Filip Tvrdý
Filip Tvrdý
  • Видео 65
  • Просмотров 38 110
Filozofie vědy 10: Filozofie biologie, druhá část
Desátá přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Просмотров: 148

Видео

Filozofie vědy 9: Filozofie biologie, první část
Просмотров 162Год назад
Devátá přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Filozofie vědy 8: Filozofie fyziky
Просмотров 227Год назад
Osmá přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Filozofie vědy 7: Filozofie matematiky
Просмотров 296Год назад
Sedmá přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Filozofie vědy 6: Vědecký realismus
Просмотров 215Год назад
Šestá přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Filozofie vědy 5: Vědecké revoluce
Просмотров 338Год назад
Pátá přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Filozofie vědy 4: Problém demarkace
Просмотров 259Год назад
Čtvrtá přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Filozofie vědy 3: Problém indukce
Просмотров 260Год назад
Třetí přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Filozofie vědy 2: Vědecká metoda
Просмотров 292Год назад
Druhá přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Filozofie vědy 1: Filozofie a věda
Просмотров 692Год назад
První přednáška kurzu Filozofie vědy. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Epistemologie 11: Experimentální filozofie
Просмотров 131Год назад
Jedenáctá přednáška kurzu Epistemologie. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Epistemologie 10: Svobodná vůle
Просмотров 234Год назад
Desátá přednáška kurzu Epistemologie. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Epistemologie 9: Percepce a introspekce
Просмотров 150Год назад
Devátá přednáška kurzu Epistemologie. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Epistemologie 8: Internalismus a externalismus
Просмотров 168Год назад
Osmá přednáška kurzu Epistemologie. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Epistemologie 7: Teorie mysli, druhá část
Просмотров 181Год назад
Sedmá přednáška kurzu Epistemologie. Další studijní materiály jsou umístěny na adrese sites.google.com/view/filiptvrdy. Pokud najdete v obsahu chybu, napište mi na email filip.tvrdy@gmail.com.
Epistemologie 6: Teorie mysli, první část
Просмотров 245Год назад
Epistemologie 6: Teorie mysli, první část
Epistemologie 5: Naturalismus
Просмотров 165Год назад
Epistemologie 5: Naturalismus
Epistemologie 4: Apriorismus
Просмотров 180Год назад
Epistemologie 4: Apriorismus
Epistemologie 3: Teorie zdůvodnění
Просмотров 217Год назад
Epistemologie 3: Teorie zdůvodnění
Epistemologie 2: Teorie pravdy
Просмотров 359Год назад
Epistemologie 2: Teorie pravdy
Epistemologie 1: Poznání
Просмотров 705Год назад
Epistemologie 1: Poznání
Philosophy of language 11: Emergence of language
Просмотров 363Год назад
Philosophy of language 11: Emergence of language
Philosophy of language 10: Universal grammar
Просмотров 505Год назад
Philosophy of language 10: Universal grammar
Philosophy of language 9: Artificial intelligence
Просмотров 439Год назад
Philosophy of language 9: Artificial intelligence
Philosophy of language 8: Radical interpretation
Просмотров 742Год назад
Philosophy of language 8: Radical interpretation
Philosophy of language 7: Radical translation
Просмотров 610Год назад
Philosophy of language 7: Radical translation
Philosophy of language 6: Speech acts
Просмотров 909Год назад
Philosophy of language 6: Speech acts
Philosophy of language 5: Language games
Просмотров 810Год назад
Philosophy of language 5: Language games
Philosophy of language 4: Picture theory of language
Просмотров 1,4 тыс.Год назад
Philosophy of language 4: Picture theory of language
Philosophy of language 3: Theory of descriptions
Просмотров 1,4 тыс.Год назад
Philosophy of language 3: Theory of descriptions

Комментарии

  • @Limeandgrass
    @Limeandgrass 7 дней назад

    Thanks you professor ❤

  • @arnostkult7559
    @arnostkult7559 Месяц назад

    Interpretace Spinozy je přesná. Děkuji.

  • @arnostkult7559
    @arnostkult7559 Месяц назад

    Nejlepší je, se na spásu v... Konám dobro zadarmo. Jsem smrtelný. Tak jsem to pochopil i v kauze Bečva.

