- Видео 75
- Просмотров 248 794
RD Eksploracja
Польша
Добавлен 28 апр 2016
Kanał poświęcony zwiedzaniu i eksploracji ogólnie pojętych podziemi. Z głównym naciskiem na dawne górnictwo.
Nieudostępnione partie sztolni Gertruda
Kontynuujemy serię "zakamarków" poza trasami turystycznymi w Złotym Stoku. Tym razem jest to największy z obiektów, a więc Sztolnia Gertruda. Większość turystów zapewne nie zdaje sobie sprawy długości korytarzy poza ucywilizowaną ścieżką. A i tak jest to tylko niewielka cześć oryginalnego zasięgu tej sztolni transportowej.
Просмотров: 1 599
Видео
Zakamarki sztolni Czarnej - część druga: Czarna Górna
Просмотров 1,1 тыс.День назад
Okres zimowy trochę zniechęca do działań terenowych, dlatego trzeba się schować pod ziemię do dostępnych obiektów ;) Odwiedziliśmy Złoty Stok i dobrze znaną sztolnię Czarną. Jednak skupiamy się na tych miej popularnych jej zakamarkach.
Zakamarki Sztolni Czarnej - część pierwsza: Czarna Dolna
Просмотров 2 тыс.14 дней назад
Okres zimowy trochę zniechęca do działań terenowych, dlatego trzeba się schować pod ziemię do dostępnych obiektów ;) Odwiedziliśmy Złoty Stok i dobrze znaną sztolnię Czarną. Jednak skupiamy się na tych miej popularnych jej zakamarkach.
Idąc za ciosem szpadla - (potencjalnie pechowa) trzynastka
Просмотров 7 тыс.2 месяца назад
Wracamy ponownie do tematu sztolni uranowych. Z tą różnicą, że tym razem nie jest to sztolnia poszukiwawcza, a transportowa, przynależąca do większej kopalni. Obiekt jest interesujący, jednak odradzamy próby jego eksploracji, ponieważ początkowe partie czekają tylko na swoją ofiarę. Nie jest pytaniem, czy to wszystko pier , ale kiedy to zrobi.
Odkopaliśmy nową sztolnię uranową
Просмотров 1,8 тыс.2 месяца назад
Troszkę stęskniliśmy się z Anią za szpadlem i motyką, więc postanowiliśmy zaatakować jedną z zawalonych uranówek. Odkopywanie poszło zaskakująco łatwo. Poruszanie się w środku już niekoniecznie ;)
Sztolnia poszukiwawcza uranu nr 28
Просмотров 1,5 тыс.3 месяца назад
Pozostajemy w rejonie działania kopalni uranu w Kletnie. Odwiedziliśmy kolejną ze sztolni poszukiwawczych. Tym razem nieco krótszą, ale z zachowaną ciekawostką.
Sztolnia Śnieżnik I, czyli dwutygodniowa dawka promieniowania w godzinę
Просмотров 2,1 тыс.4 месяца назад
Zawędrowaliśmy dzisiaj w okolice Kletna, w poszukiwaniu sztolni uranowych. Naszym celem był obiekt opisywany jako sztolnia poszukiwawcza "Śnieżnik I". Jest to malowniczy obiekt z dużą ilością jeszcze stojącego drewna, jednak należy liczyć się z dość znacznym promieniowaniem, pochodzącym od radonu.
Sztolnia dziedziczna Emanuel - kawał Historii wykutej w skale
Просмотров 2,3 тыс.4 месяца назад
Jedna z ważniejszych sztolni w Złotym Stoku. Wybudowana została, żeby odwodnić kopalnie znajdujące się na zboczu góry Haniak, eksploatujące najbogatsze złoże w rejonie. Do dzisiaj jest drożna na pokaźnym odcinku. Można w niej obserwować kunszt dawnych górników, jak i ślady bardziej współczesnego wydobycia.
Eksplorujemy nowy poziom kopalni Wolność
Просмотров 4,9 тыс.4 месяца назад
Jak zapowiedziałem, tak zrobiłem - Zdobyliśmy nowo odkryty szybik w sztolni Głównej w Kowarach. Udało nam się wejść na wyższy poziom kopalni Wolność.
