Вулик комбіДід
Вулик комбіДід
  • Видео 18
  • Просмотров 40 284

Видео

Моя пасіка 3. Перетопка воску. Просто, ефективно і в любу пору року.
Просмотров 11 тыс.Месяц назад
#пасіка #бджоли #вулик #віск
Вулик "комбіДід" Частина 14. Висновки після тестування вулика
Просмотров 7582 месяца назад
Властивост вулика: від негативу до позитиву. Мінуси... 1.Складність виготовлення. 2.Велика вага гніздового корпуса. 3.Два види рамок в гніздовому корпусі. 4.Потреба відкачки меду в гніздовому корпус в кінц сезону. Плюси... 5.Вс позитивн властивост корпусних вуликів можливість не застосовувати ганіманівську решітку. 6.Вс позитивн властивост вулика лежака комфортне розміщення для бджіл даданівс...
Вулик "комбіДід" Частина 13. Відкачка меду і скорочення бджолосімей
Просмотров 2113 месяца назад
Вулик "комбіДід" Частина 13. Відкачка меду скорочення бджолосімей
Вулик "комбіДід" Частина 12. Пізній взяток, мед і неможливість скоротити бджолосім'ї
Просмотров 1414 месяца назад
Вулик "комбіДід" Частина 12. Пізній взяток, мед неможливість скоротити бджолосім'ї
Вулик "комбіДід" Частина 11. Особливості червлігння маток. В очікуванні взятку.
Просмотров 1505 месяцев назад
Вулик "комбіДід" Частина 11. Особливост червлігння маток. В очікуванн взятку.
Вулик "комбіДід" Частина 10. Мед, вулик, фази розвитку сімей
Просмотров 8175 месяцев назад
Вулик "комбіДід" Частина 10. Мед, вулик, фази розвитку сімей
Вулик "комбіДід" Частина 9. Відбір меду і порівняльні характеристики
Просмотров 6576 месяцев назад
#вулик #бджоли #пасіка
Вулик "комбіДід" Частина 8. Вулик і роїння.
Просмотров 2337 месяцев назад
В даному відео розкажу про вплив об'єму вулика на роїння.
Моя пасіка. Частина 2. Один день на ройовій пасіці
Просмотров 1,6 тыс.7 месяцев назад
В даному відео покажу як в мене проходить день на пасіц коли виходять рої. #вулик #бджоли #пасіка
Моя пасіка. Частина 1. Ловля роїв. Мій спосіб
Просмотров 12 тыс.7 месяцев назад
В даному відео розкажу історію про те, як я почав ловити рої таким способом. #вулик #бджоли #пасіка
Вулик "комбіДід" Частина 7. Розширення наставкою.
Просмотров 1,5 тыс.7 месяцев назад
В даному відео розкажу про деяк особливост наставки не потрібність ганіманівської решітки.
Вулик "комбіДід" Частина 6. Особливості розвитку бджолосімей
Просмотров 1,5 тыс.7 месяцев назад
В даному відео покажу, як комфортна зимівля впливає на весняний розвиток бджолосімей. #бджоли #пасіка #вулик #вуликКомбіДід
Вулик "комбіДід" Частина 5. Перше (трохи непланове) весняне розширення бджолосімей
Просмотров 9438 месяцев назад
В даному відео покажу, як розширював бджолосім'ї у зв'язку з взятком.
Вулик "комбіДід" Частина 4. Другий підхід до вулика і ранньовесняний розвиток.
Просмотров 2848 месяцев назад
В даному відео хочу розповісти про ранньовесняний розвиток бджіл в даному вулику показати свого невеличкого "помічника", якого сам змайстрував. #бджоли #пасіка #вулик
Вулик "комбіДід" Частина 3. Зручності вулика. Весняний догляд
Просмотров 2,9 тыс.9 месяцев назад
Вулик "комбіДід" Частина 3. Зручност вулика. Весняний догляд
Вулик "комбіДід" Частина 2. Плюси і переваги над другими системами вуликів
Просмотров 1,7 тыс.11 месяцев назад
Вулик "комбіДід" Частина 2. Плюси переваги над другими системами вуликів
Вулик "комбіДід" Частина 1
Просмотров 1,6 тыс.11 месяцев назад
Вулик "комбіДід" Частина 1

