![Wojciech Chudzik](/img/default-banner.jpg)
- Видео 2
- Просмотров 227 407
Wojciech Chudzik
Польша
Добавлен 26 сен 2013
Nie ma prądu, co robić?
Pokażę wam jak przeprowadzić samodzielnie podstawową diagnostykę instalacji elektrycznej. Jak odróżnić awarię naszej instalacji od awarii sieci energetycznej. Kiedy wezwać elektryka a kiedy pogotowie energetyczne przez numer alarmowy 991. Pamiętajcie, żeby robić zdjęcia. Dużo zdjęć :)
Korzystając z tego filmu możecie znacznie przyspieszyć przywrócenie zasilania, robiąc to samodzielnie, oszczędzając czas i pieniądze, lub dając elektrykowi wstępną diagnozę. Oszczędzicie też sobie kosztów z niepotrzebnym wzywaniem pogotowia, lub elektryka, kiedy awaria okaże się poza zakresem ich kompetencji.
Korzystając z tego filmu możecie znacznie przyspieszyć przywrócenie zasilania, robiąc to samodzielnie, oszczędzając czas i pieniądze, lub dając elektrykowi wstępną diagnozę. Oszczędzicie też sobie kosztów z niepotrzebnym wzywaniem pogotowia, lub elektryka, kiedy awaria okaże się poza zakresem ich kompetencji.
Просмотров: 719
Видео
10 trików jak ulepszyć domową instalację elektryczną
Просмотров 227 тыс.Год назад
Przedstawiam Wam 10 sposobów, jak małym nakładem czasu i środków sprawić, ze Wasza instalacja elektryczna będzie bardziej funkcjonalna, podatna na modyfikacje, trwalsza i w efekcie tańsza. Porady są efektem ponad 40 lat doświadczeń w wykonywaniu instalacji elektrycznych w domach i wynikiem obserwacji zmieniających się trendów i nawyków naszych klientów. Jeśli ciekawi Was jakiś inny temat, którą...
A czy puszki można osądzać na piankę montażowej ?
Dobry materiał. Działajcie dalej
Szkoda, że nie oglądnąłem filmiku przed remontem i wymianą instalacji elektrycznej. Część rad zastosowałem a część teraz po oglądnięciu dała mi do myślenia. Jeszcze parę rzeczy mogę naprostować. Dzięki dobra robota.
6:16 Widziałem ostatnio w świeżo ukończonym domu gniazdka 15 cm nad kuchenką indukcyjną. Także albo trzeba wcześniej przeanalizować układ kuchni, albo zostawić sobie takie przyłącze pod późniejsze rozprowadzenie zasilania.
Fajny film. Z mikrofonem bylaby juz bajka!
W prawie 15min tyle konkretów co nie jeden jutuber umieściłby w 30 szortach albo w 40-minotowym filmie. Konkretnie i merytorycznie. Zgadzam się ze wszystkim z wyjątkiem 2 rzeczy. 1. Ten piekarnik czy zmywarka i tak powinny być na oddzielnym obwodzie więc odłącza je się przy wymianie a w pozostałych sytuacjach łatwiej iść do rozdzielnicy wyłączyć obwód niż demontować 2 szuflady z szafki obok. 2. Słowo "triki" w tytule nie jest trafne. To są "must have". Błędy za które się płaci. Świetny materiał.
Dzięki 🙂 Co do pierwszego zastrzeżenia to może się zdarzyć, że jest przebicie na neutralnym i wyłączenie zabezpieczenia nadprądowego nie pomoże. Różnicówka dla tej sekcji i tak nie da się załączyć. Nie jest to częsty przypadek, ale może wystąpić, dlatego w rozdzielnicach koniecznie muszą być numeratory na wszystkich żyłach do szybkiej identyfikacji. Poza tym do pomiarów okresowych lepiej jeśli jednak jest łatwy dostęp do wszystkich gniazd. Jest wtedy szybciej i taniej. Co do drugiego, to owszem, jak robimy instalację, to staramy się klienta do wszystkich tych rozwiązań przekonać, ale wciąż wiele instalacji jest robionych jakby jutra miało nie być i dla takich wykonawców albo domorosłych elektryków to są czary. Poza tym algorytm lubi takie clickbaity, czasem trzeba 😉
Co prawda jestem już na etapie domu w którym fundamenty i ściany są, ale przy remontach będę w stanie wrzucić sobie ten zegrar bo to lepszy pomysł niż montowanie tych gniazkowych timerów moim zdaniem. Cały obwód dookoła domu poprowadzić zewnętrzny przez ten zegar i z możliwością właśnie włączenia sobie na "stałe" zasilania to w ogóle dobra sprawa (nie tylko do czujników ruchu ale także w tym wypadku wydaje mi się to być osiągalne). Dzięki!
Nazwa trochę myląca - "ulepszyć" - liczyłem na triki w już istniejącej instalacji, gdy dom jest już zamieszkały, a praktycznie wszystkie dotyczą sytuacji, gdy mamy dopiero budowany, remontowany dom.
