Maciej Grałek
Maciej Grałek
  • Видео 11
  • Просмотров 35 852
Podróż ze sprzętem! Recenzja case'a Foto/Video Nanuk 935
Dziś chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami z case'em Nanuk 935, który stał się nieodłącznym elementem moich podróży i pracy. 🚀
www.amazon.de/-/en/Waterproof-Organizer-Padded-Divider-Wheels/dp/B07WP6TFNH/
Omówię: Dlaczego Nanuk 935 przyciągnął moją uwagę jako idealne rozwiązanie do zabezpieczenia mojego sprzętu
Zalety solidnej konstrukcji, w tym trwałe zatrzaski i dodatkowe zabezpieczenia zamkami szyfrowymi TSA
Moje doświadczenia z podróży lotniczych i pracy na placu budowy, w tym jak case sprawdzał się w trudnych warunkach 🏗️
Organizację wnętrza, w tym praktyczny organizer na laptopa i elastyczne przegródki na sprzęt
Podzielę się też: Przemyśleniami na temat wagi case'a i jego pr...
Просмотров: 95

Видео

Photoshop AI - Rewolucja w fotografii? Sztuczna Inteligencja nadchodzi!
Просмотров 28 тыс.Год назад
Generatywne wypełnienie to jedna z najnowszych i najbardziej ekscytujących funkcji dostępnych w Adobe Photoshop. Dzięki temu narzędziu możesz szybko i łatwo wypełnić wybrane obszary obrazu realistycznymi treściami generowanymi przez algorytmy sztucznej inteligencji. W tym filmie pokażę Ci, jak używać generatywnego wypełnienia w Photoshopie, aby zwiększyć swoją produktywność i osiągnąć niesamowi...
Gra na Czas - Canon R8 film
Просмотров 466Год назад
Film w całości zrealizowany Canonem R8. Słabe światło i clog 3. Większość ujęć przy pomocy obiektywu RF 24mm 1,8. W zasadzie film przypadkowy, który powstał w trakcie kręcenia materiału do zupełnie innego projektu. Moźliwość nagrywania 10 bitowego C-log 3 bez zewnetrznego rekordera jest bardzo wygodna a obraz jest świetny. Trochę musiałem walczyć z kompresją youtube i jeszcze nie jest idealnie....

Комментарии

  • @paweg2714
    @paweg2714 2 месяца назад

    Poczucie humoru genialne, tak samo jak recenzja!

  • @POSYPANO
    @POSYPANO 4 месяца назад

    Na skandynawskie warunki idealna ;)

  • @magorzatatyma650
    @magorzatatyma650 11 месяцев назад

    Super ciekawa sprawa.

  • @afrykanerPL
    @afrykanerPL Год назад

    Kres rzemiosła, czas fejków i tekturowych ścian

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Nie rozpaczaj. Nic takiego się nie stało. "Czas fejków" towarzyszy nam od początku fotografii i kinematografii. Od nagrania tego filmu zrobiłem tysiące zdjęć, do żadnego nawet nie przyszło mi do głowy dotykanie AI. Zamówiłem nowe rolki Kodaka i rozglądam się za analogowym średnim formatem. Jakkolwiek to było szokujące w dzień publikacji - będę spał spokojnie. Sebastian?

    • @afrykanerPL
      @afrykanerPL Год назад

      @@MacGralek Nie obawiam się faktu, tylko skali zjawiska

  • @bzdr
    @bzdr Год назад

    siłą fotografii nie jest wynik końcowy, tylko to, co się na niej znajduje - model, aranżacja, uwieczniona chwila. Te generatory to są dobre narzędzia i mają wiele plusów, ale nie generują fotografii, tylko ładne obrazki, a samej fotografii mogą zaszkodzić, podobnie jak szkodliwe (również mimo wielu zalet) dla twórczości mogą okazać się generatory muzyki, tekstów czy filmów.

  • @kaspricius1
    @kaspricius1 Год назад

    Super!

  • @autostopowicz4924
    @autostopowicz4924 Год назад

    Mała uwaga. Po przyjacielsku, bez złych intencji. Czas 10:47 zdjęcie wnętrza. Osoba schodząca z schodów wyszła najlepiej, mimo iż i tak wygląda jak duch. Takie rozmycie postaci nie następuje przy tempie schodzenia z schodów. Najwyżej gdyby spadała z pięterka ;) Druga osoba praktycznie stoi więc tu rozmycie to już w ogóle niczemu nie służy. Można by jednak oba przypadki uznać za fantazję. Uosabianie, ocieplanie wizerunku pustego pomieszczenia bez odwracania uwagi od oferowanego produktu (mieszkania). Największy błąd to pies (w odniesieniu do obu postaci). To on tam porusza się najszybciej a jego sylwetka wcale nie posiada rozmycia i jest idealnie ostra, przez co całe zdjęcie bije w oczy sztucznością. Pozdrawiam, miłej pracy z Photkiem.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Cieszę się, że po przyjacielsku. Byłoby to dziwne, gdyby było inaczej. Odpowiem Ci z tym samym zamysłem. Zrobiłem tysiące zdjęć wnętrz i setki zdjęć z ludźmi w ruchu, samemu biegając tam i z powrotem po schodach, z radiowym wyzwalaczem. Przy 1/5 sekundy trzeba iść nienaturalnie powoli i wielokrotnie rozmycie może być większe. Rozmycie kontroluje czas otwarcia migawki, więc twoje spostrzeżenie jest dla mnie kompletnie niejasne a pewność jaka wykazujesz twierdząc, że "takie rozmycie nie następuje przy tempie schodzenia ze schodów" pozwala mi stwierdzić, że nie zrobiłeś zbyt wielu takich zdjęć (albo żadnego). Pewnie pies przy 1/5 nie byłby aż tak ostry, ale byłby ostry gdyby się nie ruszał. A tutaj istotnie się nie porusza i taki jest zamysł zdjecia. Ja rozumiem, że w twojej ocenie rozmycie drugiej osoby niczemu nie służy, ale to nie jest przepustnica w samochodzie, żeby miała czemuś służyć, poza demonstracją i moim poczuciem estetyki. Doceniam, że poświęcasz czas na analizę i komentarz. Moja uczciwość nakazuje mi jednak (z dużą sympatią) poinformowac Cię, że nie zrobił on na mnie wrażenia.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Na mojej stronie gralek.no (w głównej galerii) możesz zobaczyć 4 przykłady wykonane na sesjach zdjęciowych, bez Photoshopa. Wszystkie były fotografowane w zwolnionym tempie poruszania, ponieważ ekspozycja musi być dostosowana do wnętrza i to jest pierwsze ograniczenie, które będziemy dostosowywać przez ISO oraz przysłone, aby dostowac się do pożądanego czasu otwarcia migawki.