Комментарии

  • @ИванМайданик-ц2о
    @ИванМайданик-ц2о 3 часа назад

    Потрібно слідкувати за вогнем у плиті бо може запінитись віск і побігти через верх . Краще це робити на подвірі бо може згоріти будівля .

    • @kombiDid
      @kombiDid 3 часа назад

      Уважно послухайте що я розказую у видео. Ви чули про спеціальну решітку для запобігання збігання молока?

  • @АнтоновичВладислав-г4г

    Дозвольте з вами не погодитися , дупло це живе дерево скільки там вологи не було б стінки дерева його всмокчуть в себе а от стінки вулика це мертве дерево .

  • @harmlessman470
    @harmlessman470 5 дней назад

    Мені здається, що з піврамкою набагато простіше і легше працювати ніж з даданівською і українською . Особисто я зупинився на 145 рамці . А підйомник класний !!Удачі !!

    • @kombiDid
      @kombiDid 5 дней назад

      Подивіться відео "особливості червління маток...", частина 11.

  • @harmlessman470
    @harmlessman470 5 дней назад

    Бджоли будують свої стільники по розміру дупла . Були б дупла шириною до 50см. то думаю і стільники були б такої довжини . Удачі !

  • @alex_goodwin
    @alex_goodwin 5 дней назад

    Тільки не "за валентністю", а за молярною масою і не в два рази, а на третину (27%, якщо точніше) молекула вуглекислого газу є важчою за молекулу кисню. Однак розрахунок треба вести не за чистими газами, а за середньою молярною масою повітря і в такому разі СО2 важчий за повітря приблизно на 34%. Саме тому він опускається вниз. ;)

    • @kombiDid
      @kombiDid 5 дней назад

      Дякую за професійну поправку. Правда, я не казав на скільки СО2 важчий( бо не знав). Елементарно освіти на це не хватає.

    • @alex_goodwin
      @alex_goodwin 5 дней назад

      @@kombiDid важливо, що ви демонстрували пояснення своїх думок, базуючись на формулі молекул вказаних газів. Це було дуже правильно та коректно. Одночасно з тим ви спонукали мене задуматися про розподіл та склад газових сумішей всередині вулика. Я навіть задумав з часом зібрати ряд приладів та експериментально дослідити що відбувається в атмосфері біля днища, в самій середині та під дахом вулика під час зимівлі. Це не просто і потребуватиме часу та ресурсів, але мені це цікаво. Буду пробувати. ;)

    • @ivannazarenko2999
      @ivannazarenko2999 4 дня назад

      Ви кажете, що СО2 важчий за повітря і я не проти. Так о с ь, якщо повітря то це 21% кисню і 78% азоту і його вага, не знаю чи молярна, чи атомна, але вона рівна 29. А СО2 це є 14+(16×2)=46. Виходить, що СО2 не важчий у 2рази, обож на 50%. Мабуть Ви праві, що це десь 34%, але я незнаю, яким чином це вирахувати. Я про це міркую, бо використовую плівку,навіть зараз, але в мене багато утеплення зверху. Мої друзі бджолярі за вентидяцію і не реагують на мої аргументи, бо я кажу їм, що навіть літом будь то плівка, чи холстик, чи потолочина бджоли прополісують верх гнізда ГЕРМЕТИЧНО... А їм давай вентиляцію... В моїх вуликах дно сітка і весь вуглекислий газ і вода падають вниз.... Н2О +СО2 =Н2СО3, а це вже вуглекислота і вона важча за повітря більш ніж у 2рази.