Cóż, właśnie stąd właśnie te porady. Spotkałem się z wieloma zapytaniami jak coś zmienić dorobić/przerobić, kiedy wszystkie roboty zanikające już zanikły.😉 Dlatego w swojej pracy stosujemy rozwiązania, które niewielkim nakładem kosztów i przemyślanym dokładaniem "rezerwy" na etapie budowy/remontu mocno ułatwiają modyfikacje instalacji w przyszłości bez konieczności kucia, robienia gigantycznego bałaganu i dużo większych kosztów przeróbek, czy stosowania rozwiązań bezprzewodowych.
@wojciechchudzik1383 pełna zgoda, że tak jest lepiej, tylko filmik powinien się nazywać: "jak uniknąć błędów przy projektowaniu...", "jak dobrze zaprojektować..." itd.
@@kamilfrydlewicz gorzej się wtedy klika i niesie 😉
Z tych wywodów wynika jeden prosty wniosek. 😮 Budując dom, równolegle budujemy drugi, zapasowy. 👾 Bo nigdy nie wiadomo co nam będzie potrzebne. 😮
Usunąłem większość twoich komentarzy, bo były albo obraźliwe, albo niemądre, tak jak ten wniosek żeby propozycję dołożenia za 100 zł dodatkowej żyły przyrównać do kilkuset tysięcy kosztów budowy zapasowego domu. Chłopie 😅
@@wojciechchudzik1383 i 🎸
👍WiroTech
Uzom fundamentów. Co będzie za 70 lat.?
Będzie 2095 rok. Czuwaj 😉
Bednarka wrzucona do fundamentu to nie uziom fundamentowy.
Tylko?@@bandon01
Zapomniales wspomnieć że instalacje do.automatyki budynkowej uzywają tez skrętki do wlacznikow swiatla /paneli sterowania. Tez warto je sobie rozprowadzic. Ja tego nie zrobilem i teraz żałuję
Jeśli ktoś planuje automatykę budynkową to jak najbardziej. Natomiast większość prostych automatyzacji da się ogarnąć radiówką i dotąd wystarczały nam pogłębiane puszki.
Fenomenalny film, leci łapa w góre.
Dzięki, spoko rady. Może pomysł na film jak dobrze zaplanować instalacje w domku i przy okazji nie zapomnieć o np oświetleniu podbitki, gniazdo hermetyczne w ogrodzie. Ewentualnie zasilenie pom. gospodarczego z jakimiś urządzeniami np do cięcia drewna lub budowania czegoś w hobby. Może jakieś doradzenie sterowania podlewania ogrodu itp Wszystkiego dobrego Pozdrowienia
Ty mówisz o przewodzie 4x1,5 do lamp. Ja się zgadzam. Jednak większość samozwańczych elektryków wykorzystuje 3x1,5 bo dla nich przewód ochronny nie istnieje w instalacji więc też sobie żyrandol podzielą :)
jeżeli lampa jest plastikowa to nie widze problemu
Chyba na wykonanie instalacji jest jakiś projekt. 👾 👽 I w ogóle robi się zgodnie z projektem. Oczywiście zmiany są możliwe. Ale uzgodnione, a nie, że elektryk sobie wymyślił. 👾
@Marek-g2o No właśnie na wykonanie instalacji elektrycznej w domu najczęściej nie ma projektu, bo większość projektów elektryki, które znajdują się w gotowych projektach budowlanych nie odpowiada faktycznym potrzebom klienta. Projekty robione na zamówienie, też nie są bez wad i trzeba je konsultować, branże są nieskoordynowane itp.. Projekty od architektów wnętrz są często robione przez architektów wnętrz i zawierają tylko lokalizację gniazd, oświetlenia itp., a nie są projektem elektrycznym z prawdziwego znaczenia. Niewielu chce korzystać z usług projektanta elektrycznego aby wykonać drugi projekt elektryki, tym razem wykonawczy. Zachęcam do tego, ale jeśli ludzie tną koszty nie korzystając w ogóle z usług elektryka, tylko szwagra, kolegi, który kiedyś wstawiał okna i przez okno nauczył się kłaść kable, albo próbują samemu to wykonywać, to gdzie mowa o projekcie wykonawczym. Większość bazuje na poradach elektryka, który spokojnie ogarnie temat, jeśli rzeczywiście jest fachowcem i nie idzie na skróty. To czy będzie do lampy przewód 3-żyłowy, cztero czy pięcio, to nie są zmiany istotne i nie musi ich zatwierdzać projektant jeśli przekroje, typ przewodu i kolorystyka żył się zgadza. To samo tyczy się liczby gniazdek. Wykonawca musi wiedzieć, gdzie kończą się jego kompetencje i kiedy powinien skorzystać z usług projektanta, ale określenie "robi się zgodnie z projektem" jest bardzo niebezpieczne. Bo za wykonanie błędnie, ale zgodnie z projektem(który może zawierać sprzeczne informacje) wykonawca też może ponosić odpowiedzialność i nie zwalnia go to z myślenia.
