Miron
Miron
  • Видео 3
  • Просмотров 59 586
Tracker jednoosiowy 10kwp wschód zachód, podsumowanie
Pierwsze wnioski i podstawie produkcji trackera jednoosiowego horyzontalnego.
Просмотров: 15 045

Видео

prosty tracker jednoosiowy 10kwp budowa, horizontal single axis tracker
Просмотров 21 тыс.2 года назад
tracker solarny wschód zachód prezentacja traker fotowoltaiczny
tracker PV 10kw solar tracker, fotowoltaika na gruncie, tani tracker
Просмотров 24 тыс.2 года назад
tracker jednoosiowy wschód zachód horizontal single axis tracker traker fotowoltaiczny, fotowoltaika na gruncie

Комментарии

  • @sarian6
    @sarian6 4 месяца назад

    super to wygląda miło popatrzec

  • @darek-dn3rc
    @darek-dn3rc 4 месяца назад

    Te panele off grid są na zachód ?

  • @darek-dn3rc
    @darek-dn3rc 4 месяца назад

    Piękna sprawa i dużo pracy

  • @pwilkutowski
    @pwilkutowski 5 месяцев назад

    Za jebis#%$5 - sporo fajnych zeczy do podglądnięcia Do tego dogadaj sie z kolega i zróbcie w miarę prosty i cenowo przystępny sterownik na sprzedaż - dla DIY to Jeszce na tym zarobicie.

  • @piotrgruszkowski2106
    @piotrgruszkowski2106 6 месяцев назад

    Fajnie zrobione czysto elegancko.😊 Ja bym podniósł tą konstrukcje jeszcze z metr do góry

  • @radbilcz
    @radbilcz 9 месяцев назад

    Przod mozna pochylic i bedzie juz kąt, nie trzeba nic podnosić

    • @miron5850
      @miron5850 9 месяцев назад

      To co mam zrobić wykop żeby nie wadził o ziemię jak będzie skierowany na wschód lub zachód? W tej chwili panel jest 30cm nad ziemią,

    • @radbilcz
      @radbilcz 9 месяцев назад

      ​@@miron5850 nie wiem w jakim kierunku jest położenie więc trudno tak naprawdę osadzić co jest lepsze. Jedna stronę słupa podtrzymująca łożysko najlepiej podwyższyć a druga obniżyć ?

    • @miron5850
      @miron5850 9 месяцев назад

      @@radbilcz obniżyć się nie da bo zakryje w ziemię, stronę od północy można podnieść ale w pobliżu trackera jest dom sąsiadki która już krzywo patrzy na ponad 4metrową ścianę

    • @radbilcz
      @radbilcz 9 месяцев назад

      @@miron5850 sąsiadka może cmoknąć typowy pies ogrodnika gdy u Ciebie coś dobrego.

  • @marekmiszkiel8617
    @marekmiszkiel8617 Год назад

    Dlaczego wszyscy upierają się przy tym żeby oś obrotu była idealnie poziomo a powinna być nachylona na południe od kilku do kilkunastu stopni .

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      W moim przypadku nie było innej możliwości, tracker pochylony na wschód czy zachód ma 4,5m wysokość, przy długości 12m pochylony na południe o 15° miałby 6,3m wysokości, mam blisko sąsiadów którym już obecna konstrukcja przeszkadza, pewnie jakby tracker był wyższy niż ich domy miałbym nadzór budowlany

  • @md9021
    @md9021 Год назад

    czujnik i sterownik można bardzo łatwo samemu wykonać kilka tranzystorów przekaźników i fotorezystory

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      Nie ma sensu się bawić, za 300zł można kupić od chińczyka z czujnikiem wiatru, i nie jest to aż takie proste jak się wydaje, nawet odpowiednie ustawienie tych fotorezystorow ma znaczenie, i nastawy żeby za każdą chmurą nie biegał a przy tym żeby szybko o świcie ustawiał się do słońca.

  • @zp8244
    @zp8244 Год назад

    Patrząc na wielkość profili, wygląda, ze konstrukcja jest przesztywniona mocno. Nie jest to zarzut. Raczej pytanie czy nie można wykonać z mniejszych profili? Czy po roku można ocenić, że koszt wrócił się w uzysku?