  • @pablo86x39
    @pablo86x39 Год назад

    Świetny film, przyjemnie się ogląda. Aby mieć możliwość generowania trzeba pobrać oddzielną wersję programu? Dopytuję ponieważ mam starszą wersję programu

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Tak, wersja beta jest osobną instalacją, niezależnie od tego jaką wersję Ps masz obecnie.

  • @prazuch5724
    @prazuch5724 Год назад

    To teraz nagroda "Picture of the year" National Geograhic, nie ma sensu. Chyba ze beda dostarczac fotografie na kliszy, zrobione aparatem analogowym. Lub zdjecie zawiera metadane, nie do podrobienia.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Myślę, że nie będzie tak żle. Jasne, że znajdzie się cwaniak...

  • @bakiewicz
    @bakiewicz Год назад

    Hello. Zobaczyłem kilka filmów, przeczytałem kilka wypowiedzi dot generowania obrazow z uzyciem Ai i niestety wiekszosc nie dotknęła najistotniejszych aspektów tego zjawiska. W pewnym sensie jest fascynujace.. Ale entuzjazm zdaje sie być wprost proporcjonalny do plytkosci zglebienia tematu , a czasem do zwyklej niewiedzy. Po pierwsze nie mowmy o fotografii ale o uzywaniu fotografii, w oglnym pojeciu popkultury.( akurat nic w tym zlego, ale uczciwie okresla miejsce w szeregu Ai). Po drugie kwestia jakosci , rozdzielczosci, rgb/cmyk przewaznie jest pomijana. Brakuje jasnego okreslenia jak najczesciej , obecnie jest wykorzystywana Ai, do czego i przez Kogo. To mocno okresli znaczenie i niestety smutna epokowa zmiane jak dokonuje sie wlasnie w popkulturze. Pomijam szlachetne technologiczne uzycie Ai w wszystkich sferach poza rozrywkowych ( medycyna, analiza, inzynieria, wojsko i dzisiatki innych). Po trzecie kwestia praw autorskich do obrazu wspoltworzonego lub tworzonego z uzyciem Ai. W ramach czatu midjourney propozycje sa udostapniane, w innych mechanizmach jest bedzie inaczej? Czy autor bedzie ukrywal, ze skorzystal z czesci obrazu generowanego przez Ai? Cala regulacja prawna jest wyzwaniem etycznym i spolecznym obecnego czasu. Podobnych pytan mozna nie zadawac, a watpliwosci nie wyrazac.. Zastapic pytaniem gdzie mam kliknac, czego uzyłeś..? Przepraszam wszystkich, ze zasmiecilem taka iloscia liter ten fragment monitora. Nikogo nie chce dotknac , urazic, jedynie skromnie zaproponowac chwile refleksji. Wiem to bardzo niepopularne i pewnie niepotrzebne. Napisalem w odruchu, bo temat jest niezwykle interesujacy dla mnie. Pozdrawiam wszystkich .

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Dla mnie to jest bardzo cenny komentarz i miałem nadzieję na takie spostrzeżenia zaczynając rozmowę, w drugiej części filmu. Od czasu jego wypuszczenia temat AI bardzo mnie wciągnął, jednak zdecydowanie w innych dziedzinach. Jeżeli chodzi o fotografie, to wywołuje u mnie efekt przeciwny i potrzebę autentycznej fotografii. W pewnym sensie jest to dobre ćwiczenie na otwarcie wyobraźni. Perspektywa nadchodzącej fali kiczu była dla mnie porażająca na początku, jednak dochodzę do wniosku, że to nie będzie nic nowego. Z pewnością znajdą się ludzie tworzący (współtworzący) niesamowite rzeczy. Ja w tym czasie zakładam film i ruszam w drogę. Nawet odłożyłem kilka średnioformatowych puszek do schowka.

  • @blesiu1979
    @blesiu1979 Год назад

    Wszystko pięknie ale nie realne obrazy ,jednym słowem sztuczny swiat.

  • @tomasztom941
    @tomasztom941 Год назад

    Qrwa ja myślałem że to bonus 😂😂😂

  • @sebastian_sings
    @sebastian_sings Год назад

    dobry głos

  • @xyy9805
    @xyy9805 Год назад

    Nie pokazuje się kuchni , tylko gotowe danie . Klient, który dostaje gotowy produkt w "pięć minut ", będzie naszą pracę lekceważył !

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Być może jak się gotuje na mrożonkach, ma się pleśń w lodówce, brudne blaty i bakterie coli na rękach to się nie pokazuje. Nie słyszałem dzisiaj nic, z czym bym się bardziej nie zgadzał, a to był długi dzień. Jeżeli klienci nie szanują twojej pracy, to zmień klientów albo pracę. Moi klienci nie mają czasu na oglądanie takich filmów, a jeśli mają ochotę się dowiedzieć jak ją wykonuje, to nie mam żadnego problemu żeby im pokazać i wytłumaczyć na każdym etapie.

    • @xyy9805
      @xyy9805 Год назад

      @@MacGralek Twój barszcz , twoje grzyby

  • @witoldf736
    @witoldf736 Год назад

    Tylko nie ma wersji 64 bit...większość komputerów dzisiaj jest 64 bit'owych...

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Na Macu M1 Max działa.

  • @niwm1
    @niwm1 Год назад

    A co ze zdjęciami archwalnymi? Już nie będzie można odróżnić czy zdjęcie jest autentyczne czy nie...?

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Tego nie wiem, ale dlaczego ktoś miałby coś robić ze zdjęciami archiwalnymi?

    • @niwm1
      @niwm1 Год назад

      @@MacGralek Chociażby po to, aby za wielkie pieniądze sprzedać "nowe, rewelacyjne" zdjęcia. Ja codziennie przeczesuję ebay, gdzie pojawia się ogromna ilość niepublikowanych zdjęć, kilka sam niedawno kupiłem bo przedstawiały samoloty w bardzo rzadkim oznakowaniu. Teraz się zastanawiam czy to nie były wytwory AI.

  • @miotowidziec199
    @miotowidziec199 Год назад

    Ładny ten film. Sama przyjemność

  • @mariobar4207
    @mariobar4207 Год назад

    Super!

