Múzeum Jósa András
Múzeum Jósa András
  • Видео 5
  • Просмотров 93 824
Egy előkelő honfoglalás kori vitéz sírja Tarpa határából
1975-ben a tarpai Nagy-hegyen pinceásás közben egy honfoglalás kori -- több mint ezer éves -- női sír látott napvilágot. A sírból előkerült tárgyak alapján az itt élő közösség egyik előkelő tagját temették el. Már korábban is sejteni lehetett, hogy minden bizonnyal nem egy magányos sírról van szó, hanem kell lennie egy temetőnek is a hegy oldalában. Ennek kiderítésére 2012 júliusában a nyíregyházi Jósa András Múzeum munkatársai öt napon keresztül kutattak a korábban megtalált sír melletti parcellán.
Просмотров: 59 908

Видео

Edény restaurálása HD 720pEdény restaurálása HD 720p
Edény restaurálása HD 720p
Просмотров 1,3 тыс.11 лет назад
Bronzdepók a Nyíregyháza-Oros ásatásról (teljes videó)Bronzdepók a Nyíregyháza-Oros ásatásról (teljes videó)
Bronzdepók a Nyíregyháza-Oros ásatásról (teljes videó)
Просмотров 2,2 тыс.11 лет назад
Bronz- és aranydepók a Nyíregyháza-Oros ásatásrólBronz- és aranydepók a Nyíregyháza-Oros ásatásról
Bronz- és aranydepók a Nyíregyháza-Oros ásatásról
Просмотров 30 тыс.11 лет назад
A Nyíregyháza határában lévő ásatás reprezentatív kerámiaanyagai mellett egy 34 db-os, edényben megtalált bronz karpereckincs, valamint egy ugyancsak edényben elrejtett 55,9 kg-os, 1700 tárgyat számláló kincslelet került elő! A bronzdepó feltárásának pillanatát Linzenbold Attila, nyíregyházi operatőr örökítette meg.
AurumAurum
Aurum
Просмотров 24211 лет назад
AURUM "Sárga ördög" Kincsek és ékszerek a Jósa András Múzeumban. Az arany a földkéreg egyik legritkább eleme. Fémjeink közül pedig a legértékesebb, pedig nem az. Miért pont az arany vált az idők folyamán a legtekintélyesebb értékmérővé, a gazdagság szimbólumává?

Комментарии

  • @anikob1
    @anikob1 2 месяца назад

    Tarpa Nyíregyházától mintegy 72 kilométerre északkeletre helyezkedik el, a Beregi-síkságon, a Tisza ölelésében, a Kárpátok lábai és az Alföld találkozásánál, közvetlenül az ukrán határ mellett. Egykor jó kereskedelmi útvonal mentén feküdt, s csak Trianon után szorult periférikus helyzetbe.

  • @jenocsik7244
    @jenocsik7244 9 месяцев назад

    LENYÜGÖZŐ! CSODÁS MILYEN SZERENCSE ÉS RITKA HOGY ANYAGMARADVÁNYOK MELLETT AZ EREDETI GYÖNYÖRŰ RUHAVERETEK HELYÜKÖNMARADNAK! HATALMAS TÜRELEM KELLETT A TELJES FELTÁRÁSHOZ ÉS KONZERVÁLÁSHOZ!

  • @jenocsik7244
    @jenocsik7244 9 месяцев назад

    Remek videó! Csodálatosak ezek a bronzkori urnák edények! Gyönyörű formák és diszítések láthatóak rajtuk!

  • @loveisthekey
    @loveisthekey Год назад

    jó sok urn moru

  • @anikofarkas7756
    @anikofarkas7756 Год назад

    Minden tiszteletem 🙏 köszönet a fáradságos munkájukhoz ! 🙏

  • @gezavarga7793
    @gezavarga7793 Год назад

    vargagezairastortenesz.blogspot.com/p/honfoglalo-tartalom.html Honfoglaló tartalom

  • @giovannifabro4047
    @giovannifabro4047 2 года назад

    Anyatokat így kell rekonstrualni

  • @joshuatree8662
    @joshuatree8662 2 года назад

    Fantasztikus leletek! Gratulálok a szép munkához.