    • @alex_goodwin
      @alex_goodwin 4 дня назад

      @@ivannazarenko2999 там проста пропорція: приймаємо, що молярна маса повітря (29 грам/моль) це 100%, а молярна маса вуглекислого газу (44 грам/моль) це - х. Тоді (за правилом хреста): х = (44*100)/29 = 151,7. Відношення м.маси повітря до м.маси вуглекислого газу складає 100/152 = 2/3. Тобто вуглекислий газ приблизно на 1/3 важчий. Тому, за законами фізики, опускається донизу. Вуглекислоти у вулику не може бути. Точніше - є, але у дуже незначній кількості, бо ця кислота є нестійкою і швидко розпадається на СО2 та воду (як ви й вказали). А от тепла водяна пара є найлегшим компонентом повітря (18 грам/моль), тому вона піднімається догори і звично конденсується під дахом (особливо якщо там немає утеплення). Таким чином - утеплення вгорі вулика є бажаним (якщо не рекомендованим). Хоча б для того, щоб під дахом був прошарок повітря з постійною температурою і вологістю (такий собі "тепловий мішок"). А от днище вулика (на мою думку) має бути сітчастим - це необхідно для видалення зайвої вологи. Згадайте, що не так страшне холодне повітря, як холодне вологе повітря, бо воно швидше відводить тепло = охолоджує. Це стосується як людини, так і бджолиного клубу. 🤔

  • @АлексейАлексеевич-н8ю

    Так само і стосовно вологи, волога бджолам також потрібна, тому що лечинка вона ж не в скорлупі а личинці потрібна майже стовідсоткова волога, де вони її мають брати? Правельно тут же і беруть плюс не даремно мед кристалізується і втой же час він сильно гігроскопічний а все для того щоб зберігатись і також регулювати вологість, бо коли бджоли розгризуть печатку той мед починає обсорбувати на себе зайву вологу, і відповідно бджола має можливість його спожити та осушити собі клуб, це не враховуючи того що бджоли самі по собі тримають повітряну подушку що є ізолятором. Так само як сентипонові куртки, вони не гріють, вони лишень роблять повітряну подушку, звичайний пластик з якого зробили той "пух" Так само і бджоли тримають навколо себе повітря як ізолятор.

    • @kombiDid
      @kombiDid 5 дней назад

      Це хай досліджують науковці і викладують нам %. У видео я говорив що це далеко не все.

  • @АлексейАлексеевич-н8ю

    Бджоли за рахунок вуглекислого газу регулюють свої біологічні можливості, вони вгоняють себе частково в анабіоз тим самим уповільнюють старіння, і тому їм вистачає кисню бо скільки впало на дно вуглекислого газу стільки і піднялось кисню в них жеш не може бути вакум, але тупих досталь таких як муха чи йому подібних, які роблять вентиляції від чого ті бджоли постійно на протягах відповідно починають працювати на максималках і зношуються, а потім зима сто відсотків перезимували, а після другого обльоту починають танути і тоді скиглять на кліша хоча по факту бджола просто через протяги вичерпала свій ресурс по старості і відійшла.

    • @kombiDid
      @kombiDid 5 дней назад

      Це і є проблема, що ніхто досконало не дослідив всі процеси.

    • @alex_goodwin
      @alex_goodwin 4 дня назад

      Якщо ви звернете увагу - Муха (особливо в останніх відео) каже, що під час зимівлі не має бути протягів через гніздову частину (де сидить клуб). Він окремо вказує, що рамки з клубом варто утеплювати/укривати, а "протяг" має йти під рамками за заставну і вже там виходити через продухи. Це цілком раціонально, щоб запобігти конденсації вологи всередині вулика (особливо таких що з глухим днищем).