Sztolnia Główna - ta sama a jednak bardzo inna
Просмотров 3,1 тыс.5 месяцев назад
Udało nam się trafić w okienko suszy, kiedy to sztolnia Główna w Kowarach jest dostępna w całości. Postanowiłem więc, że trzeba coś podziałać, bo od jakichś 2 lat czekałem na okazję, żeby sprawdzić kilka zasypanych chodników. Okazało się, że nie tylko ja wpadłem na pomysł, żeby w tym roku wykorzystać sytuację. Wiedziałem o jednym nowym odkryciu, które chciałem obejrzeć, a na miejscu kolega Artu...
Sztolnia transportowa Wacław 1
Просмотров 1,8 тыс.5 месяцев назад
Obiekt ten przez długi czas pobudzał wyobraźnię eksploratorów, ponieważ był permanentnie niedostępny. Susze w ostatnich latach spowodowały obniżanie się poziomu wód gruntowych, dzięki czemu sztolnia ta staje się okresowo możliwa do eksploracji. Udało nam się trafić na taki moment (chociaż możliwe, że już sytuacja się zmieniła, bo od czasu naszej wizyty przeszło kilka intensywnych burz, które wl...
Niespodziewane odkrycie - Sztolnia z upadową
Просмотров 3,7 тыс.6 месяцев назад
"Tam już nie ma więcej żadnych sztolni" - Tak twierdził Michał, ale na szczęście rzeczywistość jeszcze potrafi go zaskoczyć ;) Kolega @arturnowak8936 przypadkowo trafił na dziwną sztolnię. W zasadzie ni to sztolnia, ni to szyb, ni to upadowa. A w zasadzie wszystko powyższe. Wybraliśmy się zbadać ten nietypowy obiekt, a film dokumentuje to przedsięwzięcie.
Schodzimy do szybu w sztolni z chrzcielnicą
Просмотров 1,1 тыс.6 месяцев назад
W zasadzie od kiedy odkryliśmy tę sztolnię, dręczył nas zalany szyb pochyły w jej wnętrzu. W końcu udało nam się zgrać ekipę i przeprowadzić atak.
Złoty Stok- sztolnia "pod młynem" , czyli szambonurki na start!
Просмотров 1,3 тыс.7 месяцев назад
Wiele osób widziało tę sztolnię, niektórzy nawet zaglądali, jednak w środku było niewielu. Odstraszającą trudnością jest to, że początkowy chodnik jest wysoko zamulony i zalany. A dalej jest niewiele lepiej. Nas to jednak nie powstrzymało, więc teraz możecie zaspokoić ciekawość i zobaczyć, co tam jest w tej dziurze.
Kopalnia miedzi w Mąkolnie -znaleźliśmy 'sztolnię'
Просмотров 9477 месяцев назад
Natrafiliśmy na informację (czytaj: Michał wygrzebał w archiwum) o kopalni miedzi z XVIIIw, znajdującej się w Mąkolnie. Udało nam się namierzyć to miejsce, a co tam znaleźliśmy - pokazujemy.
Sztolnia nad pensjonatem - 100% ręczna robota
Просмотров 1,2 тыс.7 месяцев назад
Sztolnia nad pensjonatem - 100% ręczna robota
Sztolnia z chrzcielnicą - nowo odkryty obiekt z wieloma niespodziankami
Просмотров 6 тыс.11 месяцев назад
Sztolnia z chrzcielnicą - nowo odkryty obiekt z wieloma niespodziankami
Stary szybik - przykład średniowiecznego górnictwa
Просмотров 1,1 тыс.11 месяцев назад
Stary szybik - przykład średniowiecznego górnictwa
Eksploracja zalanego szybiku w Marie-Agnes
Просмотров 2,9 тыс.Год назад
Eksploracja zalanego szybiku w Marie-Agnes
Średniowieczna sztolnia z wodą po uszy
Просмотров 1,9 тыс.Год назад
Średniowieczna sztolnia z wodą po uszy
Gdyby tak GPS działał w sztolni a tak nie wiadomo ile się zwiedziło.
Podsumowaując Waszą eksplorację Złotego Stoku, chyba można uznać, że to co jest teraz udostępnione turystom, to jest maksymalnie wykorzystany potencjał miejsca (włączając w to Sztolnie Ochrową, która moim zdaniem jest ciekawsza od głónej trasy). Czy może widzicie gdzieś jeszcze możliwość rozszerzenia tras turystycznych? Chyba nie bardzo, bo nie ma w pobliżu istniejącego zwiedzania nic spektakularnego. Pamiętam jak dawniej przewodnicy zachęcali do samodzielnej eksploracji Sztolni Książęcej - nie wiem, czy teraz w ogóle krata na wejściu jest kiedykolwiek otwierana. Ja 2 lata temu się od niej odbiłem.