  • @ixiahe5710
    @ixiahe5710 3 месяца назад

    this is really helpful and interesting!! TYSM

  • @Francisco-bo4he
    @Francisco-bo4he 3 месяца назад

    Dear Professor, I would like to ask if you allow me to transfer this series of videos to the Chinese mainland network platform I am a linguistics major student in China. After my classmates and I saw your video here, we felt it was very helpful, but due to the Internet restrictions in China, many people could not come to RUclips to watch the video.Therefore, I hope to transfer this series of courses to the Chinese Internet, and I hope you can allow me to do this. Thank you very much.

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 3 месяца назад

      Thank you, I would be honored. Please write me an email if you need source video files in MKV or handouts in PDF. Good luck!

  • @ignacbernhardt5611
    @ignacbernhardt5611 3 месяца назад

    A jaký je potom rozdíl mezi analogii a metodou komparace?

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 3 месяца назад

      Komparace je prosté srovnání vlastností nějakých entit: A má vlastnosti p a q; B má vlastnosti q a r. Naopak analogie je považována za argumentativní metodu: pokud má A vlastnosti p a q, a pokud má B vlastnost p, pak má B asi i vlastnost q.

  • @Deantrey
    @Deantrey 3 месяца назад

    Regarding some biographical details. As regarding his resignation from the Austrian school: Biographical work has revealed that he actually did not use severe corporeal punishment and that this was largely a fabrication by the villagers. What they really took issue with was his teaching girls mathematics, or rather, his expecting them to be capable of learning it. It was that he was teaching them as if they were boys, rather than his mistreatment of them, that was the real problem. As for his bullying Hitler, even if it did occur I doubt it would have been the motivation for Hitler's antisemitism as historical investigation into that has not demonstrated any evidence that Hitler was an explicit antisemite until after the first World War. If his hatred of Jewish people began from early childhood it's hard to see why it waited until after the first world war to express itself. It is more likely that Hitler was "radicalized" by material he read or came into contact with as his political ambitions and views started to take a more definite shape, or that he saw antisemitism as a useful way to mobilize the German people towards his cause, or that he himself was simply incapable of confronting the reality of the German loss of the war and sought mental refuge in antisemitic conspiracy theories. In any case, he did not need to invent reasons for hating Jewish people as this was a very common thing in Germany, and indeed in all of Europe, at that time. Positing that it was Wittgenstein's behavior towards him rather than the overwhelming prevalence of antisemitic views more generally strikes me as irrational. Why would Wittgenstein need highly specific personal reasons to hate Jewish people when millions of his fellow countrymen did not? There are many problems with that book but just on its face its thesis makes no sense.

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 3 месяца назад

      Thank you for your remarks; I appreciate them. Could you please provide a source to support your statements? While I am skeptical about Cornish’s book, the information regarding corporal punishment is drawn from the highly respected Monk’s biography "Ludwig Wittgenstein: The Duty of Genius" (New York: The Free Press, 1990, chapter 9).

  • @nesrinegharbi4212
    @nesrinegharbi4212 4 месяца назад

    Thank you for the useful information

  • @RomanPikaly
    @RomanPikaly 5 месяцев назад

    Správna je ta panspermicka

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 3 месяца назад

      Panspermická teorie problém vzniku života neřeší, ale jen odkládá. Pokud život nevznikl na naší planetě, ale by k nám zavlečen z jiné planety, jak vznikl na oné jiné planetě?

  • @lucsgabriel1052
    @lucsgabriel1052 5 месяцев назад

    Thank you for the lectures!

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 3 месяца назад

      You're most welcome!

  • @lucsgabriel1052
    @lucsgabriel1052 5 месяцев назад

    Thank you for these lectures!

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 3 месяца назад

      Glad you like them!