  • @katalinbalazs1970
    @katalinbalazs1970 3 года назад

    Gyönyörű lelet, publikussa kell tenni mielőbb!!,

  • @katalinbalazs1970
    @katalinbalazs1970 3 года назад

    Az a gyönyörű minta az Attila kori minta, hun szkíta motívumok!

  • @katalinbalazs1970
    @katalinbalazs1970 3 года назад

    Attila idejéből hin kincslelet. Csak nem biztos hogy 1000 év, sokkal több az!

  • @katalinbalazs1970
    @katalinbalazs1970 3 года назад

    Ez szkíta időket mutató mintázat lehet. Fontos a tiszta forrás.

  • @katalinbalazs1970
    @katalinbalazs1970 3 года назад

    Ez nem honfoglalaskori, inkább kelta ősi szkíta lelet lehet.

    • @zsoltfenyvesi1423
      @zsoltfenyvesi1423 3 года назад

      Valószínűleg inkább 8.sz-i lelet, a második avarkori hun beérkezés idejéből. Az ezüst medalionok, amiket természetesen fordítva kellett volna bemutatniuk, egyértelműen közép-ázsiai szaka motívumok, de már annak egy késői kialakítása. Ez a sír lehetne a kulcs László Gyula kettős bejöveteli elméletéhez. Ha valahol meg lehet egyáltalán nézni ennyi év eltelte után...

  • @istvankoppany5327
    @istvankoppany5327 3 года назад

    No kedves felebarátaim az Úrban ! És akkor most hasonlítsátok mindezt össze a Székesfehérváron 1848-ban talált és Lutzenbacher / Érdy / úr által III.Bélának és nejének mondott sírok " páratlanul gazdag " leletanyagával ! III.Béla kora Európájának leggazdagabb uralkodója volt. Tarpán pedig csupán egy helyi előkelőséget temettek. Derék akadémikusaink ! Nézzetek tükörbe ! /aztán majd töröljétek le, nem a tükör a hibás ! /

    • @laszlovszky1234
      @laszlovszky1234 3 года назад

      Úgy tűnik, a hozzászólásomat rögtön törölték a válasz után, ami jellegzetes agyatlanság, nehogy már egy más vélemény is megjelenjen. Így aztán még elolvasni se tudom a választ, csak addig, amíg az értesítésben megjelenik, de már az is elég volt ahhoz, hogy nagyjából sejtsem, miről szól. Mindenesetre a Kárpát-medencei őshonos magyarság a marhaság, ezen nem nagyon van mit vitázni. Nem tudom, mi lehetett az Ammianus Marcellisnusról szóló megjegyzés, mert csak a névig tudtam olvasni, de sejtem, mert minden birka csak azt tudja ismételgetni, hogy szerinte a barbárok azt kiabálták, hogy "marha". Hát hogyne. Aki ilyen szinten akar foglalkozni a történelemmel, annak nem ártana tudni mondjuk latinul, és eredetiben is elolvasni a forrásokat, nem arra hagyatkozni, hogy a sok ostoba kiszedi ezt a szót a szövegkörnyezetből, és ezt mantrázza. A "marha" szó a magyar nyelvben eleve jövevény a középfelnémetből, de se a mai, se az egykori jelentése nem illik ahhoz, hogy csatakiáltásként, buzdításként alkalmazzák, sértésnek meg végképp nem, amikor az vagyontárgyat jelent (általában jószágot). A felületesség magas foka, méltó módon csatlakozik kedves barátaink, az oláhok dák-római folytonosságának, és a tótok Nagymorva Birodalmának hagymázos kényszerképzetéhez. Már azon folyik a verseny, hogy melyik tud nagyobb ökörségeket beszélni a történelemről.

    • @istvankoppany5327
      @istvankoppany5327 3 года назад

      @@laszlovszky1234: : Bevallom, kissé irigylem magabiztosságodat. Őstörténetünkben csak abban lehetünk biztosak,ami hazugság. Az igazságot inkább csak sejthetjük. Ha a keresődbe beírod : " Ammianus Marcellinus Rerum Gestarum " és ott a XIX.könyv 11.fejezetének 10. szakaszát fellapozod, magad is láthatod a latin nyelvű szövegben a " marha,marha " szavakat és olvashatod a történetet. Ha a latin tudásod netán kevés, megtalálod ugyanott az angol fordítást is. Az oláh és tót atyafiak képzelgéseitől azért mi messze vagyunk.