Sztolnia Książęca jest aktualnie zamknięta, ale chyba została wydzierżawiona przez kopalnię, więc powoli może tam coś powstawać. W ubiegłe wakacje była duża akcja sprzątania jej. Teraz trzeba wybudować nowe podesty i turyści mogliby cywilizowanie ją przejść.Trochę problemem jest, że kończy się 'niczym' i tak na prawdę ciężko 'zawrócić' tam grupą. Teoretycznie, możliwe byłoby udrożnienie przejścia z niej do Gertrudy. Tylko, że pod kątem turystów, pojawia się problem: To daleka droga, a przeciętny zwiedzający szybko się nudzi (zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci). Wiec czy byłoby wystarczające zainteresowanie, żeby usprawiedliwić poniesione koszty? Fajnie byłoby zabudować kolejkę w Gertrudzie, co znacznie skróciłoby i urozmaiciło trasę, ale to miliony, jeśli chodzi o koszty. Tak na szybko, na co bym miał pomysł, to w Czarnej można by podciągnąć trasę pod zalany szyb, odsłonić go, ładnie oświetlić i zrobić barierki dookoła. Jest dosyć blisko, ale pewnie trzeba by zabezpieczyć najpierw chodniki.
@@rdeksploracja bardzo dziękuję za obszerą odpowiedź. Nie kojarzę ze zwiedzania informacji o tym, kiedy Gertruda została odcięta od reszty tych dużych pól górniczych - kopalnia bodajże pracowała do lat 50-tych, jeszcze za PRL-u, więc te części musiały być drożne - pytanie, czy te partie przez lata stały puste i drożne, z czasem się zawalając, czy doszło do celowego ich odcięcia w momencie likwidacji kopalni. Kolejka górnicza dochodziła aż pod dawną stację normalnotorową PKP, przecinając główną ulicę prowadzącą przez miasto - też ciekawe, czy to istniało na początku PRL (zapewn tak), a praktycznie zero informacji na ten temat, zdjęć z PRL itd.
@@OJakub W dokumentach występuje data likwidacji poszczególnych sztolni - listopad 1961. Przy czym likwidacja polegała na podsadzaniu urobkiem odcinka przy wlocie. Jeśli chodzi o chodniki sztolni Gertruda, przekop w kierunku pola zachodniego zawalił się naturalnie. Zapewne na jakimś uskoku. Pole Góry Krzyżowej było prawdopodobnie opuszczone jeszcze podczas funkcjonowania kopalni. W związku z czym miało trochę więcej czasu na zawalanie się. Przy czym, przynajmniej dwa z szybów mogą być drożne po usunięciu zwalonego drewna. Odnośnie materiałów z okresu PRL, kopalnia mogła mieć jakiś stopień tajności. Na niektórych archiwaliach widać pieczątkę "tajne". To może tłumaczyć niewielką liczbę zdjęć z tego okresu
Witam super eksploracja 😊ciekawe czy jeszcze jest tam złoto 😊
@@PawelPilichiewicz-h8v w sztabkach?
*ANIA* ❤
Naprawdę ciekawie się to ogląda. Oby tak dalej;)
Nie no zajebioza💪🏽 Pozdrawiam z Jedliny Zdrój a konkretnie to z Jedlinki 👋🏼🫡
Też pozdrawiam 😁
No filmik na trzy razy oglądany 😆🤭 ale ogólnie zarypiaszcza wyprawa 💪😜👍 jeszcze raz....Pozdro Serdeczne dla Was leci z Miechowic 💚⚒️🍀 i do przodu nie zatrzymujemy się 🤩😵💫🙃🤪
❤
Ta sztolnia była bita w kierunku wlotu? Konkretnie ten końcowy odcinek, gdzie idzie lekko w dół.
Tak na prawdę, to nie jest samodzielna sztolnia, a część sztolni Barbara. I od tamtej strony była bita. Nawiasem mówiąc, drugi chodnik Barbary też najprawdopodobniej wychodził na powierzchnię, niedaleko obok sztolni pod drogą.