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      Tracker robiłem z tego co miałem i co kupiłem na złomie użytkowym, koszt całkowity łącznie z panelami, inwerterem, zabezpieczeniami i trackerem 24000 zł Zeszłoroczna produkcja 13500kwh Po sezonie zimowym i ogrzewaniu PC w magazynie zostało jeszcze około 300kwh z zeszłego roku a już wpompowalem do sieci około 3000kwh. Chyba się zwróci szybciej niż myślisz i do tego nie obawiam się wiatrów.

  • @zrmkm7962
    @zrmkm7962 Год назад

    Witam Myślę nad czymś podobnym pochylonym 10 stopni na południe. Może Pan napisać jakie parametry ma główna rura nośna ? Tzn średnica grubość ścianki ? Mam 3 rury 219x8.8 12 metrowe zastanawiam się czy się nadadzą Jak wyglądają uzyski z 1kW uśredniając dłuższy okres eksploatacji ? Ponoć dwuosiowy około 40 do 50% a w Pana przypadku ?

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      Witam, rura jak najbardziej się nada, u mnie jest zdaje się 180mm x 5mm i konstrukcja przy dużych wiatrach nawet nie drgnie, w zeszłym roku instalacja wyprodukowała 13500kwh ale zeszły rok był podobno bardzo dobry, ten rok w województwie łódzkim zaczął się bardzo słabo, już względem poprzedniego jest ponad 1000kwh do tyłu.W miesiącach zimowych produkcja jest słaba, dopiero w połowie marca wyprzedzam instalacje stacjonarne skierowane na południe, ale to nie duży problem bo zimą ogólne produkcja jest marginalna z każdej instalacji. W zeszłym roku było kilka ładnych bezchmurnych dni gdzie przekroczyło 100kwh dziennie, najwięcej zrobiłoa 106kwh 18 Maja, pewnie było by więcej ale u mnie są drzewa na zachodzie i produkcja się kończy 1,5 godziny wcześniej. Stacjonarne w tym czasie robiły w pobliżu 70kwh. Ogólnie jestem zadowolony, cel wyprodukowania dodatkowo 20% które zabiera ZE został osiągnięty z naddatkiem.

  • @doktorkot1817
    @doktorkot1817 Год назад

    Witam świetna robota jaki sterownik Pan założył żeby przy wietrze kładł się na płasko

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      Dzięki, sterownik chiński optyczny z funkcją czujnika wiatru, z aliexpres, daje radę.

    • @doktorkot1817
      @doktorkot1817 Год назад

      @@miron5850 Czy ten sterownik podczas wiatru kładzie konstrukcje na plask czy jedzie do krańcówki i tak samo czy kładzie po zachodzie słońca na płasko? Jakieś namiary na ten sterownik. Wielkie dzięki puki co

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      @@doktorkot1817 Po zachodzie jedzie do zaprogramowanej czasowo pozycji, to samo podczas wiatru, jedzie do skrajnej kranówki i ustawia się poziomo.

    • @doktorkot1817
      @doktorkot1817 Год назад

      @@miron5850 jaki model tego sterownika nagraj kiedy film jeśli możesz

  • @mariuszfraczek8884
    @mariuszfraczek8884 Год назад

    Solidna konstrukcja też myślę o jednoosiowym tracerze. masz może sterowanie do tego projektu?

  • @jarosawbielik8856
    @jarosawbielik8856 Год назад

    👍super

  • @krzysztofciu
    @krzysztofciu Год назад

    Wszystko super ale pamietaj o jednym...w centymetrach podaje krawiec...

  • @hugolapaz4085
    @hugolapaz4085 Год назад

    Głośniej !!! Nic nie słychać

  • @mieczyslawgarlacz1361
    @mieczyslawgarlacz1361 Год назад

    Witam czy ta konstrukcja jest pozioma czy w części nieruchomej jest pochylona jak się ma sprawność gdy konstrukcja leży poziomo przymierzam się do podobnego rozwiazania

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      Witam. Konstrukcja jest prawie poziomo, sprawdza się nie najgorzej, w okresie zimowym dużo gorzej od stacjonarnej nieruchomej ale zimą dni słonecznych można na palcach policzyć.tak więc strata znikoma, za to w 28 maja zeszłego roku to nie całe 10kwp zrobiło 106kwh jednego dnia, to połowa produkcji z grudnia czy stycznia instalacji stacjonarnej, takich dni powyżej 100kwh było kilkanaście. W zeszłym roku wyprodukowało 13500kwh. Tak więc nie mam powodu żeby narzekać. Tracker dwu osobowy zrobi więcej, ale nie miałem na taki warunków, poza tym konstrukcja jest wiatro odporna więc śpię spokojnie.