  • @zibiniepodam2326
    @zibiniepodam2326 Год назад

    jednak dodam łyżeczkę dziegciu do tej beczki miodu. Przy generowaniu wypełnień na zdjęciach o większej rozdzielczości, niestety wygenerowany obraz jest bardzo niskiej jakości tzn. ma dużo mniejszą rozdzielczość i mniej szczegółów. Przykładowo jeśli na zdjęciu wnętrza mamy podłogę z wyraźnie zarysowanymi słojami drewna i łączeniami desek, to na wygenerowanym rozszerzeniu po powiększeniu będzie już rozmazany obraz... Być może to takie smaczki wersji beta, ale jeśli w wersji docelowej trzeba będzie za to dodatkowo płacić to staje się to średnio użyteczne komercyjnie. P.s. częściowe rozwiązanie tego problemu jest wyjaśnione i rozwiązane tutaj: ruclips.net/video/pGJ0KjT4Xds/видео.html

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Tutaj nie ma mowy o łyżeczce, tu jest mowa o całym oceanie:) Przy tym wykładniczym postępie AI, nawet nie warto wspominać o takich uchybieniach (co nie znaczy, że twoja wypowiedź jest bez wartości - nie o to chodzi), bo one się zmieniają w czasie kiedy to piszemy, albo już się zmieniły. Różnica w generowaniu przez Midjourney uległa szalonej transformacji w rok. Mam wrażenie, że teraz taki roczny przeskok można uzyskać w tydzień. Moje pierwsze wrażenia, też uległy wykładniczej zmianie. Ostatnie 10 dni poświęciłem na analizowanie AI wychodząc także poza fotografię i zbieram się do drugiego filmu.

  • @sonne30poland30
    @sonne30poland30 Год назад

    a gdzie mozna robic takie rzeczy w jakim programie konkretnym ?

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Photoshop, w wersji Beta

  • @teresadziedzic2504
    @teresadziedzic2504 Год назад

    Nic innego, jak oszukiwanie rzeczywiści i ludzi. Po co?

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      W opowiadaniu zmyślonych historii, nie ma żadnego oszustwa, jeśli odbiorca wie, że to nie jest prawda a twórca nie próbuje do tego przekonać. Nieskończona rzeka dzieł sztuki w każdej dziedzinie jest tego dowodem, od literatury po film. Oszukiwać można najbardziej realistyczną fotografią, wykonana w określony sposób. Bez wątpienia, takie narzędzia umożliwiają oszukiwanie, ale to będzie zależało od twórcy, a nie od narzędzia. To troche tak jak z iluzjonistami, którzy uczciwie mówią, że ich występ jest iluzją i z takimi, którzy twierdzą, że to prawdziwa magia.

  • @jachu1959
    @jachu1959 Год назад

    Witam, AI nigdy nie będzie częścią historii fotografii. Co najwyżej może znaleźć się w historii grafiki komputerowej. Ogólnie, pomijając fotografię, należy zauważyć, że korzystanie z AI w każdej dziedzinie, jest sposobem na "odmóżdżenie" nas wszystkich. To akurat dzieje się od lat 60' ubiegłego wieku, niewielu to widzi, natomiast AI przyspiesza ten proces w postępie geometrycznym. Pozdrawiam

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Niestety jest inaczej. AI jest wykorzystana nawet w budowie autofocusa i pozwala rozpoznawać i namierzać obiekty. Także technologia jest wykorzystywana jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Nie ma od tego żadnego odwrotu i nostalgia oraz myślenie życzeniowe nic tu nie da. Trudno się z Tobą zgodzić, że AI "odmóżdża" wszystkich użytkowników. w każdej dziedzinie. To jest oczywiste, że sam retusz jako zjawisko jest czynnością, która fotografią nie jest, natomiast jego wykorzystanie w fotografii, nie powoduje utraty statusu zdjęcia. Efektem takiej pracy jest fotografia. Oczywiście, generatywne wykorzystanie AI wytwarza dodatkowe czynniki, które mogą zmienić efekt końcowy tak, że faktycznie fotografią to już nie będzie. Tylko, że mogę zrobić to samo za pomocą tradycyjnych narzędzi a nawet farb, jeśli za wszelką cenę chciałbym Ci coś udowodnić. Z drugiej strony rozumiem twoja nostalgię. Robię zdjęcia analogowe i nie jest mi to potrzebne na żadnym etapie.

  • @margor112
    @margor112 Год назад

    Bardzo miło się słucha, masz terapeutyczny głos :) profeska kontent i w końcu ktoś, kto wymawia prawidłowo nazwy po ang!

    • @mareks9344
      @mareks9344 Год назад

      Są też tacy jak ja, którzy właśnie z powodu takiego denerwującego głosu nie dają rady zamieszczonego materiału wysłuchać. Facet próbuje aktorzyć, mlaszcze, sapie, dźmaka. Dla mnie nie do strawienia. Okropieństwo. Nie dotykam treści materiału bo nie dało się tego słuchać.

  • @jannowak318
    @jannowak318 Год назад

    szybciej niż myślisz za 5 lat będziecie bez pracy

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Wy, czyli kto?

    • @jannowak318
      @jannowak318 Год назад

      projektanci ,graficy, architekci i zawody z tym powiązane

  • @Banerled
    @Banerled Год назад

    *_Maćku:_* _W dzisiejszym świecie technologii generatywne wypełnienie w Adobe Photoshop otwiera nowe możliwości twórcze i pozwala na szybkie i skuteczne edytowanie obrazów. Algorytmy sztucznej inteligencji, które napędzają tę funkcję, są w stanie analizować kontekst obrazu i generować treści, które idealnie wpasowują się w wybrane obszary._ _Dzięki generatywnemu wypełnieniu możemy usunąć niechciane elementy ze zdjęć, takie jak druty, osoby czy niepożądane obiekty, bez konieczności skomplikowanego retuszu ręcznego. Wystarczy zaznaczyć obszar do usunięcia, a algorytm automatycznie wypełni go odpowiednimi treściami, które będą harmonijnie pasować do otaczającego kontekstu._ _Kolejnym zastosowaniem generatywnego wypełnienia jest możliwość zastąpienia tła na zdjęciach. Możemy łatwo wymienić nieatrakcyjne tła na nowe, które idealnie współgrają z tematem obrazu. Ta funkcja jest szczególnie przydatna przy tworzeniu kompozycji lub projektów graficznych, gdzie chcemy osiągnąć spójny efekt wizualny._ _Oprócz tego generatywne wypełnienie pozwala na odtworzenie brakujących części obrazu, co może być niezwykle pomocne przy usunięciu uszkodzeń, zniszczeń lub zmianie perspektywy w fotografii. Możemy też stworzyć nowe elementy, które nie istnieją na oryginalnym zdjęciu, ale które harmonijnie wpasują się w całość._ _Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym grafikiem, fotografem czy po prostu pasjonatem edycji zdjęć, generatywne wypełnienie otwiera nowe możliwości twórcze i zwiększa produktywność. Połączenie algorytmów sztucznej inteligencji z narzędziami Photoshopa daje niezwykłe rezultaty, które wcześniej wymagałyby dużo więcej czasu i umiejętności manualnego retuszu._ *Generatywne wypełnienie w Adobe Photoshop to jedna z tych funkcji, która pokazuje, jak technologia może rewolucjonizować naszą pracę w dziedzinie edycji obrazów. Daje nam większą kontrolę i kreatywną swobodę, umożliwiając nam osiągnięcie niesamowitych efektów w sposób szybki i efektywny.*