    • @АлексейАлексеевич-н8ю
      @АлексейАлексеевич-н8ю 4 дня назад

      @alex_goodwin я того муху вже давно спостерігаю, тому знаю що то за комаха, для того щоб когось вчити йому самому потрібно вміти те робити те що він можливо гарний столяр то одне а те що він далекий від бджіл то є факт. Так можливо для якогось початківця якому впарювати матки він типу майстер бо за роки хоч не хоч а слів нахватаєшся гарних, а якщо розглядати його як бджоляра а тим паче маткаря його рівень це лишень балачки для малоосвічених які приречені на провал від його настанов.

  • @Любомир-х5е
    @Любомир-х5е 5 дней назад

    Клуб видихає через низ, сам себе гріючи забирає випущене тепло.

  • @РоманМоскалюк-м7я
    @РоманМоскалюк-м7я 6 дней назад

    В умовах Закарпаття взагалі не потрібно переживати за зимівлю бджілЩоб сімя загинула треба ще постаратися.

  • @ЄвгенНовіченко
    @ЄвгенНовіченко 7 дней назад

    Так - про вуглекислий газ - це цікаво ! дуже дякую.

  • @АндрійДушутін
    @АндрійДушутін 26 дней назад

    Скажіть будь ласка -скільки потрібно щоб кипіло.

    • @kombiDid
      @kombiDid 26 дней назад

      В мене кипить годину+. А люди, що варать на газу, до півгодини, але в них трохи залишаєтся воску в мерві.

  • @ВіталійРеменяка
    @ВіталійРеменяка 27 дней назад

    А на дні каструлі щось лежить?

    • @kombiDid
      @kombiDid 27 дней назад

      Я ж показав, подивіться уважно. Деревяна решітка.

  • @ТимурДжмухадзе
    @ТимурДжмухадзе 27 дней назад

    👍👍👍👍

  • @АнатолийПопов-ъ1м
    @АнатолийПопов-ъ1м 28 дней назад

    Не наївся не налижися

  • @ОрестСербинівський

    Дякую.

  • @MykolaKopach
    @MykolaKopach 29 дней назад

    таким самим методом перетоплюю, просто зверху груз, але думаю що у Вас практичніше, оскільки не потрібно постійно той груз тягати

  • @alexgez6211
    @alexgez6211 Месяц назад

    Чудовий спосіб перетопки воску. Головне все що необхідно є к кожному домі. І вихід воску більший ніж у паровій воскотопці. Від мене лайк та підписка. Дякую за підказку. Найкращі побажання.

  • @M.Makarenko
    @M.Makarenko Месяц назад

    І залишилися чисті бджолині екскременти...

  • @СергійЕвстратенко

    Долгая песня.

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      Але не довше ніж розварити воскосировину в чані, а потім заправити нею воскопрес... Все в цьому світі відносне.

    • @СергійЕвстратенко
      @СергійЕвстратенко Месяц назад

      @kombiDid ти не правий .розварювати рамки в ємності цілі рамки .а потім віджимати у пресі набагато швидше.плюс рамки не потрібно піддавати термічній обробці.подивись відео

  • @tymkovych
    @tymkovych Месяц назад

    Ваше відео дуже цінне. Але я думаю, що у мерві є ще велика доля прополісу, перги та можливо ще багато чого. Але поки що немає технологій отримання з них блага. Удобрюють землю, спалюють. Я роблю буває медовуху з темними рамками. Виходить особливий цікавий смак.

  • @ІринаКалиман
    @ІринаКалиман Месяц назад

    Цікаве відео. Здоров'я вам і процвітання.

  • @TaisiyaOleksa
    @TaisiyaOleksa Месяц назад

    Дякую

  • @МиколаПоливаний-й8л

    Дякую за цікавий метод.Скажіть,а який обʼєм я вашої каструлі?

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      40 літрів.

  • @СергейГоловко-р5э
    @СергейГоловко-р5э Месяц назад

    У меня батько теж працював на колхозной пасеке и мне досталась по наследству паровая воскотопка.Яот нее отказался .и перетапливаю по Вашему методу .только груз сверху ложу . За пружину спасибо .Здоровья Вам

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      Це не мій метод, а невідомої(для мене) людини що описала його давно в журналі.