Dzięki za film
Super wyjasnione
Mam pytanie, jak wpiac czujnik ruchu w istalacji gdy mam zailanie 3x1,5 a pozniej przechodzi w przewod 5x1,5 gdzie oswietlenie zalaczne jest w kilki miejscach (w ostatnim wlaczniku wychodzi kabel 3x1,5 do lampy)
gdzie Pan robi?
Stoczek Łukowski, Łuków, Garwolin, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Warszawa. Ogólnie województwa lubelskie i mazowieckie.
1 porada jak najbardziej na miejscu. pracowalem w DE i w 95% przypadkow zasilanie przychodzi 3x1.5 a pomiedzy wlacznikami i lampami najczesciej kladzie sie 5x1.5
Cenne wskazówki! Dzięki
Bardzo dobre porady. Krótko i na temat. Dodatkowe peszle to super rozwiązanie.
Super, przydatne informację. Dzięki
Super porady, wielkie dzięki
Cześć, super filmik. Jesteś w stanie rozwinąć dlaczego ta puszka jest lepsza do SMART HOME? Nie jestem w stanie znaleźć informacji dlaczego (4:42)
Jest pojemniejsza, łatwiej zamontować w niej moduły smart home. W standardowych puszkach jest to w zasadzie niemożliwe, albo wymaga mnóstwo nikomu niepotrzebnej pracy
@@wojciechchudzik1383Nie do końca się zgodzę, że praca nie jest nikomu potrzebna. Ponieważ istnieją jeszcze takie nałogi jak pracocholizm. Lub takie wypaczone poglądy jakoby trzeba było się napracować by zarobić. Niektórzy bywają jeszcze tak zacofani, że są skłonni utrudniać sobie pracę zamiast ułatwiać. Po to aby się tym chwalić, że aż tyle czasu opracowali. Przywiazanie do samej pracy zamiast do jej efektywności to pochodna starej wiejskiej mentalności kultu (-ry) ciężkiej pracy (na roli). Tego typu myślenie powoduje, że nie wszystkim podoba się ułatwiającą zycue automatyzacja oraz szeroko rozumiany postęp cywilizacji ( polegający min na takich innowacjach eliminujących zbędna pracę). Dlatego spodziewam się rozłamu społeczeństwa na neo jaskiniowców przywiązanych do wysiłku bo warunkujących jego nakładem poczucie własnej wartości. Oraz na ludzi światłych i wygidnych, mających trzeźwe, praktyczne spojzenie na życie (dlatego chętnie ułatwiający h je sobie adaptując nowe technologie, dla tych pierwszych budzące z czasem grozę bo kompletnie nie zrozumiałe np androidy)
@@wojciechchudzik1383moduły smart home są coraz mniejsze nawet czasami mieszczą się w niepogłebionej puszce.. Pzdr
jesteś pierwszym sensownym propagatorem większych rozdzielnic na yt, szlag mnie trafia jak ludzie wciskają komuš "zapasowe" aparaty, większe rozdzielnice a i tak trzeba kuć pod kable ...
Myślę, że kucie pod kable to już przeżytek skoro istnieje duży wybór bruzdownic wycinających różnej wielkosci bruzdy w tynku i nawet w zbrojonym betonie.
Fajnie mówisz, ale pomyśl nad lepszym dźwiękiem
W drugim filmie mam już mikrofon, lepiej?😉
Bardzo rzeczowe nagranie. Na pewno będzie pomocne dla wielu osób!
Niezły film😮😮
Kolejny prowadzący, który robi filmy bez weryfikacji przewód 4x1,5 jest o 25 procent droższy niź 3x1,5. Jest to około 1 zł na mb. Prowadzący powiedział że na "typowym domu jednorodzinnym różnica w cenie to kilkadziesiąt zł". To jest brednia ponieważ przewody w domu jednorodzinnym liczymy w setkach metrów a nie w dziesiątkach metrów.