  • @wwaldes
    @wwaldes Год назад

    bajkowy film

  • @cinematic_monkey
    @cinematic_monkey Год назад

    Adobe przez X lat brało od ludzi zdjęcia stockowe, żeby je bezczelnie wykorzystać do trenowania modelu generującego takie obrazki. Wiadomo, świat idzie do przodu - ale i tak słabe było to zagranie.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Ja tam nie jestem obroncą Adobe, ale rozumiem, że ten model polega na wprowadzeniu płatności dla twórców zdjęć ze stoku, w oparciu o opłaty za genaritve fill.

  • @kamilkarpinski8320
    @kamilkarpinski8320 Год назад

    Próbowałem zrobić extend billboarda. Wymiary billboarda, to wyzwanie dla wersji beta. Plus ważne, aby zwrócić uwagę czy zdjęcie jest w RGB. W przypadku CMYK Ai beta photoshop nie działa.

    • @maciejgk
      @maciejgk Год назад

      Tak, to chyba chodzi o to, że na razie to najlepiej generuje w kwadratach 1024px. Postanowiłem, że nie będę wchodził w każdy szczegół, bo update goni update i za dwa dni będzie inaczej:) A moja próba na dużym zdjęciu była nieopatrznie w rozmytym fragmencie... Oprócz tego każde poszerzenie wychodzi lepiej małymi krokami.

  • @krakow-z-nieba
    @krakow-z-nieba Год назад

    dołączyłem i ja swoja subskrypcję. Chwilę wcześniej odkryłem te możliwości w PS, które prezentujesz. Jestem tym przerażony i w zasadzie ciężko mi będzie już zaufać w to co widzę na takich instagramach przykładowo lub gdziekolwiek indziej w internecie. Nie tego oczekuje od fotografii i życzyłbym sobie aby wszystkie socialmedia kategorycznie wymagały oznaczania fejkowych zdjęć.

  • @afrykanerPL
    @afrykanerPL Год назад

    To będzie ulubione narzędzie każdego ruZZkiego trolla. Niestety Adobe lubi swoich rosyjskich klientów i nadal sprzedaje tam swoje produkty.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      No, nie. Chyba, że coś uległo zmianie, ale już 4 Marca w zeszłym roku było oświadczenie o matychmiastowym wycofaniu z rynku blog.adobe.com/en/publish/2022/03/04/adobe-stops-all-new-sales-in-russia

  • @arekwojnicki370
    @arekwojnicki370 Год назад

    Przed 11 września 2001 zakłady fotograficzne praktycznie żyły z wykonywania zdjęć do dokumentów, po ataku arabusów wszystko runęło. Także telefony komórkowe znacznie się rozwinęły i teraz Zosia zrobi jakiejś Krysi zdjęcie do identyfikatora w 5 minut (są drukarki kieszonkowe), ale do czego zmierzam nawet się nie obejrzysz jak będziesz musiał zmienić zawód. Juz teraz mamy automatyczne sklepy, stacje paliwowe, roboty medyczne, niedługo będziemy mieli komputerowe sądy, itd. Niestety jest to przykre bo mamy w świecie (nie w Polsce) wspaniałe czasy i możliwości do pracy (dla tych co chcą), ale sami sobie kręcimy pętlę na szyję. Pozdrawiam

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      W jaki sposób ataki z 2001 roku, są powiązane z upadkiem zakładów fotograficznych w Polsce? Nie rozumiem tego połączenia.

  • @ushirogeri8085
    @ushirogeri8085 Год назад

    Od parunastu lat utrzymuje sie z wrzucania plików na stocki. Cały czas daje się z tego całkiem nieźle żyć. Jak długo? Nie wiem. Ale myśle już o kupnie paru hektarów pola.

    • @sniper100
      @sniper100 Год назад

      pamiętaj o wodzie ;) studnie, a jak niski poziom wód gruntowych albo wyschną, to wyciąganie wody z powietrza ;) ale może to w 2050 ;)

  • @Razor1379
    @Razor1379 Год назад

    Mam sugestię dotyczącą ujęcia z ramienia. Jeżeli omawiasz zdjęcie lub pokazujesz coś palcem np. 1:11, 1:47 to ok, ale jeżeli łapiesz myszkę w dłoń 1:26, 2:06, 3:35 to automatycznie powinno być ujęcie na pulpit. Ciężko się to ogląda, bo nic nie widać.

    • @afrykanerPL
      @afrykanerPL Год назад

      Świat pełen perfekcjonistów :D

    • @Razor1379
      @Razor1379 Год назад

      @@afrykanerPL Nie chodzi o to, równie dobrze mógłby w ogóle nie nagrywać z ramienia. Po prostu nie widzę co się dzieje na pulpicie.

  • @TheBoskiOski
    @TheBoskiOski Год назад

    Era Bullshitu, here we come...

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Obawiam się, że ta era trwa już od dawna:)

  • @lech2050
    @lech2050 Год назад

    Bardzo ciekawe, ale pisz/mów, która to jest wersja Photoshopa z tymi bajerami i wpisuj na ekranie jak się te funkcje nazywają. Nie każdy zrozumie co powiedziałeś po angielsku. I wtedy, zamiast rzeki może pojawić się góra ! :(

  • @kozio7991
    @kozio7991 Год назад

    To raczej z fotografią nie ma nic wspólnego. To jest jakaś zabawa z obrazem i nic więcej. Kreowanie wirtualnych obrazów, to nie fotografia. Fotografia to uchwycenie chwili z życia fotografa. Reszta to zabawa z obrazem!!!