  • @МихаилПадаховский

    👍👍👍👍👍

  • @ДевідБец
    @ДевідБец Месяц назад

    Мирвою можна пліту топити

  • @СергійВіталійовичШ13

    Скажіть який вихід з 1рамки даданівської темної і тоді стане ясно що таке прес або ця ваша комедія?

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      Якщо в мерві нема воску, то де він? Цю задачу ви повинні самі розвязати.

    • @СергійВіталійовичШ13
      @СергійВіталійовичШ13 Месяц назад

      @@kombiDid В тій мерві ще є багато воску.А своє я вже розв'язав, з 1темної рамки в мене після преса 157грам воску.

    • @vasylsydoriv8493
      @vasylsydoriv8493 Месяц назад

      ​@@СергійВіталійовичШ13Хотілося б побачити ваш метод

    • @СергійВіталійовичШ13
      @СергійВіталійовичШ13 Месяц назад

      @@vasylsydoriv8493 На моєму каналі повно відео.

    • @СергійВіталійовичШ13
      @СергійВіталійовичШ13 12 дней назад

      @@vasylsydoriv8493 на моєму каналі.

  • @ВікторМаксимчук-е7ж

    Роблю так само но з одних чорних рамок получається темноватий , може хтось знає причину , підкажіть

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      Може віск контактує десь з чорним металом?

    • @МаксимГапеев-с7х
      @МаксимГапеев-с7х Месяц назад

      Перетопить кілька разів, хоча б 2 рази. Посвітлішає. За один раз ніколи не буде жовтим.

    • @ВікторМаксимчук-е7ж
      @ВікторМаксимчук-е7ж Месяц назад

      @kombiDid та ні , нержавійка, вода дощова, може попадає пропопіліс , як знімаю суш то і рамки шкрабаю

  • @ОлегКоробко-б5л
    @ОлегКоробко-б5л Месяц назад

    Дякую ! І я собі таку зроблю

  • @ОлександрНікітюк-ы2щ

    Цей спосіб підходить для тих, у кого НЕМА воскотопки, або в кого пасіка з двох вуликів. По два рази перетоплювати! Мерва не здається ( дохід НУЛЬ)

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      У мене 60т вуликів, а заготовачі і переробники мерви на мені не заробляють. Дуже багато людей і давно користуються цим методом.

    • @ОлександрНікітюк-ы2щ
      @ОлександрНікітюк-ы2щ Месяц назад

      @kombiDid а в мене 80 вуликів і я топлю у воскотопці: один раз перетопив і здав віск. І мерву гарячу висипав, вона на сонечку полежить, а на наступний день -відвіз і разом з воском здав. І не треба по 2 рази топити. Ви таким способом з тієї мерви маєте воску на копійки. А трудозатрат -на сотню. Ото і вся арифметика. Але, кожному-своє

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      @@ОлександрНікітюк-ы2щ Я бачив що багато людей здають віск з дирками в центрі, без перетопки.

    • @ОлександрНікітюк-ы2щ
      @ОлександрНікітюк-ы2щ Месяц назад

      @kombiDid в мене ніяких дірок. Воскові "диски" по 3.5-5 кг. Діаметр залежить від діаметру ємності, в яку зливається віск. Товщина -від кількості суші на перетопку. Зазвичай десь5÷7 см

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      @@ОлександрНікітюк-ы2щ Ви не зрозуміли. Я про те що люди по другому разу не перетоплюють як я. Перетопили раз і здають і приймають в них. Дирка по центру воскового круга технологічна. Коли перетоплюють цим методом.

  • @ИванПрленчук
    @ИванПрленчук Месяц назад

    Гарний метод, коли холодно. Я завжди використовую сонячну воскотопку.