  • @erikslimarik1526
    @erikslimarik1526 6 месяцев назад

    Děkuji moc za přednášku! Nijak se neangažuji v neurálních sítích a podobně, snad mé komentáře nebudou naprosto zcestné. Já bych osobně vůči argumentu Blockheada byl o něco vstřícnější. (Nevím, jak moc pak ale pozměním jeho celkový záměr a smysl, slyším o něm poprvé od Vás.) Šel bych hlavně z té strany, že například k udělení Loebnerovy ceny jste sám říkal, že je test docela omezený tím, jak s druhou stranou mluvit. To už za mě test extrémně zjednodušuje. I bez těchto omezení by stroj mohl mít vlastní místa v konverzacích, kdy by prostě měl nějaké openingy (uvedl by se právě jako dítě, cizinec nebo někdo podobný, koho jste zmínil) a nebo náhlá ukončení (například by řekl, že mu téma není komfortní aj.)- tj. stringy by nebyly nekonečné. Těmi by si vlastně takovéhle podobné zjednodušené prostředí nastavil. Pak je ještě otázka, jestli se podobně jako studenti, co nerozumí nějakému matematickému problému, nazpaměť neučí řešení konkrétních otázek, které očekává, že budou "na testu", namísto toho aby je chápal. Z toho, co jsem nedávno pochopil na jiné přednášce mi přijde, že z čistě vědeckého pohledu, který s přírodou, jak to chápu já, zachází jakoby s behavioristickým black boxem, nelze myšlení AI odepřít. To je vlastně to samé jako s tím Chinese Room, kde prostě vstup a výstup nejde od mluvení čínštiny nijak rozeznat. Otázka pak jen je, jakou hodnotu má pro nás mít správný vstup+výstup v porovnání věcem opravdu rozumět a kdo je tedy vlastně nějakým arbiterem, který je schopný říct, že to "rozumění" nastalo. Každopádně je problém s antropocentrismem za mě dost dobré vysvětlení pro "momentální paniku" vyvstávající z AI. Ještě jednou moc Děkuji, že jste sem své přednášky přidal. Minule mi na zkoušce z novověku moc pomohly.

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 6 месяцев назад

      Díky za přízeň. Nejsem si jistý, jestli úplně rozumím poznámce o Blockheadovi. Současná praxe ukazuje, že Blockem popsaný postup je skutečně nerealizovatelný a navíc zbytečný. Velké jazykové modely nejsou naprogramovány pro všechny myslitelné konverzace, ale natrénují se samy z dostupných dat pro nejběžnější kontexty. Podle mě nemůžeme dnešním chatbotům upřít myšlení na úrovni prvního řádu, protože dokáží s jazykem zacházet stejně efektivně a kreativně jako my. Jinou otázkou je samozřejmě vědomí, kterému Searle a další zmatečně říkají "sémantika". Jedná se o pochopení toho, o čem vlastně mluvíme, tedy o metamyšlení vyššího řádu. Nevím, jestli dnes někdo v AI o něco podobného usiluje, a to především proto, že vědomí nechápeme ani u lidí. Podle mě bychom se měli více zamyslet nad tím, jak omezeně funguje kognice nás samotných. Pokud odhlédneme od antropocentrických sentimentů, pak zjistíme, že se od počítačů nijak zvlášť nelišíme. Jsme stochastické organismy s omezeným repertoárem reakcí, kterými dost nahodile odpovídáme na příslušné stimulace. A protože k těmto kognitivním procesům nemáme spolehlivý introspektivní přístup, nevíme ani, proč reagujeme konkrétním způsobem. To nechává velký prostor pro fantazírování o imateriální duši, neredukovatelné fenomenologii, tvořivé intuici a podobných absurditách.

  • @JakubRaida
    @JakubRaida 7 месяцев назад

    Pročítal jsem si včera některé články na blogu Massive Error, jejichž břitký styl mě vždy znovu pobaví (občas - asi tak jednou ročně - mrknu, jestli nevyšlo něco nového, ale bohužel na mě vykoukne vždy jen "ambivalentní vztah k Stephenu Jay Gouldovi" z r. 2013). Shodou okolností jsem ovšem narazil na tento youtubový kanál, z něhož jsem zhlédl několik videí. U toho, které se zabývá rozličnými pojetími toho, co je pravda, jsem si vyloženě vzpomněl na hodinu na Univerzitě Palackého, která se mi vryla do paměti právě tím, čím se vyznačují i zde přítomné videopřednášky: poutavostí, přehledností a jednoduchostí i ve chvílích, kdy je probíráno něco dost abstraktního, diskutabilního nebo v původních zdrojích obskurního (což je podle mě třeba Kant). Chápu to tak, že se jedná o videa, sloužící jako materiál vysokoškolským studentům filozofie, nicméně bych je (a část o novověké filozofii zejména) doporučil v klidu i středoškolským studentům, kteří se můžou s filozofií potýkat v ZSV. Závěrem bych rád touto cestou poslal pozdrav tvůrci tohoto obsahu a svému pedagogovi z let vysokoškolských studií, který mě svým působením přivedl k tomu, abych přemýšlel o světě naturalisticky a střízlivě. 👍

  • @georgebatzios9067
    @georgebatzios9067 8 месяцев назад

    Extremely interesting, accurate and understandable! Thank you so much for sharing these lectures!

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 3 месяца назад

      Thank you, I appreciate that.