    • @laszlovszky1234
      @laszlovszky1234 3 года назад

      @@istvankoppany5327 És erre az egy szóra komplett őstörténetet lehet alapozni? Főleg mikor maga a "marha" szó a magyarban is jövevény? Hát ez nagyon meleg. Igen, ez esetben biztosak lehetünk benne, hogy az ezzel kardozás egy ordas marhaság.

    • @istvankoppany5327
      @istvankoppany5327 3 года назад

      @@laszlovszky1234 : Mondanám,hogy csak a " finnurológusok" szerint jövevényszó, Fogarasi- Czuczor szerint meg nem, mondanám,hogy ez csak egy példa a sok közül, de nem mondom. Legyen neked a te hited szerint !

    • @laszlovszky1234
      @laszlovszky1234 3 года назад

      @@istvankoppany5327 Ez nem hit kérdése, és természetesen nem majdnem kétszáz éves, sokszorosan elavult nyelvészekre kell hivatkozni. Ennek semmi köze a FU-elmélethez, egyébként egyénileg is körül lehet nézni, csak ismerni kell hozzá néhány nyelvet, a nyelvek közti kapcsolatokat, történelmet, és hasonló apróságokat. És nagyon nem "egy példa" a sok közül, mert se nem példa (azért, mert jövevényszó), se nem egy a sok közül, mert nincs több ilyen. Ezt az egyet mantrázza mindenki.

  • @karolynagy3110
    @karolynagy3110 4 года назад

    Igazi kártevő a szőke hölgy, már sok-sok ókori leletet vágott haza a smirglijével... :(

    • @user-yr5nv2gv7m
      @user-yr5nv2gv7m 3 года назад

      gyanús volt hogy egy szaros kesztyűt se birt huzni ki ez had legyen itt a neve

    • @zsoltfenyvesi1423
      @zsoltfenyvesi1423 3 года назад

      Ezt nem tudom. De 6:50-nél gyanús a pecsétgyűrű felületének blankolása. Túl fémtiszta az a felület nekem...

    • @almodozoHUN
      @almodozoHUN 11 месяцев назад

      ​@@zsoltfenyvesi1423 Az is látható 9-40nél, hogy elfelejtették visszatenni bele a követ, abban a gyűrűben drágakőnek kellett lennie, amit a fölső négy pánt tartott. A végén a tárgyak között már nem volt ott az ipszilon formájú nyílhegy sem. Sőt, 8:17-nél jól látható ez a nyílhegy, aminek a szárát a rozsdásodástól nagy mértékben megóvta a nyílvessző. Tehát a nyílvesszőt is elhazudták! Az íjat is látnunk kellene, mert ha nyílhegy volt, íj is volt, a megmaradt szarulemezeket és a végeket látnunk kellene! Vagy talàn az egész íjat is egyben. Ezeknek mivel hazugság a munkàjuk, hazugság az életük is.

  • @karolynagy3110
    @karolynagy3110 4 года назад

    Ezeket a "restaurátor" nőket a leletek közelébe se szabadna engedni. Már több ilyen videót láttam, ahol a patinás bronzholmikat gagyira kipolírozzák. Több kárt okoznak, mint kétezer év föld... :(

  • @evarajos7236
    @evarajos7236 4 года назад

    Azt szeretném tudni, hogy az egyes darabokat milyen anyaggal ragasztják össze?

  • @barnivok3026
    @barnivok3026 4 года назад

    nice

  • @busainorbert184
    @busainorbert184 4 года назад

    Megérte az elején ilyen szépen bánni a karperecekkel... Utána meg az idióta tudatlan kifényesíti! Gratulálok nektek! Inkább maradt volna örökre a földben.....

  • @orgovang
    @orgovang 4 года назад

    Azok az öv veretek , és ruha díszek , sok mindent el árul egykori viselőjéről! ! Nekünk magyaroknak volt , és van még most is a legnagyobb foku kultúránk! Sajnos a faragatlan bunkó nyugati társadalom még mindig minket nevez barbároknak! Csak nézzék meg elődeink öltözködési szokásaikat ruházatuk , fegyverzetük , és mindennapi használati tárgyait , és gondolkiozzanak el , tényleg mi vagyunk a barbárok?