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Trochę wydaje mi się to nadużyciem. Oczywiście obraz wygenerowany z pustej kartki, nie będzie miał nic wspólnego z fotografią. Jednak wstawianie wygenerowanych elementów, do wykonanego zdjęcia, gdzie efektem wyjściowym będzie nadal zdjęcie, niepodważalnie ma wciąż wiele wspólnego z fotografią. To trochę tak jakby powiedzieć, że "Władca Pierścieni" nie ma nic wspólnego z kinematografią, bo wykorzystuje matte painting, albo utwór muzyczny z komputerowym chórkiem nie ma nic wspólnego z muzyką. Poza tym, nie każda fotografia, to "uchwycenie chwil z życia fotografa". Oczywiście rozumiem twój osobisty stosunek do tematu. Sam robię zdjęcia analogowe, uwielbiam film. Zdjęcia cyfrowe też w ogromnej mierze kończę w Lightroomie, bez dotykania Photoshopa. W ogóle nie przyszłoby mi do głowy, żeby jechać np. na Islandię i dodawać takie elementy jak na filmie:) To jest tutaj zrobione w celach demonstracyjnych:) Rodzą się pewne pytania, czy nie należy tego faktycznie inaczej skategoryzować, ale powiedzmy, że zrobię ciężką manipulacje "tradycyjnymi technikami" w jednym zdjęciu a w drugim usunę malutką porcję zdjęcia za pomocą generative fill i ingerencja będzie tutaj nie zauważalna w odniesieniu do pierwszego przykładu, jak rozwiążemy tą sprawę?

    • @videvelnon
      @videvelnon Год назад

      W pełni się z tym zgadzam. Najmniej co możemy zrobić to przestać nazywać te procesy fotografią lecz raczej jakąś kompugrafią lub jeszcze gorzej.

    • @kozio7991
      @kozio7991 Год назад

      @@MacGralek Krótko i na temat. Fotografia to zdjęcie zrobione aparatem fotograficznym przez fotografa. nie ma tu miejsca na żadną AI. Jak ktoś się lubi bawić obrazem, proszę bardzo, ale to nie jest fotografia tylko przetwarzanie obrazu przez człowieka, albo AI. Wybacz, ale zdanie "fotografia to chwila z życia fotografia zapisana na zdjęciu jest prawdziwe. Może to być 1/250 sekundy, ale to fragment mojego życia zostaje zapisany jednym pstryknięciem migawki w aparacie. Koń, maszyna, wazon, modelka, etc., wszystko co wtedy uwieczniłem i tyle. Fotografowanie i obrabianie to dwie różne działalności. Różnica tym większa, im obróbka różni się od zdjęcia. Ps. Polecam zasady Magnum!

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      @@kozio7991 zdjęcie wykonane foto pułapką tez jest fotografią, nie jest wykonane przez fotografa i nie jest żadną "chwilą z życia fotografa". To są nostalgiczne archaizmy i brak wiedzy na temat fotografii. Zdjęcia zrobione przez teleskop Webba tez nie są wykonane przez fotografa. Te dwa przypadki obalają twoją definicję fotografii. Sam zrobiłem tysiące zdjęć, które nie są żadną chwilą z mojego życia. Odwołujesz się do swoich emocji tworząc własną definicję. Nie odniosłeś się w żaden sposób do moich argumentów i pytań po prostu powielając to, co powiedziałeś wcześniej. Więc może to było faktycznie krótko, ale nie na temat. Według twojej definicji, fotografia jest wtedy, kiedy zdjęcie jest chwilą z życia fotografa i nie jest poddane żadnej obróbce. Baw się dobrze, nikt ci nie broni. Ale rób to wiedząc, że jesteś w błędzie. Kluczowe jest tutaj to, że ja nie twierdze, że twoja wersja fotografii nie jest fotografią, bo jest. Jednak nie tylko to nią jest i jest to dziedzina znacznie szersza. Wydaje mi się, że problem polega też na tym, że Tobie się wydaję, że ja twierdzę, że generatywna AI to fotografia? Niczego takiego nie twierdzę. Natomiast można ją wykorzystać do tego samego efektu retuszu co w metodach tradycyjnych i wtedy ja zadaję pytanie, co w takim przypadku?

    • @kozio7991
      @kozio7991 Год назад

      @@MacGralek Cóż, spieramy się wyłącznie o zakres definicji pojęcia fotografia - ja przyjmuję wąską, gdzie za zdjęcie odpowiada człowiek i on decyduje co ma być na zdjęciu / fotografii. Nawet w podanych przez Pana przykładach z foto pułapkami, czy zdjęciami z księżyca, czy planet jak Mars. Za tymi zdjęciami zawsze stoi człowiek. Oczywiście podana przeze mnie definicja poetycka fotografii "zapis chwili z życia fotografa" nie zawsze pasuje do każdej sytuacji. Zazwyczaj nie ma reguł bez wyjątku. Mnie zadawalają reguły przyjęte w grupie Magnum. Natomiast dyskutowanie ile fotografii musi zostać po obróbce, aby nadal była fotografią nie ma dla mnie większego sensu i niech bawią się w nią wielcy językoznawcy. Ja wysiadam z tego pociągu i idę w miasto robić fotografie, z których nie będę usuwał ludzi, samochodów, ulic, budynków, aby w efekcie uzyskać jelonka na rykowisku, gdyż z pomocą AI da się to zrobić, Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ciekawą wymianę zdań... Miłego fotografowania!

  • @flawiuszapcik8008
    @flawiuszapcik8008 Год назад

    No cóż, ciekawe czy podobne funkcje, za jakiś czas, pojawia się w Gimpie? To byłby szach i mat dla Lightrooma. 😉 A tak swoją droga, to mnie taka zabawa nie satysfakcjonuje, choć faktycznie robi duże wrażenie. Technologia IA połączona z dynamicznym rozwojem robotyki i automatyki przemysłowej może wyeliminować ludzi z rynku pracy, a to oznacza jazdę bez trzymanki, jak w XIX wieku.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Wątpię, żeby nawet pojawiły się w Luminarze, który całkiem nieźle sobie radzi z AI. Problemem jest bank zdjęć. Adobe korzysta z własnego. Oczywiście, jakiś bank zawsze może się dogadać z twórcami oprogramowania... No, chyba że stworzą prawdziwą sztuczną inteligencję, ale wtedy będziemy mieć inne problemy niż dodawanie jednorożców do zdjęć 😜

    • @Aga-xu2qc
      @Aga-xu2qc Год назад

      Dlatego likwidacja gotówki. Żeby była kontrola nad pieniądzem na zasiłki. Ale socjalizmy raczej są niestabilne, podatne na dyktatury ehh :/

  • @OFFtento
    @OFFtento Год назад

    Dotarliśmy do momentu gdy narzędzie staje się "kreatorem". Pomijam już kwestię "czy to nadal fotografia", bo usłyszę, że pod powiększalnikiem też robiono łączenie obrazów (tyle że jednak wszystko samemu trzeba było zrealizować). Powstaje pytanie, czy autor takiego dzieła może nazywać siebie autorem?