  • @MrKarmalyuk
    @MrKarmalyuk 8 месяцев назад

    Thank you from JCU!

  •  9 месяцев назад

    Řekl bych, že jak Husserlova fenomenologie, tak třeba Heiddegrova nebo Patočkova modifikovaná formulace fenomenologie naráží na fundamentální problém toho, že nějaké „uzávorkování“ - odmyšlení si všech předsudků, jazykových struktur, ideologií a předchozích zkušeností a soustředění se jen na to jak se „fenomén“ „jeví“ izolovaně, prostě není principálně možné. Věci se nám jeví pouze v kontextu toho, čím byla naše neuronová síť v mozku natrénovaná. Dá se to ilustrovat tím, že budeme dva týdny nosit brýle převracející všechny strany. Po tom, co si na ně zvykneme a brýle sundáme se nám budou naopak bez brýlí jevit věci vzhůru nohama. Nebo extrémnější příklad - mozek od narození slepých lidí, kteří najednou získali zrak díky chirurgickému zákroku, nedokáže nově přicházející vjemy nijak smysluplně zpracovat. Musí se postupně učit vidět. Proto představa, že se nám „jevy“ mohou „jevit“ nějakým fundamentálním způsobem mimo kontext přechozí zkušenosti, resp. tréninku neuronové sítě se zpětnou vazbou, prostě nefunguje.

  • @azkavirk1642
    @azkavirk1642 9 месяцев назад

    Thank you so much for making this lecture series. It's very helpful

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 3 месяца назад

      Thank you, I appreciate that.

  •  10 месяцев назад

    V čase 2:07-4:11 chybí zvuk. Jinak samozřejmě: Skvělá přednáška! :)

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy 10 месяцев назад

      Mě to hrozně mrzí, zkusím to opravit. :-/ Díky za upozornění!

  • @punkhard
    @punkhard 10 месяцев назад

    toto je velmi kvalitny shot. paci sa mi, chcem pocut dalsie. ste borec

  • @ShivamKumarMIT
    @ShivamKumarMIT Год назад

    Dear Professor, your lectures are great. I understood everything so well. But, most of your study materials are in German. Could you please help students like me with a translated version? That would really be helpful! Looking forward for your response. You are a great teacher, your students are really lucky to have someone like you. 🙏

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy Год назад

      Thank you for your kind words. Unfortunately, most of my lectures are in Czech. Maybe I will add some in English later.

  • @JacquelineWolf-vi4zu
    @JacquelineWolf-vi4zu Год назад

    I love your insights. Thank you for this gift.

  • @jacquelinewolf-xw8cs
    @jacquelinewolf-xw8cs Год назад

    Thank you. I love your lectures.

  • @jacquelinewolf-xw8cs
    @jacquelinewolf-xw8cs Год назад

    I love your lectures. Thank you for making them available.

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy Год назад

      You are very kind, thank you.

    • @mariocampos1969
      @mariocampos1969 5 месяцев назад

      I did enjoy this series of lectures a lot, but I found this particular episode disappointing. After watching it for the first time, I was left with a question: Why would a theory as crude as that described therein deserve any attention of the academic community, even to criticize it? I checked some other sources, being the most important one the lecture on the same subject by John Searle, also a critic to Chomsky. The difference is that Prof. Searle endeavors to explain to the best of his ability the Univesal Grammar theory before stating his objections. In this video, there are 2 or 3 sentences of explanation diluted in 40 minutes of critics. I did not see in this video a honest effort to explain the reasons for Chomsky to postulate the innativism of certain language capabilities. The language acquition is completely unlike any other kind of learning known. A child aged 2 is capable of grasping by itself, without methodic teaching, an immensely complex language system. There is nothing comparable that you can teach to a kid of such age. Strangely enough, the capacity to learn the language does not increase with time, as it happens with other matters - it decreases. One that did not acquire language when entering teenage will hardly ever be a proficient speaker. Also, the general intelligence of the child does not seem to influence much its ability to acquire the language. The kids, bright or not, all learn to speak about the same age. All this is a strong indication the pure behaviorism is not enough to explain the language acquisition. Of course, that does not prove the Univesal Grammar exists, but shows Chomsky did not postulate it just out of subjective dislike for behaviorism, as the vídeo seems to suggest. As for Chomsky's views on evolution of linguistic capabilities, the article "The Faculty of Language: What Is It, Who Has It and How Did It Evolve" (available online - you may google it) co-authored by Chomsky shows that, at least in 2002, he had much different views from those described in the vídeo. Though the article does not provide a concrete theory for the evolution of human linguistic capabilities, it does fully acknowledge the role the natural selection must have in any such theory and suggest certain general lines of investigation. There is nothing there that suggest the belief in a "linguistic Adam" which got the speech ability from nowhere. I don't know if Chomsky ever had such beliefs, but if he had and they changed over time, I would expect the author of the vídeo to acknowledge that. Finally, that "digression" on Chomsky's exotic (to state it mildly) political views seems out of place to me. Yes, I belive a couple of months spent in North Corea would cure him of any sympathy for such dictatorial regime. But that has nothing to do with his linguistics. It seems the author could not refrain from fielding against Chomsky every possible argument he could marshal, even the ad hominem ones. I don't recall of author having discussed the political beliefs or character of any other philosopher in this lecture series. My conclusion is there is a very good reason the philosophy of language is one of the most contested battlefields in current philopsophy. Probably no one has a really compelling theory and the preferences boil down to which liabilities you are willing to carry along with the theory your choice. I don't know who is right, but at least I am no longer stuck in Kruger Dunning effect as I was after seeing this video first.