Schemat kopalni jest fajnie podświetlany. Przewodnik włącza podczas opowiadania.
Siemka Pani Aniu 🤗 Siemka Marcinie 👊 Na wstępie Pozdrawiam Was Serdecznie z Miechowic oraz życzę Dużo Zdrowia i energii do działania w terenie 💪🤩⚒️💚🍀😜👍
Siema Andrzeju. Pozdrawiamy z Dolnego Śląska 😉
Serdecznie pozdrawiam Panie Andrzeju 😊! Dużo zdrowia i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku 🤗🦇⚒️
Jak się zwiedza sztolnię czarną górną, to przed wejściem do niej przewodnik zawsze mówi, że "oryginalne wejście do tej sztolni jest o tam, u góry" - pokazując zakratowany otwór kilka metrów powyżej dzisiejszego wejścia. Współczesne wejście jest podobno dużo późniejsze (nie wiem, z jakiej epoki). Faktycznie tak było, wie ktoś? Widać z środka gdzieś korytarz prowadzący do niego, czy jest on może zakryty obudową górniczą?
Jest to możliwe. W tej górze jest mnóstwo śladów znacznie starszego górnictwa. Osobiście nie zaglądałem do tej dziury powyżej wejścia, ale ze środka, obstawiałbym podłożony chodnik na przeciwko szybu z klatką schodową. On szedłby tam właśnie w odpowiednim kierunku.
*ANIA* ❤
Elegancko. Wszystkiego dobrego w nowym roku! Pozdrawiam z Jedlinki
Ogólnie super eksploracja 🤩⚒️👍 Pozdrawiam Was Wszystkich Serdecznie z Miechowic oraz życzę Dużo Zdrowia i energii do działania w Nowym Roku 🥳🥂💪❤️👍🍀⚒️😆
Też pozdrawiam. Wielu owocnych wypraw w Nowym Roku 😀
Wodospad zarypiaszczy 😜👍
Siemka Paniom 👊❤️🥰 ... Siemka Panom 💪🤩....i lecimy z tematem 🤔🙄😳👍
Witamy no proszę gdzie to wleźli , gdzie nikt nie chodzi piechotą , he , sztos 👌👍
Fajna wyprawa Super sztolnia miło się ogląda pozdrawiam serdecznie 😊😊
Super film, zawsze byłem ciekawy, jak wyglądają korytarze, które mija się w trakcie zwiedzania kopalni.
Siemka 👊 dokładnie tak jak piszesz 🙄 a mnie zwiedzając w szczególności Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach....podobno co się dowiedziałem...prawie 400 kilometrów chodników....trasa turystyczna ma tylko 1500 metrów...i Sztolnia Czarnego Pstrąga 800 m płynąc łodziami.... Pozdrawiam Serdecznie z Miechowic dzielnicy Bytomia ⚒️ i życzę Dużo Zdrowia oraz energii do życia 💪🤩❤️
No super wyprawa 💪🤩👍 Pozdrawiam Was Wszystkich Serdecznie z Miechowic oraz życzę Dużo Zdrowia i energii do działania 😜💪🤩⚒️💚☃️🎁🧑🎄
Ooo stara obudowa pierścieniowa ŁP .... dalej chodnik w odbudowie V można by powiedzieć.... chodnik technologiczny....no ogólnie po za trasą turystyczną już jest normalnie 😜🤭🫣....czyli....ciekawie 🤔🙄😵💫
Siemka Pani Aniu 🖐️😄 Siemka Marcinie 👊 Siemka Arturze...i Siemka reszcie których nie znam 😉 No to oglądamy waszą wyprawę....a coś o niej słyszałem 🤔🤭👍
Siemasz Andrzeju. Wszystkiego dobrego w nowym roku.
Tajemnicze zakamarki historii... Pozdrowienia dla wszystkich 😊🤗⚒️🦇. Do zobaczenia!
*ANIA* ❤
Miło że wrzuciliście coś po choinke. Wesołych świąt. Pozdrawiam
Fajna wyprawa....Miło było się spotkać i podziałać.do zobaczenia niebawem
od dziecinstwa wygladalem z okna swojego pokoju na ta kopalnie, gogolinska 35/4p, do niedawna jakies kilka lat temu bylo jeszcze widac resztki kopalnianej hałdy, z ktorej za łebka zjezdzalo sie na natach czy sankach..eechhh to byly piekne czasy...