Zróbmy zatem weryfikację i niech przemówią liczby 😉, różnica w cenie w zakupie to aktualnie między 70 a 78 groszy netto, czyli (w zależności od VATu) 75-90 groszy, a nie złotówkę. Ostatnie kilka domów które robiliśmy (bardzo przeciętne instalacje, ani oszczędnościowe, ani jakiś wypas) to kolejno 150m przewodu 4x1,5, 164m, 180m, 244m. Jest jedno ALE, połowę pomieszczeń i tak robisz przewodem 4x,1,5, bo to pokoje. Zasilania zostają przewodem 3x1,5. Więc na te domy dołożyliśmy kolejno (w przybliżeniu) 60zł, 65,6zł, 72zł i 97,6zł. Według mojego uznania, mieści się to w definicji "kilkudziesięciu zł". Jeśli robisz dom, gdzie idzie więcej niż 400m przewodu do lamp, to instalacja kosztuje raczej powyżej 30 tysięcy. Masz około 1,5% różnicy w cenie. A przeważnie jeszcze mniej, bo to już są raczej duże domy, gdzie pozostałych materiałów i robocizny idzie jeszcze więcej i są stosowane po prostu droższe komponenty (puszki, zabezpieczenia, dłuższe zasilania, więcej roboczogodzin itp.) Ale nawet jeśli byłoby to 1zł różnicy w cenie, i chciałbyś liczyć cały przewód 4x1,5 jako koszt dodatkowy, to dołożyłeś do instalacji między 150 a 250, czy 300 zł. Jedna przeróbka, gdzie musisz kuć ścianę, doprowadzić nowy przewód, szpachlować itp. i te 300 zł się zwraca. Pozdrawiam😊
@@wojciechchudzik1383 "Około 1 zł" to nie znaczy 1 zł. To już nie wszystkie kable wymieniamy jak było w poradzie ale połowę. I tu masz rację bo ta porada była całkowicie bez sensu, ale jakiś laik może to wysłuchać i ładować zamiast 3x1,5 wszędzie 4 x 1,5 tak na zapas. Twoje zużycie przewodów jest takie jak normalne na mieszkaniach. Widocznie robisz w jakieś doświetlonej części kraju. Pozdrawiam.
@@paweysiuk3494 Kolega se przesłucha jeszcze raz 😉 punkty oświetleniowe polecam robić przewodem 4x1,5, nie całą instalację. Polecam też zatrzymać w 0:19 i przeczytać co tam jest napisane, salon, pokoje itp. zawsze robiło się "pod żyrandol", ja po prostu polecam zrobić tak samo pozostałe pomieszczenia, dlatego bierzemy pod uwagę tylko połowę. Nie można robić żyrandoli przewodem 3x1,5 😉 Kolega myli się też całkowicie co do założeń filmu, to przede wszystkim nie jest film "zrób to sam". Jeśli ktoś jest laikiem to nie powinien wykonywać instalacji elektrycznej. Dałeś dobry argument dlaczego. Bo nawet jeśli będzie chciał skorzystać z dobrych rad, to może je błędnie zinterpretować. Czy porada jest całkowicie bez sensu? Jeśli wielokrotnie oszczędziłem klientom przeróbek, czy psucia wykończonych ścian i sufitów, czy to przy dokładaniu czujnika ruchu, czy przy dokładaniu LEDów, lamp, itp. to ja widzę i sens, i realne, liczone w tysiącach zł oszczędności 😉
@@wojciechchudzik1383 i tak nalezy kasowac konkurencje, merytorycznie
Przewód czterozylowy jest póki co nieadekwatnie do użytego materiału dłuższy ponieważ specjalistyczny, dużo rzadziej stosowany. Jeśli dzięki takim filmom będzie nań większe zapotrzebowanie stanie się on standardem i stanieje jak wszystko co masowo się produkuje. Dlatego im więcej osób sięgnie po ten przewid tym szybciej dka innych stanie sie on tańszy. Tak jak było że wszystkimi niszowymi produktami zanim staniały dzięki zwiększeniu pobytu i ich produkcji Nie bądźmy takimi egoistami myślącymi tylko o sobie i doraźnej oszczędności jak cebula.. (coś tam;)
Super materiał. Celne uwagi. Skrętka kat. 6 do sieci wydaje się zasadna ale czy do kamer nie wystarczy kat.5?
Dzięki🙂 Wystarczy w zupełności👍
Do wszystkiego wystarczy 5 w ekranie... Aby jakościowy dobry. Dla normalnego człowieka wystarczy
@@fromekfromek5554 Do sieci robiłbym 6a koniecznie. Prędkości internetu będą rosły. Teraz podłączasz światłowód 1Gb/s i mając komputer stacjonarny bądź konsole w salonie oczekujesz pełnej prędkości. A jeśli za 5 - 10 lat standardem będą prędkości 10 - 100 Gb/s ? skrętka 5e będzie bardzo wąskim gardłem w takiej sieci. 6a jest optymalna w tych czasach. 5e do kamer na spokojnie i 6a do sieci
Świetny materiał, chetnie obejrzał bym więcej 👌
Fajny film, bedzie part 2?
Będzie :) Nagrałem już film jak sobie z awarią poradzić we własnym zakresie, lub przynajmniej wstępnie zlokalizować problem, kiedy wezwać elektryka, a kiedy pogotowie. Chęstnie też wysłucham sugestii, jakie tematy was ciekawią
ciekawi mnie temat ogrodowych rozdzielnic, instalacji w altanach ozdobnego oświetlenia w ogrodzie. Czy wrzucać kabel do rurek i jakich, na jakiej głębokości jeśli robi się np lampy na ogrodzeniu w ogródku. W czym puszczac kable na drewnianych konstrukcjach?
