Jan Trnka
Jan Trnka
  • Видео 90
  • Просмотров 328 970
Biochemistry of the senses 2024
Cellular and molecular mechanisms responsbile for how we sense the world around us. Retinal rods and cones (and melanopsin-containing ganglionic cells), olfactory neurons, taste buds, mechanoreceptors including hair cells of the inner ear and the sensation of heat and cold.
Просмотров: 477

Видео

Biochemie smyslů 2024
Просмотров 3,3 тыс.4 месяца назад
Jak detekují jednotlivé fotony tyčinky a čípky v sítnici? Jak rozpoznávají čichové neurony různé vůně a zápachy chemických látek? Může otevření chloridových kanálů vést k depolarici buňky? Jak vyvolávají chilli papričky pocit tepla? Tohle a spousta dalšího o našich smyslech.
Vliv chemických látek na chování člověka 2024
Просмотров 33 тыс.4 месяца назад
Antidepresiva (SSRI, SNRI, MAOI), antipsychotika, stimulanty (amfetaminy, kokain, kofein, nikotin), psychedelika a halucinogeny: pro každého něco. Jak fungují, do jakých neurotransmiterových systémů zasahují a k tomu kousky (velmi zajímavé) historie.
Eicosanoids and pharmacology of inflammation 2024
Просмотров 3405 месяцев назад
Prostaglandins, thromboxanes, omega3 fatty acids, aspirin and paracetamol - how they are made, what are their effects and how they influce each other - and much more! Please, look out for errors in my lectures. I will be eternally grateful if you let me know in comments if you think I said something incorrect. Nobody is infallible and I want to learn from you too!
Eikosanoidy a farmakologie zánětu 2024
Просмотров 1,3 тыс.5 месяцев назад
Prostaglandiny, tromboxany, omega3 kyseliny, aspirin a paralen - jak vznikají, účinkují a jak se vzájemně ovlivňují - a mnohem více! Budu moc vděčný, když mi dáte (například v komentářích) vědět, pokud jste v mých přednáškách našli*y chybu. Nikdo nejsme neomylný*á a já se chci taky učit od vás!
Pharmacology of signalling molecules 2024
Просмотров 1896 месяцев назад
How we use drugs to interfere with signalling through receptors and ion channels. About local and general anaesthetics, muscle relaxant, antihypertensive agents, antidepressants and antipsychotic medications and many others. Please, look out for errors in my lectures. I will be eternally grateful if you let me know in comments if you think I said something incorrect. Nobody is infallible and I ...
Receptors of neurotransmitters 2024
Просмотров 3856 месяцев назад
How neurotransmitters produce their varied effects in the many regions of the brain though their varied receptors. A little introduction to neural pathways using the various neurotransmitters in the brain as well. Please, look out for errors in my lectures. I will be eternally grateful if you let me know in comments if you think I said something incorrect. Nobody is infallible and I want to lea...
Binding of ligands to receptors 2024
Просмотров 1406 месяцев назад
An overview of how ligands bind to receptors, how to measure and mathematically define affinity of receptors for ligands and how binding of ligands produces effects (or not). And also how introducing synthetic ligands (drugs) can affect the binding and effects of natural ligands. Please, look out for errors in my lectures. I will be eternally grateful if you let me know in comments if you think...
Farmakologie signálních molekul 2024
Просмотров 1 тыс.6 месяцев назад