  • @KEVA1211
    @KEVA1211 4 года назад

    Miért ragaszkodnak "komoly szakemberek" a honfoglalás kifejezéshez? Mindenki tudja, hogy hazatérésről volt szó. A földrésznyi birodalomnak egy része...

  • @liviamama
    @liviamama 5 лет назад

    Micsoda mívesek voltak akkoriban.

  • @zoltanbereczki8067
    @zoltanbereczki8067 5 лет назад

    3:40-nél úgy látszik, mesterségesen nyújtott koponya?

    • @zoltanjezsik7804
      @zoltanjezsik7804 4 года назад

      természetesen nyújtott. Ugyanis a széttöredezett koponyát a rá ható nyomás eldeformálta... először gondolkodni kellene XD

  • @csokibonbon
    @csokibonbon 5 лет назад

    Gyönyörű! No igen, ezek a halászó, vadászó, gyűjtögető magyarok micsoda ötvösművészettel rendelkeztek. Ja el is felejtettem, hogy az "okosok" szerint idegenekkel csináltatták ezeket műremekeket is. :D A koponyalékeléseket sem ők végezték, sőt nem is az volt, csak begyógyult pattanás a harcosok fején. :D

    • @magyarahun8982
      @magyarahun8982 4 года назад

      Pontosan! Majd összeszarják magukat,hogy el tudják hazudni a történelmünket,de úgyis ki fog derülni az igazság! 👍

    • @istvankoppany5327
      @istvankoppany5327 3 года назад

      És ne feledjük,hogy a kardjaikat és nyílhegyeiket is idegenek kovácsolták nekik ! Merthogy nyilván ahhoz se értettünk.

  • @petervendegh3300
    @petervendegh3300 5 лет назад

    Köszönöm a föltöltést nagyon szép munka és mmink régen is tudtuk hogy mi a szé,gyönyörű ötvös munkák meg minden.

  • @laszloistvanvasuth2100
    @laszloistvanvasuth2100 5 лет назад

    3:38 - nál lévő nyújtott koponya formáról, tudna valaki mondani valamit?

    • @zoltanbereczki8067
      @zoltanbereczki8067 5 лет назад

      Azt lehet róla mondani, hogy a koponyatorzítás az ősi egyiptomi, iráni, majd később délkelet-ázsiai civilizáció(k)ra jellemző szokás volt, egészen pontosan ma sem tudni, mi volt az értelme. Egyesek szerint félelemetesebbé tette "viselőjét", mások szerint előkelőséget sugárzott (de azt nem indokolják, mi lehetett a "példa" ami abban a korban magától értetődően olyan előkelő volt, hogy így akarták utánozni). Leginkább a hunokra volt jellemző (újabb őstörténeti "véletlen" ami a hunokhoz kapcsol minket), akikhez Iránból került a Kaukázusba, ahol egyébként a mai napig fennmaradt nyomokban. hu.wikipedia.org/wiki/Mesters%C3%A9ges_koponyatorz%C3%ADt%C3%A1s A Kárpát-medencében a IV-V. században jelenik meg és hunokra és hozzájuk csatlakozott germánokra egyaránt jellemző, majd az avar korra egyre ritkább és ritkább lesz, a honfoglalás korban is előfordult. index.hu/tudomany/tortenelem/2009/05/20/1500_eves_torz_koponyak_a_magyar_temetokben/

    • @zsoltfenyvesi1423
      @zsoltfenyvesi1423 3 года назад

      @@zoltanbereczki8067 Szerinted, a Hunok honnét kerültek a Kaukázusba? Hol voltak 1500 év előtt? A Holdon? És Dél-Amerikában miért vannak vagonszámra ilyen feltárt leletek? Talán a hős irániak oda jártak vakációzni szerinted??

  • @Gnor27
    @Gnor27 6 лет назад

    A teljes rekonstrukciós rajz nincs meg?

  • @martonjuhasz1544
    @martonjuhasz1544 6 лет назад

    a zenéről lehet tudni kik az előadók és mik a címük? atom videó amúgy, le a kalappal

  • @martonjuhasz1544
    @martonjuhasz1544 6 лет назад

    gyönyörű zene gyönyörű videóval ^^

  • @ararra
    @ararra 6 лет назад

    Mi az a zöld folyadék, amibe tették a nemesfém dolgokat ?