W jakim miejscu sugerujesz rozdzielnice ?
Pomieszczenie gospodarcze, jeśli w domu jest garaż, to w garażu. Korytarz/wiatrołap w ostateczności
@@wojciechchudzik1383 w projekcie rozdzielnice mam w wiatrołapie i tam zostawione były aroty w fundamencie, czy mogę przeciągnąć w arocie przewód głowny pod ociepleniem posadzki do garazu i tam zrobić rozdzielnice ?
Oczywiście, ze tak
Czy jest sens kładzenia przewodu do oświetlenia 3 x 2,5 mm2 ?
Jeśli to nie będzie 10 zasilaczy 300W, albo oświetlenie kortu tenisowego w ogrodzie 100m od rozdzielnicy, to nie. Ale to już nie podpada pod typowe oświetlenie i powinno być wtedy rozpatrywane indywidualnie.
Skupiłem się na przekroju 2,5mm2, to że trzy żyły są obowiązkowe uważam za tak oczywiste, że nie przyszło mi do głowy żeby to wyjaśniać, aczkolwiek zdarza się, że ludzie robią wciąż dwużyłowymi przewodami. Jeśli to nie jest za zasilaczem 12/24V, to to jest dramat.
Może jeśli w przyszłości albo od razu chciałbyś mieć oświetlenie niskonapięciowe 12 lub 24 V (na przykład bezpośrednio z akumulatorów i fotowoltaiki bez strat na przemiany napięcia), to będą ok 10x większe prądy niż na 230 V AC, i 2,5 mm2 może mieć sens.
Słyszałem od kilku elektryków że bednarka w fundamencie powoduje korozję zbrojenia fundamentowego
Całkowita bzdura
Niestety nie jest to całkowita bzdura, rozchodzi sie o reakcje chemiczne ocynku na bednarce. Polecam poszukanie opracowań na ten temat.
@@przemkokozacki8639 Korozja może zachodzić w miejscu wyprowadzenia bednarki ocynkowanej z betonu do gruntu. Ale nie zachodzi w zbrojeniu. Nie zachodzi też, jeśli wyprowadzenie jest szczelne, lub jest wykonane bednarką ze stali nierdzewnej. Czytałem opracowania 😉
Zbrojenie jest ze stali, ktora koroduje w kontakcie z tlenem. Jesli zbrojenie w betonie ma mozliwosc miec kontakt z tlenem to znaczy, ze zbrojenie jest wykonane nieprawidlowo. Korodowac moze co najwyzej bednarka jesli jest z nieodpowiedniego materialu, albo nieprawidlowo 'zrobione" jest miejsce kontaktu bednarki z betonem.
no i jeśli ktoś daje beton w8 to też chyba nie ma racji bytu ?
Super Panie kolego i dzięki.
Nie trzeba kupować niebieskich puszek bo najnowsze przełączniki i gniazda smart mają standardowe wymiary. Kupowanie i wkładanie osobnych modułów smart to prehistoria 😂
Tylko to dość mocno ogranicza klientowi wybór co do osprzętu. A ja nie lubię ograniczać klientom wyboru. To że są, nie oznacza, że każdemu będą odpowiadać.
nie router tylko akcesspoint - to jest najczęstszy błąd elektryków. proszę sobie doczytać co to jest router, switch i akcesspoint. Urządzenia dostarczane przez dostawców internetu zazwyczaj są urządzeniami combo łączącymie te 3 funkcjonalności, a wiadoma jak coś jest do wszystkiego, to ...
Pomyliłeś RUclips z elektrodą. 😂
Masz wiedzę teoretyczną, ale nie masz praktycznej. A praktyka jest taka, że ciągle dzwonią klienci, którym przestały działać urządzenia na wifi, bo zmienili dostawcę internetu. Nawet jak zostawiamy wyraźne dyspozycje, żeby przywrócić poprzednie ustawienia sieci, to i tak najczęściej ludzie po prostu tego nie robią. I szukają rady u elektryka, bo sieciowiec, który montował im nowy router nie chciał im pomóc.
o masz... po co wytykać coś takiego
no tak tu kilkanascie tam kilkanascie a tam kilkaset i bach 10k wiecej, poaza tym juz widze jak w lazience po polozeniu plytek kujecie w tychze plytkach dziury pod kable.
Kto mówi o kuciu w płytkach? Dokładna lokalizacja gniazd w łazience wychodzi najczęściej przy rozmierzaniu płytek, a wtedy można sobie jeszcze kuć do woli. Poza tym Nie ma obowiązku stosować tych porad, można wybrać jedną, kilka, albo żadną. Nikt tego nie sprawdzi.
Zamiast kuć w płytkach można je zerwać i położyć od nowa lub precyzyjnie i głeboko wyciąć fugę lub wwywiercić się w dany punkt z innego pomieszczenia lub nawet z dworu.
