött csuka, süllő, balin és harcsa is vette már fel. (Bölcske-Paks Duna szakaszon)
A VMC márka még nem határozza meg, pontosan milyen horog kerül rá az adott wobblerre. Simán elképzelhetőnek tartom (sajnos plusz/mínusz irányban egyaránt), hogy egy nagyobb megállapodás keretében valamelyik neves gyártó egyedileg neki gyártott horgokat kap a VMC-től... Amire érdemes figyelni, hogy "tengeri horog" legyen, vagyis olyan erősségű, amit azokra a halakra terveztek, ilyen a VMC O'Shaugnessy sorozata, és kisebb méretben (2-4) ebből is a 4X-est ajánlom, nem a polcokról bárhonnan levehető 3X verziót. Az, hogy egy horoggal mekkora halat lehet megfogni, az erősen relatív, szerencse kérdése is, és épp arről beszélek a videóban, hogy ha 100%-ra fogsz menni, akkor nagyon elnehezíted a wobblert, és fele annyi kapásod (se) lesz... Ha persze célzottan monster harcsákra akarsz horgászni, akkor ne hagyj ilyen rést se a pajzson, cserélj erősebbre! A gyári horgok kevés esetben alkalmasak harcsára, minimum javaslom a VMC O'Shaugnessy 3X-et, az Owner ST-56-ost vagy a teflonos Ichikawa Kamakirit.
@@gegenyviktor nagyon szépen köszönöm a válaszod! Foglalkozom hobbi szinten wobbler készítéssel/szervizeléssel, ha a csalit úgy súlyozom be, hogy harcsaálló horog lehessen rajta szerinted az sok kompromisszummal járhat nekem? (Abszolút kezdő szinten vagyok)
Már csak a méretes harcsa hiányzik a vízből.
Ott van az, csak nem könnyű megfogni, mert jól alkalmazkodik a változó körülményekhez és nagyon tud vigyázni magára...
Sajnos nincs ott, sok éjszakám ráment a keresésre.Algyő alatt próbáltam, nálam eltökéltebbek sem fogtak pergetve éjszaka.Volt olyan aki 20 km csorgott és két méreten alulit fogott.Tavaly úszott az egér a pocok lehetet fogni, most semmi nem úszik harcsa sincs sehol a part közelében.
Jó videó! Én még csak 25 éve űzöm a felszíni harcsahorgászatot, de legalább nagyon sok éjszakát töltök vízen. Lenne pár kérdésem, kíváncsi vagyok a véleményedre: - Idén nálunk halott a Tisza. Persze tudtam, hogy olyan év nem lesz mégegyszer, mint a tavalyi, de brutális a különbség. Nálatok is? - Pós beidegződés a vastag varrt előke. Kapcsot igyekszem a legkisebbre csinálni, ami még megtartja a nagy halat is. Szerinted van hátránya a 60-as varrt fonott előkének? - Számít a csali színe - túl azon, hogy a horgász jobban látja? - Használsz Xzoga-t? Benyus nézett ki nekem egyet pár éve, mert a Tiszára sokalltam a Sage-t. Kicsit gyenge az igazán nagy halakhoz (Taka-SI 7 kg), de meg tudom azokat is fogni. Orsóval együtt 480 gramm a felszerelésem, közel érzem a tökéleteshez.
Az a típusú harcsázás, amit szeretek itthon, az nagyon nem egyenlő a Pó folyón művelt pecámmal, sőt! Sokszor itthon az egyik botot finomra hangolom, a másikat meg nagyra állítom össze, hátha épp aznap este botlok bele egy nagy harcsás szituba. De a valóság az, és ezért a finomkodás, hogy a magyar tiszai partdobós harcsázás jellemző harcsaméretei 5-8 kilósak, 10-18 kg a szebbje, és 20-45 között van a nagyja, de ez már csak 1-2%. Az ettől nagyobb gyakorisága szerintem az 1%-ot sem éri el. Ezért horgászom itthon finoman. A Póra meg amikor kimegyek (17x voltam eddig), nem érdekel a 20 kg alatti harcsa semmilyen szinten, még a kapását is kerülöm. És hogy kapcsolódjak a kérdéseidhez: akkor jön a vastag fonott előke, én is szoktam varrni, kb. 0.50-0.60-as fonottat, de inkább ezt szemre nézem, hogy elég vastag és tömör fonású legyen. Meg 0.30 mm-es Daiwa Saltiga 12X egy 4000-es Catalinán... ;) Az XZoga egy nehéz, "törhetetlenre" gyártott blank, lehet vele partot dobni, meg jól el is fáradni, vagy ahogy te is írod, lemenni a határra (7 kg) és zsinórról fárasztani. De ott azért vitatnám a harmóniát a cuccban, bár ha jól értettem, ez kifejezetten a hazai körülményekre összeállított felszerelésed. Szóval nem, nem használok XZogát, a saját blankjeimet használom, és tervben is van egy nagyon jó kis harcsapergető partdobó bot