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Przekładając na to na film, być może staję się pewnego rodzaju reżyserem. Jednak w filmie, współautorzy, są współautorami. Trzeba też przygotować się na zalew kiczu, który szybko wyjdzie nam bokiem... I na naciski ze strony klientów. Mam takie wrażenie, że fotografia analogowa powraca wielkimi krokami i bardzo mnie to cieszy. Cała ta historia z AI spowodowała u mnie tylko chęć dokupienia średniego formatu do analogowej kolekcji 35mm.

    • @OFFtento
      @OFFtento Год назад

      @@MacGralek Nie do końca zgadzam się z przyrównaniem do reżysera. Ale tu jest tak wiele aspektów że ciężko nawet zebrać mysli... Ja swój średni format naprawiłem :) Skaner dostanie stary komputer na którym dobrze hula "firewire" :D

    • @ziggyziggyz1756
      @ziggyziggyz1756 Год назад

      W JAKIEJŚ taniej kiczowatej dziedzinie - tak, może się nazywać autorem, jednak ostatecznie nie twórcą. To przecież było by zbyt wiele...

  • @tcechowski
    @tcechowski Год назад

    Za kilka lat banki Stockow beda dzialaly na zupelnie innej zasadzie. Nie beda juz potrzebni ludzie by ladowali kontent. Wystarczy pasek jak w google i wpisywanie komendy czego oczekujemy, czy to w tresciach foto czy video. Zaoszczedzi to miejsce na ktorych skladowane sa filmy i fotki, zaoszczedzi platnosci dla autorow. Caly ten segment ulegnie diametralnej zmianie.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Myślę, że w pewnym sensie może tak się stać dużo szybciej. Mam nadzieję, że jednocześnie autentyczna fotografia powróci do łask także w biznesie. Jednak patrzę na to z optymizmem:)

    • @Ciekawosc
      @Ciekawosc Год назад

      jakie banki zdjec? Cala rewolucja cyfrowa opiera sie na tym, ze wycina w pien posrednikow (w tym momencie banki zdjec) i "demokratyzuje" proces tworczy. To juz nie czlowiek z talentem, tylko doslownie kazdy po wpisaniu kilku zdan bedzie mogl dostawac gotowe wyniki. I nie bedzie zadnej roznicy, czy zrobi to ktos po studiach artystycznych, czy ktos z podstawowym wyksztalceniem (o ile da rade skladnie opisac co chce dostac). To jest koniec swiata sztuki jaka do tej pory znalismy. Ze swiata odbiorcow przeskoczylismy do rownoleglego swiata tworcow. A jesli kazdy z nas dostanie spersonalizowana sztuke, to konczy sie takze era wspolnego jej przezywania, bo cos, co kiedys scalalo spoleczenstwa (te same lektury, ta sama wiedza o artystach w malarstwie, rzezbie, muzyce), rozsadzi je od srodka (nie bedziemy wspolnie przezywac, kazdy z nas bedzie coraz bardziej zamykal sie w swojej wygenerowanej artystycznej bance). I zeby nie bylo, nie wiem, czy to w dluzszej perspektywie dobrze, czy zle. Na pewno bedzie inaczej.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      @@Ciekawosc Moje odwołanie do "banków zdjęć" dotyczyło sytuacji, w której na przykład shutter stock dogaduję się z Luminarem, aby udostępnić im swój bank do stworzenia generatywnej funkcji w Luminarze. Nie ma to nic wspólnego z tym, o czym mówisz - nie mówię, że źle mówisz, bo może tak być, ale to są osobne zagadnienia. Co prawda, mam nadzieję, że się mylisz, chociaż nachodzą mnie podobne spostrzeżenia... Jednak nie sądzę, żeby duże firmy zlecały marketing każdemu kto ma Photoshopa. Przynajmniej w naszym życiu:)

    • @Ciekawosc
      @Ciekawosc Год назад

      @@MacGralek a ja pojde o krok dalej i spytam sie:"na co komu Luminar, kiedy gotowe zdjecie bedzie mozna otrzymac od razu". Kiedy patrzysz na Photoshopa, Gimpa, czy wlasnie Luminara, to to sa narzedzia do tworzenia (dla najbardziej zaawansowanych uzytkownikow) lub poprawek (dla tych mniej wymagajacych). W przypadku generatorow AI im lepszy efekt zapytania, tym mniejsza chec poprawiania (wlasnie za pomoca tych wspomnianych wyzej edytorow graficznych). Zmierzam wprost do tego, ze im doskonalsze bedzie AI, tym mniejszy rynek dla Adobe i innych tego typu firm. A co do naszego zycia ... AI ewoluuje szybciej niz najzdolniejszy czlowiek. To nie jest przyrost mozliwosci liczony w latach, tylko raczej miesiacach, czy tygodniach. Patrzac na to jak zachowuja sie kolejne wersje ChataGPT, czy jak wygladaja kolejne modele wykorzystywane w nauce, czy rozrywce, to tsunami technologiczno-kulturowe wedlug mnie przechodzic bedzie w ciagu najblizszych 5-10 lat.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      @@Ciekawosc I bardzo dobrze, trzeba iść dalej:) Kiedy pytasz "na co komu", to ja mogę tylko odpowiedzieć za siebie. Jak jadę na Islandię, przez najciemniejszą noc w moim życiu, a potem budzę się przy wulkanach i swobodnie biegających koniach, które do mnie podchodzą, wieje mroźny wiatr, który momentami wydaje się jakby miał wszystko przewrócić, mam skostniałą twarz i skamieniałe dłonie i robię zdjęcia aparatem, który aż trzaska kiedy naciskam spust migawki, to jest to dla mnie bezkonkurencyjne przeżycie. Nie potrzebuje Photoshopa, żeby generować rzeki i wulkany - oczywiście ten film jest po prostu ciekawostką a nie moim procesem twórczym. Kiedy zrobiłem ostatnie wspólne zdjęcie z moim tatą aparatem analogowym, odwiedził nas jego kolega, któremu też zrobiłem ostatnie zdjęcie, bo tydzień później umarł. Tam w ogóle nie ma rozmowy na temat generowania czegokolwiek oprócz ludzkiej emocji. Ten proces jest czymś, co lubimy przeżywać jako ludzie. Czy przestaniesz robić zdjęcia, skoro będzie się dało je wygenerować? Nawet kompletnie realistyczne? Kilka miesięcy temu wgrałem do aplikacji AI kilka zdjęć syna i dostałem 50 stylizowanych portretów. Fajne. Super. Trochę straszne jak został wygenerowany 10 lat starszy, ale super.. tylko takie zdjęcia nie maja dla mnie żadnej wartości. Żadnej. Myślę, że na dzień dziejszy sama nazwa "sztuczna inteligencja" jest jeszcze nadużyciem. Dzień, w którym wpiszemy w Photoshopie "jednorożec" i zamiast jednorożca dostaniemy odpowiedź "czy tobie się wydaję, że dla ciebie pracuje?" to będzie dzień, w którym będzie już za późno... To nie jest inteligencja i nie ma samoświadomości. To chyba byłby przełom na miarę odkrycia powstania życia. Zaznaczam, że to są moje spekulacje, bo nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat. Bezwzględnie masz rację - czeka nas Tsunami.

