- Видео 39
- Просмотров 19 508
TheBugger
Польша
Добавлен 2 май 2020
Mateusz Krawczyk, programista
Видео
#12 Tekstury cz. 2 - Kurs technologii WebGL
Просмотров 1973 года назад
#12 Tekstury cz. 2 - Kurs technologii WebGL
#11 Wektory (odcinek matematyczny) - Kurs technologii WebGL
Просмотров 973 года назад
#11 Wektory (odcinek matematyczny) - Kurs technologii WebGL
#9 Siatka czyli mesh - Kurs technologii WebGL
Просмотров 753 года назад
#9 Siatka czyli mesh - Kurs technologii WebGL
#8 Wstęp do materiałów - Kurs technologii WebGL
Просмотров 943 года назад
#8 Wstęp do materiałów - Kurs technologii WebGL
#7 Grupowanie obiektów - Kurs technologii WebGL
Просмотров 893 года назад
#7 Grupowanie obiektów - Kurs technologii WebGL
#6 Transformacje - Kurs technologii WebGL
Просмотров 944 года назад
#6 Transformacje - Kurs technologii WebGL
#5 Kąty i radiany - Kurs technologii WebGL
Просмотров 1074 года назад
#5 Kąty i radiany - Kurs technologii WebGL
#4 Rozdzielczość - Kurs technologii WebGL
Просмотров 1504 года назад
#4 Rozdzielczość - Kurs technologii WebGL
#3 Podstawowe klasy - Kurs technologii WebGL
Просмотров 2624 года назад
#3 Podstawowe klasy - Kurs technologii WebGL
#2 Czym są wymiary - Kurs technologii WebGL
Просмотров 2904 года назад
#2 Czym są wymiary - Kurs technologii WebGL
#1 co to jest WebGL - Kurs technologii WebGL
Просмотров 1,1 тыс.4 года назад
#1 co to jest WebGL - Kurs technologii WebGL
Bardzo ciekawe. Prosimy o więcej 🙂
Będzie, tylko nie szybko, bo się muszę najpierw nauczyć jak zrobić kolejne rzeczy
fajnie, polecasz coś do nauki asemblera?
Nie mam żadnego konkretnego źródła, po prostu szukam w Google jak czegoś nie wiem
polecam ChatGPT tylko trzeba uwazac bo czasami sie plącze
Obejrzałem do końca i... Jeszcze nie miałem okazji poznać osoby tak zapatrzonej w windowsa. Postanowiłeś przetestować gnu, zapoznałeś się z podstawami obsługi ale nie z filozofią systemów innych niż windows. Podejrzewam, że wszystkiw unixowe systemy oraz macos też wrzucisz w jeden kosz z systemem gnu który/które testowałeś. Na Windows pracowałem bardzo długo (nadal pracuję ale czasami), na debianie pracuję od 12 lat. W międzyczasie miałem okazje poznać także inne systemy w tym serwerowe z rodziny windows jak i inne dystrybucje gnu). W chwili obecnej sam współtworzę własny system oparty na ubuntu. Jak wspomniałem - w życiu nie poznałem kogoś tak zapartego jak ty. Nawet nie rozumiesz dlaczego są tworzone inne systemy i z czym najlepiej się sprawdzają jakie systemy operacyjne. Ps: pewnie masz komórkę z windows mobile, co? :-D taki żart. Chociaż nie wiem czy odpowiedź nie byłaby twierdząca.
obczaje potem dzieki za tt!
Od czego skrótem jest tt?
Daję suba, lakja, komentarz :). Ciekawy pomysł, zobaczymy do jakiego etapu dojdziesz. Powodzenia.
Jakie sa najlepsze najpopularniejsze języki programowania? Od czego zacząć? Pepeask i wgl czy ze względu na nasz język narodowy mamy łatwiej nauczyć sie programowania?
Jaki jest najlepszy język to można by dyskutować godzinami. Przede wszystkim zależy do czego ma służyć, i zależy dla kogo (różni programiści myślą w różny sposób). Inaczej wybierasz jeśli chcesz samemu coś stworzyć, inaczej, jeśli szukasz pracy itd. Znajomość języka Polskiego niespecjalnie pomaga. Głównym językiem używanym przez programistów jest Angielski, wszystkie języki mają nazwy słów kluczowych, klas, funkcji itd. po angielsku, materiałów do nauki po Angielsku jest najwięcej itd.
