- Видео 41
- Просмотров 9 009
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Добавлен 8 фев 2019
Misją Muzeum Witolda Gombrowicza jest gromadzenie i przechowywanie pamiątek po pisarzu, prowadzenie badań naukowych nad życiem i twórczością autora Ferdydurke, także upowszechnianie wiedzy na jego temat a także prowadzenie szeroko pojętej działalności propagującej kulturę. Na kanale w RUclips prezentujemy fragmenty spotkań literackich, zwiastuny wystaw i relacje z wydarzeń, które odbywają się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oraz w podległej mu siostrzanej placówce - przestrzeni muzealnej w Vence we Francji (w Vence pisarz spędził ostatnie lata życia).
Źle urodzeni. Czy i jak uczyć Polski w szkole? - debata
Zapraszamy na rozmowę o tym, czy i jak uczyć w szkole patriotyzmu. I jak ten patriotyzm definiować. Czy zmuszanie do czytania książek z listy lektur obowiązkowych przynosi więcej korzyści, czy szkody? Czy istnie jeden, ogólny program - czy też zawsze są to programy poszczególnych przedmiotów, których nauczyciele ścigają się z czasem, żeby "przerobić" materiał? I czy rzeczywiście Polaka Polska zawsze uwiera?
ŹLE URODZENI? Czy i jak uczyć Polski w szkole? - rozmawiają Michał Friedrich, Aleksandra Korczak, Jan Wróbel, Anna Spólna (moderator).
Rozmowa została zarejestrowana we wrześniu 2024 roku w Radomiu podczas festiwalu "Opętani literaturą", którego organizatorem jest Muzeum Witolda Gombro...
ŹLE URODZENI? Czy i jak uczyć Polski w szkole? - rozmawiają Michał Friedrich, Aleksandra Korczak, Jan Wróbel, Anna Spólna (moderator).
Rozmowa została zarejestrowana we wrześniu 2024 roku w Radomiu podczas festiwalu "Opętani literaturą", którego organizatorem jest Muzeum Witolda Gombro...
Просмотров: 112
Видео
Eliza Kącka, "Wczoraj byłaś zła na zielono" - rozmowa
Просмотров 810День назад
Polecamy rozmowę z Elizą Kącką. O książce "Wczoraj byłaś zła na zielono" z autorką rozmawia Monika Ochędowska. Spotkanie zostało zarejestrowane podczas festiwalu "Opętani literaturą" we wrześniu 2024 roku.
Maria Pakulnis czyta fragmenty "Opętanych" W. Gombrowicza
Просмотров 2214 дней назад
Tradycją festiwalu literackiego "Opętani literaturą", który odbywa się jesienią w Radomiu jest czytanie powieści "Opętani" Witolda Gombrowicza. W 2024 roku fragmenty IX rozdziału czytała Maria Pakulnis. Wstęp do spotkania - Anna Spólna.
Maria Pakulnis w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim
Просмотров 1,2 тыс.14 дней назад
Gorąco polecamy rozmowę z Marią Pakulnis. O aktorstwie, dorastaniu w małej miejscowości, pierwszych rolach, osobach, które wywarły swój wpływ. Nieco nostalgicznie, trochę emocjonalnie, czasem zabawnie. Spotkanie zarejestrowane zostało podczas ostatniego festiwalu „Opętani literaturą”. Rozmowę poprowadził Łukasz Maciejewski. Wcześniej p. Maria Pakulnis czytała fragmenty powieści "Opętani" W. Gom...
Spotkanie Przyjaciół Muzeum Witolda Gombrowicza 2024
Просмотров 2114 дней назад
W kwietniu 2024 roku podziękowaliśmy naszym przyjaciołom. Dzięki wsparciu firm, instytucji, osób prywatnych wyrażanemu w różnych formach możemy organizować wiele wydarzeń, - i, co ważne - te wydarzenia dostępne są za darmo dla szerokiej publiczności. To koncerty, spotkania literackie, dyskusje i debaty, monodramy, na które zapraszamy i we Wsoli, i w Vence we Francji. Stale też umacniamy pozycję...
Zarodki katastrofy. O literaturze wobec opresji ideologicznej
Просмотров 5314 дней назад
Rozmowa zatytułowana "Zarodki katastrofy. O literaturze wobec opresji ideologicznej" odbyła się podczas festiwalu "Opętani literaturą", towarzyszącemu VIII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Do udziału w rozmowie Piotr Sadzik zaprosił Monikę Gromalę oraz Jacka Leociaka.
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego: Tadeusz Różewicz: wielkość, nicość, solidarność.