  • @klepa1800
    @klepa1800 Год назад

    No to graficy pora pakować mandzur.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Nie, nie sądzę. Z całą pewnością, ci którzy opanują pracę z AI będą sobie doskonale radzić. Jednak w różnych "odmianach" tego zawodu potrzeba więcej wiedzy i umiejętności. To nie jest tak, że taka praca polega na wkręcaniu jednej śrubki, w jeden otwór:) Myślę, że to ułatwi pracę wielu grafikom.

    • @Ciekawosc
      @Ciekawosc Год назад

      @@MacGralek do czasu, az klient nie zauwazy, ze w sumie moze robic to samo za darmo (albo za jakis tani abonament) i po swojemu. To dopiero poczatek, proces automatyzacji bedzie postepowal wszedzie (lacznie z tworzeniem wyspecjalizowanych stron internetowych, czy bardziej zaawansowanych projektow graficznych).

    • @Razor1379
      @Razor1379 Год назад

      @@MacGralek Ile skrócił się twój czas pracy nad zdjęciem? 10x? 100x? 1000x? Teraz policz jak spadnie zapotrzebowanie na grafików, skoro jeden grafik może wykonać tę samą pracę o rzędy wielkości szybciej.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Czas mojej pracy nie skrócił się w ogóle. W mojej pracy ta funkcja ma bardzo małe zastosowanie. Nawet jeżeli nadrobię chwile, to jednocześnie mogę mieć przez to więcej pracy. Pracowałem kilka lat jako grafik i tam również skomplikowane kompozycje były bardzo rzadko robione. To jest marginalny element pracy grafika. A jeżeli masz na myśli retuszerów, to zapewne ułatwi im prace, ale to też zależy od jej charakterystyki. Dzisiaj robię dokładnie 8 sesji zdjęciowych, jeszcze 3 przede mną, następnie produkcja dostarcza je jutro do klientów. Generative Fill ma zerowy wpływ na ich pracę. Czasami ułatwi coś usunąć ze zdjęcia. Nikt nie będzie miał z tego powodu 4 dni wolnych w tygodniu. Nie mówię, że kompletnie nie masz racji. Z pewnością na dłuższą metę, konsekwencje będą różne, dla różnych ludzi.

  • @gaderypoluki321
    @gaderypoluki321 Год назад

    Dobrze się ogląda. Z chęcią bym obejrzał jakiś materiał na temat fotografii w architekturze. Sub i czekam ;)

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Dzięki. Myślę, ze wcześniej czy później z pewnością coś takiego będzie, a inne treści będą powiązane z fotografią wnętrz i architektury.

  • @TomaszZgutka
    @TomaszZgutka Год назад

    Widać pasję 😍

  • @qbekkk
    @qbekkk Год назад

    Fajny materiał, skąd info o dodatkowych płatnosciach za generowanie? Wg mnie słaby pomysł skoro i tak płaci sie za subskrypcje.. : )

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Aaron Nace z Phlearn mówił o tym, powołując się na Adobe. Zgadzam się, bardzo słaby pomysł:) Tłumaczą to mocą obliczeniową... Może będzie się dało płacić blikiem przy każdym kliknięciu:)

    • @qbekkk
      @qbekkk Год назад

      @@MacGralek dzięki za odpowiedź, właśnie zakupiłem pakiet i testuje, jeśli tłumaczą się mocą obliczeniową to płatności nic nie zmieniają, musi być po prostu limit czasowy generacji i tyle :)

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      @@qbekkk nie do końca, bo generowanie opiera się na analizie Adobe Stock (ok 100 milionów zdjęć i ilustracji). A jeśli chcesz uzyskać dobry wynik lub dużo wyników, to będziesz z tej funkcji intensywnie korzystał, jednocześnie obciążajac system. Dodatkowym aspektem będą prawa autorskie generowanej treści. "Generative Fill is powered by Firefly. Firefly launched six weeks ago and has quickly become one of the most successful beta launches in Adobe’s history, with beta users generating over 100 million assets to date. Firefly is the most differentiated generative AI service on the market, and the only one to generate commercially viable, professional quality content directly from creators’ existing workflows. Firefly’s first model is trained on a unique dataset that includes Adobe Stock images, openly licensed content and other public domain content without copyright restrictions." Takie obliczenia na domowym komputerze byłyby chyba na dzień dzisiejszy niemożliwe, zwłaszcza, że na razie mamy do czynienia ze słabą rozdzielczością generowanej treści. Ja oczywiście tylko spekuluję, bo na dzień dzisiejszy nie mam wystarczających danych. Myślę, że więcej o tym, będzie w przyszłym filmie:) Tutaj są dwa ciekawe artykuły: blog.adobe.com/en/publish/2023/05/23/future-of-photoshop-powered-by-adobe-firefly blog.adobe.com/en/publish/2023/05/23/photoshop-new-features-ai-contextual-presets

  • @kasimasi6747
    @kasimasi6747 Год назад

    Po Ch… jechałeś na Islandię?

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      vm.tiktok.com/ZGJxq3hBx/

  • @SirRooot
    @SirRooot Год назад

    Świetny kanał i materiał!

  • @panszarlotka
    @panszarlotka Год назад

    Ten kanał ma 25 subskrybentów?????? Prowadzacy na papiery na kanał z milionem subów! Bardzo przyjemnie się słucha i nie jestem z branży grafików komputerowych.