  • @jacquelinewolf-xw8cs
    @jacquelinewolf-xw8cs Год назад

    I love your lectures. Thank you for making them available.

  • @rudolfburian5922
    @rudolfburian5922 Год назад

    Trochu (možná hodně) mi vadí to skákání od tématu k tématu, samé odbočování a "poznámky po čarou". Místo, abych se dozvěděl něco o třeba Carnapovi, se dozvídám o všem možném, jen málo však o Carnapovi samotném. Nicméně, za tahle videa (nejen o analytické filosofii) jsem nesmírně vděčný, vyjasnil jste mi toho spoustu a dal spoustu podnětů. Děkuji vřele. :-)

    • @filiptvrdy
      @filiptvrdy Год назад

      Díky za komentář. Nejsem si jistý, jestli se tyto "odbočky" objevují i jinde než u Carnapa. Důvod u tohoto konkrétního myslitele je, že ho považuji za představitele novopozitivistického "mainstreamu" - hodně jeho myšlenek najdeme u jiných autorů, starších i mladších. Teorie dokonalého jazyka a verifikace vznikly v určitém kontextu a vyvolaly určité reakce, samy o sobě podle mě nejsou příliš zajímavé. Pokud se chcete dozvědět o Carnapovi více, přečtěte si příslušné pasáže v knize Jaroslava Peregrina "Kapitoly z analytické filosofie" (Praha: Filosofia, 2005), především strany 95-122.

  • @matthewhydro4753
    @matthewhydro4753 Год назад

    Thank you for this, its very helpful

  • @leobueno1997
    @leobueno1997 Год назад

    Thank you very much! Greetings from Brazil 🇧🇷

  • @gracyofficial5654
    @gracyofficial5654 Год назад

    Thank you

  • @dannypang5348
    @dannypang5348 Год назад

    "Our president is a certified liar." last words uttered by a citizen of Czech Republic in 2016.

  • @pawarranger
    @pawarranger Год назад

    thanks for the lectures! going to binge all of it

  • @grzegorzjordanowski5009
    @grzegorzjordanowski5009 Год назад

    Thank you for the lectures professor! I'm a philosophy hobbyist and like to read about different topics and this was a nice addition to an introduction to philosophy of language that I recently read. I hope you do more lectures in English at some point. Unfortunately, my Polish alone is not sufficient to understand your lectures in Czech :)

  • @kyawzayyarlwin8003
    @kyawzayyarlwin8003 Год назад

    Thanks

  • @veseniaful
    @veseniaful Год назад

    Kouzelně zpracovaná historie lidského nahlížení na dva obory, které ač se zdají neslučitelné, jsou paralelní. Vlastně jen zbývá odpověď na otázku, kdy se filosof stal vědcem, nebo jím přestal být. Zvláště, když necháme stranou dnešní nahlížení na filosofii a necháme jí její skutečný význam - "láska k moudrosti".

  • @janpuza7234
    @janpuza7234 Год назад

    Dobrý den, jsem rád, že jste sem nahrál vaše přednášky. Mohu tak doplnit absentované přednášky. Také by byla škoda nechat takto kvalitně zpracované přednášky "doma v šuplíku" a neotevřít je veřejnosti. Přeji hodně zdaru v životě. S pozdravem Jan Půža