    • @БджолиіпасікаОлександра
      @БджолиіпасікаОлександра Месяц назад

      Ця водяна воскотопка цікава тим, що можна потім перетопити мерву з сонячної воскотопки, і можна перевірити восковитість мерви .

    • @ivanfortel3393
      @ivanfortel3393 Месяц назад

      я перев1ряв п1сля сонячно1 1 п1сля парово1 в так1й воскотопц1 великий вих1д воску@@БджолиіпасікаОлександра

  • @ВікторОстапчук-г4о

    Це хоча і колоритна сільська ,але розповідь ,віск треба зважити тоді це буде практика.

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      Пробуйте, важте, а в відходах воску нема і я не думаю що він кудись зник(випарувався...).

  • @ВалерійТкаченко-ж9р

    Гарний варіант... хотілося б знати скільки вихід з рамки!? Дякую, успіхів!

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      Своїх точних вагів не маю. Пробуйте, важте...

    • @ВалерійТкаченко-ж9р
      @ВалерійТкаченко-ж9р Месяц назад

      @kombiDid сумно... багатьох цікавить це питання! Успіхів і гарної зимівлі!

    • @yefremov31
      @yefremov31 4 дня назад

      @@ВалерійТкаченко-ж9р раніше так топив і я. Вихід більший ніж через прес лисиця. Зараз користуюсь лисицею, потрібно чимось жертвувати, час у виграші віск у мінусі. Хоча цим методом не поспішиш, чим довше витоплювати тим більше вихід. Короче скільки не витоплюй віск все виходить і виходить, тут уже хто кого.

    • @ВалерійТкаченко-ж9р
      @ВалерійТкаченко-ж9р 4 дня назад

      @@yefremov31 зрозумів, дякую! Успіхів! 🙂

  • @Bdjoloder
    @Bdjoloder Месяц назад

    «Пчоли» якийсь мій земляк🤔 вітання з Олевська

  • @Bdjoloder
    @Bdjoloder Месяц назад

    Все просто та доступно, а саме головне ефективно👍

  • @-Dobrii
    @-Dobrii Месяц назад

    Супер результат. Дякую за відео

  • @pashalucky637
    @pashalucky637 Месяц назад

    Цікаво пропустити цю мерву через прес. Наочно так би мовити підтвердити дієвість такої гарної витопки воску. Довіряй але провіряй.

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      Попробуйте. Після варіння 15-30хв. один раз беруть цю мерву і більш не хочуть. А коли варити більше години то ніхто не схоче брати ці відходи. Пощупав-помацав і подивився і кожен зрозуміє що воску нема.

    • @СергійЕвстратенко
      @СергійЕвстратенко Месяц назад

      Скільки воску в тебе виходить із однієї рамки 300 ї😊

    • @МаксимГапеев-с7х
      @МаксимГапеев-с7х Месяц назад

      Так а що там може залишитись, якщо на 12 рам суші 30 літрів води. Вода вимила увесь віск з мерви. Чим більше води, тим краще і більше йде відокремлення воску від мерви.

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      @МаксимГапеев-с7х Трохи не так працює. Чим довше кипить, тим більш виварюєтся. Після години вже недоцільно кип'ятити.

    • @Mykhailo72_
      @Mykhailo72_ 26 дней назад

      Я мертву, добре просушену, використовую у димарі в суміші з іншими матеріалами. Можна додати качан з кукурудзи ,порохно ,шишку ялинки,чи ін.Підтримує чудово горіння, приємний запах диму. Попробуйте.

  • @СерёгаОбуховский-н9п

    Гарний спосіб тільки всю зиму топити треба

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      На 60т сімей хватає, а далі треба щось вдосконалювати. Збільшувати обєм і створювати конвеєр. Но це вже не для мене.

  • @bgzolar100
    @bgzolar100 Месяц назад

    Скажіть який вихід з 1 рамки

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      100% В мерві воску зовсім нема, як кипить не менше години.