SUPER MATERIAŁ POZDRAWIAM
Mieszkam w Gilowie i właśnie tam dzisiaj byłam (ale nie w środku)
Sycąca w błocie
Ślicznie tam, cisza w samotności ❤
Przekopać wejscie/wlot, póścić wodę i bezpiecznie można eksplorować.
W skałach magmowych nie ma pustek krasowych.... To uzupełnie inna era geologiczna.... Lepiej nie gdybać i nie wypowiadać sie, jeśli nie ma się o tym pojęcia...
A skąd pomysł, że to skały magmowe? A i Jaskinia Niedźwiedzia 1,5km dalej też nie ma prawa istnieć.
Boże jak bałam się z Wami będąc tam uff ,ale wielki szacunek dla Was a przede wszystkim tym ludziom za ich ciężką prace to katorżnicza harówka .
Wielce ciekawe i intrygujące są ślady jaskiniowe, krasowe w sztolniach. Czy mógłbyś polecić jakieś najlepiej suche ale i nie tylko sztolnie, które nie są zakratowane na zimę w okolicach Jeleniej Góry?
Z suchych tak na szybko z głowy: Bobrów, Wojcieszyce. W Szklarskiej coś by się znalazło. W Wojcieszowie uranówka chyba jest sucha. Okrzeszyn.
@@rdeksploracja Dzięki bardzo i pozdrowionka.
A dlaczego nie zawołaliście Leona? 😉
A do czego nam Leon potrzebny? 😛
No ty odkopujesz , twoja połowa zasypuje dobre 🙃😉
Te wartosci sa srednie ale i tak sa szkodliwe dla organizmu
super eksploracja, a taka ciekawostka - po powodzi przed muzeum zapadł się szyb nr 1, teraz jest lej w ogrodzie.
A to jest ciekawostka. Trzeba będzie rzucić okiem :)
Za żadne skarby świata bym tam nie wszedł.
Tym razem faktycznie mega niebezpieczny obiekt. Przeszliście te obwały na niezłym farcie, bo wszystko jechało w oczach. Natomiast odgłosy wody to temat ekscytujący, zwłaszcza że chyba bardzo blisko gdzieś, aż korci żeby to rozwikłać. Fajny materiał, dużo merytorycznych informacji. Pozdrawiamy.
A tak przy okazji... co tam u RR Team? co tak ucichli. Ktoś coś?
Bycza eksploracja. Z tą walącą obok wodą tak trochę nieswojo bym się poczuł bo hałas jak nie wiem co.
A ja myślałem że my w Emanuelu odrobinę 🤏 ryzykowaliśmy 😅 gdzie ty ta Anię ciagasz sumienia nie masz 🙈⛏️🦇 dobra robota 💪
Sprawa z tym kto kogo ciąga po sztolniach jest mocno dyskusyjna😂😂. Pozdrawiam serdecznie 😊
@@annaskotnicka2564 Ta odpowiedź bardzo mi się podoba Pani Aniu 😉 i rzeczywiście daje do myślenia 🤔😜🫣😁🙃......
JASKINIA I MOZNA COS W NIEJ ZNALEZC!!!!!!!!!!!MAREK.
WARTO SZUKAC!!!!!!!!!MINERALY MAJA JAKIES ZASTOSOWANIE!!!!!!!ZAZWYCZAJ!!!!!!!!!MARZYMY O AKADEMI!!!!!!!!NASZEJ!!!!!!!!!CIEKAWE,CZY TABLICA MENDELEJEWA JEST DOBRA????!!!!!!!!!!!!!MAREK.
Wszystko w porządku?
Rewelacja! Szacuneczek jak zawsze
Jak zawsze pierwsza klasa 💪🏽 pozdrawiam z Jedliny Zdrój
Mogę liczyć na podanie tytułu podkladu muzycznego od 1:40?
To było coś z "darmowych podkładów do filmów". Po takim czasie już raczej tego nie namierzę.
Dźwięk wody jak w Minecrafcie
A to nie hałas z sztolni turystycznej, która tam +- przebiega? Czy to na innym poziomie?
Turystyczna jest sporo wyżej. No i tam chyba nie szurają turystami po spągu, żeby tak szumiało 🤣