    • @mieczyslawgarlacz1361
      @mieczyslawgarlacz1361 Год назад

      @@miron5850 super dziękuję przymierzam się do podobnej konstrukcji teraz mam stacjonarną kiedyś bardzo małej mocy bo 0.8kw ale obrotowa i faktycznie od marca kwietnia pracowała na full pozdrawiam i dziękuję za informację

  • @tomek8550
    @tomek8550 Год назад

    Jest piękny 😀😀😀👍👍

  • @bialy100k
    @bialy100k Год назад

    Moim zdaniem jedna z fajniejszych koncepcji trackera - sam rozważam dość zbliżoną choć dużo mniejszą. Ale do rzeczy - i mam nadzieję ciekawie: Mieszkam w Irlandii - która jest bardzo chmurna. Dużo światła rozproszonego przez chmury. Oglądając jeden z filmików z instalacji w Irlandii - 2 stringi na dachu hali - dwuspadowym(!), dość lekko pochylonym dało się zauważyć, że CO WYDAŁO SIĘ DZIWNE uzyski bieżące na wykresach ze stron wschód-zachód są dziwnie zbliżone - mimo innego skierowania Wschód-Zachód. Czy mógłbyś potwierdzić/sprawdzić jak to wygląda u ciebie w zupełnie pochmurne dni? Czy produkcja "przy skierowaniu w stronę gdzie jest słońce za dużymi chmurami" i panele ZUPEŁNIE POZIOMO będzie lepsza dla tych drugich? Będę bardzo wdzięczny za sprawdzenie i odpowiedź (być może pomocną także dla ciebie).

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      To jest wiadomo że w pochmurne dni panele ustawione w poziomie dają więcej prądu ze światła rozproszonego niż te ustawione pod kątem w obojętnym kierunku. Jeszcze w tej chwili, mój tracker daje więcej niż instalacje gruntowe czy dachowe ale za miesiąc pewnie się wyrówna a w listopadzie być może zrobi mniej, nie mniej jednak w tej chwili mam zrobione w tym roku 12260kwh i pewnie jeszcze zrobi około 1000 kWh do końca roku tak więc podsumowując, nie żałuję ze wybrałem takie rozwiązanie. Oczywiście dwuosiowy dałby sporo więcej ale na taki nie mam warunków na działce.

    • @problemiarz
      @problemiarz Год назад

      @@miron5850 Ile z tej produkcji zuzyles na potrzeby domu? Co z nadwyzkami sie dzieje?

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      @@problemiarzNa tą chwilę, wyprodukował trochę ponad 13200kwh w tym roku. Obecnie produkcją już nie powala bo słońce nisko. Jak liczyłem miesiąc temu to po odjęciu autokonsumpcji i 20% które zabiera ZE w magazynie było 6500kwh. Uruchomiłem gruntową pompę ciepła i powoli zaczynam z niej korzystać, tak więc prądu nie będzie za dużo, żeby tylko wystarczyło.

    • @problemiarz
      @problemiarz Год назад

      @@miron5850 Czyli szału nie ma, moja mikro instalacja 6x455Wp na gruncie pozwoliła mi na autokonsumpcję rzędu 500kWp od czerwca, przy czym działa ona w off-gridzie, czyli produkuje tylko wtedy, gdy jestem w domu i gdy Słoneczko operuje. Dziwna sprawa, bo liczyłem, że mając kąt 45st jesienią będę miał lepsze uzyski niż latem, tymczasem latem uzyskiwałem często nominalną moc paneli, a teraz 2,2kW to jest max, dlatego zrodziła się myśl, żeby dołożyć mini tracker na ok 1kWp paneli i regulator do tego, aby dopompowywać aku (traktowany jako bufor) gdy falownik weźmie więcej niż panele z gruntu będą mu w stanie dostarczyć. Inwerter ma moc ciągłą 3,2kW, więc obecnie brakuje mi tego kilowata cholernie, tym bardziej, że kolejny bezchmurny u mnie dzień października dobiegł końca. Niestety budowa nawet takiego małego trackera przyprawia mnie o ból tyłka, gdyż przerasta mnie system nadążny na tę chwilę. Nie mam fejsa i ciężko jest mi zdobyć jakieś konkretne porady od chłopaków, którzy już zrobili właśnie takie małe cudeńka na 3-4 panele sensownej mocy, a nie jakieś popierdółki po 180Wp.. BTW jeśłi możesz, to wypisuj się z tego dziadowskiego prosumenta, bo i tak robią was wszystkich tak w chuja, jak mało kiedy. 20% za przechowanie energii i odkupienie jej po wyższych stawka jest qrwa lichwą, i tylko dla zasady nie dałbym im qrwa do potrzymania nawet mojego lizaka. Dodam tylko, że człowiek pozyskuje energię zupełnie za darmo...Ten człowiek, od którego ją kupujemy, gdy potrzebujemy...