Leci sub nie mam nic wspólnego z progarmowaniem a zawsze mnie to kręciło! Super robota
Fajnie tez chciałbym kiedyś się nauczyć programowania szacun
Zacznij teraz za pol roku podziekujesz 😅
O, zajrzę! Pozdro
Ad.1. Na co dzień korzystam z ok 150 serwerów Debian i nie zdarzyło mi się aby system po wykonaniu apt upgrade nie wstał. Musiałeś wcześniej bardzo się postarać aby nie wybootował nie oszukujmy sie. ad.2 Widzę kolega nie ma pojęcia co to ACL'ki, selinux, a jak jeszcze ci mało uprawnień to idźmy dalej capabilities i ldap. ad.3 nie prawda żaden nowy proces tworzący nie musi nic definiować uprawnień pliku nowego. Zostaną nadane na podstawie katalogu nadrzędnego i maski. I kolejna nieprawda bo ACL'ki moga być dziedziczone dla plików potomnych w folderze czy podfolderze. ad.4 Serio aż takie trudne jest po rozpakowaniu danie a) ./configure b) make c) jeśli nie masz katalogu debian to "dh_make -s -c gpl -e twoj_email@example.com" oraz d) debuild -us -uc na końcu instalujesz dpkg -i pakiet.deb Fakt niektóre z tych rzeczy a może nawet większość będzie niejasna lub nowością dla przeciętnego użytkownika ale żeby mówić od razu że nie ma? ... Aż mnie korci aby napisać czego naprawdę nie ma Windows i dlaczego go nie cierpię. Brak obsługi wielu systemów plików jak chociażby ZFS, btrfs. Brak możliwości porządnej virtualizacji. Brak obsługi VLANów. Brak obsługi OpenVPN'ów. Tak jak pisze póki masz jednego OpenVPN'a jeszcze jako tako to działa a jak spróbujesz zapiąć kilka z jednej maszyny to zaczynają się mega schody i to nie działa poprawnie. Brak porządnego firewalla. Notoryczne problemy z wirusami i trojanami. W MIARE INSTALOWANIA KOLEJNYCH APLIKACJI/GIER WINDOWS SPOWALNIA I NIC NA TO NIE PORADZISZ. To wada windowsa, której nie ma Linux że po zainstalowaniu 200 programów nadal działa tak samo szybko. Windows nie jest w stanie bo "zabiją" go biblioteki. Windows nawet bez aktualizacji potrafi sam z siebie przestać działać na drugi dzień i się nie uruchomić - bardzo często zjawisko na windows 2000 server. Po aktualizacji na windows nigdy nie wiesz co przestanie ci działać, masz problemy z wyłączeniem aktualizacji, nie wiesz co "windows" zbiera na twój temat i wysyła do wielkiego brata. Brak możliwości elastycznej konfiguracji środowisk AI. Tak więm pod windows też są ale tylko gotowce w których jak cokolwiek zmienisz ( o ile w ogóle możesz cokolwiek zmienić w parametrach modelu) to od razu przestaje działać. Pod linuxem nie ma żadnego problemu, multum opcji, multum modeli do koloru do wyboru. Mógłbym tak jeszcze długo wymieniać aż byście się zanudzili.
o jesuuuuu .... Masz rację, Linux nie jest dla wszystkich, a na pewno dla ciebie. XD
Specjalista sie znalazł... Że mi RUclips taki syf poleciło
Kto powiedział, ze specjalista? Amator nie może wyrazić opini?
1. to zależy od dystrybucji, z ubuntu server nie miałem nigdy problemów, natomiast płatny redhat jest bardzo ceniony ze względu na stabilność :) 2. możesz nie dać użytkownikowi uprawnień do /bin, zrobić userowi katalog z symlinkami do wszystkich pakietów i ustawiać uprawnienia do poszczegółnych symlinków 3. system uprawnień jest złożony, istnieją mniej powszechne flagi, które np. zapewniają dziedziczenie dla user:group. Da się o tym znaleść w necie, być może to była flaga L 4. na to za bardzo rady nie ma, można korzystać ze snapa albo korzystać z pakietów skompilowanych do appimage
2.Ale to ciągle tylko który plik wykonywalny możesz uruchomić, prawdziwe uprawnienia powinny działać na poziomie zapytań procesu do jądra systemu. Poza tym zawsze możesz ściągnąć sobie sam plik binarny z neta, wrzucić do innego katalogi niż /bin i tak wywołać.
Niestabilny Debian ?.Nie slyszalem.