Příklady léčiv (a toxinů), které zasahují do signalizace neutransmiterů a jim blízkých hormonů. Čili odpověď na otázku "proč se to všechno učíme?!". Budu moc vděčný, když mi dáte (například v komentářích) vědět, pokud jste v mých přednáškách našli*y chybu. Nikdo nejsme neomylný*á a já se chci taky učit od vás!
Metabolism of neurotransmitters 2024
Просмотров 2746 месяцев назад
Synthesis and degradation of neurotransmitters.
Vazba ligandu na receptor 2024
Просмотров 9516 месяцев назад
O tom, jak popsat a změřit afinitu různých signálních molekul k receptoru, o agonistech, antagonistech a dalších protagonistech a o tom, co se stane, když dáme lék vážící se na receptor. Budu moc vděčný, když mi dáte (například v komentářích) vědět, pokud jste v mých přednáškách našli*y chybu. Nikdo nejsme neomylný*á a já se chci taky učit od vás!
Receptory neurotransmiterů 2024 aneb Serotonin není "hormon štěstí".
Просмотров 4 тыс.6 месяцев назад
Za různé účinky neurotransmiterů na různých buňkách a v různých nervových okruzích mohou jejich různé receptory spřažené s různými signálními kaskádami. V této přednášce probereme přehled hlavních receptorů neurotransmiterů, jejich účinky a umístění v lidském mozku. Budu moc vděčný, když mi dáte (například v komentářích) vědět, pokud jste v mých přednáškách našli*y chybu. Nikdo nejsme neomylný*...
Biochemistry of muscle contraction 2023
Просмотров 3868 месяцев назад
Biochemistry of muscle contraction 2023
Biochemie svalového stahu 2023
Просмотров 1,1 тыс.8 месяцев назад
Biochemie svalového stahu 2023
Electron transport chain, ATP synthesis 2023
Просмотров 3409 месяцев назад
Electron transport chain, ATP synthesis 2023
Krebsův cyklus 2023
Просмотров 1,5 тыс.9 месяцев назад
Krebsův cyklus 2023
Structure and origin of mitochondria, mitochondrial diseases 2023
Просмотров 1729 месяцев назад
Structure and origin of mitochondria, mitochondrial diseases 2023
Dýchací řetězec, syntéza ATP 2023
Просмотров 1,2 тыс.9 месяцев назад
Dýchací řetězec, syntéza ATP 2023
Reactions in metabolism, coenzymes 2023
Просмотров 2079 месяцев назад
Reactions in metabolism, coenzymes 2023
Struktura a původ mitochondrií, mitochondriální nemoci 2023
Просмотров 9999 месяцев назад
Struktura a původ mitochondrií, mitochondriální nemoci 2023
Reakce v metabolismu, koenzymy 2023
Просмотров 6999 месяцев назад
Reakce v metabolismu, koenzymy 2023
What fuels our cells 2023
Просмотров 3009 месяцев назад
What fuels our cells 2023
Chemická kinetika, enzymy, inhibice enzymů 2023
Просмотров 9789 месяцев назад
Chemická kinetika, enzymy, inhibice enzymů 2023
Origins of metabolism 2023
Просмотров 3309 месяцев назад
Origins of metabolism 2023
Co pohání naše buňky 2023
Просмотров 1,2 тыс.9 месяцев назад
Co pohání naše buňky 2023
Úvod do metabolismu 2023
Просмотров 1,4 тыс.9 месяцев назад
Úvod do metabolismu 2023
Metabolismus kosti a svalu
Просмотров 2,3 тыс.10 месяцев назад
Metabolismus kosti a svalu
Metabolism of bone and muscle
Просмотров 45410 месяцев назад
Metabolism of bone and muscle
Composition of the intracellular fluid, membrane potential, osmosis, pH
Просмотров 18110 месяцев назад
Composition of the intracellular fluid, membrane potential, osmosis, pH
Složení intracelulární tekutiny, vznik klidového potenciálu, osmóza, pH
Просмотров 53310 месяцев назад
Složení intracelulární tekutiny, vznik klidového potenciálu, osmóza, pH