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Już 29:) Dzięki:)

    • @konradgladyszek
      @konradgladyszek Год назад

      Prawda. Aż dziwnie wygląda tak mała liczba przy tak profesjonalnym filmie: oświetleniu, montażu, płynności. Kolory, klimat ciemnego otoczenia i światła w oddali robi robotę 🫵. Jesteś skory podzielić się ustawieniami i sprzętem, (lampy), których używasz? Pozdro!

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      @@konradgladyszek mimo wszystko, to jest pierwszy film, więc gdzieś trzeba zacząć:) To jest bardzo prosty setup jednej lampy Godox SL100D z softboxem parabolicznym i gridem. Mam bardzo ograniczone miejsce na jej ustawienie, bo sofbox jest za duży, a sufit nisko, z boku ściana, z drugiego muszę chodzić:). Reszta to dwie małe lampki ulanzi VL49, kolor ścian i zwykła lampka domowa w korytarzu. Bardzo dużo rzeźbienia ze względu na warunki, chciałbym inaczej, ale to jest przyzwoity kompromis. Najważniejsze jest dla mnie to, żeby było cały czas ustawione i nie przeszkadzało żyć.

    • @konradgladyszek
      @konradgladyszek Год назад

      @@MacGralek Dzięki za rzeczową odpowiedź. Wezmę pod uwagę przy kolejnych filmach. Również dysponuję małą przestrzenią i stroniłem od softboxów na rzecz małych paneli ledowych, jednak dają nieprzyjemne ostre skupione światło, dlatego podejrzewam, że coś podobnego jak masz - wleci do studia

  • @romanizdebski6599
    @romanizdebski6599 Год назад

    Zrób shorta w którym wytłumaczysz w jaki sposób ustawia się taki filtr podczas pracy. Mówię tu o strzałeczce umieszczonej na nim :)

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Tego akurat używam zawsze na oko, bo ofekt jest uzależniony od kąta padania światła i preferencji. Nie zawsze chce usunąć wszystko. Mój nie ma też strzałki? Być może masz na myśli Variable ND?

    • @romanizdebski6599
      @romanizdebski6599 Год назад

      @@MacGralek Jak najbardziej na oko. Tu się zgodzę. Mam filtr CPL na którym jest strzałeczka. I nigdzie nie mogłem uzyskać informacji po co ona jest. A z tego co wiem jest tylko punktem, który umieszczamy względem kierunku słońca. Czyli jak będziemy mieli gdzieś słońce po lewej stronie pod kątem 45 stopni to tak właśnie przekręcamy filtr by ta strzałeczka była też pod tym kątem. Źródło światła=kierunek światła. Chyba, że mam nieprawdziwą informację to wyprostuj proszę :) A drugie pytanie przy okazji. Jestem amatorem w tym temacie i nie wiem do końca co z czym się je. Jak przekręcam filtrem to w wizjerze nie widzę żadnych zmian i nie wiem jak mam się ustawić do danego zdjęcia. Muszę otworzyć ekran i za jego pomocą ustawiać ten filtr ? Na razie raz się tylko tym bawiłem a że jestem w pracy to nie mogę tego teraz sprawdzić a zżera mnie ciekawość. Pozdrawiam serdecznie :)

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      @@romanizdebski6599 a tak, możesz mieć rację. mam inny filtr, który chyba taką strzałkę ma (nie mam teraz przy sobie). Może tak być, tylko wydaje mi się to bardzo mało użyteczne. Jeżeli nie widzisz efektu, to być może stoisz pod złym kątem. Efekt powinien być widoczny gołym okiem, nawet nie musisz zakładać go na aparat. Wystarczy przekręcić przed oczami. Sprawdź sobie w dzień w domu na podłodze:) Na zewnątrz niebieskie niebo bardzo się przyciemni, ale zieleń też, bo znikną odbicia światła z liści. Może twój filtr jest trachnięty?

    • @romanizdebski6599
      @romanizdebski6599 Год назад

      @@MacGralek Racja. Jak się na oko nie wyreguluje filtra to strzałka jest zbędna. Jak spojrzę przez oko to oczywiście widzę wszystko ciemniejsze, ale jak nim sobie kręcę to totalnie nie widzę żadnej zmiany tak jak to jest widoczne na różnych filmach (ściemnianie i rozjaśnianie). Oczywiście nie kręcę pierścieniem tylko całym filtrem w palcach. Ale to wszystko było sprawdzane w pokoju i mogłem nie dostrzec różnicy. Sprawdzę jutro na podłodze jak mówisz i wyjdę z nim na dwór i sprawdzę gołym okiem co się dzieje z niebem i zielenią. Mówisz, że może być wadliwy/zepsuty ? Na myśl mi ani razu nie przyszło, że taki filtr może nie działać. No cóż. Trzeba będzie jutro sprawdzić

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      @@romanizdebski6599 wieczorem w domu możesz nie widzieć na pierwszy rzut oka:) Ale spróbuj na monitor w komputerze. Powinien zmienić kolor i przyciemnić się. Albo czarne plastiki. Aparat, skórzany fotel itd..Zwracając uwagę na to gdzie jest przód filtra, w stosunku do oka, musi być tak jakbyś założył na aparat:) Wszystko zależy od oswietlenia jakie masz w domu, więc efekt może być mało widoczny jak patrzysz na cale pomieszczenie.

  • @danutakruk4071
    @danutakruk4071 Год назад

    👍

  • @clutchxless
    @clutchxless Год назад

    Po prostu wow! Świeży kanał ale jakość niesamowita! Cieszę się że mogłem się tu znaleźć tak wcześnie. Z niecierpliwością czekam na więcej materiałów, sam szkolę się metodą prób i błędów w filmowaniu i edycji wideo a chyba warto uczyć się od najlepszych (czytaj: ty) Pozdrawiam !

    • @MacGralek
      @MacGralek Год назад

      Dzięki:) Też się cieszę. Zawsze warto wymieniać się doświadczeniami. Z tym najlepszym to trochę przesadziłeś:)

    • @clutchxless
      @clutchxless Год назад

      @@MacGralek W takim razie potraktuj jako napiwek haha. Tak lekko zbaczając od chwalenia, taki pomysł na odcinek myślę że na pewno by zainteresował parę osób: Jak filmować przy małym budżecie? (Tipy i porady jak obejść wydawanie setek złotych na większą rozdzielczość, więcej klatek a przy tym zachować jak najlepszą jakość, jak poprawić jakość korzystając z tego co mamy na co zwracać wtedy uwagę?. Czy jest możliwe w dzisiejszych czasach kupno budżetowego sprzętu do nagrywania z rozsądnym stosunkiem cena-jakość)

  • @Quizuu
    @Quizuu Год назад

    Dobrze sie to oglada, wysoki poziom