Czyli żeby rozsiać dalej internet z rutera, to można to zrobić za pomocą UTP 6e i kolejnego rutera? Czy 2 rutery mogą tak razem działać?
nie pytaj o budowę sieci komputerowej elektryków, to nie ich specjalizacja. Radość jest jak wejdziesz na budowę po elektrykach i są kable położone, a jak w gwiazdę to już luksus :) i na drugie urządzenie nie potrzebujesz rutera tylko akcesspointa. chcesz zasięg wifi rozszerzyć a nie routować na inną klasę ip czy NAT'a kolejnego stawiać.
W domach stosuje się meshe
@@enzono Czyli robimy luksus 😉
Switch dla kabla lub access point -dla wifi
Tak będzie działał, mam tak zrobione i hula
6:55 oj żebyś wiedział 😅
Mieszkam w bloku z wielkiej płyty i na etapie remontu wyrzuciłem mikrorurke na korytarz i zakończyłem ją w szafce pod telewizorem gdzie są dekodery i inne multimedia. Padł kabel antenowy, przyszedł Pan wrzucił światłowód i śmiga aż miło ;)
Co to znaczy wyrzuciłeś mikrorurke?
Mikrorurka to typowo światłowodowa, cienka (około 10-14mm) rurka, bardzo sztywna i dosyć tania, w którą napycha, lub wdmuchuje się światłowód. W odróżnieniu od kabli, światłowód w taką rurkę można wdmuchnąć przez wiele zakrętów i na dużo większe odległości. Kolega po prostu wkuł taką rurkę z klatki schodowej do miejsca gdzie stoi TV i nawet po skończonym remoncie miał możliwość dociągnięcia tam światłowodu. I o to w tych wszystkich pustych rurkach chodzi. Koszt na etapie budowy/remontu to kilkanaście, kilkadziesiąt złotych, a możliwości rozbudowy, czy modyfikacji instalacji ogromne przez dziesięciolecia. Niskim kosztem i bez bałaganu.
Spoko rady, jak ktoś jest majsterkowicz i jest na etapie remontu budowy to polecam posłuchać ;)
Dobre porady
wszystko się zgadza, ale skrętka UTP 5e w zupełności wystarczy, nie widzę żadnej zalety w użyciu "szóstki", wady owszem - łatwiej je dostrzec
Masz rację, na dziś i przez najbliższych 5-10 lat wystarczy zdecydowanej większości klientów, ale za 10 lat też wielu nie chciałoby kuć i wymieniać instalacji, bo do czegoś nie wystarcza 😉Postęp technologiczny jest ogromny. Różnica w cenie to kilkadziesiąt groszy, pracy przy tym jest tyle samo, kat 5e to najniższa z dostępnych, jest jeszcze 6, 6A, 7 i 7A. Ja proponuję tylko stopień wyżej od najtańszej opcji, na 100m instalacji klient dopłaci kilkadziesiąt zł. Wady? Może minimalnie trudniej wtyczkę zarobić. Kupując samochód ludzie 100x więcej za felgi dopłacają, przy przeciętnej instalacji wartej 20-30 tys. to różnica mniej niż jednego procenta w kosztach😉
@@wojciechchudzik1383 dopowiedziałbym że 7 i 7a to głównie w urzędach, tam koszty zupełnie nie nie są istotne :)
@@wojciechchudzik1383tak, technika idzie do przodu. Za 10 lat to się ludzie będą zastanawiali co to jest gniazdo LAN.
10 lat temu też to słyszałem i wiesz co? Od tamtej prowadzono nowe standardy przewodów, bo wifi jeszcze długo ich nie zastąpi, a być może nigdy. A z gniazd LAN korzystam i w firmie i w domu, i klienci też z nich korzystają. Zaś najwięcej gniazd LAN ro bimy u informatyków, którzy się po prostu na tym znają. Jakby to było bez sensu, to by nie kazali sobie tych przewodów rozciagać po całym domu.
@@wojciechchudzik1383 😄
Dopytam bo się nie znam. Jeśli chodzi o ten przewód 4x1.5 to go od razu trzeba ciągnąć z rozdzielni do włączników światła, a później do źródła światła, czy mogę pociągnąć do włącznika 3x1.5, a później pójść przewodem 4x1.5 do źródła światła ?
Od wyłącznika do lampy. Zasilania do lączników wystarczy przewodem 3x1,5.