Комментарии

  • @sfvb
    @sfvb Месяц назад

    Děkuju

  • @PavolFilek
    @PavolFilek 2 месяца назад

    Ze neprechadza teplo z chladnejsieho na teplejsi material === energiu, plati iba v pripade ak molekuly, atomy, neutrony, kvarky, neutrina etc. su rovnomerne rozlozene v priestore, ak su inak rozlozene, ako rovnomerne, alebo ak cas je dostatocne kratky alebo velmi velmi dlhy, tak energia musi prejst aj z chladnejsieho na teplejsi, inak by nevznikol Vesmir a bez toto nemate nejake strojceky, o ktorych sice uci medicina, ale nevie ich vyrobit, preto by bolo dobre, ak doc. mediciny nerozumie napr. peceni alebo ludskemu mozgu, aby tieto casti tela u maleho decka nechal napokoji, lebo potom si na 50 r. urobi z maleho decka, klienta, ktoremu na 7 diagnoz, ktore to decko nemalo a ani exprimaciou genov ziskat nemuselo, bude predpisovat molekuly, ktorych farmakodynamiku a farmakokinetiku nepozna, lebo nema dostatocne vykonny ExaFlopovy computer, s ktotym by interakciu DNA + environment + molekula_0 + molekula_1 + ...... s dostatocnou presnostou spocital " in advance",. aby tomu decku tu pecen alebo mozog neznicil. Ergo dolezite je NESKODIT ak nemam vedomosti na urovni. A ak raz poskodim, tak je dobre tomu decku, co zostane 50 r. na invalidnom dochoku, prist aspon upiect chleba, lebo na to 150 € dohcodok nestaci, aby si ten "KLIENT" kupil aj molekuly od toho nevzdelaneho doktora, ktory ich predava v ambulancii aj na kupu vody a muky, aby aspon o chleba a vode tych 50 r. nejako preexistoval. Zial toto je dnesna medicina.

  • @PavolFilek
    @PavolFilek 2 месяца назад

    Ono je niekedy smiesne, co vedec s nejakym 40 W vykonu a 150 IQ vyprodukuje. Niekedy tie mozgy vyprodukovali predstavu, ze Slnko - Neptun je cely Vesmir a boli s tym spokojny a tlapkali jeden druheho po pleci. Potom prisiel niekto, kto povedal ze Galaxia je cely Vesmir. A zase sa hlupaci na univerzitach tlapkali po pleci, az ked neboli vhodne podmienky na pozorovnie M31 a niekto zistil, ze je tu nieco vacsie ako Galaxia a ze to dokonca zdanlivo expanduje. A zase ho tlapkali po pleci. A potom prisiel niekto, co povedal, ze viditelnej hmoty je len 0.3 % z asi 4 % baryonovej ..... etc. etc. A mna len zaraza, ze nieco ako zhluk strojcekov, ktore koduje 19696 genov plus nejakych 2 200 000 genov na povrchu RURY === cloveka, ma odvahu po 3.5 miliardy rokov vyvoja tych strojcekov u nas, povedat, ze to a to plati v celom nasom Vesmire, pricom su dokazy, ze minimalne na inych miestach iba v nasej Galaxii, vyvoj podobneho strojceka, ako je mozog, trval nie 3.5 ale 7.5 milardy rokov. Viete si predstavit vedomostny inteligancny a technologicky pokrok, aky ma civilizacia, ktorej vyvoj trval rovnakym tempom o 4 miliardy rokov dlhsie ?

  • @PavolFilek
    @PavolFilek 2 месяца назад

    Ono s tymi empirickymi zakonmi je trochu problem. Lebo veda overuje zakony v cas a priestore. Ako overite, ci zakon plati aj nad 10^60 tp, tp === Planc time, je napr. v takej dobe proton stabilny alebo jeho polcas rozpadu je nizsi, ako toto cislo ? Platia empiricky ziskane zakony aj pre dlzky mensie ako 1.61^10-35 metra ? Ak je entropia umerna ploche black hole, a plati Howkingovo vyzarovanie, preco potom mame informacny paradox lebo mame aj kvantovy entaglement ? Co sa stane, ak sa dva rozdielne stavy evaporuju na jeden stav ? Kde sa to informacia o vtupe strati ? Ked sa pozriete na Penrosove diagramy, zase mame problem. Napr. pri vzniku Vesmiru / nasho preto s velkym V /. Pri 10-44 sekundy nemozete nic tetegovat empiricky, lebo to nase teorie nedovoluju. Ale to neznamena, ze fyzika nefunguje aj v inych casoch, akoze v case 10 - 44 s nemame NIC ale v case na 10-37 s uz mame VSETKO ? Kde sa v tom izolovanom systeme bez okolia, lebo v tom okoli nie je cas ani priestor, tak energia zobrala, a v akej forme, ked tvrdite, ze system moze len prijimat energiu z okolia / ktorfe neexistuje v case / a ze entropial len narasta, co nie je pravda, lebo mate Boltzman brain paradox. Tak ako to s tou energiou naozaj v izolovanych systemoch je ? Je nas Universe len izolovana bublina alebo nie ?