Akurat ten problem z update to jak dobrze pamiętam w obu przypadkach wystąpił na Ubuntu
@@thebuggerdev Ubuntu to system do zabawy a nie dla stabilnej pracy. Jak chcesz mieć coś stabilnego to nie Ubuntu.
@@cccddd1871 Może i racja
Podsumowując: "jest darmowy"
No i można za jego pomocą "wskrzesić" jakiegoś starszego kompa😊 i dać mu druga młodość
Jak odpalisz chrome to i tak ramu braknie xD
Czy płacisz coś AWSowi za to, co tutaj pokazałeś, jak tak to ile? ;)
Teoretycznie płacę, ale wyszło poniżej centa więc realnie nie płacę. ApiGateway 1,20USD za milion requestów, ja w cały miesiąc użyłem 284, czyli grubo poniżej centa (więc na rachunku mam 0.00USD) DynamoDB za za capacity 0.00USD (nie wiem dokładnie co to), za transfer pierwsze 25GB w miesiącu jest za darmo, za requesty 0,30USD za milion odczytów i 1,52USD za milion zapisów, więc jak wyżej jestem grubo poniżej jednego centa Lambda pierwsze 400 000 gigabajtosekund (czyli sekund pracy maszyny z 1GB ramu) na miesiąc jest za darmo, ja użyłem 8, tak samo pierwsze 1000000requestów jest za darmo, ja użyłem 290 Zrobię może filmik o pricingu AWSa i innych cloudów
@@thebuggerdev super ciekawe, dzięki za info
40:43 rust moment, w C oczywiscie sam by sie kod napisal
Jak dla mnie konfiguracja kompilacji C nie jest wcale prostsza, ale ja na co dzień w tych językach nie siedzę.
Bardzo fajne streamy! Sam nie raz próbuję coś nagrywać i wiem ile pracy to kosztuje (przygotowań, researchu itd.). A w tej branży widzów nie ma zbyt wielu :) Więc tym bardziej wyrazy uznania.
Widzów może niewielu, ale za to konkretni. Od niedawna robię streamy a już jednego klienta na mały projekcik złapałem dzięki temu, że trafił niechcący na mój kanał.
fajny live, szkoda że nie pod ARM'y
Wbrew obecnemu hypeowi na ARM uważam, że pod względem wydajności to x86 ma większy potencjał. Wiem, że ARM od Apple ma wydajność jednowątkową na równi z Intelem (źródło: passmark), ale wszyscy inni producenci są daleko w tyle pod względem wydajności. ARM jest lepsze pod względem energooszczędności i wydzielania ciepła, ale ja osobiście korzystam ze stacjonarki więc tego nie odczuwam. Ale w assemblerze mam zamiar pisać minimum co jest konieczne, resztę w rustcie, który można kompilować na różne platformy, więc jak będzie zainteresowanie to mogę na przyszłych streamach zająć się też wersją pod ARM, ale to jak wersja x86 będzie jakoś działająca.
No to widzimy się za 15 lat, w dniu pierwszego release ziomeczku :D
zerować rejestr ponoć lepiej xorem bo mniej cykli procesora zajmuje, czyli XOR bx,bx
To jest fragment który jest wykonywany raz, więc takie małe optymalizacje nie mają znaczenia, optymalizować trzeba to, co będzie wykonywane długo lub wielokrotnie, a mov bx,0 czytelniej przekazuje co chcemy zrobić (przypisać 0 do bx) niż xor bx,bx. Ale sprawdziłem w uops.info oraz na agner.org i zarówno w najnowszych procesorach od amd jak i intela jak i w starym pentium II i wydajność jest ta sama dla xor rejestr,rejestr jak i mov rejestr,wartość natychmiastowa.
@@thebuggerdev xor zeruje rejestr bezpośrednio, zajmuje to dwa bajty w kodzie maszynowym. Mov przypisuje wartość do rejestru z pamięci i zajmuje cztery bajty w kodzie maszynowy. Ale wiadomo, w tym przypadku nie ma to znaczenia. Jednak xor działa szybciej bo wykonuje się bezpośrednio na rejestrze procesora bez użycia pamięci.
Wielkość w kodzie maszynowym będzie miała wpływ na szansę czy kod będzie w cache, ale my ten kod wykonujemy w zasadzie po kolei więc CPU powinien sobie załadować go z wyprzedzeniem. Mov box,0 to nie jest to samo odwołanie do pamięci co np. mov bx, [0], bo w tym pierwszym masz tylko wartość natychmiastową która jest częścią samej instrukcji więc odczytuje ją frontend procesora i potem backend już nie musi się do pamięci odwoływać.