  • @andrascz8973
    @andrascz8973 7 лет назад

    Az ereklyetartó mellkeresztet elfelejtették megmutatni így még a végén kiderülne hogy szegény keresztény volt és a mai hazug tematikába nem férne bele.

    • @3l3lektroFan
      @3l3lektroFan 5 лет назад

      Sehol nem látom az általad emlegetett "mellkeresztet", miből gondolod, hogy 880-körül mellkereszttel mászkált a vezér??

  • @magyartortenelem5425
    @magyartortenelem5425 7 лет назад

    Arcrekonstrukció nem készült a vitézről?

  • @nationLawyer
    @nationLawyer 8 лет назад

    Áldja Kök Tengri.

    • @zoltanbereczki8067
      @zoltanbereczki8067 5 лет назад

      Magyarul nem úgy hívták, hanem Tengerének, vagy Turának.

  • @HungarianHistory2
    @HungarianHistory2 8 лет назад

    hont 8000 éve foglaltunk mint Kőrös kultúra, kéretik cionék szóhasználatának mellőzését

  • @tollforgatolapcsop
    @tollforgatolapcsop 8 лет назад

    Nem engedném kapargatni.. :( Mindent lekapar róla!

  • @janoskovacs11
    @janoskovacs11 9 лет назад

    Nagyon szep es profi munka! Koszonet erte!

  • @zsozso2122
    @zsozso2122 9 лет назад

    Hahóóó! Nem foglaltunk hont, hanem HAZATÉRTÜNK!!! De ha annyira ragaszkodunk a foglalás kifejezéshez, akkor honvisszafoglalásról van szó... Csak ez nem fér bele sem a fingugor, sem a "keletről jöttünk" elméletbe!

    • @szabolcskodela6578
      @szabolcskodela6578 9 лет назад

      Ja

    • @Halezun
      @Halezun 8 лет назад

      +Zsolt András Éliás ezt sosem tudjuk már meg.Minden csak feltételezés

    • @zsozso2122
      @zsozso2122 8 лет назад

      +Halezun1 Legyen a hited szerint... Te biztos tomésdzserrin nőttél fel, hiszen azok végén nincs ott az "Aki nem hiszi járjon utána" mondat. Szar lehet neked...

    • @Halezun
      @Halezun 8 лет назад

      Bocs, de kinek mi a fontos. Nem hiszem, hogy ez hozzátartozik a szerénységi bizonyítványhoz, még, ha te úgy is ítéled meg. Tudod higgy azokban akik az igazságot keresik, de kételkedj azokban akik azt állítják megtalálták. Na jó napot

    • @laszlovszky1234
      @laszlovszky1234 6 лет назад

      Az igazság keresése általában nem az evidenciák megkérdőjelezése. Hont foglaltunk, az tény. Az meg merő fikció, hogy előtte bármikor jártak volna már itt az ősök. Persze hogy nem fér bele az elméletekbe az, amiről egy deka forrás nincs, csak a vágyálom-fantáziavilágban merengő kárpát-medencei őshonos, de azért szíriuszi magyarok nagyon szeretnék, hogy ez így legyen.

  • @kisemlos
    @kisemlos 10 лет назад

    Gratulálok a videóhoz!

  • @kisemlos
    @kisemlos 10 лет назад

    Végre egy jó videó egy múzeumtól. Gratulálok hozzá és a kincslelethez is!

  • @szemesg1
    @szemesg1 10 лет назад

    Igaz !

  • @GyZsolt71
    @GyZsolt71 11 лет назад

    Klassz a videó ! Azt nem értem hogy a karperecekről miért kellett a szép zöld patinát leszedni ? Igy olyanok lettek mintha modern utánzatok volnának. Bár a múzeulógusok biztos tudják mit miért csinálnak.

    • @robertpapp2668
      @robertpapp2668 7 лет назад

      Erre pont már 3 éve nem kapsz választ. Én inkább arra volnék kíváncsi , hogy hányat tettek zsebre !

    • @janosgruner3163
      @janosgruner3163 6 лет назад

      Az összes tiszta, hamisítvány. Az eredetit zsebre rakták, nem csak itt máshol is.

    • @prehanni
      @prehanni 2 года назад

      A patina nem egyenletes, elrejti a finom re'szleteket az ekszereken.