Super film, to się nazywa informacja w pigułce za ten film daje soba i czekam na więcej
Ok to brzegu: 1. Przewód 4x1.5 jest DROŻSZY niż 5x1.5 2. Prowda jeno są lepsze i tańsze czujniki niż "Sztajnel". Warto wziąć z 3 pokrętłami... 3. To nie działa, chyba że rura min 32 i ułożona prosto. Chyba że jest ułożona pionowo. 4. Tylko głębokie puchy i z błonką. Lepiej zamontować sobie dodatkowa puszkę na samym dole i ją zostawić na czarną godzinę. 4a. Smart Home to jest drogi i często zbędny bajer i mówi to osoba co zamontowała Suple w domu😁 5. Nie wiem czemu się tak upieracie na podtynkowe rozdzielnice. I dużo pierdo, i kucia zamiast przykręcić ładna natynkową i cieszyć się życiem. 6. A nie lepiej zamówić sobie architekta co wszystko rozrysuje lub ew zostawić wystające przewody na 1.1m potem ew. Wiercimy i działa. Piekarnik i zmywarka dogadają się gdyż zmywarka ma zwiększony pobór tylko na moment podgrzewu wody. A te A+++++ to w ogóle nic nie żro. 7. Prowda. 8. Prowda. 9. Uziom wbijany to guano, często się zdarza że im głębiej, tym rezystancja rośnie. Lepiej bednarkę z INOXU kuźwa INOXU a nie jakiejś gównianej stali galwanizowanej wrzucić w ziemię z 15m i nie musi być otok dookoła budynku. Oczywiście ładnie wygląda i kosztuje ale mówimy o latach praktyki. A odnośnie uziomu fundamentowego...obecnie często kładzie się płyty xps pod budynek i wtedy mamy wspaniały izolator od utraty ciepła i utraty rezystancji. Kolega mówiąc o odpowiedniej chciał powiedzieć 10 Ohm. Nie mniej. 10. Prowda. I najlepiej ekranowane. Cat 5e też będzie ok. I wifi nie jest spoko. Zwłaszcza jeżeli wszystko hula na wifi. A jeżeli coś nowego "wejdzie" to i tak z 5 lat poczekasz aż to zechcesz. A teraz słowo na niedzielę: Wygoapodaruj z 2m² na wykończenie instalacji. Na falownik zostaw gdzieś miejsce i ja ew. baterie. I natynkowo też jest ok i jak tanio. Pozdrawiam z Magdeburga, w sumie komentarz techniczny miał być ale wyszlo jak wyszlo. Wszystkie prawa zastrzeżone i błędy orto są celowe.
1. Przejrzałem trzy największe platformy b2b i na każdej 4x1,5 jest tańszy niż 5x1,5, nie wiem jak w Magdeburgu 😉 2. Może, ale ja nie spotkałem. Poza tym to tylko przykład, niestety nie zapłacili mi za reklamę. Jeszcze 😉 3. Na zdjęciach są jak byk niebieskie rury fi40, oczywistością jest że maja być ułożone prosto. To nie film DIY 4a. Do kieszeni masz dostęp po zdjęciu osprzętu, do dodatkowej puszki dopiero po jej odkuciu, bo nie każdy chce zaślepki (nawet w formie atrapy osprzętu), można i tak, ale według mnie to nie to samo. 4b. Supla to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań, bo nie wymaga centralki. Polecałbym ją raczej komuś, kto chce maksymalnie 10 urządzeń sterować spoza domu i szuka prostego systemu polskiego producenta. Do realizacji całego domu absolutnie się nie nadaje. 5. Ja daję klientowi wybór. Większość chce podtynk, a dwie godziny na wkucie rozdzielnicy mnie nie przeraża. Jest estetyczniej, nie wystaje, nie mnie oceniać. Montujemy też natynkowe, zwłaszcza w pomieszczeniach gospodarczych, albo duże stojące rozdzielnice, ale ja uważam, że to kwestia trzeciorzędna i istnieje więcej niż jedno dobre rozwiązanie. 6. Jeśli klient ma budżet i na wstępnej rozmowie widzę, że klient chciałby bajery, to sam mu polecam korzystanie z usług projektanta, bo ja nim nie jestem. Ale nie każdy chce wydawać na to pieniądze. W swojej karierze spotkałem niewielu dobrych i dokładnych projektantów. Piekarnik potrafi mieć 3,5kW, zmywarka 2,4kW, absolutnie nie powinny być projektowane jako jeden obwód. Akurat dziś dorabiamy klientowi nowe obwody w kuchni, bo stara instalacja, bo jeden bezpiecznik i mu wyrzuca po remoncie, a nikt go nie uprzedził, że to warto by było wymienić instalację i dorobić obwody w kuchni. 9. Kasa, jak klient jest skłonny zapłacić, to wykonujemy z nierdzewki. Robiliśmy też z bednarki miedzianej. Wszystko zależy od budżetu. A ocynk nie jest zły, odkopywałem 30-letnie uziomy, które były niemal jak nowe. Zależy od gleby. Bednarka ułożona na 0,6m głębokości ma dużo bardziej zmienne warunki niż uziom wbity na kilkanaście metrów. Kłótni o te 10 Ohm jest w internecie tyle, że nie chce mi się uczestniczyć w kolejnej. Odpowiednia, to odpowiednia, bo to zależy, nie wszędzie rezystancja powyżej 10 Ohm będzie dramatem. Co do płyty fundamentowej to oczywiście, ale to nie jest film na którym chcę rozważać wszystkie istniejące warianty. Czasami trzeba sprawy uprościć. 10. Kat 5 będzie ok, ale powinno się kłaść 6. Ekranowanie tak, ale złe podłączeni ekranu jest gorsze niż jego brak. A w domu aż takich zakłóceń nie ma, więc nie zobaczymy różnicy. Patrzycie kolego na wszystko ze swojego punktu widzenia, a inni ludzie mają inny budżet, inne potrzeby, inny tryb życia, jedni są gadżeciarzami, inni wręcz przeciwnie, jedni chcą mieć dom z bajerami bo prestiż, inni wolą prosto i skromnie. Dajmy każdemu zrobić jak może i lubi😉
My do światła już dawno puszczamy 5x1,5..