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      @@problemiarzCzy ja wiem czy nie ma szału, pomyśl 13200-20%=10560kwh na czysto i za taką ilość musiałbym zapłacić, weźmy po 0,7 zł tj.7390 w tym roku, do 8000 pewnie dobije. Na całą instalację razem z trackerem wydałem okolo 24000zł - 4000zł zwrot podatku. To przy obecnych cenach prądu zwrot w niecałe 2,5 roku. Również mam instalację ofggridową z tym że trochę większą od twojej 4,8kwp, wiosną latem i nawet obecnie w słoneczne dni grzeje mi wodę i zmniejsza autokonsumpcje. Rozważę po sezonie grzewczym czy również nie wpiąć jej do sieci, mogę to zrobić na starych warunkach. Jak bym miał auto elektryczne to bym je z tego ładował ale nie mam i sporo prądu przepada nie wykorzystane.

  • @wm144
    @wm144 Год назад

    Super tracker. Czy możesz napisać coś na temat łożyskowania głównej rury.

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      Na końcach rury są piasty od wózka widłowego , akurat takie miałem , natomiast środkową podporę zrobiłem z 4 rolek od wózka paletowego.

    • @artome3491
      @artome3491 Год назад

      Łożyska podwieszenia wału napędowego z ciężarówki można zastosować, chyba.

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      @@artome3491 rura musiałaby mieć taką średnicę jak wał.

  • @huberttrzewik5644
    @huberttrzewik5644 Год назад

    Cześć. Konstrukcja wygląda solidnie. Jaki wybrałeś pod to "fundament"? Jak są zamurowane słupki?

    • @miron5850
      @miron5850 Год назад

      Stoi na 4 blokach 1x1x1,5m wysokie. Miałem takie prefabrykaty więc je wykorzystałem, na innym moim filmie przedstawiłem skrót z budowy. A te słupki to 150x 150 x 10 mm ścianka. Pozdrawiam

    • @huberttrzewik5644
      @huberttrzewik5644 Год назад

      @@miron5850 Dziękuję za odpowiedź. Brzmi to super solidnie. Odpalam filmik z budowy

    • @huberttrzewik5644
      @huberttrzewik5644 Год назад

      @@miron5850 obejrzałem... Oj tak, wiatr tego to nie wyrwie... : )

  • @christiankulmann3325
    @christiankulmann3325 2 года назад

    Mini-Solar-TIP Ein untertischbeuler and all other hungry electricity consumers can be infinitely dimmed with the 5000W dimmer (EUR 7). I run 5 dimmers in parallel on an 850W inverter. Kettle 2.2KW at 150W runs 12 hours a day, so the water is always hot. The room is also nicely heated. 2.5KW washing machine runs in parallel with dimmed to 200...400W. Iron, dishwasher, oven, electric heater, coffee machine, all internal heating are throttled with me. Videos about it on my channel ruclips.net/video/eC2olbCBhh0/видео.html The inverter stays cool, quiet and the MOSFETs remain intact because extreme current peaks no longer arrive at the inverter. Now every Mini PV Inverter is enough to sell large devices...

  • @christiankulmann3325
    @christiankulmann3325 2 года назад

    Nice Tracker

  • @keynouri3449
    @keynouri3449 2 года назад

    Voulez-vous svp nous contacter. Merci

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      quel cas dois-je contacter? kmiroslaw80@gmail.com

  • @krismil6840
    @krismil6840 2 года назад

    Ładnie się prezentuje. Właśnie testuje własną konstrukcje bardzo podobną tylko że na bifacjalach. Jakie generuje Pan uzyski w słoneczny dzień?

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Witam, w marcu w słoneczne dni były osiągi w granicach 70kwh . Kwiecień jest pochmurny więc ciężko stwierdzić ile da radę, przed wczoraj do godziny 11 było trochę chmurek później ładnie i zrobił 76,5kwh, Jak będzie jakiś w pełni słoneczny dzień to zrobię o tym film.Pokerze jakieś wykresy, w marcu zrobił 1700kwh, więc byłem pozytywnie zaskoczony, kwiecień będzie gorszy. A jak to wygląda na bifacialach?