Bardzo ciekawa transmisja, chętnie w niedalekiej przyszłości zobaczę więcej materiałów o podobnej treści. Rozwijaj się dalej!
Oglądanie całego procesu myślowego od podstaw było bardzo ciekawe. Dobrze zobaczyć jak inni podchodzą do rozwiązywania problemów, można się czegoś nauczyć :) Pozdrawiam, będę zaglądał częściej.
Nastawiałem się, że to będzie nudny stream (nawet dałem w tytule, że nudny) ze względu na to, że się nie przygotowywałem wcześniej tylko wymyślałem na bieżąco, ale ma zaskakująco dużo wyświetleń
Stworzyłeś własny framework, świetnie, ale ciekawe ile ma exploitów.
1.Każdy kod który pisze programista niesie ryzyko bugu, nawet używając bibliotek które nie mają błędów piszesz tez swój kod. 2.exploit jest niebezpieczny tylko, jeśli ktoś go odkryje. Tutaj ktoś musiałby celowo zajmować się szukaniem w tym konkretnym frameworku, a jak masz popularny framework, to jak już ktoś znajdzie eksploit, to możesz atakować wszystkie systemy, które nie zrobiły aktualizacji. 3.Z ryzyka eksploitów nie udostępniam kodu jako open source, bo z jednej strony nikt nie ma powodu, żeby zgłaszać mi bugi do naprawienia, a z drugiej strony, gdyby ktoś chciał robić atak celowany w jeden z systemów na tym frameworku, to z dostępem do kodu szukanie eksploitów jest dużo łatwiejsze.
Hmmm bardzo ciekawe. Ostatnio czuje, że stoję w miejscu trochę z rozwojem. Coś takiego otwiera mi oczy na rzeczy, na których mógłbym się skupić :D
Kopiowanie Minecrafta jest w ogóle legalne?
Łamię prawo autorskie w ten sam sposób, jak każdy streamer który streamuje jak gra
@@thebuggerdev A to okej minecraft podobno w ogóle przymyka oko na takie rzeczy tak jak na tlauchera itp.
Podziwiam takich ludzi jak ty, naprawdę. Umiejętność programowania to dla mnie coś niesamowitego. Niestety mam za słabą głowę do tego, a chętnie bym się "pobawił" :) Czytałem dużo o LUA ostatnio i bardzo mnie to zaciekawiło, może warto spróbować, ale od modów? :p
Lua się trochę tylko bawiłem jako skryptowanie redisa. Dla mnie najtrudniejsze w programowaniu jest zrozumienie tego, co inny programista zrobił, więc czasem łatwiej napisać swoją grę niż modować istniejącą.
omg czy to polski stream!?!?!
Polski, czemu OMG?
@@thebuggerdev bo teraz nie ma za duzo polskich streamow, albo mi sie nie pokazuja
najs
Chcę z tobą zawalczyć w FameMMA! Podejmij rękawicę.
Tylko kto by to chciał oglądać?
A ja grzecznie spytam; nie lepiej by w jakimś typescripcie pisać zamiast plain JS?
Główny problem jaki mam z typescriptem, to że on sprawdza typy tylko w momencie traspilacji,ale nie w runtime. Czyli nawet jak napiszesz że np. Funkcja przyjmuje int, to w runtime możesz wywołać z stringiem. Druga rzecz, że ja jestem dość nietypowym programistą, bo cenie sobie dynamiczne typowanie
097
097?
@@matrix01234567899 096
ja też trafiłem przez przypadek, nie moja bajka ale podbijam zasiegi
Znalazłem to absolutnie przez przypadek, sztos stream
Lubię takie projekty własne, nieszablonowe. Powodzenia w dalszym rozwoju fremaworka.
Siemka a jest szansa aby sie dogadać na współpracę? Potrzebuje kreatora cos w stylu tych grzejnikow lecz to inny produkt. Daj znać dzieki :)
Siemka, jak najbardziej. mój mail: mateusz.krawczyk@green-code.studio
Test komentarza 1
Wszystko mega fajnie wytłumaczone :) Czy będą kolejne odcinki? Jeżeli nie to czy prowadzisz może gdzieś kursy internetowe?
Będą jak znajdę więcej wolnego czasu. To jest mój pierwszy kurs który nagrywam.
czy bedzie cały kurs?
Jak będziesz tak drobił te podstawy jak gejsza to ... jak mawiał klasyk.