  • @ВалераЧерныш-ю1х
    @ВалераЧерныш-ю1х Месяц назад

    Супер

  • @ВиталийКой
    @ВиталийКой Месяц назад

    Супер!!! Дякую!!! Гарний спосіб.

  • @yefremov31
    @yefremov31 Месяц назад

    І я раніше так робив, за місто пружини камера з велосипедного колеса, зараз технологія інша 250 рам за день

  • @icorjankewich4520
    @icorjankewich4520 Месяц назад

    Скільки часу кип'ятите , щоб був такий результат

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      Не менше години. Знайомий на газу кипятить 15-30хв., то віск в мерві трохи залишаєтся, але приймати цю мерву вже не хочуть.

  • @ЄвгенНовіченко
    @ЄвгенНовіченко Месяц назад

    Чудовий пристрій ! А я збирався з металу решітку робити, а тепер теж зроблю з дерева. Дякую за підказку.

    • @kombiDid
      @kombiDid Месяц назад

      З чорним металом віск вступає в реакцію і чорніє. Алюминій, нержавійка можна, а чорний метал ні.

    • @ЄвгенНовіченко
      @ЄвгенНовіченко Месяц назад

      @@kombiDid Дякую. Буду мати на увазі.

  • @дядяМіша-ь6е
    @дядяМіша-ь6е 2 месяца назад

    Підписався , подобаються не стандартні вулики 😮

  • @Mykola_Fedchenko
    @Mykola_Fedchenko 3 месяца назад

    Передивився Ваші відео і не бачу сенсу в таких вуликах,одна морока.Ви кажете про великий об'єм гнізда,а воно лиш на українських рамках і то не на устах.Якщо переробляли дванадцятирамочник ще можна зрозуміти,а якщо робили новий не бачу сенсу.

    • @kombiDid
      @kombiDid 2 месяца назад

      В дечому я з вами згоден. Для каждої системи потрібні свої умови. Для альпійського свої, а бля рутовського свої. Але тре бути трохи уважнішим. Черва в пік, на13ти рамках бджолина плюс на будівельній трутень. Бджоли хочуть покривні(медові) і в 12ти рамочному і в 10ти р.. Кінець пізнього взятку і скільки меду бджоли принесли... Тільки щоб розмістити цей мед в укр. корпусному потрібно 4ри-5ть наставок, а взяток в пік розвитку сімей...?

  • @ЄвгенНовіченко
    @ЄвгенНовіченко 3 месяца назад

    Дякую. Дуже цікаво !

  • @ЄвгенНовіченко
    @ЄвгенНовіченко 4 месяца назад

    У вас таке розмаїття рамок ! Де ви їх зберігаєте ? Вистачає місця ?

    • @kombiDid
      @kombiDid 4 месяца назад

      Зберігаю по дідовськи в скринях, а з наставок в наставках. Рутовські задіяв вимушено. Недостатньо в мене наставок.

    • @kombiDid
      @kombiDid 4 месяца назад

      Цей вулик економить місце на рамки в скринях, бо гніздо скорочуєтся на 4ри укр. рамки і 4ри даданівські, а в 20ти рамочному лежаку на 12ть рам.

  • @johnososkalo8598
    @johnososkalo8598 5 месяцев назад

    хто ти і звідки

  • @АлексейАлексеевич-н8ю
    @АлексейАлексеевич-н8ю 5 месяцев назад

    Хай буде комент, хоча мені то не зрозуміло.

    • @kombiDid
      @kombiDid 5 месяцев назад

      Моя ціль була показати, що достатній об'єм вулика дає можливість наростити велику силу сім'ї і принаймні (як не уникнути зовсім) затримати роїння. Якщо порівняти сильну сім'ю в великому об'ємі, і сім'ю в малому об'ємі, то сім'я в малому об'ємі принесе меду набагато менше. Пропоную подивитись всі відео і вибачаюсь за невмілого блогера.