    • @krismil6840
      @krismil6840 2 года назад

      @@miron5850 bifacjale puki co nie pracują na sto procent z powodu braku ekranu lub białego żwiru. Wczoraj była ładna pogoda i naprodukowalo 75kwh tyle że przez 3 godziny falownik ciągle robił restart z powodu wysokiego napięcia w sieci. Dzisiaj był tylko jeden restart ale za to chmury rano i pod wieczór ale wynik 84kwh. Myślę że jak wszystko dopracuje to 100 kWh nie będzie problemem w słoneczny dzień przy obecnych temperaturach. Jaki system naprowadzania stosuje Pan w swoim trackerze?

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      @@krismil6840 Moja instalacja też nie pracuje na 100% od świtu do godziny 9 słup z kamerą rzuca cień na oba stringi przez co tracę kilka kwh, mocno się grzeje w tych miejscach, przestawię go na dniach no i zachód u mnie też nie jest idealny ale ogólnie jestem zadowolony. Sterownik robił mi kolega, na fotorezystorach.

  • @Krygu...
    @Krygu... 2 года назад

    czy wykonujesz takie konstrukcje na sprzedaż ?

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Zrobiłem to jednorazowo dla swoich potrzeb.

  • @andypixitl.9963
    @andypixitl.9963 2 года назад

    Taką uwaga bo robię podobny jeśli podporę południową zrobić niższa to byłby prawie jak dwuosiowy bo pochylony byłby w stronę południa

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Tak zgadza się, produkcja byłaby wyższa szczególnie w miesiącach listopad, grudzień, styczeń, luty ale przy długości ponad 12m musiałbym pułnocną stronę podnieść ponad 1,5 m w górę żeby uzyskać uzyskać 15° nie mówię już o większym nachyleniu. Taka konstrukcja byłaby bardzo duża i pewnie sąsiedzi naslaliby mi nadzór budowlany .W miesiącach zimowych i tak produkcja jest słaba i dni krótkie więc dużo nie tracę, ale za to, jest bardzo stabilny i odporny na wiatry więc jest bezstresowy.

  • @fotowoltaikaidomowaelektronika
    @fotowoltaikaidomowaelektronika 2 года назад

    Czy masz już do niego sterownik? Czy ręcznie go na razie obsługujesz? Podoba mi się to co zbudowałeś. Pozdrawiam PS: bardzo ciche nagranie, jak możesz to podgłaszaj dźwięk w programie w którym obrabiasz.

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Dzisiaj przechodzi kolejny test wiatru a grubo wieje i muszę powiedzieć że nawet nie drgnie. Sterownik mam ale jeszcze na etapie testów. Popracuje nad tym dźwiękiem, dopiero się uczę 😉 Dzięki za opinie.

    • @TS-jh1bt
      @TS-jh1bt 2 года назад

      @@miron5850 jaki sterownik, prosimy o szczegoly...

  • @fotowoltaikaidomowaelektronika
    @fotowoltaikaidomowaelektronika 2 года назад

    Fajnie to zrobiłeś. Pozdrawiam

  • @mrjetro
    @mrjetro 2 года назад

    Ciekawa konstrukcja. Podoba mnię się. Dziękuję za filmik. Znalazłem jeszcze coś takiego --> ruclips.net/video/KHnJ5g9aOhY/видео.html

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Myślałem nad podobnym rozwiązaniem jak w linku ale musiałbym zrobić spore odstępy między panelami żeby się nie zacieniały, a to i tak jest już duże, nie na moją działkę. Pozdrawiam

  • @WaldekDudzinski
    @WaldekDudzinski 2 года назад

    Witam sterownik proponuje zrobic na zegarach astronomicznych, styczniki, zabezpieczenia i dobry elektryk w razie czego służę pomocą pozdrawiam

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Dziękuję za odzew. Testuję obecnie sterownik oparty na fotorezystorach ale szczerze mówiąc przy tej pogodzie nie specjalnie się sprawdza. Z elektryką sobie poradzę, możesz podać jakieś szczegóły? Jakie zegary, ile i ogólnie zasadę działania?