  • @jsemvomer9056
    @jsemvomer9056 2 месяца назад

    🙏🙏 skvely

  • @drapssss48
    @drapssss48 3 месяца назад

    LOL ze na mdma nevzniká zavislost :D mdma je vstupná brana k drogám :D

  • @tamilspeaker2507
    @tamilspeaker2507 3 месяца назад

    Sir where i get all your english biochem lectures , i really really needed sirc. It was sooo good

    • @jantrnka227
      @jantrnka227 3 месяца назад

      They are all here on my channel. All the ones that have been recorded, that is.

    • @tamilspeaker2507
      @tamilspeaker2507 3 месяца назад

      @@jantrnka227 ok sir thanks for the reply

  • @radekfoltyn4129
    @radekfoltyn4129 3 месяца назад

    3 roky abstinence alkoholu a vyleceni deprese bez remise ....diky kyseline :)

  • @justbianca9976
    @justbianca9976 3 месяца назад

    Celkom sexy vedec. 😊

  • @ivusakkuky2826
    @ivusakkuky2826 3 месяца назад

    Naopak omegy neboli Pufa oxidují ( v našem , teplokrevném těle) a Pufa se uvolňují do krve kde časem způsobí útlum jak hormonální tak imunitní....doplňky stravy jsou nevhodné tak jako tučné ryby .za mě jedině ryby bílé mořské plody a krevety jsou ok každopádně je to zase věc více faktorů Zajímalo by mě třeba , jak se díváte na ponory do ledové vody a běh ( uvolňování dopaminu) člověk se poté cítí lépe, za mě je to ale stresor ( reakce těla na "boj nebo útěk) děkuji

  • @ales811507
    @ales811507 4 месяца назад

    Krasna přednáška, mohu se zeptat následující díl je ktery ?

  • @Kenzie001
    @Kenzie001 4 месяца назад

    Dobrý den, velice zajímavá přednáška, děkuji! Co se týká SSRI, jen jsem chtěla poznamenat, že je možné se předávkovat a serotonin syndrom je nebezpečný. Ale mluvím jen z pohledu laického.

    • @jantrnka227
      @jantrnka227 4 месяца назад

      Jistě, máte pravdu. SSRI jsou výrazně bezpečnější než tricyklická antidepresiva nebo MAOI, v tomto jsou velkým pokrokem. Přesto nejsou bez nežádoucích účinků a v některých případech opravdu mohou být toxické.

  • @emiliebartekova1916
    @emiliebartekova1916 4 месяца назад

    Super video.

  • @michal0flek
    @michal0flek 4 месяца назад

    Harmalové alkaloidy jsou psychoaktivní docela dost i samy o sobě(nebo alespoň nepřímo nějaký takový proces spouští) a úplný základ ayahuascy byl právě jen o nich. Následně se do ní přidávalo ledasco až se nejvíce zažila kombinace právě s rostlinami obsahujícími DMT. Tvrzení že záhadně zkombinovali dvě samostatně neaktivní látky byla úměle vyvolaná senzace ezovědci tipu J. Narby a jemu podobných i když značně rozšířená. Jinak naprosto parádní přednáška:)

    • @jantrnka227
      @jantrnka227 4 месяца назад

      Díky za doplnění/upřesnění. Vím, že harmalové alkaloidy něco málo dělají (i když ne na úrovni psychedelik), ale historii, resp. etnofarmakologii ayahuasky dobře nastudovanou nemám, nevěděl jsem, že byli/jsou užívány i recepty bez DMT. Tou "záhadností" jsem spíše chtěl zpestřit výklad, samozřejmě nemám pochyb o tom, že za tím je jen pečlivý (a odvážný) empirický výzkum místních obyvatel. Díky!

  • @pavelwronka4827
    @pavelwronka4827 4 месяца назад

    Jsem rád, že pan přednášející používá termín psychedelika, nikoli halucinogeny. Zastávám totiž názor, že není důvod cpát se tim až k halucinacím. Podobně, jako paragliding podle mě není adrenalinový sport. Adrenalin člověk vylučuje, pokud bojuje o život. Pokud ho začnete vylučovat za letu, znamená to, že jste něco udělali hodně špatně. Letáme na noradrenalinu a endorfinu 😊

  • @krystofkrizek57
    @krystofkrizek57 4 месяца назад

    Děkuji, moc pěkně se mi poslouchala Vaše přednáška 🫡

  • @smajliiicka
    @smajliiicka 4 месяца назад

    Moc díky za tyhle přednášky ❤

  • @nikolabudnikov
    @nikolabudnikov 4 месяца назад

    33:07 jedná se o chvojník, nikoliv pryšec. Přednáška je ale parádní!