Просмотров 4014 дней назад
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego pt. "Tadeusz Różewicz: wielkość, nicość, solidarność" wygłoszony w Radomiu podczas festiwalu Opętani Literaturą, towarzyszącego IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2019)
Просмотров 314 дней назад
Relacja z koncertu galowego festiwalu "Opętani Literaturą, podczas którego wręczona została Nagroda Literacka im. W. Gombrowicza. To była IV edycja nagrody (edycja 2019).
Dorota Segda czyta fragmenty "Opętanych"
Просмотров 3114 дней назад
Lektura kolejnych części powieści „Opętani” W. Gombrowicza jest stałym punktem kolejnych edycji festiwalu „Opętani Literaturą”. Tym razem fragmenty czwartego rozdziału czytała Dorota Segda, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych. O Gombrowiczu, grach i maskach, sensie i istocie aktorstwa rozmawiał z aktorką Piotr Kłoczowski, historyk literatury, edytor, eseista, wy...
Między mitem a historią. Włodzimierz Odojewski.
Просмотров 914 дней назад
O twórczości Włodzimierza Odojewskiego rozmawiają dr hab. Anna Spólna i dr hab. Magdalena Rabizo-Birek. Spotkanie odbyło się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w marcu 2019 roku. Fragmenty prozy W. Odojewskiego czyta Stanisław Biczysko.
Nicolas Hochman - Congreso Gombrowicz
Просмотров 414 дней назад
Nicolas Hochman, argentyński badacz twórczości Witolda Gombrowicza, opowiada o recepcji twórczości pisarza w Argentynie i inicjatywach, jakie podejmowane są, aby przybliżyć twórczość autora "Kosmosu". Rozmowa nagrana została w listopadzie 2018 roku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Rozmawiała Anna Spólna.
Gombrowicz(a)rzeczy
Просмотров 614 дней назад
O tym, jak udało się pozyskać nocnik, który Witold Gombrowicz podarował w Argentynie swojemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi i o argentyńskich watkach biografii autora Ferdydurke opowiada Pau Freixa Terradas, gombrowiczolog z Barcelony. Rozmowa odbyła się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w lutym 2019 r. Rozmawiała Anna Spólna.
Sąd nad Nagrodą Nobla (festiwal Opętani Literaturą)
Просмотров 1014 дней назад
W ramach 4 festiwalu „Opętani Literaturą” w Sądzie Okręgowym w Radomiu odbył się „Sąd nad Nagrodą Nobla”. Literacki „Nobel” stał się pretekstem do rozmowy o sensie i znaczeniu nagród literackich, a także kontrowersjach związanych z ich przyznawaniem. Uczestnicy dyskusji, Małgorzata Smorąg-Goldberg, Justyna Sobolewska i Olaf Kühl rozmawiali także o tym, dlaczego Literacka Nagroda Nobla nie oddał...
Radek Rak - Baśń i inne świadectwa
Просмотров 1914 дней назад
O wężach, diabłach, polskich strachach i o sile baśni - z Radkiem Rakiem, autorem nagrodzonej Nagrodą Literacką „Nike” książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” rozmawia Anna Spólna.
Spotkanie przyjaciół MWG - 2023 r.
Просмотров 1214 дней назад
W maju 2023, jak co roku, odbyło się spotkanie przyjaciół Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Dzięki ich wsparciu, wyrażanemu w różnych formach, w ubiegłym roku (2022) zorganizowaliśmy ponad ćwierć setki rozmaitych wydarzeń, zarówno we Wsoli, jak i w Vence we Francji. Nie słabnie też pozycja i atrakcyjność Nagrody Gombrowicza oraz festiwalu Opętani Literaturą. Hojne były dla nas bardziej niż z...
"Pieski świat". Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem
Просмотров 17814 дней назад
"Pieski świat". Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem
Świat to skucha. Rozmowa z Maciejem Bobulą
Просмотров 2314 дней назад
Świat to skucha. Rozmowa z Maciejem Bobulą
Trasy przelotów. Rozmowa z Michałem Sobolem
Просмотров 1714 дней назад
Trasy przelotów. Rozmowa z Michałem Sobolem
Czytać, dużo czytać. Spotkanie z Ryszardem Koziołkiem
Просмотров 1,7 тыс.14 дней назад
Czytać, dużo czytać. Spotkanie z Ryszardem Koziołkiem
Od początku - rozmowa o krytyce, nagrodach i marketingu
Просмотров 5714 дней назад
Od początku - rozmowa o krytyce, nagrodach i marketingu
"Literatura według...". Z Piotrem Pazińskim rozmawia Eliza Kącka
Просмотров 14214 дней назад
"Literatura według...". Z Piotrem Pazińskim rozmawia Eliza Kącka