    • @WaldekDudzinski
      @WaldekDudzinski 2 года назад

      @@miron5850 na moim yt w informacjach jest nr telefonu

    • @doktorkot1817
      @doktorkot1817 Год назад

      Witam mam podobna konstrukcje jak ten Pan czy Pan robi takie sterowniki na jedna os tylko z żyroskopem pewno by musiał być żeby sie podczas wiatru czy parkowania na noc kładł sie na poziomo 90'i czekał az słonce wyjdzie na wschodzie

  • @shogunlechuza6650
    @shogunlechuza6650 2 года назад

    A masz może wiedzę ile więcej prądu da siew wyprodukować przy zmiennym kącie paneli jak w twoim trackerze? Ponieważ na dniach planuję wziąć się do budowy konstrukcji naziemnej i zastanawiam się zrobić ręczną regulację, 3 stopniową, tj. 1- zima, 2- wiosna/jesień 3- lato Instalacja będzie 6kW, 24panele 250W. W związku z tym myślałem zrobić jak by 3 sekcje po 8 paneli których kąt był by regulowany zmianą długości przednich "nóg", poprzez odkręcenie śrub i ręczne przestawienie każdego z sektorów. Tylko nie mogę znaleźć informacji jakie procentowe przyrosty produkcji mógł bym osiągnąć. Jeżeli np. o 10 i więcej procent to myślę że warto. Jeżeli poniżej 10% to chyba lepiej dołożyć 2-4 panele i sobie nie komplikować konstrukcji. Jaka jest twoja opinia?

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Z pewnością więcej niż 10% Podają że tracker jednoosiowy daje do 30% więcej dwuosiowy do 45% Ja będę usatysfakcjonowany jeśli da mi +20% czyli więcej niż zabierze PGE za magazynowanie bo przecież będzie jeszcze auto konsumpcja. Robiłem w sierpniu ubiegłego roku test na jednym panelu podłączonym do wentylatora od samochodu, już niewielka zmiana kąta wpływała na prędkość obrotową. Latem optymalny kąt to 15-20° zimą 50-60° Latem dni są najdłuższe i jest najwięcej słońca, szkoda to tracić ustawiając panele pod kątem stałym 35° Ale to tylko moja opinia. Pozdrawiam

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 2 года назад

      @@miron5850 Na taki pomysł natchnęła mnie aplikacja scan the sun, zauważyłem że optymalne kąty dla paneli są bardzo rozbieżne dal różnych miesięcy, dodatkowo większy kąt w zimie ułatwia samoczyszczenie się paneli ze śniegu. Wiadomo, w zimie jakiejś kolosalnej produkcji nie ma, ale jak to mówią "ziarnko, do ziarnka..." A mam pytanie jeszcze odnośnie mocy zgłaszanej do ZE, oni biorą pod uwagę moc zainstalowanych paneli, falownika czy obu tych elementów? Jest to istotne o tyle że mam moc umowną 6kW i około tyle prądu zużywam rocznie. Czyli optymalna instalacja dla mnie to 7-8kW. Zostało niewiele czasu na zwiększenie mocy umownej, boję się że morze mnie to opóźnić i nie wyrobię się przed końcem terminu starych zasad. Jeżeli falownik by ich nie interesował to sytuacja prosta, kupuję 8kW i po wymianie licznika na spokojnie zwiększam moc umowną po czym rozbudowuję instalację.

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      @@shogunlechuza6650 Z tego co wiem moc falownika ich nie interesuje, tylko moc paneli. A z tym zmiennym kątem to bardzo dobry pomysł, na pewno nie będziesz żałował.

    • @shogunlechuza6650
      @shogunlechuza6650 2 года назад

      @@miron5850 Na dobrą sprawę jak się to dobrze przemyśli to nawet nie będzie komplikowało konstrukcji. Gdyż na nogi mam rury 2', wiec wystarczy krótsze rury zrobić takiej długości by kąt opartej o nie konstrukcji wynosił ok 45 stopni a do rury przykręcić ceownik z odpowiednią ilością otworów który "teleskopowo" będzie można wystawić w górę więcej lub mniej. Dzięki temu jest prosta regulacja a konstrukcja nie traci sztywności ani się nie komplikuje. Do tego by nie dźwigać ciężaru całej konstrukcji podczas przestawiania dłuższe nogi muszą podpierać platformę z panelami nie na końcu a gdzieś 1/4 lub 1/3 od końca. Wielkie dzięki za wszelkie informacje. 👍

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 2 года назад

    Pokazałeś, że prosty wcale nie musi oznaczać kiepski. 10 kWp na trackerze? Robi wrażenie! Pomysłowa środkowa podpora pozwoliła na wydłużenie konstrukcji a w efekcie na 10 kWp. Całość sprawia wrażenie filigranowego urządzenia, ale chrzest bojowy wypadł pomyślnie. Masz powód do uzasadnionej dumy. Gratuluję.