    • @jantrnka227
      @jantrnka227 4 месяца назад

      Máte pravdu, díky za opravu!

  • @smajliiicka
    @smajliiicka 4 месяца назад

    Díky moc 🙏🏼

  • @Salianu
    @Salianu 4 месяца назад

    1:05:30 mate tam petivazebny uhlík 😂😂 dokonce dva

    • @ivopostranecky8457
      @ivopostranecky8457 4 месяца назад

      je to doktor, ty spáchají i horší věci a nevadí jim to :-)

    • @jantrnka227
      @jantrnka227 4 месяца назад

      Máte pravdu, někdy ty struktury kreslím trochu rychlou rukou. Díky!

  • @ales811507
    @ales811507 4 месяца назад

    Dopamin je král.

  • @horseradish0911
    @horseradish0911 4 месяца назад

    Učím sa strojárinu ale musím uznať že veľmi zaujímavé prednášky.

  • @sailsSK8
    @sailsSK8 4 месяца назад

    profesor Lupin

  • @kokotajebka
    @kokotajebka 4 месяца назад

    Latky , ktery maji vliv na intergritu bunecne membrany maji taky vliv, naprkild zdroj proridnich tokoferolů ( olej s pšeničních klíčků) Poskozena bunecna membrana oxidacnim stresem by mela , podle modelu funkce neuronu, se chovat jako excitotoxin - z bunky unika záporný náboj = neuron je bliže k prahove hodnote odpalení akčního potenciálů = vetsí az nezadouci aktivita v mozku = nervozita, labilita, hádavost, uzkosti , epilepticke vyboje atd.

  • @helenarauner1569
    @helenarauner1569 4 месяца назад

    I pro laika velice zajímavá přednáška, děkuji!😊

  • @erion5002
    @erion5002 4 месяца назад

    Proč musí být v záběru hlavy

  • @Tommyrah
    @Tommyrah 4 месяца назад

    Velmi zajímavá přednáška

  • @tyronickel8195
    @tyronickel8195 4 месяца назад

    Nice

  • @lukaskubicek9999
    @lukaskubicek9999 4 месяца назад

    SSRI u většiny lidí způsobují trvalé poškození sexuálního zdraví. Zadejte si do Google PSSD a budete zděšeni. Lékaři před tím pacienty nevarují a často pak lidé trpí trvalými následky, které jaou mnohy i horší než původní deprese.

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    43:21 Pokračování

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Akonitin ŠálMoniky je to jedna za nejjedovatějších látek takže pozor na něj látka z rostliny 10:11

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Kokain kain i biblický odkaz na člověka prvního v pořadí jenž se narodil prarodičům a jenž zabil svého druhorozeného bratra podle psané tradice Židovského náboženství

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    17:18 Všechny receptory jsou buďto volné nebo obsazené až přidáme ligandy tak budou všechny obsazené

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    16:17 L je rovnovážný Receptor

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    14:15 LR = B

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Ka Kb 10:11

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Pane Janě, ať se stane po tvém kéž to je zjednodušené, pro laickou veřejnost více pochopitelné.

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    45:46 5HT serotoninu receptor

    • @erichkupec
      @erichkupec 4 месяца назад

      5HT1 5HT2 5HT2A 5HT2B … 5HT3

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Jak souvisí zvracení se serotoninem?

    • @erichkupec
      @erichkupec 4 месяца назад

      53:54 Na to jsi myslel, když si se zmínil v úvodní části o támhletom výroku?

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Ketamin 1:15:16

    • @erichkupec
      @erichkupec 4 месяца назад

      Látka pro používání při anestezi

    • @digitalscale76
      @digitalscale76 4 месяца назад

      @Rob-pm6tm ket ta nezabije, nevies to pouzivat alebo si nemal ket.