Można, dużo można zrobić na zaś, ale to nie licytacja 😉. Raz że ja wciąż się spotykam z instalacjami w całości wykonanymi przewodem 3x1,5 i najważniejsze, żeby tego uniknąć, dwa - chciałem tu opowiedzieć o najprostszych i najtańszych sposobach na zwiększenie funkcjonalności. Też robiliśmy dom, gdzie klient chciał aż tak na zaś i wszystkie lampy 5x1,5, natomiast później z tego nie skorzystał. I zdecydowana większość klientów z tego nie skorzysta, więc nie widzę takich potrzeb u klientów. Różnica między wykonaniem 3x1,5, a 4x1,5 jest minimalna, ale różnica między wykonaniem 3x1,5 mieszane z 4x1,5 a wszystko 5x1,5 już będzie bardziej zauważalna i niekoniecznie uda mi się klienta do tego przekonać, bo nie będzie w tym dla klienta realnej wartości. Raz że płaski 5x1,5 już się tak nie układa, więc zachodzi często konieczność bruzdowania (droższa usługa), puszki już obowiązkowo pogłębiane, więcej będzie kieszeniowych, lub wielokrotnych, bo nie wszystkie systemy mają potrójne klawisze (droższy cały materiał, nie tylko przewody). Co nie znaczy, że czasami się to nie sprawdzi. ale jak to zwykle bywa, zo zależy. Tam gdzie na pewno ma to sens to przewody do napędów bram wjazdowych, dajemy 5x1,5 lub 5x2,5, bo jak się komuś latarnie przypomną po ułożeniu kostki, to ma z czego wydzielić, a przewód już jest na zewnątrz. Podbitki też czasami robiliśmy przewodem 5x1,5, żeby zrobić dwa obwody świateł i gniazda w podbitce do oświetlenia świątecznego, czy w inny sposób wydzielić oddzielne sterowani (dodatkowe kinkiety, zasilanie markizy itp.). Już 4x1,5 jest trudno upchnąć w małych lampach jak jest przelotowo zrobione, 5x by się nie czasami nie dało. Dlatego lepiej nieraz dać oddzielne 4x1,5 niż jeden 5x1,5 i od oprawy do oprawy go puszczać. W toku doświadczeń na kilkuset instalacjach optymalnie cenowo i funkcjonalnie wychodzi właśnie 4x1,5. Przez ponad 10 lat stosowania tego rozwiązania, dosłownie 3 razy się zdarzyło żeby nam tej piątej żyły zabrakło, ale wtedy duży zakres zmian ze strony klienta nie wywoływał u niego frustracji z powodu kosztów przeróbek. Raczej był świadom, że dużo pozmieniał, a większość zmian ogarnęliśmy właśnie tą czwartą żyłą i z 20, jedna wymagała większego nakładu prac. To taki kompromis wypracowany przez lata. Ale to nie jest jakaś sztywna zasada, każda instalacja, jest inna. A znów przefajnować można w każda stronę, to też już przerobiłem i nabrałem nieco pokory względem własnych genialnych nowatorskich, ale niesprawdzonych rozwiązań🙂 . Jeśli klient ma projekt wykończenia wnętrza i dobrane konkretne oprawy, to jedna rezerwowa żyła wystarczy, bo wtedy najczęściej nie ma wielu zmian, jeśli jest planowany szynoprzewód 3-kanałowy to też raczej wiemy na etapie wykonywania instalacji i wtedy owszem, od razu idzie 5x1,5. Ale jeśli klient planował żyrandol na środku, a potem chce szynoprzewód, to i tak często czeka go kucie, bo szynoprzewód ma inny sposób przyłączania, a część szynoprzewodów jest jednokanałowa. A jest jeszcze aspekt ergonomiczny. W pewnym momencie zbyt duża liczba wyłączników utrudnia korzystanie z nich, bo klient nie będzie włączał każdej z 50 żarówek w salonie oddzielnie, tylko sekcjami. Często przy czterech podwójnych łącznikach obok siebie już zaczyna się robić mało intuicyjnie. To jest doświadczenie, którego człowiek nabiera z każdą kolejną realizacją, a co trudno jest czasami wytłumaczyć 🙂