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Dziękuję za miłe słowa. Konstrukcja nie aż taka filigranowa, masa konstrukcji bez paneli to okno 1100-1200kg Pozdrawiam

  • @ukaszczerniak2261
    @ukaszczerniak2261 2 года назад

    Robi totalne wrażenie! rozważałeś zastosowanie optymalizatorów w razie niekorzystnych cieni?

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Witam. Nie rozważałem, drzewka które tam były usunąłem, cień mam przez dom sąsiadki ale tylko w okresie zimowym Do godziny 9:30 bo słońce nisko za dwa tygodnie już nie powinien cienić tak więc gra nie warta świeczki. W tym miejscu tylko dwa dni słoneczne były tak więc niewielka strata. Pozdrawiam

  • @ekomechanik7556
    @ekomechanik7556 2 года назад

    Polak potrafi to moim zdaniem zastąpi instalacje statyczne pozdrawiam

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 2 года назад

    Fajna, przemyślana konstrukcja. Zachwyca mnie przeciwwaga i wyważenie!!! Zachwyca mnie pomysł zrobienia fizycznej osi obrotu na rurze. Przy porządnym posadowieniu ani drgnie! Rozumiem, że wschód-zachód wymuszone, ale tracker lepiej pokazałby zęba północ-południe. Ale... jak się nie ma co się lubi. to się lubi co się ma! :) Odnośnie sterowania. Są na YT majsterklepki, którzy je robią sami. Proponuję skontaktować się, jestem pewien, że wesprą pomocą, sprawdzonymi, prostymi i tanimi rozwiązaniami. Gdzieś widziałem, na anglojęzycznych stronach (ale zabij mnie, nie pamiętam jakiej i co gorsza nie zapisałem!), rozwiązanie BEZ fotoelementów, przeszukujące niebo według kryterium najwyższego napięcia z któregoś panelu. Dla mnie logiczne byłoby gdyby ten panel byłby na najniższym potencjale w stringu. Bardzo do mnie przemawia taka koncepcja bowiem ustawia tracker na rzeczywisty uzysk a nie na uzysk jaki widzą fotoelementy probiercze. Myślę jednak, że jeśli poświęcić trochę czasu na poszukanie to się znajdzie. Też samoróbka.

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Dziękuję za miłe słowa. Na mojej działce nie wchodził w grę kierunek południe a dachy również mam wschód zachód więc zrobiłem tracker wschód zachód. Tracker przeszedł pierwszy test mocnego wiatru w czasie przed wczorajszej burzy śnieżnej i mogę się pochwalić, konstrukcja nie drgnęła. Co do sterowania to zaangażowałem w temat kolegę elektronika, który zbudował sterownik na fotorezystorach , z funkcją pomiaru wiatru opadu śniegu. Obecnie testuję sterownik. Myśleliśmy o pomiarze prądów z dwóch stringów ale stwierdziliśmy że w momencie zachmurzenia tracker szukając wyższego natężenia będzie szukał po omacku, a w przypadku pomiaru światła szybciej odnajdzie odpowiedni ponkt, można dopisać jeszcze linijkę czy dwie kodu dołożyć moduły do pomiaru z przekładnikami i zrobić dostrajanie na podstawie prądów.Podrzuce mu temat. Dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 2 года назад

      @@miron5850 No właśnie! Przekładniki to jeszcze lepsze rozwiązanie! A już na pewno znacznie bezpieczniejsze, bo wąchanie się z kilowoltami to zawsze ryzykowny pomysł. No to powodzenia. Jestem bardzo ciekaw efektów. Szczególnie, że wymaga to tylko niewielkiej zmiany programu. Nieźle, nieźle! :))))

  • @klaus5552
    @klaus5552 2 года назад

    Witaj ale konstrukcja fajna, mam też wchód - zachód i tylko stacjonarna ty będziesz miał pełne wykorzystanie mocy paneli. Tylko w lato trzeba to zabezpieczyć na wichury. Pozdrawiam

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Dziękuję za opinię. Właśnie zapowiadają u mnie silne wiatry na dzisiejszą noc i jutrzejszy dzień. Odkąd zbudowałem tracker były pojedyncze większe podmuchy i nawet nie drgnęła , ale czas pokaże. Pozdrawiam.