megalkotása, de ha valami, ez nem egyszerű, bárki bármit is mond, nagyon nehéz összeházasítani a karakteresen szélső értékeket egyetlen blankban... A csali színe egy kisebb esszét (vagy estét :D) is ki tudna tölteni, itt nagyon sok tévhit és összemosás van, erről majd egy másik anyagban bővebben beszélek. Röviden pedig azt gondolom, hogy a víz tisztulásával egyenes arányban egyre inkább felértékelődik a szín szerepe. Kakaóban meg nyilván nem számít, csak nekünk, hogy hová dobunk. Jogos, a Tisza idén árnyéka önmagának, de nem is volt jókor jó víz, már amennyire követtem. És bizony azt se hagyjuk ki, hogy a szakaszok halállománya változik, téli/tavaszi áradással, oxigénhiánnyal összefüggésben sokat mozog el a hal, mert ahogy szoktam volt mondani: uszonya van, és nem fél használni! :))
Még egy gondolat a megfelelő felszereléshez; itt nagyon belép az emberi tényező, vagyis, hogy ki milyen típus/habitus, és a cél, hogy mit szeretne elérni. Koncentrálnék most az utóbbira: "minden harcsát meg akarok fogni", "minél több akcióm legyen", "ha jön a nagy, az biztosan ne menjen el", "én a balint is meg akarom közte fogni", "nem dobok kis csalival, ha kap, akkor nagy legyen", stb. teljesen különböző irányok. Ezek egyrészt erősségben teljesen másként hangolt felszerelést igénylenek, másrészt a különböző célok hitvitákra adnak okot, és a végén mintha már nem is lenne közös nevező, konszenzus - hát persze, mert ezek a halmazok csak részben fedik át egymást, és van, hogy csak nagyon kis részben...
@@gegenyviktor Annó napokat vitatkoztunk a csali színének jelentőségéről, olyan horgászokkal, akik sok harcsát fogtak (pl. Székely Ádám), nincs igazság, mindenkinek más a saját tapasztalata, hite. Beugrató kérdés :) Szerencsére a Tiszán pergetve is belefutok jó halakba, de valóban indokolt finomítani a Pó után. Én ott is "finom szerelékes" horgásznak számítottam, de 800 gramm felett volt a felszerelésem (Sage 570-3, Tica Taurus). Majd mérd le az itthon használt készséged, a 480 gramm szerintem nagyon alsó hang. Minden csalit szépen dob, 40 kg feletti halaknál érzem kevésnek, de eddig ezeket is sikerült megfogni. Csak míg a Pón a legszebb években is max. 30-40 éjszakát dobtam végig, hosszú szünetekkel, itthon ha jó a Tisza, 100+ éjszakát vagyok kint, és közel 60 évesen nagyon-nagyon fontos a könnyű felszerelés!
Gratula! Hiánypótló videó lett :) Milyen horgászláda látható a filmben ? :)
Az egy Meiho, Versus VS-7070N a típusneve. A Jadabo -nál van, és elvileg már él a MIACSEL kuponkódunk, azzal azért láthatóan olcsóbb, és engem is támogatsz, szóval bátran használd! :)
Hihetetlen gyűjtemény egy része még használtan sem található már.Egyszer szívesen megnéznék egy részt csatornákon történő harcsapergetésről is. Csatornákon pergetek de egyszerűen harcsát még nem sikerült pergetnem már néhány éve. A botokkal kapcsoltaban a libra jelölés az hány gramm dobósúlynak felel meg, miért jelölik így? Kiváncsian várom a folytatást.
A csatornás harcsapergetés nagyon függ a csatorna jellegétől, értem ezalatt, hogy mennyire nyitott. A legnagyobb baj általában az, hogy nem férsz hozzá a halas részhez, úgy meg nehéz fogni. Persze, egy ásott, akadómentes árokban más a helyzet, meg egy majdhogynem folyó méretű csatornában is. Volt ilyen filmem anno, a Keleti-főcsatorna egyik harcsás szitujáról, de ahogy az is, minden helyzet más és más. A botokra itt pont nem akartam kihegyezni a filmet, és ezek még nem is a kiforrott modellek, pláne, erre a speciálisnak mondható módszerre. A libra egyébként leginkább a bot erősségére utal, leegyszerűsítve az az érték fontban (librában) megadva, ami a spiccet a vízszintes helyzetben tartott bottesthez képest 90 fokig lehajtja. A libra tehát a bot dobósúlyával csak lightos viszonyban áll, sokkal inkább utal a bot egészének erejére. Itt jegyzem meg, nem "otthoni felhasználásra" megadott érték, vagyis nem az önjelölt (bottal) erőemelőknek tett iránymutatás... :))