    • @digitalscale76
      @digitalscale76 4 месяца назад

      @@erichkupec a uzasne disociativum, velmi silny a zaujimavy trip. Obvzlast v kombinacii s halucinogenmi.

    • @michal0flek
      @michal0flek 4 месяца назад

      @@digitalscale76přesně naopak, na určité dávce ketaminu si smrt téměř jistě prožiješ, to je přesně to, čemu se říká K-hole. Ale těžko to přiblížit někomu, kdo to nezažil.

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    LSD 1:12:13 … To je konec západní civilizace … Lidé prožívají různé zážitky fiktivní nereálné virtuální nefyzické

    • @digitalscale76
      @digitalscale76 4 месяца назад

      teraz neviem ci je to len zly pokus o vtip alebo si uplne strateny

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    1:10:11 Serotonin jak se jí pojmenoval vznik pojmenování od slova sérum a …

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Trnka je trpký plot jenž jsem poznal chuti! Snad má i nějaký jiný smysl?

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Ahoj Jane i můj táta se také tak jmenoval také můj dědeček po stráně mé maminky!

    • @erichkupec
      @erichkupec 4 месяца назад

      Dokonce i bratr druhý v pořadí se tak jmenuje i když si pozměnil jméno kvůli 18:19 blud z náboženského přesvědčení a pojetí pojmu souvisejícím s vírou bytost boha tvůrce

    • @kbjzb
      @kbjzb 4 месяца назад

      @@erichkupecno, těch bludů, vypadá to, budete mít v rodině víc..

    • @adamzapotocny6832
      @adamzapotocny6832 4 месяца назад

      @@erichkupec zajímavý příběh

  • @erichkupec
    @erichkupec 4 месяца назад

    Metamfetamin pervitin 34:00

  • @evasvobodova8379
    @evasvobodova8379 4 месяца назад

    Velmi odborné,, moc nepochopitelné,

  • @zdenilin1991
    @zdenilin1991 4 месяца назад

    👍🙌super přednáška

  • @Korag4
    @Korag4 4 месяца назад

    MAOI antidepresiva su najlepsie antidepresiva ake boli kedy vynajdene, tieto SSRI a podobne skupiny su parodiou na dobru liecbu, absolutne nezaberaju na melancholicku depreseiu a hlavne anhedoniu, apatiu... SSRI len otupuju emocie znicia sexualny zivot a su dobre max na uzkosti. Je velmi velka skoda ze na trhu v EU nie su dostupne MAOI.

    • @tk1745
      @tk1745 3 месяца назад

      moclobemidum -- přípravek aurorix. moderní věc, není třeba dieta.

  • @reklamnistudiog1443
    @reklamnistudiog1443 4 месяца назад

    Nixon zakázal pouížváni měkkých drog, jelikož v té době "uteklo" mezi veřejnost LSD, což společně s Marihuanou stálo u zrodu hnutí hippies. Důvodem byla válka ve Vietnamu a potřeba souhlasu veřejného mínění. Hippies a vůbec užívající měkké drogy totiž nechápou, proč by měli střílet do lidí.

    • @digitalscale76
      @digitalscale76 4 месяца назад

      drogy nedelime na makke, tvrde, stredne a ani nijake ine.

    • @reklamnistudiog1443
      @reklamnistudiog1443 3 месяца назад

      @@digitalscale76 v té době se dělily.

    • @digitalscale76
      @digitalscale76 3 месяца назад

      @@reklamnistudiog1443 nie, nikdy sa tak nedelili, co je zo za hlupost? Prečo hovoríš o niecom co nevies?

  • @tomasjohancsik6073
    @tomasjohancsik6073 4 месяца назад

    Pán je moc sympatický a na vědce má i smysl pro styl, super (pochopitelně jsi sem vědom že to nemá nic dočinění s chemii)

    • @erichkupec
      @erichkupec 4 месяца назад

      Já ty chemické matematice velice těžko rozumím nevyznám se v nich připadá mi jako španělská dědina jako kdyby mluvil maď. ale já jsem přece jenom slovák …

    • @helenarauner1569
      @helenarauner1569 4 месяца назад

      Sympatie je taky tak trochu chemie…😅