  • @MONKiPC
    @MONKiPC 2 года назад

    Super konstrukcja, czy można prosić o film z instalacji off grid jak to się sprawdza i z magazynowania energii.

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Może zrobię film na wiosnę, off-grid sprawdza się od wiosny do jesieni, listopad, grudzień, styczeń, luty jest słabo, krótki dzień, mało słońca szkoda akumulatory katować. Obecnie inwerter i aku odpoczywa a panele podpiąłem do on-grida podnosząc moc w tym słabym okresie. Pozdrawiam

    • @MONKiPC
      @MONKiPC 2 года назад

      @@miron5850 dobry pomysł z tym przechodzeniem z off na on. Będę obserwował Pana kanał. Dużo słońca pozdrawiam ☀️☀️☀️☀️☀️☀️

  • @Mariusz1975zizu
    @Mariusz1975zizu 2 года назад

    mega konstrukcja..

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Dziękuję. Nic niezwykłego. Pozdrawiam

    • @Mariusz1975zizu
      @Mariusz1975zizu 2 года назад

      @@miron5850 no nic niezwykłego dla pana ale dla niektórych tak.. Pozdrawiam i czekamy na więcej filmów ..

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      @@Mariusz1975zizu Miało być tanie proste masywne tj. bezstresowe w użytkowaniu czy tak będzie ? chyba tak. Test śniegu przeszło.Pod koniec marca podzielę się informacją z osiągów choć tak naprawdę po przepracowanym roku będzie realny wynik.

  • @makitor7673
    @makitor7673 2 года назад

    Witam, ja od EkoMechanika. Ta instalacja off-grid to dosyć niski kąt nachylenia. Sam tracker genialny w swojej prostocie.

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Offg-grid 23° nie mogłem pochylić bardziej bo 1,5 m nad nim idzie linia średniego napięcia. I tak przy montażu robiło mi się ciepło:) Niestety taka działka i takie warunki. Latem taki kąt jest optymalny nadomiast im słońce niżej tym gorzej. Mam taki plan w zimowe miesiące podpiąć równolegle offg-grid do jednego stringu trackera, napięcie i moc podobne. Robiłem test i daje dodatkowe około +35% A co do trackera to był projekt online, robiłem z tego co miałem. Rury i piasty od widłaka leżały i stwierdziłem że to wykorzystam. W zasadzie dokupiłem tylko profile na których leżą panele i słupy na których stoi. Dziękuję za opinię.

    • @makitor7673
      @makitor7673 2 года назад

      @@miron5850 oj to faktycznie grubo z tą linią średniego.

  • @januszzaw100
    @januszzaw100 2 года назад

    Może Pan coś więcej powiedzieć o użytym silniku i przekładni

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Witam. Silnik z reduktorem 90v 230w Przy śrubie kultowej też jest przekładnia dlatego całkowity przechył z zachodu na wschód zajmuje około 5min.

  • @ekomechanik7556
    @ekomechanik7556 2 года назад

    zaje fajny tylko na mojej działce jest kłopot zagłębienie terenu super super

  • @ekomechanik7556
    @ekomechanik7556 2 года назад

    brawo o takim rozwiązaniu też myślałem

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 2 года назад

    witam super konstrukcja poszła łapka i sub , ja dopiero takie coś stworzyłem na mikroskalę ruclips.net/video/cP7fy8ry-yM/видео.html

    • @miron5850
      @miron5850 2 года назад

      Dziękuję. Dzięki takim filmikom jak twój można się przekonać że warto zrobić traker. Również łapka w górę i sub. Pozdrawiam

    • @bajabongosoffgrid
      @bajabongosoffgrid 2 года назад

      @@miron5850 dzieki

  • @miron5850
    @miron5850 2 года назад

    Odnośnie sugestii o pochyleniu trackera w stronę południową, przy pochyleniu 20°oś trakera musiała by być z wyższej strony na wysokości 4,5m po pochyleniu na wschód górna krawędź paneli byłaby na wysokości 6,5m Z uwagi na dobrosąsiedzkie stosunki nie podnosiłem trackera. Ponadto jak czytam w pochmurne dni pozycja horyzontalna daje lepsze osiągi niż pochylona na południe co mam nadzieję zmniejszy straty.